مهاجرت تحصیلی مجارستان

اعزام دانشجو به مجارستان

اعزام دانشجو به مجارستان

در مبحث مهاجرت به کشورهای اروپایی می توان اعزام دانشجو به مجارستان را نام برد. این روش همواره بهترین روش مهاجرت بوده است. چراکه می توان ویزای تحصیلی را به انواع ویزاها از جمله ویزای کاری تبدیل نمود و در نهایت موفق به اخذ اقامت این کشور گردید. اکنون شما را به مطالعه مقاله تنظیمی و تدوین شده از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دعوت می نماییم.

اعزام دانشجو به مجارستان

اعزام دانشجو به مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور امکان پذیر است. حتی دانش آموزان نیز این امکان را دارند که دوره های دبیرستان و متوسطه خود را در این کشور سپری کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو به مجارستان در مقطع کارشناسی می تواند انجام گیرد. مدت زمان دوره های کارشناسی در دانشگاه های این کشور به صورت 3 ساله می باشد. اکثر رشته ها در این دانشگاه ها به دانشجویان ارائه می گردد. ماه های سپتامبر و فوریه آغاز ترم تحصیلی دانشگاه ها است. کار ضمن تحصیل برای دانشجویان این مقطع مجاز است. بنابراین هر دانشجو این امکان را دارد که به مدت 10 ساعت در طول هفته مشغول کار شود. اکثریت دانشگاه های مجارستان برای پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی، آزمون ورودی برگزار می کنند. بنابراین دانشجو می بایست مدرک پیش دانشگاهی خود را ارائه نماید.

دانشجویان برای ورود به رشته های مختلف می بایست دوره های پیش آن را بگذراند. به طور مثال دوره های پیش مهندسی که مختص دانشجویان رشته های مهندسی است، از ماه مهر و یا دی ماه آغاز می شود. لازم است بدانید ورود به دوره پیش مهندسی بدون مدرک زبان امکان پذیر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره فوق لیسانس در اعزام دانشجو به مجارستان بین 1 تا 2 سال در نظر گرفته شده است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند، بایستی مدرک کارشناسی آنان از سوی دانشگاه مجارستان مورد تایید واقع گردد. این تاییدیه به صورت تطبیق دروس گذرانده شده در کشور مبدا و کشور مقصد می باشد. همچنین در برخی موارد دانشجو موظف است بعضی از دروس را که در کشور خود گذرانده، مجددا پشت سر گذاشته و کسب نمره قبولی کند.

کار حین تحصیل برای دانشجویان این مقطع آزاد بوده و به مدت 20 ساعت در هفته می توانند کار کنند. دانشجویی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارد، می بایست به تعداد 2 توصیه نامه از اساتید خود دریافت دارد. همچنین رزومه تحصیلی خود را تهیه نموده و ارائه کند. لازم است بدانید در برخی از رشته ها دانشجو موظف به انجام مصاحبه است.

تحصیل در مقطع دکترا

اعزام دانشجو به مجارستان در مقطع دکترا نیز قابل انجام بوده و مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا نیز به صورت 3 ساله است. دانشجویان مقطع دکترا همزمان با تحصیل می توانند به مدت 30 ساعت در هفته به کار بپردازند. داوطلبان مقطع دکترا باید نسبت به آماده سازی و تهیه پروپوزال تحقیقاتی و پژوهشی خود اقدامات لازم را به عمل بیاورند. همچنین ارائه توصیه نامه از اساتید قبلی و رزومه تحصیلی که شامل تالیفات مانند مقاله و کتاب و… نیز می گردد الزامی است.

تحصیل پزشکی در مجارستان

امروزه داوطلبان بسیاری عزم خود را جزم کرده اند تا در رشته های پزشکی در اروپا از جمله مجارستان ادامه تحصیل دهند. رشته های پزشکی نیز مستلزم گذراندن دوره های پیش پزشکی یا پیراپزشکی است. لازمه این کار شرکت در آزمون پس از پایان دوره های پیراپزشکی می باشد. مدرک تحصیلی پزشکی که از سوی “دانشگاه های مجارستان به دانشجویان اعطا می گردد، مورد تایید وزارت بهداشت ایران و اروپا بوده و از اعتبار ویژه ای برخوردار است.

هزینه های تحصیل در کشور مجارستان

باید بدانیم هزینه های تحصیلی در دانشگاه های مجارستان بسته به نوع دانشگاه، نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت و متغیر می باشد. هزینه های تحصیل در کالج های این کشور به مبلغ 5000 الی 6000 یورو است. هزینه های تحصیلی دانشجویان در کالج های مجارستان مبلغی بین 5000 تا 6000 هزار یورو را شامل می گردد. هزینه های اختصاص یافته به دانشگاه ها نیز با توجه به متغیر بودن آن، بین 300 الی 5000 یورو می باشد. رشته های پزشکی هزینه ای بین 5000 الی 10000 یورو را در بر دارد.

هزینه های زندگی در مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان در هر سال تحصیلی می تواند به مبلغ 10000 الی 12000 یورو باشد. این مبلغ می تواند شامل هزینه های بیمه درمانی، حمل و نقل و تردد، خوراک و پوشاک و… گردد بنابراین در مبحث مهاجرت تحصیلی به مجارستان، بررسی و ارزیابی هزینه های زندگی در این کشور بسیار ضرورت دارد.

تحصیل در مجارستان چه مزایایی دارد؟

ادامه تحصیل و اعزام دانشجو به مجارستان مزایایی را به دنبال دارد. شرح این مزیت ها به صورت ذیل است:

 • ارائه مدرک زبان الزامی نیست.
 • عدم وجود محدودیت سنی برای پذیرش دانشجویان مقاطع مختلف
 • هموار بودن شرایط اخذ پذیرش دانشجویان نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • ورود دانشجو به بازار کار مجارستان و سایر کشورهای اروپایی پس از اتمام تحصیل
 • قرار داشتن کشور مجارستان در حوزه شنگن باعث می گردد دانشجویان به راحتی به کشورهای اروپایی تردد نمایند.
 • امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی جهت کسب و کار
 • دانشجویان می توانند از پوئن مثبت استقبال مجارستان از سرمایه گذاران خارجی استفاده نموده و پس از پایان تحصیلات به سرمایه گذاری در این کشور بپردازند. این کار می تواند از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت صورت گیرد. بنابراین امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای سرمایه گذاری نیز وجود دارد.
 • ورود اولیه دانشجویان به اروپا هزینه های کمتری را شامل می گردد.

مدارک لازم جهت پذیرش دانشجو کدامند؟

اعزام دانشجو به مجارستان مستلزم ارائه مدارک لازم جهت پذیرش دانشجویان می باشد. این مدارک عبارتند از:

 • اصل پاسپورت دانشجو
 • اصل مدارک تحصیلی دانشجو شامل دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه به ریز نمرات (نوع مدارک به نوع مقطع تحصیلی درخواستی مرتبط است)
 • ارائه تاییدیه مدرک تحصیلی که از سوی سفارت مجارستان اخذ گردیده است.

مدارک‌لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کدامند؟

اخذ ویزای تحصیلی در مهاجرت از طریق تحصیلی در مجارستان، نیاز به مدارکی دارد که دانشجویان باید آنها را تهیه و تسلیم نمایند:

 • تکمیل و ارائه فرم درخواست
 • اصل پاسپورت
 • اصل نامه پذیرش از سوی دانشگاه انتخابی
 • اصل بیمه مسافرتی
 • اصل اسناد و مدارکی که رزرو خوابگاه یا مسکن دانشجو را ثابت نماید.
 • اصل مدارک شناسنامه یا کارت ملی
 • ارائه چند قطعه عکس
 • ارائه پرینت گردش حساب بانکی 3 ماهه آخر دانشجو جهت اثبات تمکن مالی وی برای پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در مجارستان

با اطلاع یافتن از موارد بالا می توانید جهت اعزام دانشجو به مجارستان و تحصیل در این کشور اقدام نمایید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز این افتخار را دارد که شما را در مسیر موفقیت آمیز تحصیلی و مهاجرت همراهی کند. اخذ مشاوره های تخصصی از طریق تماس با وکلا و کارشناسان میسر خواهد بود.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *