مهاجرت تحصیلی ایتالیا

خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا

خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا

اطلاع از وضعیت خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا یکی از ضروریات علوم مهاجرتی است که هر فرد متقاضی تحصیل در این کشور بایستی در خصوص آن به میزان کافی بداند و پاسخ سوالات زیر را در دست داشته باشد.

  • آیا امکان سکونت در خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا وجود دارد؟
  • آیا بورس شامل خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا می شود؟
  • آیا خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا هزینه بالایی دارد؟
  • هزینه خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا چقدر است؟
  • آیا در تمامی مقاطع خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا وجود دارد؟

این مقاله در باب خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا برای شما همراهان همیشگی سایت موسسه سفیران نگارش شده و به کلیه سوالات شما در زمینه خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا پاسخ می دهد؟

خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

اکثر کالج ها و دانشگاهها در ایتالیا خوابگاه دارند و در اکثر دانشگاهها یک دفتر مسکن با مدیریت خوابگاه های دانشجویی  وجود دارد. این دفاتر مسکن کلیه اطلاعات در مورد اجاره آپارتمان، که به طور کلی ارزان تر از هزینه از محل اقامت در بازار خصوصی در ایتالیا می باشد را در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

بعضی از دانشجویان ممکن است یک اتاق به جای کل آپارتمان اجاره کنند و قطعا بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. اجاره آپارتمان در شهرهای ایتالیا گران تر از  شهرهای کوچک است و می تواند از 300 €  تا 600  € در  یک ماه، بسته به اندازه و منطقه ملک باشد.حداقل مدت اجاره برای اقامت در ایتالیا یک سال است، اما محل اقامت دانشجویی در اتاق های مبله نیز وجود دارند که معمولا برای مدت کوتاه نیز قابل  دسترس است.

در اواخر ماه می یا اوایل ماه ژوئن، زمانی که دانش آموزان برای ترم تابستان ،وارد ایتالیا می شود  تا سپتامبرکه دانشگاه های سراسر ایتالیا آغاز می شود می توان برای ثبت نام خوابگاهها اقدام کرد.   در طول سال اجاره های خوابگاه متفاوت است، از حدود 20 $ برای هر نفر تا 26 $  برای اطاق های عمومی و 110 $   تا $ 150  برای یک  اطاق خصوصی هزینه می شود.

چگونگی پیدا کردن خوابگاه برای دانشجویان در ایتالیا

این خوابگاهها شامل اطاقهای تک نفره و یا حتی آپارتمانهای کاملا مجهزمی باشد . این خوابگها مجوعه ای از ساختمان های  تاریخی جذاب و مدرن است. همیشه مقرون به صرفه بوده و معمولا در مراکز شهرها و نزدیک به دانشگاهها می باشد.

اقامت بلند مدت

دانش آموزانی که به دنبال محل سکونت در ایتالیا از یک ماه تا یک سال هستند می توانند قبل از شروع ترم تحصیلی برای رزرو خوابگاه متاسفانه، هیچ وب سایت رسمی برای رزرو اطاق در ایتالیا وجود ندارد، شما می توانید یک لیست از مسکن دانشجویی در ده ها شهر ایتالیایی از جمله biggies مانند رم، فلورانس، ونیز، میلان، و پالرمو- و غیره با ارسال نامه برای درخواست “راهنمای دانشجویان خارجی” به : وزارت آموزش و پرورش ایتالیا به آدرس 00،153 رم، ایتالیانوشته و کمک های مورد نیاز را دریافت کنند.

امکانات و خدمات این خوابگاه ها شامل بوفه، دستگاه سرو اتوماتیک غذا و مواد غذایی در تمام ساعات شبانه روز ، کتابخانه ، سالن کامپیوتر و اینترنت بی سیم، امکانات ورزشی و سرویس های جانبی، نظیر رختشورخانه ، پتو و انبارو کلیه موارد ضروری مورد نیاز دانشجویان می باشد. هزینه خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا به دو صورت می باشد اینکه رزرو خوابگاه  با بورسیه باشد و یا بدون بورسیه باشد.

خوابگاههای خصوصی

خوابگاههای خصوصی نسبت به خوابگاه های دولتی و همچنین خوابگاههای وابسته به دانشگاه ها دارای هزینه بیشتری هستند. بسیاری از دانشجویان به صورت اشتراکی علاقمند به گرفتن این سوییت ها هستند.

معرفی خوابگاههای میلان

  1. خوابگاه های خصوصی میلان
  2. خوابگاه های نیمه خصوصی میلان

خوابگاههای میلان در مناطق مختلف شهرهستند  و براساس امکاناتی که دارند خدماتی که به دانشجویان عرضه می کنند. به دو نوع خوابگاههای خصوصی و نیمه خصوصی تقسیم می شوند که هر دو گروه هزینه های مربوط به خدمات  خود را از دانشجویان دریافت می کنند.

ظرفیت اتاقها در خوابگاههای دانشجویی شهر میلان

کلیه خوابگاهها چه نیمه خصوصی و چه خصوصی دارای سه دسته اتاق تک نفره، دونفره و سه نفره می باشند. از امکانات این خوابگاهها می توان به ورودی مخصوص معلولان ، کتابخانه و سالن مطالعه ، آشپزخانه و سالن سلف سرویس ، اینترنت ، سالن ویژه لباسشویی ، تلفن در اتاق برای هر دانشجو یک خط و مهمانسراکه  (ویژه پذیرایی از مهمانان دانشجویان)در واقع خانواده درجه یک می باشد.

هزینه یکی از خوابگاههای شهر میلان

خوابگاه لئوناردو داوینچی یکی از خوابگاههای وابسته به دانشگاه پلی تکنیک میلان است  و دارای دو نوع اتاق تک نفره و دونفره بوده و هزینه اتاق تک نفره برای هر سه گروه دانشجویان مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین استادان و محققان ماهانه تقریبا در حدود  450 یورو و هزینه اتاق دونفره نیز 430 یورو در ماه می باشد .

همچنین دانشجویانی که مهمان دارند با پرداخت 15 تقریبا  یورو برای هر شب  می توانند از مهمانان خود در مهمانسرای خوابگاه  پذیرایی کنند. این هزینه برای استادان و محققان شبی 30 یورو می باشد .

خوابگاه نیوتن

خوابگاه نیوتن یکی دیگر از خوابگاههای شهر  میلان است که علاوه بر اتاق تک نفره و دو نفره اتاق سه نفره نیز دارد. اتاقهای این خوابگاه نیز مبله بوده و  برای هر دانشجو در اتاق خود یک تخت همراه با تشک و ملافه (که هر دو هفته یکبار همزمان با نظافت اتاق تعویض می شود)، خط و دستگاه تلفن شخصی، کمد و میز تحریر شخصی و اینترنت در نظر گرفته شده است.

در خوابگاه نیوتن  هر طبقه دارای سه سرویس بهداشتی و یک آشپرخانه مشترک بوده سالن لباسشویی، سالن کامپیوتر، کتابخانه، سالن طراحی، باشگاه بدنسازی، دستگاههای خودکار نوشیدنی گرم و سرد، مهمانسرا، میز پینگ پنگ و بیلیارد و محل پارک دوچرخه نیز از دیگر امکانات خوابگاه نیوتن است. هزینه اتاقهای تک نفره در این خوابگاه در حدود 350 یورو در ماه، دونفره  و سه نفره در حدود  330 یورو در ماه و هزینه مهمانسرا  تقریبا شبی هشت و نیم یورو می باشد .

خوابگاه چرتوزا

پردیس چرتوزا یکی دیگراز خوابگاههای میلان است که به دو بخش جدید و قدیم تقسیم می شود. هزینه های بخش قدیمی برپایه تعرفه های نیمه خصوصی و هزینه های بخش جدید براساس تعرفه های خصوصی برای دانشجویان  محاسبه می گردد .

بخش قدیمی دارای اتاقهای دونفره مبله ، اینترنت، کتابخانه ، آشپزخانه مشترک ، سالن تلویزیون ، باشگاه بدنسازی ، دستگاههای خودکار نوشیدنی گرم و سرد ، ویزیت پزشک یک روز در هفته ، سرویس پذیرش و رزرو 24 ساعته ، سالن آمفتی تئاتر، مهمانسرا  بوده و این خوابگاه  طرف قرارداد با رستورانها و کافی شاپهای محل ، پارکینگ اختصاصی و امکانات ویژه معلولان می باشد . هزینه اتاقهای این خوابگاع  ماهانه 330 یورو می باشد .

خوابگاه در دانشگاههای ایتالیا

بخش جدید این خوابگاهها  شامل سه گروه سوئیت است که شامل : سوئیتهای دونفره متاهلی ، دونفره مجردی و تک نفر می باشد. تمام سوئیتها کاملا مبله بوده و دارای سرویس بهداشتی مجزا ، تلویزیون و آشپزخانه مستقلمی باشد  . هزینه این سوئیتها بسیار بالا بوده برحسب نوع آنها تقریبا از 550 تا 950 یورو در ماه متغیر می باشد . این درحالی است که هزینه اجاره یک آپارتمان کوچک در شهر  میلان تقریبا  بین 550 تا 750 یورو درهر ماه می باشد .

از آنجا که دانشجویان بسیاری هر ترم متقاضی پذیرش خوابگاه هستند بخش خصوصی خوابگاه چرتوزا در هر زمان  از سال آماده ارائه اتاق به دانشجویان می باشد  . دانشجویان دوره لیسانس  بعد از گذراندن دروس سال اول و گذراندن حداقل 25 واحد می توانند درخواست خوابگاه های دولتی بکنند و اگر در سال دوم در مجموع با محاسبه دو سال حداقل 60 واحد نگذرانده باشند خوابگاه دولتی به آنها تعلق نمی گیرد و مجبورند برای سکونت خوابگاههای خصوصی و یا سوییت ها را انتخاب کنند.

دانشگاهها  هزینه خوابگاه را به طور خودکار از پول دانشجویانی که از بورس تحصیلی دریافت کرده اند کسرمی کند  و مابقی را درطی دو قسط به آنها می دهد. برای اطلاعات ریز در مورد خوابگاههای ایتالیا با مشاورین موسسه سفیران سروش سعادت ارتباط بگیرید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *