مهاجرت به کشور سریلانکا

تولد در سریلانکا

تولد در سریلانکا

مبحث تولد در سریلانکا موضوعی می باشد که هر فرد متقاضی که تمایل به مهاجرت به این کشور دارد بایستی در نظر داشته باشد. لذا متقاضیان می خواهند بدانند که تولد در سریلانکا به عنوان یک فرد خارجی چگونه است و قوانین در این رابطه چگونه نوشته شده اند. البته سریلانکا در حال حاضر گزینه آنچنان مطرحی برای مهاجرت نیست و میزان مهاجرت به این کشور آن هم توسط هموطنانمان بسیار کم است. این کشور که در شرق آسیا و در همسایگی هند واقع شده چندن دهه به دلیل ناآرامی و جنگ داخلی مورد توجه مهاجرت نبود اما امروز این جنگ پایان یافته و بحث مهاجرت و تولد در سریلانکا مورد توجه قرار گرفته است. لذا در این مطلب تیم ما در موسسه حقوقی سفیران سروش به این عنوان پرداخته اند.

نظام تولد در سریلانکا

نظام تولد در کشور سریلانکا بر طبق خون می باشد و خون اولویت اول برای ارائه شهروندی بر اساس تولد است. بدین ترتیب هر فردی با تولد در سریلانکا از یک پدر و مادر سریلانکایی به طور خودکار شهروند سریلانکا محسوب می شود. اما بر خلاف برخی از کشورها سریلانکا خاک محل تولد را در نظر نگرفته و فاقد اهمیت می باشد. لذا چنانچه دارای پدر و یا مادر سریلانکایی هستید در صورت تولد در خارج از این کشور نیز می توانید با ثبت نام به عنوان یک شهروند سریلانکایی شناخته شوید. طبق این توصیفات در صورت مهاجرت به سریلانکا و تولد فرزند در صورتی که هیچ یک از والدین تابعیت سریلانکا را ندارند فرزند نیز نمی تواند وضعیت ویژه ای پیدا کند و تابعیت سریلانکا را کسب کند. لذا طبق این قانون تولد در سریلانکا راهی برای مهاجرت و اقامت این کشور تلقی نمی شود.

در نمودار زیر میزان تولد در سریلانکا نمایان است:

میزان تولد در سریلانکا

کشور سریلانکا

سریلانکا یک کشور جزیره ای بزرگ است که در خارج از سواحل جنوب شرقی هند واقع شده است. تا سال 1972 به طور رسمی با نام سیلان شناخته می شد، اما امروز به طور رسمی جمهوری سوسیالیست دموکراتیک سریلانکا نامیده می شود. این کشور سابقه طولانی دارد که مملو از بی ثباتی و درگیری بین گروه های قومی است. هر چند اخیرا ثبات نسبی برقرار شده و اقتصاد سریلانکا در حال رشد است. امروزه، دولت سریلانکا جمهوری در نظر گرفته شده است که دارای یک نهاد قانونگذاری واحد متشکل از یک پارلمان تک مجلسی است که اعضای آن با رای مردم انتخاب می شوند. دستگاه اجرایی سریلانکا از رئیس دولت و رئیس جمهور تشکیل شده است که هر دو به عهده یک نفر است که توسط رای مردم برای یک دوره شش ساله انتخاب می شود.

به طور کلی، سریلانکا دارای زمین های متنوعی است اما عمدتا از مناطق دشتی تشکیل شده است. بخش جنوبی و مرکزی کشور دارای دره های کوهستانی و رودخانه های شیب دار است. مناطق مسطح، مناطقی است که بیشتر کشاورزی سریلانکا جدا از مزارع نارگیل در امتداد ساحل در آن انجام می شود. آب و هوای سریلانکا گرمسیری است و قسمت جنوب غربی جزیره مرطوب ترین است. بیشترین باران در جنوب غربی از آوریل تا ژوئن و اکتبر تا نوامبر می بارد. قسمت شمال شرقی سریلانکا خشک تر است و بیشتر باران آن از دسامبر تا فوریه می بارد. میانگین سالانه دما در سریلانکا در حدود 28 درجه سانتی گراد تا 31 درجه سانتی گراد است.

اقامت و تولد در سریلانکا

لازم به ذکر است در صورت ورود و مهاجرت به سریلانکا با ویزای توریستی این دسته از افراد دارای وضعیت اقامت موقت هستند و در صورت تولد فرزند در این کشور نمی توانند اقامت دائم سریلانکا را بدست آورند اما می توانند به دلایل پزشکی و زایمان اقامت موقت خود را تا چند روز تمدید کنند. اما در صورتی که والدین دارای اقامت بلند مدت و 1 ساله سریلانکا باشند این افراد در صورت تولد فرزند برای فرزند خود نیز می توانند به همان میزان مدت اقامت دریافت کنند. چنانچه یکی از افراد با ازدواج در سریلانکا همسر سریلانکایی داشته باشد و فرزندی به دنیا آورد آن فرزند از طریق خون می تواند وضعیت شهروندی سریلانکا را کسب کند.

به صورت کلی تولد در سریلانکا فقط در صورت موارد زیر منجر به کسب اقامت بلند مدت می شود:

 • یکی از والدین دارای وضعیت اقامت دائم باشد.
 • یکی از والدین دارای تابعیت و پاسپورت سریلانکا باشند.
 • تابعیت والدین نا مشخص باشد.

تولد در خارج از سریلانکا

همانطور که گفته شد چنانچه والدین فرد به دنیا آمده سریلانکایی باشد و در خارج از کشور به دنیا بیاید می تواند ظرف 3 ماه تولد را ثبت کرده و سفارت اطلاع دهد تا شهروند سریلانکا را دریافت کند. در صورت تاخیر بیش از 12 ماه باید علت آن ارائه شود. اظهارنامه باید ظرف 3 ماه پس از تولد ارسال شود تا از تاخیرهای بی مورد جلوگیری شود. برای ثبت نام پس از یک سال، نامه توضیحی با دلیل تأخیر باید همراه با درخواست باشد و چنین درخواست هایی برای تأیید به اداره کل ثبت در کلمبو سریلانکا (RGD) ارسال می شود. جهت ثبت تولد فرزند در خارج از کشور مدارک زیر مورد نیاز است:

 • فرم تابعیت به طور کامل پر شده
 • فرم اعلامیه به طور کامل پر شده
 • گواهی تولد خارجی اصلی کودک
 • گواهی های تولد اصلی والدین
 • اسناد سفر والدین
 • اسناد ویزای والدین (باید مدارکی را برای ویزای معتبر در زمان تولد کودک ارائه دهد.)
 • گواهی ازدواج اصلی والدین
 • توضیحات با دلیل تأخیر ثبت نام (ثبت نام پس از 12 ماه)

شرایط زیر همچنین باید رعایت شود.

 • پدر یا مادر کودک باید شهروند سریلانکا و دارای پاسپورت سریلانکا ویزای معتبر در هنگام تولد کودک باشند.
 • متقاضی باید در هنگام تولد فرزند، والدین سریلانکا باشد.
 • کودکان بالای 22 سال باید درخواست خود را با اعلام خود ارسال کنند.

توجه داشته باشید کلیه درخواست های ارسال شده پس از یک سال (12 ماه) برای تأیید به اداره کل ثبت در کلمبو سریلانکا ارسال می شود. در چنین مواردی، شناسنامه فقط پس از تأیید توسط سردبیر کل صادر می شود. هزینه تعیین شده ثبت در مدت 12 ماه- 75$ (دلار) و ثبت بعد از 12 ماه 5.00$ (دلار) برای هر سال گذشته به ضمیمه 75$ (دلار) اعمال می شود.

تولد در سریلانکا و سیستم بهداشتی

تولد در سریلانکا و سیستم بهداشتی

بخش بهداشت سریلانکا در مقایسه با سایر اقتصادهای با درآمد پایین تر، به طور شگفت انگیزی عملکرد خوبی دارد. با این وجود نباید انتظار داشته باشید استانداردهای غربی در سراسر کشور وجود داشته باشد. گرچه سریلانکا بیش از 25 سال از یک جنگ داخلی رنج برد، دولت موفق شده است یک سیستم مراقبت بهداشتی فعال را نصب کند. امید به زندگی اخیرا افزایش یافته و تنها 0.3٪ از جمعیت به دلیل بدهی های مرتبط با بیماری، زیر خط فقر افتاده اند. بخش بهداشت تقریبا به طور مساوی به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم شده است. اولی تحت مسئولیت دولت و نمایندگان محلی آن است. بودجه آن از طریق مالیات بر درآمد عمومی تأمین می شود. هزینه دوم به طور عمده از طریق هزینه های جیبی، بیمه های خصوصی و پرداخت مستقیم توسط شرکت ها تأمین می شود.

بخش بهداشت عمومی برای همه در سریلانکا قابل دسترسی است و تقریباً هر روش درمانی به صورت رایگان است. تعداد و تراکم بیمارستان های دولتی بسیار خوب است اما کیفیت ممکن است بسیار متفاوت باشد. افراد ثروتمندتر به بیمارستان های خصوصی مراجعه می کنند اما دولت در تلاش است رشد هماهنگ بین این دو بخش را تقویت کند.

قوانین سریلانکا درباره تولد

قوانین تابعیت بر اساس قانون شهروندی سریلانکا، به تاریخ 22 می 1972 و در سال 1987 اصلاح شده است. همه کسانی که شهروند سیلان بودند، شهروندان سریلانکا محسوب می شوند. تولد در سریلانکا به طور خودکار تابعیت نمی دهد. استثنا کودکی که از والدین ناشناخته متولد شده است می تواند با تولد در سریلانکا اقامت سریلانکا را به صورت دائم بدست آورد. برخی از افراد با پیوند خون پدری یا مادری با سریلانکا می توانند با ثبت نام تقاضای تابعیت کنند مشروط بر اینکه حداقل 22 سال سن داشته و قصد اقامت دائم در سریلانکا را داشته باشند. تابعیت دوگانه در سریلانکا به رسمیت شناخته نشده است اما در استثنا در قوانین تابعیت دوگانه در صورتی ایجاد می شود که به نفع سریلانکا باشد. از دست دادن تابعیت برای همسر و فرزندان صغیر نیز اعمال می شود.

انصراف داوطلبانه از تابعیت سریلانکا توسط قانون مجاز است برای جزئیات و مدارک لازم باید با سفارت تماس بگیرید. برای بررسی سایر موارد مهاجرتی و قوانین تولد، مهاجرت، کار، ازدواج، تحصیل و سرمایه گذاری می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی بهره مند شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *