مهاجرت تحصیلی ترکیه

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

موضوع خوابگاه های دانشجویی ترکیه هر ساله یکی از اصلی ترین دغدغه های متقاضیانی می باشد که هدف تحصیل در کشور ترکیه را دارند. در صورتی که شما هم متمایل به داشتن اطلاعاتی در زمینه شرایط اخذ خوابگاه های دانشجویی ترکیه هستید با مطالعه این مقاله وهم چنین مراجعه به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید به اطلاعات جامعی دست یابید.

در کشور ترکیه به مانند بسیاری از کشور های دیگر تنها برخی از دانشگاه ها دارای خوابگاه برای اسکان و اقامت دانشجویان می­ باشند و دانشجویانی که در دیگر دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول می باشند ملزم به اسکان خود در آپارتمان های دانشجویی می باشند هم چنین اولین موضوعی که در زمینه خوابگاه های دانشجویی این کشور به ذهن می­رسد، میزان اجاره بهای خوابگاه ها می ­باشد. خوابگاه های دانشجویی ترکیه به دو صورت دولتی و خصوصی در این کشور موجود می ­باشد. که خوابگاه های خصوصی دارای اجاره بهای بیشتری نسبت به خوابگاه های دولتی در این کشور می­ باشند زیرا این خوابگاه های امکانات بیشتری در اختیار دانشجویان قرار می­دهند.

آشنایی با خوابگاه های دانشجویی کشور ترکیه

خوابگاه های دانشجویی در ترکیه هرکدام دارای قوانین خاصی می­ باشد از جمله رعایت زمان رفت و آمد دانشجویان از مهمترین نکاتی است که در اکثر خوابگاه ها به دانشجویان تأکید می­ گردد و در صورت عدم رعایت ملزم به پرداخت جریمه هایی خواهند بود. هزینه خوابگاهی که دانشجویان بصورت ماهانه پرداخت می ­نمایند در برخی از خوابگاه ها تمامی هزینه های آب و برق و گاز و … را شامل می­ شود اما دانشجویان در برخی دیگر از خوابگاه ها دانشجویان ملزم می باشند که علاوه بر پرداخت اقامت خود هزینه های ذکر شده را نیز بصورت جداگانه پرداخت نمایند.

 

میزان اجاره خوابگاه دانشجویی ترکیه

دانشگاه هایی که دارای خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان می­ باشد با هزینه های بسیار مناسب در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند. معمولاً هزینه این خوابگاه ها 45TL (لیر ترکیه) در ماه است. این خوابگاه ها بصورت اتاق های تک نفره و یا چند نفره می ­باشد که دانشجویان اجازه انتخاب خواهند داشت. خوابگاه های چند نفره دارای آشپزخانه ها و حمام های مشترک می ­باشند. این خوابگاه ها دارای رستوران و کافه هایی می ­باشد که تا دیر وقت باز می­ باشند و دانشجویان فرصت یافتن دوستان بین المللی و ترکی زبان را در این محیط ها خواهند داشت. البته دانشجویان در صورت تمایل می­ توانند با پرداخت هزینه های بالاتر از آپارتمان های لوکس و مسکن های خارج از خوابگاه های دانشجویی نیز استفاده نمایند.

نحوه پذیرش در خوابگاه های دانشجویی ترکیه

دانشگاه های ترکیه در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت خوابگاه های دانشجویی دانشگاه دانشجویان متقاضی خوابگاه را ثبت نام می ­نماید. تاریخ واگذاری خوابگاه به دانشجویان در تقویم آموزشی دانشگاه جهت اطلاع دانشجویان بیان گردیده است، هم چنین زمان تعطیل شدن خوابگاه ها نیز بیان گردیده است. این خوابگاه ها بصورت جنیستی از یکدیگر جدا شده و به صورت اتاق های دو نفره و یا چند نفره در اختیار دانشجویان قرار داده می­ شود.

تمامی خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه های ترکیه مجهز به وسایل مورد نیاز و اساسی افراد از جمله پتو، ملحفه، تخت خواب، میز، صندلی، کمد، چراغ مطالعه و … می­ باشد. این خوابگاه ها در ابتدای ثبت نام دانشجویان از آنان سپرده هایی را برای رزور خوابگاه از دانشجویان اخذ می­ نماید، همچنین بصورت ماهانه اجاره بهایی را که در ابتدا به دانشجویان اعلام گردیده را در پایان هرماه از دانشجویان دریافت خواهد نمود. ناگفته نماند سپرده ای که دانشجو برای رزرو خوابگاه در اختیار مدیدریت دانشگاه قرار داده است، در پایان سال تحصیلی برگردانده خواهد شد.

نحوه پذیرش در خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های ترکیه برای دانشجویان خارجی

هما نطور که در مقدمه بیان نمودیم خوابگاه های دانشجویی در ترکیه بسته به میران امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می­شوند. تمامی خوابگاه های خصوصی در این کشور امکانات بسیار مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می­ دهد. هزینه های این خوابگاهها به صورت ماهیانه 1500 الی 2000TL (لیر ترکیه) تخمین زده شده است که تمامی هزینه های جانبی از جمله آب و برق، گاز و اینترنت را نیز در بر می ­گیرد. برخی از خوابگاه های دانشجویی در ترکیه هستند که تنها به متأهلین ارائه داده می ­شود.

هزینه خوابگاه های کشور ترکیه

افراد از راه های مختلفی به ترکیه مهاجرت می­ نمایند و اولین موضوعی که برای مهاجرت به این کشور به آن توجه می­ نمایند، هزینه های زندگی در این کشور می­ باشد. هزینه های زندگی در ترکیه در مقایسه کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر می­ باشد. از طرفی دانشجویانی که ادامه تحصیل در ترکیه را برگزیده اند، اجازه انجام کار دانشجویی را نیز خواهند داشت. البته میزان ساعات کاری دانشجویان در مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت است.

دانشجویان علاوه بر پرداخت هزینه هایی برای اسکان و اقامت خود در خوابگاه های دانشجویی در ترکیه مملزم به پرداخت هزینه هایی را نیز برای خورد وخوراک، حمل و نقل، خرید جزوات و کتب دانشگاهی پرداخت نمایند. برخی از دانشجویانی که دارای شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه هستند می­ توانند برای اخذ آن اقدام نموده و با انجام کارهای دانشجویی نیز دیگر هزینه های زندگی خود در این کشور را تأمین نمایند.

هزینه مواد غذایی در ترکیه

بعضی از خوابگاه ها در کشور ترکیه فقط دارای یک وعده صبحانه غذایی هستند و در قسمت زیر ما به بررسی مواد غذایی در ترکیه برای دانشجویان میپردازیم که عبارت اند از:

اقلام  هزینه ها به TL (لیر ترکیه)
یک وعده غذا در رستوان معمولی 25.00
غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی 90.00
McMeal در McDonalds 20.00
کاپوچینو 10.58
کوکا / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 3.89
آب (0.33 لیتر بطری) 1.35
شیر، (1 لیتر) 15.80
یک قرص نان 500گرمی 2.18
1کیلو گرم برنج سفید 3.87
تخم مرغ 12 عدد 8.87
1کیلوگرم پنیر محلی 14.46
1کیلوگرم سینه مرغ 9.80
1کیلوگرم گوشت گاو 28.08
1کیلوگرم سیب زمینی 1.65

بررسی معایب خوابگاه های دانشجویی ترکیه

در خوابگاه های دانشجویی این کشور دانشجویان ملزم می باشند که به صورت مشترک از سرویس های بهداشتی استفاده نمایند و این یکی از مهمترین موضوعاتی است که دانشجویان در این خوابگاه های از آن ناراضی هستند.این خوابگاه ها توسط مدیریت دانشگاه مورد نظر اداره می­ گردد. همچنین امکان زندگی در محوطه دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان وجود دارد. بدین منظور دانشجویان می­ باید ثبت نام نموده و مجوز برای اسکان در محوطه دانشگاه را مدیر مربوطه در این بخش دریافت نمایند. دانشجویان در خوابگاه های دانشگاه های ترکیه ملزم به رعایت قوانین و راهنمائی هایی هستند که از سوی مدیریت خوابگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

در صورتی که شما هم با مطالعه نمودن مقاله خوابگاه های دانشجویی ترکیه علاقه مند به تحصیل و هم چنین اسکان در کشور ترکیه شدید این فرصت را دارید تا با مراجعه نمودن به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نظیر مهاجرت تحصیل پزشکی در ترکیه و یا ویزای تحصیلی ترکیه به اطلاعات جامعی دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *