مهاجرت تحصیلی ترکیه

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

موضوع خوابگاه های دانشجویی ترکیه هر ساله یکی از اصلی ترین دغدغه های متقاضیانی می باشد که هدف تحصیل در کشور ترکیه را دارند. در صورتی که شما هم متمایل به داشتن اطلاعاتی در زمینه شرایط اخذ خوابگاه های دانشجویی ترکیه هستید با مطالعه این مقاله و هم چنین مراجعه به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید به اطلاعات جامعی دست یابید. در کشور ترکیه به مانند بسیاری از کشور های دیگر تنها برخی از دانشگاه ها دارای خوابگاه برای اسکان و اقامت دانشجویان می باشند. دانشجویانی که در دیگر دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول می باشند.

ملزم به اسکان خود در آپارتمان های دانشجویی می باشند. هم چنین اولین موضوعی که در زمینه خوابگاه های دانشجویی این کشور به ذهن می ­رسد. میزان اجاره بها خوابگاه ها می ­باشد. خوابگاه های دانشجویی ترکیه به 2 صورت دولتی و خصوصی در این کشور موجود می ­باشد. خوابگاه های خصوصی دارای اجاره بها بیشتری نسبت به خوابگاه های دولتی در این کشور می­ باشند زیرا این خوابگاه های امکانات بیشتری در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند.

آشنایی با خوابگاه های دانشجویی کشور ترکیه

خوابگاه های دانشجویی در ترکیه هر کدام دارای قوانین خاصی می­ باشد. از جمله رعایت زمان رفت و آمد دانشجویان از مهمترین نکاتی است که در اکثر خوابگاه ها به دانشجویان تاکید می­ گردد. در صورت عدم رعایت ملزم به پرداخت جریمه هایی خواهند بود. هزینه خوابگاهی که دانشجویان به صورت ماهانه پرداخت می نمایند. در برخی از خوابگاه ها تمامی هزینه های آب و برق و گاز و سایر را شامل می­ شود. اما دانشجویان در برخی دیگر از خوابگاه ها دانشجویان ملزم می باشند که علاوه بر پرداخت اقامت خود هزینه های ذکر شده را نیز به صورت جداگانه پرداخت نمایند.

میزان اجاره خوابگاه دانشجویی ترکیه

دانشگاه هایی که دارای خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان می­ باشد با هزینه های بسیار مناسب در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند. معمولا هزینه این خوابگاه ها 45TL (لیر ترکیه) در ماه است. این خوابگاه ها بصورت اتاق های تک نفره و یا چند نفره می ­باشد که دانشجویان اجازه انتخاب خواهند داشت. خوابگاه های چند نفره دارای آشپزخانه ها و حمام های مشترک می ­باشند. این خوابگاه ها دارای رستوران و کافه هایی می ­باشد که تا دیر وقت باز می­ باشند.

دانشجویان فرصت یافتن دوستان بین المللی و ترکی زبان را در این محیط ها خواهند داشت. البته دانشجویان در صورت تمایل می­ توانند با پرداخت هزینه های بالاتر از آپارتمان های لوکس و مسکن های خارج از خوابگاه های دانشجویی نیز استفاده نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در ترکیه مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

از این رو در نمودار زیر هزینه زندگی در این کشور به طور کامل شرح داده شده است:

شرح هزینه زندگی در کشور ترکیه

نحوه پذیرش در خوابگاه در طول دوره تحصیل در ترکیه

دانشگاه های ترکیه در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت خوابگاه های دانشجویی دانشگاه دانشجویان متقاضی خوابگاه را ثبت نام می ­نماید. تاریخ واگذاری خوابگاه به دانشجویان در تقویم آموزشی دانشگاه جهت اطلاع دانشجویان بیان گردیده است. هم چنین زمان تعطیل شدن خوابگاه ها نیز بیان گردیده است. این خوابگاه ها بصورت جنیستی از یکدیگر جدا شده و به صورت اتاق های 2 نفره و یا چند نفره در اختیار دانشجویان قرار داده می­ شود. اعزام دانشجو به ترکیه را از طریق مقاله مذکور مطالعه بفرمائید.

تمامی خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه های ترکیه مجهز به وسایل مورد نیاز و اساسی افراد از جمله پتو، ملحفه، تخت خواب، میز، صندلی، کمد، چراغ مطالعه و سایر می­ باشد. این خوابگاه ها در ابتدای ثبت نام دانشجویان از آنان سپرده هایی را برای رزور خوابگاه از دانشجویان اخذ می­ نماید. همچنین بصورت ماهانه اجاره بهایی را که در ابتدا به دانشجویان اعلام گردیده را در پایان هر ماه از دانشجویان دریافت خواهد نمود. ناگفته نماند سپرده ای که دانشجو برای رزرو خوابگاه در اختیار مدیدریت دانشگاه قرار داده است. در پایان سال تحصیلی برگردانده خواهد شد.

خوابگاه های ترکیه برای دانشجویان خارجی

خوابگاه های دانشجویی در ترکیه بسته به میران امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند. به 2 نوع دولتی و خصوصی تقسیم می ­شوند. تمامی خوابگاه های خصوصی در این کشور امکانات بسیار مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می­ دهد. هزینه های این خوابگاه ها به صورت ماهیانه 1500TL الی 2000TL (لیر ترکیه) تخمین زده شده است. تمامی هزینه های جانبی از جمله آب و برق، گاز و اینترنت را نیز در بر می ­گیرد. برخی از خوابگاه های دانشجویی در ترکیه هستند که تنها به متاهلین ارائه داده می ­شود.

هزینه خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

افراد از راه های مختلفی به ترکیه مهاجرت می­ نمایند و اولین موضوعی که برای مهاجرت به این کشور به آن توجه می­ نمایند. هزینه های زندگی در این کشور می­ باشد. هزینه های زندگی در ترکیه در مقایسه کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. از طرفی دانشجویانی که ادامه تحصیل را برگزیده اند، اجازه انجام کار دانشجویی را نیز خواهند داشت. البته میزان ساعات کاری دانشجویان در مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در باب اقامت در ترکیه مقاله مذکور را بررسی بفرمائید.

دانشجویان علاوه بر پرداخت هزینه هایی برای اسکان و اقامت خود در خوابگاه های دانشجویی در ترکیه مملزم به پرداخت هزینه هایی را نیز برای خورد و خوراک، حمل و نقل، خرید جزوات و کتب دانشگاهی پرداخت نمایند. برخی از دانشجویانی که دارای شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه هستند می توانند برای اخذ آن اقدام نموده است. با انجام کارهای دانشجویی نیز دیگر هزینه های زندگی خود در این کشور را تامین نمایند.

هزینه خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

هزینه مواد غذایی در ترکیه

بعضی از خوابگاه ها در کشور ترکیه فقط دارای یک وعده صبحانه غذایی هستند. در قسمت زیر ما به بررسی مواد غذایی در ترکیه برای دانشجویان می پردازیم که عبارت اند از:

اقلام هزینه ها به لیر ترکیه
یک وعده غذا در رستوان معمولی60TL
غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی300TL
McMeal در McDonalds70TL
کاپوچینو29TL
کوکا / پپسی (بطری 0.33 لیتر)12TL
آب (0.33 لیتر بطری)4.17TL
شیر، (1 لیتر)16TL
یک قرص نان 500 گرمی7.85TL
یک کیلو گرم برنج سفید24.14TL
تخم مرغ 12 عدد26.86TL
یک کیلوگرم پنیر محلی96TL
 یک کیلوگرم سینه مرغ70TL
یک کیلوگرم گوشت گاو155TL
یک کیلوگرم سیب زمینی9.31TL

بررسی معایب خوابگاه های ترکیه

در خوابگاه های دانشجویی این کشور دانشجویان ملزم می باشند که به صورت مشترک از سرویس های بهداشتی استفاده نمایند. این یکی از مهمترین موضوعاتی است که دانشجویان در این خوابگاه های از آن ناراضی هستند. این خوابگاه ها توسط مدیریت دانشگاه مورد نظر اداره می­ گردد. همچنین امکان زندگی در محوطه دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان وجود دارد. بدین منظور دانشجویان می­ باید ثبت نام نموده و مجوز برای اسکان در محوطه دانشگاه را مدیر مربوطه در این بخش دریافت نمایند. دانشجویان در خوابگاه های دانشگاه های ترکیه ملزم به رعایت قوانین و راهنمایی هایی هستند که از سوی مدیریت خوابگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

در صورتی که شما هم با مطالعه نمودن مقاله خوابگاه های دانشجویی ترکیه علاقه مند به تحصیل و هم چنین اسکان در کشور ترکیه شدید این فرصت را دارید تا با مراجعه نمودن به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نظیر مهاجرت تحصیل پزشکی در ترکیه و یا ویزای تحصیلی ترکیه به اطلاعات جامعی دست یابید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *