مهاجرت تحصیلی ترکیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

همواره یکی از سوالات متقاضیان تحصیل در ترکیه، سوال درخصوص دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا با معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه اطلاعات جامعی در اینباره به هموطنان عزیز ارائه دهیم. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه جهت ورودیهای سال تحصیلی 2020-2019 شامل دانشگاه استانبول، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آنکارا، دانشگاه کوچ، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه اژه و فقط رشته دندانپزشکی دانشگاه یدی تپه می باشد.

اما شاخص انتخاب این دانشگاه ها بر مبنای 3 سیستم رتبه بندی دانشگاهی معتبر بین المللی یعنی QS, Times و Shanghai می باشد. لازم به ذکر است که از نظر وزارت بهداشت ایران، صرفا مدارک تحصیلی دانشگاه های مذکور در ایران اعتبار دارد و مدارک دانشگاه های متفرقه از درجه اعتبار ساقط است. در ادامه  مقاله به بررسی ویژگی ها و شرایط هر کدامیک از دانشگاه های مذکور می پردازیم و در صورت وجود هر گونه سوال و ابهامی، آنرا با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مطرح نمائید تا به پاسخ سوال خود برسید.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه و در رشته محبوب پزشکی بواسطه پیشرفت های آکادمیک این کشور از جمله اولویت های بسیاری از دانشجویان ایرانی محسوب می شود. اما باید توجه داشت که تحصیل در ترکیه مستلزم در اختیار داشتن برخی شرایط و صلاحیت های لازم می باشد که متقاضیان بایستی آن شرایط را تامین نمایند. از پیش نیازهای اصلی تحصیل پزشکی در کشور ترکیه ارائه مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی علوم تجربی و نیز ارائه مدرک زیان ترکی TӧMER می باشد.

دانشجویان علاوه بر شرایط فوق بایستی همراه فرم درخواست پذیرش خود پاسپورت معتبر، چند قطعه عکس پاسپورتی، کپی اوراق هویتی، مدرک تمکن مالی را به دانشگاه ارسال نموده و هزینه های مربوط به درخواست خود را پرداخت نمایند. پس از اخذ نامه پذیرش، متقاضیان جهت تکمیل درخواست خود باید به سراغ اخذ ویزای تحصیلی ترکیه بروند. دانشگاه های علوم پزشکی مختلف شامل استانبول، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آنکارا، دانشگاه کوچ، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه اژه و دانشگاه یدی تپه نسبت به جذب دانشجویان خارجی اقدام می نمایند.

تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول یکی از معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه های کشور ترکیه و سومین دانشگاه این کشور است. دانشگاه استانبول ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد. دانشگاه استانبول ترکیه دارای دانشکده های مختلفی می باشد که یکی از دانشکده های معتبر این دانشگاه دانشکده جراح پاشا استانبول می باشد. این دانشکده در سال 1827 میلادی تاسیس شده است و حدود 2500 دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

تحصیل در این دانشگاه به 2 زبان ترکی و انگلیسی برای علاقه مندان امکانپذیر می باشد و بورسیه های مختلف تحصیلی نیز در اختیار دانشجویان قرار دارد. هزینه های تحصیل در این دانشگاه بسته به نوع برنامه تحصیلی و مقطع آموزشی بین $ 3000 تا $ 4000 متغییر است.

تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

متقاضیان زیادی در صف انتظار برای تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه قرار دارند. دانشگاه حاجت تپه از معتبرترین موسسات آموزش عالی ترکیه می باشد که دارای 9 دانشکده، 24 مرکز تحقیقاتی، 12 موسسه آموزشی، 14 مدرسه و کتابخانه و تالارهای سخنرانی می باشد. تحصیل پزشکی در این دانشگاه از رشته های پر متقاضی دانشگاه می باشد که طول تحصیل آن 6 سال می باشد.

دانشجویان پزشکی در دانشگاه حاجت تپه در دوره 3 سال اول تحصیل خود مشغول فراگیری علوم پایه و مبانی پزشکی می گردند و در سال چهارم و پنجم به فراگیری مباحث ترکیبی از پزشکی و نیز علوم کیلینیکی می پردازند. و دست آخر، سال ششم مخصوص دوره انترنی یا کارورزی پزشکی در بیمارستان جهت اخد مدرک پزشکی MD و یا MBBS می باشد. از شرایط تحصیل در این دانشگاه علاوه بر تحویل مدرک دیپلم متوسطه، ارائه مدرک IELTS و نمره قبولی از آزمون SAT می باشد.

تحصیل در دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا یکی از دانشگاه های مطرح در کشور ترکیه است که  به تربیت پزشکان حاذق معروف است. تحصیل در این دانشگاه با هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه بسیار مطلوب می باشد. دانشگاه آنکارا دارای 14 دانشکده و چندین مدرسه و کالج می باشد. این دانشگاه از امکانات آموزشی و خدماتی مطلوبی برخوردار است و تحصیل رشته پزشکی در این دانشگاه جزو برترین رشته های تحصیلی ترکیه محسوب می شود.

همه ساله، بورسیه تحصیلی دانشگاه آنکارا به 500 نفر از برگزیدگان آزمون های ورودی این دانشگاه تعلق می گیرد. همچنین دانشگده های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه آنکارا به صورت مستقل و با نظارت کمیسیون کمک رسانی هیئت علمی این دانشگاه به دانشجویان خارجی کمک هزینه تحصیلی اختصاص می دهند. از شرایط پذیرش دانشگاه آنکارا ارائه مدرک زبان و شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه می باشد.

تحصیل در دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه در سال 1993 به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه تاسیس شد. در حال حاضر بیش از 5500 دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. تحصیل در دانشگاه کوچ و مخصوصا در دانشکده پزشکی این کشور مشروط به شرکت در یک ماراتن علمی و تماما رقابتی می باشد. دانشکده پزشکی (SOM) یکی تز چند دانشکده این دانشگاه می باشد که جایگاه مهمی در عرصه پیشرفت علمی این دانشگاه دارد. شهریه سالانه دانشجویان خارجی این دانشگاه در حدود 240  الی $ 750 می باشد.

تحصیل در دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک یکی از برترین دانشگاه های کشور ترکیه است که  انواع برنامه های تحصیلی خود را در قالب دانشکده های مختلف به دانشجویان ارائه می دهد. هزینه تحصیل در این دانشگاه ارزان و مقرون به صرفه می باشد. این دانشگاه نیز از امکانات آموزشی و خدماتی بسیار مطلوبی برخوردار است و تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه آتاتورک جزو برترین رشته های تحصیلی ترکیه قلمداد می شود.

دانشگاه آتاتورک در سال 1957 میلادی در شهر ارزروم ترکیه تاسیس شده است. این دانشگاه دارای 17 دانشکده، 5 کالج آکادمیک و 15 کالج حرفه ای و تعداد 16 مرکز پژوهشی و نیز 6 موسسه یا نهاد علمی می باشد. یکی از بهترین رشته های تحصیلی این دانشگاه رشته علوم پزشکی آن می باشد. از شرایط پذیرش این دانشگاه شرکت در آزمون ورودی GRE یا SAT می باشد.

تحصیل در دانشگاه اژه ترکیه

از دانشگاه های دولتی و معتبر ترکیه می توان به دانشگاه اژه اشاره نمود. این دانشگاه از امکانات و زیرساخت های دانشگاهی زیادی برخوردار است. بزرگترین دانشگاه دانشگاه اژه ترکیه است و متشکل از 11 دانشکده و 6 موسسه آموزشی و تحقیقاتی می باشد. این دانشگاه در سال 1955 و در شروع کار با 2 دانشکده کشاورزی و پزشکی به فعالیت خود پرداخت. یکی از دوره های تحصیلی در این دانشگاه دوره پزشکی است که 6 سال به طول می انجامد.

رتبه بین المللی دانشگاه اژه در بین سایر دانشگاه های جهان معادل 1165 می باشد. پذیرش دانشجو در این دانشگاه بر پایه آزمون ورودی می باشد و دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی در حدود 350€ می باشند. همچنین از مزایای تحصیل در این دانشگاه اعطای بورسیه پزشکی ترکیه بر مبنای شایستگی و نیاز است. جهت کسب مشاوره های دقیق درباره شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *