ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آفریقای جنوبی

سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

مهاجرت به آفریقای جنوبی

وضعیت اقتصادی کشور آفریقای جنوبی به گونه ای است که اکثریت متقاضیان مهاجرت به این کشور روش سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی را انتخاب می نمایند. این روش، بهترین روش مهاجرت است. به دلیل این که، فرد متقاضی علاوه بر کسب و کار و پیشرفت در زمینه شغلی، می تواند طی شرایطی مانند پرداخت مالیات و اقامت در مدت زمان تعیین شده، به اقامت دائم در این کشور دست یابد. این مقاله توسط محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تنظیم و نوشته شده است تا زمینه ساز آشنایی بیشتر شما با امر سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی باشد.

سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

همان طور که اشاره شد سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی از روش های بسیار مناسب و ایده آل جهت “مهاجرت به آفریقای جنوبی” است. آفریقای جنوبی در حوزه اقتصادی از ثبات و پایداری برخوردار می باشد. بنابراین فردی که روش سرمایه گذاری را انتخاب می کند، علاوه بر این که می تواند موجب پیشرفت اقتصادی و رساندن سود و منفعت به اقتصاد آفریقای جنوبی گردد، قادر است طی شرایطی اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کند. آفریقای جنوبی از سرمایه گذاران در اقتصاد این کشور استقبال ویژه ای دارند. از این رو برای سرمایه گذاری خارجی و افراد متخصص و دارای مهارت، شرایط ایده آلی را در اختیار نهاده است.

سرمایه گذاری ۵ میلیون راندی

کشور آفریقای جنوبی قوانین و مقرراتی را برای سرمایه گذاران خارجی و افراد متخصص جویای کار به تصویب رسانده است که بسیار مناسب و ایده آل است. چراکه کمبود نیروی متخصص در کشور آفریقای جنوبی بسیار شدید است. اگر قصد اقدام و دریافت ویزای سرمایه گذاری یا تجارت و کسب و کار در این کشور را دارید می بایست یکی از شرایط ذیل را داشته باشید:

 • دارا بودن مبلغ 5 میلیون راند معادل 360 هزار دلار به صورت نقد
 • اختصاص دادن مبلغ 5 میلیون راند به صورت سرمایه گذاری و کسب و کار

ممکن است فردی به عنوان سرمایه گذار و راه اندازی کسب و کار وارد آفریقای جنوبی شود. اگر این شخص برای مثال تصمیم به راه اندازی یک رستوران را داشته باشد، می بایست حداقل 5 کارمند استخدام نماید که از این تعداد حداقل 3 نفر (60 درصد کل کارمندان) از شهروندان یا مقیم آفریقای جنوبی باشند. این قانون در ماه می سال 2014 از سوی دولت آفریقای جنوبی به تصویب رسید.

سازمان های مربوط به سرمایه گذاری

از دیگر شرایط سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی این است که فرد می بایست تاییدیه سازمان های ذیل را بگیرد:

 • صندوق جبران خسارات ناشی از صدمات و بیماری های در حین کار
 • صندوق بیمه بیکاری
 • کمیسیون شرکت ها و مالکیت های فکری
 • اداره مدارک آفریقای جنوبی (SAQA)
 • دپارتمان صنعت و تجارت

اقتصاد آفریقای جنوبی

در بخش های قبلی گفته شد که سطح اقتصادی کشور آفریقای جنوبی در وضعیت بسیار مناسب و رو به رشدی قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این کشور نیز در روابط تجاری و اقتصادی بی تاثیر نیست. در واقع این کشور دروازه قاره آفریقا بوده که تا هم اکنون توانسته است نیازهای اقتصادی جمعیت یک میلیارد نفری را تحت پوشش قرار داده و تامین نماید. کمبود نیروی کار متخصص و کارآمد در این کشور به وضوح احساس می شود و همین باعث گردیده که شرایط مناسبی را برای جذب نیروهای ماهر خارجی و سرمایه گذاران خارجی در نظر بگیرد. بنابراین مهاجرت افراد از طریق سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی، منفعت دو طرفه برای فرد مهاجر و دولت آفریقای جنوبی دارد.

از آنجایی که هر گونه سرمایه گذاری در کشورها از جمله کشور آفریقای جنوبی امری ریسک پذیر است، شایسته است از حضور وکیل ماهر در این زمینه بهره بگیرید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت وکلای خبره ای را در اختیار دارد که می توانند در این مسیر به شما یاری برسانند.

سرمایه گذاری کمتر از ۵ میلیون راندی

در امر سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی برخی از کسب و کارها یافت می شوند که به سرمایه هایی کمتر از 5 میلیون راند نیاز دارند. در این صورت سرمایه گذار بایستی کلیه مدارک لازم در این خصوص را به وزارت صنعت و تجارت آفریقای جنوبی تسلیم نماید. چنانچه پس از بررسی مشخص گردد که این سرمایه گذاری، سود و منفعت اقتصادی این کشور را به همراه داشته و در لیست مشاغل مورد نیاز است، توصیه نامه برای متقاضی صادر می گردد. وی از طریق این توصیه نامه مجاز به اقدام و راه اندازی کسب و کار با سرمایه زیر 5 میلیون راندی خواهد بود. اسامی بعضی از این دسته سرمایه گذاری ها عبارتند از:

 • پوشاک و چرم
 • نساجی
 • کشاورزی
 • کاغذ
 • مبلمان
 • تجهیزات حمل و نقل
 • فلزات و ماشین آلات الکتریکی

مدت زمان ویزای سرمایه‌گذاری چقدر است؟

مدت اعتبار ویزای سرمایه گذاری به صورت 2 ساله (24 ماه) می باشد که می توان برای 2 سال دیگر نیز تمدید نمود. مشروط بر این که کسب و کار وی پا برجا و ادامه دار باشد. ناگفته نماند که طولانی بودن یا کوتاه بودن این مدت زمان به ماهیت کسب و کار بستگی دارد.

مدارک لازم جهت صدور ویزای سرمایه‌گذاری چیست؟

از جمله مدارکی که برای صدور ویزای سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی مورد نیاز است، مدارک ذیل می باشد:

 • تکمیل و ارائه فرم BI-1738
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه یا سابقه کیفری در زمانی که فرد در سن 18 سالگی به بعد، به مدت یک سال در کشور دیگری اقامت داشته است.
 • فرد متقاضی می بایست گواهی واکسیناسیون بیماری تب زرد را جهت وارد شدن به مناطقی که این بیماری در آنها شیوع پیدا کرده ست، ارائه نماید.

شرایط درخواست اقامت دائم چیست؟

متقاضیان از طریق سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی مجاز به اخذ اقامت دائم این کشور هستند. به شرطی که مدارک مورد نیاز را در دو مرحله ارائه دهند. مرحله اول زمانی است که 2 سال از صدور ویزای اولیه سپری شده است. مرحله دوم زمانی است که 3 سال از تمدید ویزا گذشته است. در واقع فرد متقاضی پس از گذشت 5 سال از صدور ویزای سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی و راه اندازی کسب و کار، می تواند نسبت به اقامت دائم در این کشور تقاضا دهد.

سرمایه گذاران به این نکته توجه داشته باشند که در صورتی مجاز به دریافت اقامت آفریقای جنوبی به صورت دائمی هستند که سرمایه اصلی از کسب و کار و تجارت خارج نشده باشد. اگر مبلغ سرمایه گذاری از تجارت خارج گردیده باشد، در این صورت نه تنها اقامت دائم به او تعلق نمی گیرد، بلکه منجر به ابطال ویزای سرمایه گذاری وی نیز می گردد.

دریافت مشاوره های حرفه ای از سوی وکلا و متخصص این امر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به صورت تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری به دفتر موسسه میسر و امکان پذیر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *