مهاجرت تحصیلی فرانسه

اعزام دانشجو به فرانسه

مهاجرت تحصیلی فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه علاقمندان بسیاری دارد، زیرا این کشور دانشگاههای معتبر بسیاری دارد. اعزام دانشجو به فرانسه از جمله مسائلی است که دانشجویان زیادی به آن توجه می­نمایند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای دانشجویان عزیز در زمینه تحصیل در فرانسه می­باشد.

کشور فرانسه رتبه ششم را در زمینه اقتصادی میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. نرخ بیکاری در این کشور حدود 7 درصد است و تنها 2.6 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می­نمایند. بیشترین درآمد کشور فرانسه از صنعت گردشگری، هواپیما سازی و صنایعی همچون فرآوری فلزات- ساخت اتومبیل و حمل و تقل می­باشد. این کشور همچنین در صنعت کشاورزی و صادرات محصولاتی همچون چغندرقند، سیب زمینی، گندم و جو بسیار موفق می­باشد.

اگرچه جاذبه های گردشگری در کشور فرانسه بسیار زیاد است اما اکثر افراد به دلیل موقعیت فرهنگی، اجتماعی و نظام آموزشی فرانسه به این کشور سفر می­نمایند. با توجه به دلایل فوق اعزام دانشجو به فرانسه آرزوی بسیاری از دانشجویان می­باشد. می­توان به یقین بیان نمود که روشنفکری مدرن از کشور فرانسه آغاز گردید به همین دلیل اکثر افراد علاقمند به مشاهده میراث بشری در این کشور هستند. افراد با روشهای مختلفی همچون ویزای توریستی فرانسه- ویزای تحصیلی فرانسه– ویزای سرمایه گذاری در فرانسه به این کشور مهاجرت می­نمایند.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به فرانسه

دولت فرانسه تحصیل تا سن 16 سالگی را برای شهروندان کشور خود بصورت اجباری قرار داده است. دانش­آموزان از سن 6 سالگی وارد مقطع ابتدایی در این کشور می­شوند و به مدت 5 سال در مقطع به تحصیل می­پردازند. پس از مقطع ابتدایی دانش­آموزان به مدت4 سال دیگر در دوره ای را در مدارس فرانسه می­گذارنند و پس از آن وارد دبیرستان های این کشور می­گردند. تحصیل در مقطع دبیرستان 3 سال طول خواهد کشید. دانش آموزان پس از گذراندن 12 سال تحصیلی می­توانند دیپلم فرانسه را اخذ نمایند. دانش آموزان پس از اتمام تحصیلات اجباری می­توانند وارد دانشگاههای کشور فرانسه برای تحصیل در مقطاع بالاتر اقدام نمایند.

ناگفته نماند تحصیل در کشور فرانسه همچون کشورهای آلمان- فنلاند- اتریش برای عموم رایگان است. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاههای فرانسه بایستی دارای مدرک زبان باشند. تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان فرانسوی و در مقطع دکتری به زبان انگلیسی ارائه می­گردد. دانشجویان بین المللی که علاقمند به تحصیل در فرانسه هستند می­بایست برای ورود به این کشور ویزای تحصیلی فرانسه را اخذ نمایند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در کشور فرانسه با کسب برخی از شرایط می­توانند جهت اخذ تابعیت کشور فرانسه اقدام نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

دانشجویان در مقطع کارشناسی فرانسه باید به مدت 3 سال به تحصیل بپردازند و از آنجائیکه تدریس در این مقطع به زبان فرانسوی ارائه می­گردد، پذیرش دانشجویان به شرط داشتن مدرک زبان فرانسوی صورت می­گیرد. دولت فرانسه به دانشجویان در این مقطع اجازه10 ساعت کار در هفته را داده است و حقوق دانشجویان 70-100 یورو در هفته می­باشد.

دانشجویان با انجام کار دانشجویی در فرانسه می­توانند براحتی بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی خود را تأمین نمایند. دانشجویان جهت اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در مقاطع مختلف می­توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه

یکی دیگر از شرایط اعزام دانشجو در کشور فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد اینست که دانشجویان در این مقطع بایستی به مدت 2 سال تحصیل نموده و 120 واحد درسی را با موفقیت سپری نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه به دو گونه انجام تحقیق یا انجام کارهای حرفه ای صورت می­گیرد. دانشجویان در هر دو روش می­بایست در کلاس های درسی حضور داشته و در ترم آخر تحصیلی پایان نامه ارائه نمایند.

تدریس در مقطع کارشناسی ارشد نیز به زبان فرانسوی ارائه می­گردد و دانشجویان ملزم به داشتن مدرک زبان فرانسوی هستند. دانشجویان در این مقطع اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارد و میزان حقوق دریافتی دانشجویان160-200 یورو در هفته می­باشد. دانشجویانی که به زبان فرانسوی تسلط بیشتری دارند و از تجربه های کاری برخوردار هستند شانس بیشتری در یافتن کار دانشجویی در فرانسه را خواهند داشت.

اعزام دانشجو به فرانسه

دوره­ی دکترا در فرانسه 3 الی 4 سال طول می­کشد ودانشجویان موظف به ارائه پایان نامه برای اخذ مدرک دکترا در فرانسه هستند.از جمله شرایط اعزام دانشجو به فرانسه در مقطع دکترا تسلط به زبان فرانسوی می­باشد. یکی از امتیازات تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه اینست که دانشجویان پس از اتمام تحصیلات اجازه دارند به مدت 6 ماه به جستجوی کار در این کشور بپردازند. در صورت یافتن شغل مورد نظر خود می­توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری فرانسه تبدیل نمایند. دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه باید با یکی از اساتید در دانشگاههای این کشور تا بتواند شرایط کسب بورسیه را اخذ نماید.

رشته های تحصیلی در فرانسه کدامند؟

دانشگاههای کشور فرانسه دارای دانشکده های بسیاری هستند که ما در اینجا به معرفی برخی از این دانشکده ها  و رشته های تحصیلی در آنها می­پردازیم.

دانشکده علوم

که در این دانشکده رشته های فیزیک- آمار- علوم کشاورزی و زمین شناسی تدریس می­گردد.

دانشکده پزشکی

این دانشکده رشته هایی همچون دامپزشکی- دندانپزشکی- پزشکی عمومی و بیومدیکال ارائه می­نماید.

دانشکده هنر و معماری

در این دانشکده انواع رشته های هنری ارائه می­گردد.

دانکده علوم دارویی

این دانشکده تنها دارای رشته داروسازی می­باشد.

دانشکده علوم اداری

رشته های علوم اقتصادی- مهندسی اداری وعلوم اداری در این دانشکده تدریس می­گردد.

خوابگاههای دانشجویی در فرانسه چگونه اند؟

دانشگاههای کشور فرانسه مجهز به خوابگاههایی برای دانشجویان می­باشد البته دانشجویان جهت استفاده از این خوابگاهها باید اجاره پرداخت نمایند. اجاره این خوابگاهها 120-350 یورو در ماه است. همچنان دانشجویان می­توانند از خوابگاههای خصوصی در فرانسه استفاده نمایند، اجاره خوابگاههای خصوصی در فرانسه 400-700 یورو در ماه است.

از دیگر مزایای تحصیل در کشور فرانسه، پرداخت کمک هزینه مسکن به دانشجویان می­باشد. میزان این کمک هزینه برای دانشجویان بسته به درآمد آنها از کار دانشجویی و هزینه ای که برای اجاره مسکن می­پردازند متغیر است. دانشجویان برای دریافت کمک هزینه مسکن در فرانسه باید دارای شرایط زیر باشند:

ابتدا باید دانشجو مسکن مورد نظر خود را اجاره نموده و آدرس مسکن و هزینه اجاره بها را به دانشگاه اعلم نماید. دانشجویان باید دارای بیمه اجتماعی کشور فرانسه باشند و اخذ این بیمه اجباری است. دانشجویان برای اخذ کمک هزینه مسکن باید ابتدا حساب بانکی بنام خود در این کشور افتتاح نمایند. زیرا دانشگاه کمک هزینه های مسکن را به حساب افراد واریز می­نماید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه کدامند؟

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه می­باید مدارک زیر را به سفارت این کشور تحویل نمایند.

  • ارائه اصل و کپی مدارک هویتی ( شناسنامه و یا کارت ملی)
  • ارائه پاسپورت معتبر به همراه یک نسخه کپی از آن
  • ارائه آخرین مدارک تحصیلی دانشجو به همراه ریز نمرات
  • ارائه یک شماره حساب بانکی جهت ثابت نمودن پشتوانه مالی جهت تحصیل در فرانسه

افراد با سوالات زیادی در زمینه اعزام دانشجو به فرانسه روبرو می­شوند از جمله:

  • بورسیه های تحصیلی در فرانسه چگونه هستند؟
  • آیا دانشجویان بین المللی می­توانند اقامت پس از تحصیل در فرانسه را اخذ نمایند؟
  • آیا با ویزای تحصیلی فرانسه می­توان اقدام به خرید ملک در این کشور نمود؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در زمینه اعزام دانشجو به فرانسه می­باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *