مهاجرت کاری سریلانکا

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سریلانکا

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور سریلانکا

یکی از روش های سریع مهاجرت به سریلانکا و اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سریلانکا می باشد. متقاضیان با سرمایه گذاری حداقل US$1,000,000 (دلاری) در پروژه ثبت شرکت مورد تایید هیئت سرمایه گذاری سریلانکا (BOI)، می توانند متقاضی ویزای اقامت 5 ساله تحت برنامه ویزای مهمان مقیم (RGS) باشند. هدف از این برنامه نیز ارائه بسته مشوق برای سرمایه گذاران و کارآفرینانی است که قصد کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی سریلانکا را دارند.

اساسا، کشور سریلانکا یک کشور جزیره ای محسوب می شود. این کشور در ناحیه اقیانوس هند واقع می باشد. پایتخت سریلانکا شهر Colombo می باشد. زبان اکثر مردم سریلانکا انگلیسی می باشد. در سالهای اخیر، اقتصاد سریلانکا رشد قابل ملاحظه ای به خود دیده است. بر طبق گزارش رقابت جهانی، اقتصاد سریلانکا به سرعت در حال گذار از مرحله عامل- محور به مرحله بازدهی- محور می باشد. به خاطر همین رشد و پیشرفت چشمگیر در ارکان اقتصادی است که سریلانکا در کانون توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه همه گونه مشاوره در رابطه با آخرین قوانین و مقررات مهاجرت به کشورهای خارجی می باشند.

ساختار شرکتها در سریلانکا

انواع مختلف ساختارهای شرکت سریلانکایی برای راه اندازی و ثبت در اختیار استارت آپ های خارجی قرار دارد. از بین معروف ترین  شرکتهای سریلانکا می توان به شرکت های تک مالکیتی، شراکتی و شرکت با مسئولیت محدود اشاره نمود که هر کدامیک دارای شرایط خاص خود می باشد. روش تشکیل شرکت تک مالکیتی تا حدودی مشابه دیگر کشورهای دنیاست. شما به تنهایی مسئول در قبال دیون شرکت می باشید. این نوع شرکت آسانترین نوع برای شروع بیزینس در سریلانکا می باشد.

ساختار شرکت شراکتی تقریبا مشابه شرکت تک مالکیتی است. تفاوت اصلی در این است که شرکت در این نوع ساختار می تواند دارای مالکان متعددی باشد. اما شرکت با مسئولیت محدود (LLC) که در بین استارت آپ ها شهرت زیادی هم دارد نوعی شرکت است که شامل حداقل 1 مدیر مسئول و 2 سهامدار است. در این نوع شرکت نیازی به حداقل سرمایه مشترک وجود ندارد و سهامدارن صرفا در قبال توسعه سرمایه گذاری اولیه شان مسئول هستند. در حقیقت در نوع LLC، شما و شرکتتان به عنوان دو طرف مجزا عمل خواهید کرد و دارایی ها و تعهدات شما از شما و خانواده تان جدا می شود.

فرآیند ثبت شرکت در سریلانکا

مشابه شرایط سرمایه گذاری و ثبت شرکت در بلژیک یا قبرس، مرحله اول از فرآیند سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سریلانکا  مربوط به نامگذاری شرکت از طریق وب سایت اداره ثبت شرکت (www.drc.gov.lk) می باشد. رزرو نام شرکت به مدت 3 ماه معتبر است. در مرحله دوم، متقاضی سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سریلانکا می بایستی پس از اخذ تاییدیه نام شرکت، نسبت به تحویل فرم شماره 1، 18 و 19 اقدام نماید. برطبق بند 222(1) قانون شرکت ها به شماره 2007/7 ، هر شرکت بایستی 1 مدیر و 1 منشی باشد. گام بعدی در تشکیل شرکت در سریلانکا مربوط به تحویل 2 کپی از اساسنامه شرکت می باشد. در این مورد، شرکت می بایستی یا مجموعه استاندارد اساسنامه های موجود در جدول A قانون شرکتهای سریلانکا را انتخاب نماید یا اساسنامه خاص خودش را پیش نویس کند.

در گام بعدی و بر طبق بند 9 قانون شرکتهای سریلانکا به شماره 2007/7، متقاضی می بایستی در عرض 30 روز کاری پس از تشکیل شرکت، آگهی عمومی شرکت را منتشر نماید. این آگهی می بایستی محتوی نام، شماره ثبت، تاریخ تشکیل و آدرس شرکت باشد. در گام بعدی، متقاضی نیازمند اخذ شماره شناسایی مالیاتی (TIN) از اداره خدمات مودی مالیاتی وزارت دارائی با ارائه کپی فرم 1، اساسنامه شرکت و تفاهم نامه می باشد. مراحل و هزینه ثبت شرکت در سریلانکا به شرح ذیل می باشد:

مراحل ثبت شرکت هزینه به ارز سریلانکا RLK
ثبت  نام 2,000.00
فرم 01 4,000.00
فرم 18 2,000.00
فرم 19 2,000.00
اساسنامه 2,000.00
فرم تاییدیه 10 1,100.00
هزینه حقوقی و اداری 13,100.00
VAT 15% 1,965.00
آگهی عمومی 8,500.00
مهر شرکت 2,300.00
مهر مدیر 900.00
مهر منشی 900.00
دریافت TIN 3,000.00
هزینه های متفرقه ( چاپ، حمل و نقل و …) 3,000.00
جمع کل برای ثبت شرکت 33,665.00

شرکتهای ایده آل برای ثبت در سریلانکا

با توجه به رشد اقتصادی سریلانکا و وجود فرصتهای کاری و سرمایه گذاری مطلوب در این کشور، ایده سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سریلانکا می تواند بهترین موقعیت برای تجار و سرمایه گذاران ایرانی باشد. اما سوالی که می تواند برای متقاضیان سرمایه گذاری در سریلانکا مطرح شود این است که : بهترین ایده های ثبت شرکت در سریلانکا کدام نوع از شرکتها می باشد؟ ابتدا باید توجه کرد که مطابق قانون سریلانکا، هیچ شهروند خارجی حق افتتاح شرکت خرده فروشی در سریلانکا را ندارد. با این وجود، سرمایه گذاران خارجی حق ثبت شرکت عمده فروشی را با این شرط دارند که حداقل $ 1 میلیون دلار در حساب بانک سریلانکایی پس انداز کنند.

همچنین، جهت ثبت شرکت تابعه یا نمایندگی در سریلانکا، متقاضیان بایستی  $ 200000 دلار در بانک سریلانکایی پس انداز نمایند. با توجه به این شرایط و نیازمندی های بازار سرمایه سریلانکا می توان شرکتهای ایده آل برای ثبت در کشور سریلانکا را تعیین کرد. این شرکتها شامل موارد ذیل می باشند:

  1. کشاورزی به دلیل وابستگی عظیم اقتصاد سریلانکا به صادارات محصولات کشاورزی
  2. باغبانی با هزینه پایین و درآمد زایی بالا
  3. تعمیرات گوشی به واسطه نیاز بازار و جمعیت بالای متقاضیان استفاده از گوشی
  4. صادارات و واردات که یکی از مهمترین شرکتها در سریلانکا است
  5. IT از جذابترین بخش ها برای سرمایه گذاری
  6. املاک و مستغلات
  7. گردشگری به واسطه تبدیل شدن سریلانکا به مقصد اصلی گردشگران خارجی

 

امتیازات ثبت شرکت در سریلانکا

بدون شک، سریلانکا با شاخص 61.2% آسانی بیزینس  یکی از آسانترین کشورها برای ثبت شرکت در دنیا محسوب می شود. فرآیند آسان و سریع درخواست، وفور نیروی کار ماهر و نیمه ماهر و نیز هزینه های ثبت پایین از مهمترین دلایل محبوبیت سریلانکا به عنوان مرکزی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت مخصوصا برای استارت آپ ها و کارآفرینان جوان محسوب می شود. همچنین، متقاضیان با انجام سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سریلانکا می توانند از امتیاز ویزای مهمان مقیم (RGS) با اقامت 5 ساله برخوردار می شوند و اقامت خود و خانواده خود را اخذ نمایند. برای بهره مندی از امتیاز اقامت سریلانکا، متقاضیان بایستی مدارک زیر را به همراه فرم درخواست به سفارت سریلانکا در تهران تحویل دهند:

فوتوکپی از صفحه اطلاعات شخصی در پاسپورت متقاضی و همراهان
کپی گواهی ازدواج
6 قطعه عکس 6×5
جزئیات مدارک تحصیلی یا حرفه ای
گواهی پزشکی معتبر

در نهایت علی رغم روند ساده و آسان سرمایه گذاری و ثبت شرکت، این کار  به تخصص حقوقی و اداری خاص خود نیازمند است و به متقاضیان توصیه می کنیم به منظور صرفه جویی در وقت و شروع آماده سازی مدارک حقوقی و مهاجرتی لازم  برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در هر کشور خارجی  همانند ثبت شرکت در رومانی، روسیه، آلمان، فرانسه و … با مشاورین و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *