مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » انگلستان » دانشگاه منچستر

دانشگاه منچستردانشگاه منچستر در نیمه راه تحقق برنامه ده‌ساله یک‌میلیاردپوندی خود قرار دارد، در این برنامه این دانشگاه تصمیم دارد که با جمع‌آوری دانشکده‌های خود در یک پردیس واحد، در میان بیست‌وپنج دانشگاه پژوهشی برتر جهان جایگاه مطمئنی به دست آورد. دانشگاه منچستر برای آنکه بتواند به میان دانشگاه‌های برتر رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان QS راه یابد تنها به چهار پله صعود و برای دستیابی به رتبه‌های بهتر بین‌المللی به اندکی تلاش بیشتر نیاز دارد.

 

این دانشگاه به دلیل تمرکز بر مقطع کارشناسی از فهرست سی دانشگاه برتر مجله تحصیلات تکمیلی تایمز فاصله گرفته‌است. گرچه این دانشگاه بر اساس نتایج نظرسنجی ملی دانشجویان در بخش‌های پژوهش، استانداردهای پذیرش و چشم‌انداز فارغ‌التحصیلی در میان بیست دانشگاه برتر قرار دارد، اما در زمینه کیفیت تدریس، بازخورد و منابع یادگیری، در میان صد دانشگاه اول جایگاهی به دست نیاورده‌است.

 

اگرچه این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه‌های گروه راسل، تعداد کمی از آثار اساتیدش را در اختیار سازوکار بهبود کیفیت پژوهش REF قرار داد، ولی بیش از هشتاد درصد همان آثار دارای سطح کیفی پیشتاز جهانی و بین‌المللی رتبه‌بندی شدند.

 

نخستین طرح در پروژه بزرگ عمرانی دانشگاه منچستر در سال ۲۰۱۵ افتتاح شد. این طرح که به مرکز پژوهش‌های سرطان منچستر Manchester Cancer Research centre و انستیتو ملی گرافین National Graphene Institute و همچنین گالری هنر ویتوورث Whitworth art gallery اختصاص داشت، پس از اتمام بازسازی، جوایز بسیاری ازجمله جایزه موزه هنری سال را از آن خود کرد. مرحله اول این طرح در سال ۲۰۱۹ به پایان خواهد رسید و توسعه سیصدوپنجاه‌میلیون‌پوندی پردیس مهندسی منچستر MEDC، تجهیزات نوین دانشکده بازرگانی الاینس منچستر Aliance Manchester Business School و دهکده دانشجویی با ظرفیت سه‌هزار اتاق را دربرمی‌گیرد. طرح توسعه پردیس مهندسی منچستر یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی است که تاکنون در دانشگاه‌های بریتانیا به انجام رسیده‌، و چهار دانشکده مهندسی منچستر و دو مؤسسه پژوهشی دیگر را در خود جای داده‌است. دانشگاه منچستر همچنین میلیون‌ها پوند صرف منافع مناطق بومی و سرمایه‌گذاری برای بهبود جاده آکسفورد کرده‌است.

 

در مرحله دوم، کتابخانه دانشگاه منچستر بازسازی و تجهیز شده یک اتحادیه دانشجویی بزرگ‌تر و بهتر به آن افزوده خواهد شد. هدف اصلی از تجهیز پردیس دانشگاه افزایش کیفیت تجربه دانشجویی است.

 

یکی از اهداف سه‌گانه گنجانده‌شده در سیاست‌های دانشگاه آموزش برتر است. برنامه آموزش آلن گیلبرت Alan Gilbert Learning Common با بودجه بیست‌وچهارمیلیون‌پوندی شامل بیش از هزار فضای یادگیری چندمنظوره، تجهیزات باکیفیت فناوری اطلاعات، مرکز فعالیت‌های دانشجویی و خدمات مشاوره تحصیلی می‌شود. به دنبال تدوین برنامه درسی مبتنی بر حل مسئله در دانشکده پزشکی، بلوک جدید آموزشی برای ارائه خدمات به دوهزار دانشجوی مقطع کارشناسی دیگر به کمک فاز اصلی آمدند. طرح یادگیری پژوهش‌محور The Learning Through Research Initiative با ارائه کمک‌هزینه به دانشجویان مقطع کارشناسی آنان را به همکاری با محققان ترغیب می‌کند.

دانشگاه منچستر

 

نام سه برنده جایزه نوبل در میان کارکنان این دانشگاه به چشم می‌خورد. سر جان سالستون Sir John Sulston، رئیس موسسه علم، اخلاق و نوآوری، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی (پزشکی) سال ۲۰۰۲ بود. پروفسور آندره گایم Andre Geim و کاستیا نووسلوف Kostya Novoselov با کسب جایزه نوبل در سال ۲۰۱۰ برای جداسازی ویژگی‌های گرافین، مجموع جوایز دانشگاه را به عدد بیست‌وپنج رساندند. علاوه بر انستیتو ملی گرافین، مرکز نوآوری مهندسی گرافین با اعتباری بالغ بر شصت‌میلیون پوند و نیز موسسه پژوهش‌های پیشرفته مواد هِنری رویس Sir Henry Royce Institute for Advanced Materials Research به ارزش دویست‌وسی‌وپنج‌میلیون پوند به‌عنوان بخش مهمی از طرح نیروگاه شمال دولت، در دست احداث است. همچنین، به مناسبت گرامیداشت نودمین سالگرد تولد ملکه، دانشگاه منچستر رتبه پروفسوری ریجیوس Regius professorship در مطالعات مواد را کسب کرد.

 

ادغام دانشگاه ویکتوریای منچستر Victoria University Of Manchester با مؤسسه علم و فناوری دانشگاه منچستر در سال ۲۰۰۴ به ایجاد بزرگ‌ترین دانشگاه بریتانیا در خارج از دانشگاه فدرال لندن انجامید. از نظر تعداد متقاضیان پذیرش، دانشگاه منچستر همچنان محبوب‌ترین دانشگاه بریتانیا است.

 

تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه که از صدوشصت کشور مختلف در این دانشگاه پذیرفته شده‌اند بیشتر از سایر دانشگاه‌ها است. از طرف دیگر این دانشگاه از صدوبیست‌ونه ملیت مختلف، افرادی را در میان کارکنان خود پذیرفته‌است. دانشگاه منچستر به دنبال افزایش ورودی‌ها و تمرکز بر جذب نیرو از شهر منچستر و حومه آن است. این دانشگاه بیش از هر دانشگاه دیگر گروه راسل، به دانشجویان کم‌بضاعت پذیرش می‌دهد.

 

برنامه مدیریت منچستر و دانشکده یادگیری میان‌رشته‌ای، دانشجویان را تشویق می‌کنند تا تفکر خود را فراتر از دانشگاه برده و به تأثیر فعالیت‌های خود به‌عنوان یک شهروند مسئول بیاندیشند. کارفرمایانی که در جدول صد شرکت برتر روزنامه تایمز قرار دارند، دانشگاه منچستر را یکی از منابع استخدامی موردعلاقه خود در سال ۲۰۱۵ برشمردند و کیفیت خدمات شغلی آن را بسیار بالا دانسته‌اند، این امر به این دلیل مهم است که برخی از نهادها و بنگاه‌ها گزینش‌های استخدامی خود را بسیار محدود کرده‌اند.

 

فرهنگ غنی دانشجویان دانشگاه منچستر و موقعیت این دانشگاه در میان جمعیت عظیم دانشجویی، رقابتی سالم و استانداردهای پذیرش بالا برای ورود به این دانشگاه را سبب شده‌است. امکانات درجه‌یک ورزشی دانشگاه باعث شده تیم‌های آن به‌طور مرتب در صدر و جزء تیم‌های برتر لیگ‌های ورزشی دانشگاهی و کالج‌های بریتانیا قرار گیرند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *