مهاجرت تحصیلی انگلستان

دانشگاه هادرسفیلد

دانشگاه هادرسفیلد

دانشگاه هادرسفیلد در ارتقاء کیفیت آموزش و یادگیری، همواره پیشگام بوده و تمامی اساتید خود را به عضویت دانش­سرای آموزش عالی (Higher Education Academy) درآورده ‌است. این دانش‌سرا، مجموعه‌ای حرفه‌ای است که در جهت ارتقاء استانداردهای آموزشی فعالیت می‌کند. اساتید دانشگاه هادرسفیلد تاکنون توانسته‌اند ۱۵ بورسیۀ ملی از این دانش‌سرا دریافت کنند.

 

دانشگاه هادرسفیلد به مهم‌ترین دغدغه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، یعنی اشتغال نیز توجه کرده است. در این دانشگاه هر دانشجو موظف است تا پیش از پایان تحصیل، یک واحد درسی‌ در جهت کسب تجربه کاری خود اخذ کند و دوره تجربی بیشتری را در صنعت و تجارت بگذراند. بسیاری از دانشجویان برای واحدهای عملی دوره‌های درسی خود، کسب‌وکاری متناسب با آن راه‌اندازی می‌کنند و از امکانات و مشاوره‌هایی که در مرکز کارآفرینی جوانان دوک یورک (Duke York Young Entrepreneur Centre) ارائه می‌شود بهره می‌گیرند. هفتاد درصد دانشجویان دانشگاه هادرسفیلد با قابلیت‌های حرفه ­ای از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند و این مهم، دانشگاه هادرسفیلد را در کنار پنجاه دانشگاه برتر از نظر چشم‌انداز فارغ‌التحصیلی قرار می‌دهد. این دانشگاه همچنین جوایز فراوانی را در اغلب حوزه‌های عملکردی به‌خصوص در حوزه کارآفرینی، کسب کرده ‌است.

 

در برخی از دانشگاه‌های جهان امکاناتی مانند فیلم‌برداری از همایش‌ها و کنفرانس‌ها وجود دارد که دانشجویان می‌توانند با استفاده از آن به‌ بازبینی و مرور این رویدادها بپردازند. اما دانشگاه هادرسفیلد پا را یک قدم فراتر گذاشته و جلسات کلاس‌های‌ درسی را نیز فیلم‌برداری می‌‌کند. در عین حال دانشگاه این اختیار را به اساتید خود –که اغلب مخالف اجرای این طرح هستند- داده که در صورت تمایل در این طرح شرکت نکنند. مدیران این دانشگاه نگران رتبه‌بندی ۲۰ دانشگاه برتر امسال از نظر رضایت دانشجو از کیفیت تدریس نیستند، بلکه نگرانی‌ها از این مسئله است که مبادا این طرح روی مشارکت و حضور دانشجویان در این بخشِ کلیدی از تجربه دانشگاهی­شان، تأثیر منفی بگذارد.

دانشگاه هادرسفیلد

دانشگاه هادرسفیلد ۵۸ میلیون پوند روی امکانات آموزشی‌وپژوهشی خود سرمایه‌گذاری کرده و تمام مراکز خود را در پردیسی واقع در مرکز شهر گرد آورده ‌است که در آن ترکیبی از ساختمان‌های جدید و خلاق وجود دارد.

 

ساختمان رمسدن (Ramasdan) که قدمت آن به قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد، و از آن به‌عنوان قلب تاریخی این دانشگاه یاد می‌کنند بازسازی شده‌ و در پشت ظاهر قدیمی آن -که با دقتی بی‌نظیر حفظ شده‌است- تجهیزات فوق‌پیشرفته‌ای قرار دارد. کانال‌ساید (Canalside) مجموعه کارخانه‌های بازسازی‌شده‌ای است که برای فعالیت‌های رایانه‌ای، فضای بسیاری را فراهم کرده ‌است. همچنین برای فعالیت‌های آموزشی، کارخانۀ دیگری اختصاص داده شده است. مسئولین این دانشگاه پارک‌های کوچک و نیز محوطه‌های زیبایی در امتداد کانال باریک (Narrow Canal) ساخته‌اند تا فضای سبز بیشتری برای دانشجویان فراهم شود.

 

از تازه ­ترین طرح‌های توسعه این دانشگاه می‌توان به احداث ساختمانی بزرگ ویژه هنرهای خلاق و دانشکده بازرگانی اشاره کرد. همچنین مرکزی با هزینه ۵/۲۲ میلیون‌پوند در سال ۲۰۱۴ در این دانشگاه افتتاح شد که تمامی امکانات از قبیل کتابخانه، رایانه، ورزش، تفریح، تغذیه و تسهیلات اجتماعی در آن تدارک دیده شده‌است. مرکز جدید اتحادیه دانشجویان نیز در این ساختمان قرار دارد. علاوه بر این‌ها، این دانشگاه هم‌اکنون در حال احداث فضای اجتماعی جدیدی است.

 

 

پروژه احداث میدان دانشگاه، مسیرهای دسترسی اصلی به پردیس کوئینزگیت (Queensgate) را که برای مراجعه به سینما، کنسرت‌ و بازارچه‌های کریسمس- چه برای دانشجویان و چه برای عموم مردم- مورد استفاده قرار خواهد گرفت، هموار می‌کند. یکی دیگر از ساختمان‌های این دانشگاه مرکز آرشیو هریتج کوئِی (Heritage Quay) است که از گذشته در اختیار دانشجویان و عموم مردم بوده است. این مرکز که با هزینه ۵/۱ میلیون پوندی احداث شده  دربردارنده میراث هولوکاست و مرکز یادگیری‌ است که برای این منطقه مجموعه‌ای ارزشمند محسوب می‌شود. پروژه بزرگ بعدی، که در سال ۲۰۱۷ افتتاح خواهد شد ساختمان ۵/۲۷ میلیون پوندی اوستلر (Ostler) است که برای دانشکده­های حقوق، موسیقی، علوم انسانی و رسانه در نظر گرفته شده است.

 

دانشگاه هادرسفیلد همواره در افزایش مشارکت در دوره‌های آموزش عالی، صاحب‌سبک بوده‌است. بیش از ۴۶ درصد دانشجویان تمام‌وقت دانشگاه هادرسفیلد از خانواده‌های طبقه کارگر جامعه هستند. این مقدار بسیار بیشتر از میانگین کشور در دوره‌های دانشگاهی و استانداردهای ورود به دانشگاه است. اغلب این دانشجویان اهل مناطقی هستند که آموزش عالی در آنجا چندان مرسوم نیست. در نتیجۀ این اقدام، میزان ترک تحصیل کاهش یافته‌ و بر اساس آخرین آمار ۱۳ درصد بهتر از شاخص ملی است.

 

قدمت آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای به سال ۱۸۴۱ میلادی برمی‌گردد و دانشگاه هادرسفیلد در حوزه‌هایی مانند طراحی پارچه و مهندسی، شهرت و سابقه فراوانی دارد. بسیاری از دوره‌های هنر و علوم اجتماعی در این دانشگاه، گرایش فنی‌وحرفه‌ای دارند. برای مثال، علوم سیاسی یک واحد عملی دارد که دانشجویان اغلب به مجلس عوام (House of Commons) می‌روند.

 

یکی از موفق‌ترین حوزه‌ها در چارچوب کیفیت پژوهش بریتانیا (REF 2014)، هنر و علوم اجتماعی بوده‌است. به‌طورکلی عملکرد دانشگاه هادرسفیلد مثبت ارزیابی شده و نزدیک به ۶۰ درصد از آثار منتشر شده، در رتبه‌بندی بین‌المللی پیشتاز شده‌اند. به‌ویژه، در حوزه موسیقی، نمایش و هنرهای نمایشی، زبان انگلیسی، کار و سیاست اجتماعی این نتایج بسیار برجسته بوده‌اند.

 

طرح‌های پژوهشی جدید شامل ایجاد یک مرکز ژنومیک تکاملی (Centre for Evolutionary Genomics)، یک مرکز برای تولید نوآورانه در هواشناسی پیشرفته، یک مؤسسه تحقیقات توربوشارژ و تجهیزات جدید برای مؤسسه تحقیقات راه‌آهن بوده که قرار است درباره HS2  تحقیق کند. شتاب‌دهنده پخش یون انرژی متوسط (The Medium Energy Ion Scattering accelerator) که از آزمایشگاه‌های دارسبوری (Daresbury) به این دانشگاه منتقل شده‌است یکی از ده دستگاه مشابه در نوع خود در سراسر جهان است. همچنین در آینده یک میکروسکوپ الکترونی به ارزش ۵/۳ میلیون‌پوند به مجموعه تحقیقات مواد این دانشگاه اضافه خواهد شد.

 

اغلب امکانات سکونتی دانشگاه در دهکده دانشجویی استورتس هال پارک (Storthes Hall Park) متمرکز شده‌است، اما اقامتگاه‌های دیگری نیز در اشِن‌هرست (Ashenhurst) در نزدیکی پردیس دانشگاه قرار دارد. اغلب دانشجویان زندگی اجتماعی خود را در اطراف مرکز اتحادیه دانشجویان می‌گذرانند.

 

 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *