مهاجرت تحصیلی لیتوانی

اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی

اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی

کشور لیتوانی از جمله کشورهای اروپایی است که دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در این کشور هستند. همچنین دانشجویان میتوانند اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی را کسب نمایند. کشور لیتوانی دارای دانشگاههای معتبری است که دانشجویان پس از تحصیل در دانشگاههای این کشور براحتی می­توانند در هر نقطه ای از دنیا شغل مورد نظر خود را بیابند.

تحصیل در دانشگاه های لیتوانی

علاوه بر آن دانشجویان پس از دریافت اقامت این کشور می­توانند به تمامی اتحادیه اروپا و حوزه شینگن سفر نمایند. همانطور که گفته شد دانشگاههای لیتوانی از اعتبار بسیار بالایی در سطح جهان برخوردار است. در کشور لیتوانی دو نوع دانشگاه، دانشگاههای خصوصی و دولتی وجود دارد. تحصیل در دانشگاههای دولتی به صورت رایگان است و دانشگاههای خصوصی شهریه هایی بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی از دانشجویان دریافت می­نمایند.

دانشگاههای کشور لیتوانی همچنین خوابگاههایی را در اختیار دانشجویان قرار می­دهند که دارای امکانات رفاهی بسیار مناسبی برای دانشجویان می­باشد. دانشجویان با پرداخت هزینه های بسیار کمی بصورت ماهانه می­توانند در این خوابگاهها اسکان گزینند. همچنین دانشگاههای کشور لیتوانی بورسیه های تحصیلی بسیاری را سالانه به دانشجویان بین المللی اهدا می­نمایند. ما در این مقاله در زمینه اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی صحبت خواهیم نمود. از افرادی که قصد مهاجرت به لیتوانی را دارن دعوت می­نمائیم تا مقاله را به دقت مطالعه فرمایند.

تحصیل در لیتوانی

در کشور لیتوانی تحصیل کودکان از سن6 الی 16 سالگی برای همه اجباری می­باشد. پس از آن دانش­آموزان می­توانند نسبت به علایق خود وارد کالج و یا دانشگاههای این کشور گردند.سیستم آموزشی کشور لیتوانی بگونه ای است که دانش­آموزان می­توانند پس از سن 10 سالگی وارد مدارس فنی حرفه ای در این کشور شوند. همچنین دانش­آموزان در سن 12 سالگی اجازه ورود به کالج های این کشور را دارند.

از مهمترین دانشگاههای لیتوانی ویلینیوس می­باشد که در پایتخت این کشور شهر ویلینیوس موقعیت دارد. تدریس در دانشگاههای لیتوانی به زبان انگلیسی ارائه می­گردد و دانشجویان برای ورود به این دانشگاهها باید داری مدرک زبان انگلیسی باشند.دانشگاه ویلینیوس دارای رشته های بسیار متنوعی می­باشد از جمله مهمترین رشته هایی که در این دانشگاه برای دانشجویان ارائه می­گردد عبارتند از:

 • پزشکی
 • کامپیوتر
 • لیزر
 • ارتباطات
 • روزنامه نگاری

همانطور که پیش تر بیان نمودیم دانشگاههای خصوصی در لیتوانی از دانشجویان شهریه تحصیلی دریافت می­نماید. اگرچه میزان شهریه دریافتی در دانشگاههای خصوصی لیتوانی در مقایسه با سایر کشورها بسیار کم است با اینحال دانشجویان بایستی مبلغی حدود3000-7000 یورو در سال به دانشگاه پرداخت نمایند.

اداره مهاجرت در کشور لیتوانی به دانشجویان بین المللی که جهت ادامه تحصیل به این کشور سفر نموده اند کارت های اقامتی صادر می­نماید. دانشجویان توسط این کارت می­توانند در تمامی اتحادیه اروپا سفر نمایند. همچنان دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور در صورت یافتن کار می­توانند اقامت این کشور را دریافت کنند.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی لیتوانی

دانشجویانی که برای تحصیل در رشته داندانپزشکی به لیتوانی سفر نموده اند بایستی به مدت 5 سال در این کشور به تحصیل بپردازد. همچنین تحصیل در رشته پزشکی در لیتوانی به مدت 6 سال طول خواهد کشید. شهریه ایی که دانشجویان در حال تحصیل در این رشته باید به دانشگاه پرداخت نمایند برابر است با8520 الی 12960 یورو در سال می­باشد. ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در لیتوانی کم می­باشد به همین دلیل این دانشگاهها دانشجویانی را که زودتر اقدام نموده اند را پذیرش می­نمایند.

اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی

کشور لیتوانی بطور کلی دارای 23 دانشگاه و 24 کالج می­باشد که از این میان 9 دانشگاه 11 کالج آن بصورت خصوصی فعالیت می­نماید. مدارکی که از دانشگاههای کشور لیتوانی برای دانشجویان صادر می­گردد در تمامی جهانبه رسمیت شناخته شده است. از این رو دانشجویان براحتی می­توانند شغل مورد نظر خود را در سرتاسر جهان بیابند.

همچنین این افراد می­توانند اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی را از آن خود نموده و شروع به انجام کار در این کشور نمایند. دانشجویان می­توانند طریق ازدواج- اقامت از طریق کار- اقامت از طریق ثبت شرکت، اقامت خود را در لیتوانی کسب نمایند.

اقامت از طریق ازدواج در لیتوانی چگونه است؟

افرادی که قصد دریافت اقامت لیتوانی را از طریق ازدواج در این کشور دارند بایستی تمامی مدارک خود را اعم از مدارک شناسایی، پاسپورت و تکمیل فرم های مورد نیاز را به اداره عمران این کشور تحویل دهند. طبق قوانین ازدواج در لیتوانی بایستی طرفین بالای 18 سال سن داشته باشند تا بتوانند ازدواج نمایند.

همچنین افرادی که در گذشته ازدواج داشته اند بایستی تمامی مدارک ازدواج و همچنین گواهی طلاق خویش را ارائه نمایند. پس از تحویل دادن مدارک مورد نیاز به مدت 30 روز ثبت ازدواج طول خواهد کشید. دولت لیتوانی پس از گذشت چند سال به شخصی که باتبعه لیتوانی ازدواج نموده است اقامت این کشور را اعطا می­نماید.

اقامت از طریق کار در لیتوانی چگونه است؟

افرادی هستند که برای اقامت کوتاه مدت به کشور لیتوانی سفر می­نمایند. در ابتدا افراد بایستی دارای پیشنهاد کاری از سوی کارفرما در این کشور باشند. اقامتی که از سوی وزارت کار و رفاه اجتماعی به این دسته از افراد داده می­شود دارای 2 سال اعتبار است. در صورتیکه فرد علاقمند به همکاری دوباره باشد کارفرما بایستی حداقل 3 روز قبل از اتمام قرارداد برای تمدید اقامت فرد به وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه نماید.

افرادی که درخواست کار به کشور لیتوانی را می­دهند بایستی دارای مهارت های ویژه ایی بوده و همچنان مدارکی که دال بر این مهارت باشند را ارائه نمایند. افراد باید مدارکی را جهت ثابت نمودن مهارت های خود از جمله سابقه های کاری، رزومه، سمینارها، و دوره های علمی که گذرانده است را به این وزارت ارائه نماید.

اقامت از طریق ثبت شرکت در لیتوانی چگونه است؟

از آنجائیکه کشور لیتوانی دارای شرایط اقتصادی بسیار مناسبی در اتحادیه اروپا برخوردار است. این کشور زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت برای کارآفرینان و سرمایه گذارن بحساب می­آید. افراد پس از انجام تمامی مراحل اداری برای ثبت شرکت در این کشور بایستی منتظر موافقت اداره مهاجرین باشد که بطور معمول 7-10 روز طول خواهد کشید. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در لیتوانی به دنبال راهی جهت اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی هستند. از این رو ممکن است با سوالاتی در این زمینه رو برو شوند:

 • با چه میزان سرمایه می­توان در کشور لیتوانی به ایجاد کسب و کار پرداخت؟
 • آیا با دریافت اقامت برای شخص اعضای خانواده فرد نیز از این اقامت بهره مند خواهند گردید؟
 • دریافت اقامت این کشور پس مدت چند سال امکان پذیر است؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی به تمامی عزیزان در زمینه اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی می­باشد. افراد می­توانند جهت بدست آوردن اطلاعات بیشتر به کارشناسان ما در این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

10 دیدگاه برای “اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی

 1. nirvan گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی ایا مستلزم به گرفتن کار رسمی در این کشور هست؟

 2. یلدا گفت:

  اگر تو این کشور تحصیل کنی و کار نا مرتبط با تحصیل پیدا کنی امکان اقامت هست؟

 3. کیانا ناصری گفت:

  ثبت شرکت خیلی ریسکیه خصوصا در کشورهای این چنینی… بهتره تا اونجاییکه شرایط سنی فرد اجازه میده اولویتش اقدام به مهاجرت از طریق کار یا تحصیل باشه

 4. amir abbas گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورداقامت بعد از تحصیل در لیتوانی تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد راه های اقامت کشور لیتوانی هم مطلب بذارید

 5. لیدا بهرامی گفت:

  سلام برای مقطع دکترا این کشور مناسب یا بلاروس؟

 6. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله خوبی بود.

 7. قادری گفت:

  شرایط اقتصادی در لیتوانی چجوریه؟
  میشه کار پیدا کرد یا نه

 8. قراری گفت:

  لطفا درمورد مهاجرت تحصیلی به لیتوانی توضیح دهید.

 9. خموش گفت:

  با اقامت بعد از تحصیل در لیتوانی میشه سیزین این کشور شد؟

 10. امید گفت:

  اقامت بعداز تحصیل اگر از طریق کار صورت پذیرد آیا داشتن کارفرما در لیتوانی الزامیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *