مهاجرت تحصیلی ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

استقبال عده زیادی از افراد از امر اعزام دانشجو به ایتالیا می تواند دلایلی مختلفی را دارا باشد. جزایر اطراف ایتالیا بر جذابیت ها و زیبایی های این کشور افزوده است. بنابراین می تواند متقاضیان بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود جذب کند. علاوه بر آن، ایتالیا به عنوان کشوری اروپایی و صنعتی در جهان شناخته شده است. از این رو شرکت‌ها و کمپانی های بسیار بزرگ و نامداری در این کشور مشغول فعالیت های بین المللی هستند.

در نتیجه برای دانشجویان فارغ التحصیل در این کشور می تواند زمینه‌ها و فرصت های شغلی بسیاری وجود داشته باشد. شما عزیزان را به خواندن ادامه مقاله دعوت می نماییم تا در این مورد بیشتر بدانید.

شرایط و اعزام دانشجو به ایتالیا

 • سطح و کیفیت آموزشی دانشگاه های کشور ایتالیا در بالاترین درجه قرار دارد.
 • از این رو در زمینه اعزام دانشجو به ایتالیا زمینه های مناسبی را برای دانشجویان تحصیل در مقاطع بالا فراهم نموده است.
 • دوره های تحصیلی که در دانشگاه ایتالیا ارائه می گردند، به زبان ایتالیایی هستند.
 • لازم به ذکر است برخی دوره‌ها نیز به زبان انگلیسی برای دانشجویان برگزار می شوند که مختص مقطع کارشناسی است.
 • دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا این امکان را دارند که بدون مدرک زبان به ادامه تحصیل در این‌کشور مشغول شوند.
 • این موضوع مناسب متقاضیانی است که تسلط کافی به زبان نداشته و قادر به صحبت به زبان انگلیسی نیستند.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

هزینه‌ها در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بسیار پایین بوده و بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته شده است. جهت ورود به رشته پزشکی در ایتالیا، شرکت در آزمون ورودی پزشکی به نام IMAT و  آلفاتست الزامی است. کسب نمره قبولی در این آزمون ها بسیار دشوار است اما غیر ممکن نخواهد بود.

آزمون های مذکور به زبان های انگلیسی و ایتالیایی برگزار می شوند. این آزمون ها کلیه رشته های پزشکی مانند داروسازی، دندانپزشکی و… را شامل می گردد. لازم به ذکر است کلیه دانشگاه های پزشکی ایتالیا در لیست تاییدیه وزارت علوم و بهداشت کشور ایران قرار دارند.

دانشگاه های ایتالیا چه رنکینگی دارند؟

در زمینه اعزام دانشجو به ایتالیا می بابیست از وضعیت دانشگاه های این کشور آگاهی یافت. از لحاظ رتبه بندی جهانی و رنکینگ، دانشگاه‌ های ایتالیا عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان داده اند. در نتیجه در رتبه های عالی به شرح ذیل قرار گرفته اند:

از دیگر دانشگاه های کشور ایتالیا می توان دانشگاه های ذیل را نام برد:

 1. دانشگاه رم
 2. دانشگاه دگلی استادی دی میلانو
 3. دانشگاه دگلی استادی دی پادوا در پادا
 4. دانشگاه دگلی استادی دی فیرنزه در فلورانس
 5. دانشگاه دی پیزا در پیزا

شرایط تحصیل دردانشگاه‌های ایتالیا چگونه است؟

ایتالیا ازجمله کشورهایی است که در فرآیند بولونیا و اصلا آموزش عالی نقش بسیار مهمی را ایفا نموده است. این کشور بنیانگذار موسسات آموزش عالی در سطح مناطق اروپایی به شمار می‌رود. بنابراین به عنوان اولین قدم در این امر، در سال 1988 از سوی دانشگاه سورین امضا گردید. لازم است بدانید در حال حاضر فرآیند بولونیا در سراسر اروپا اجرایی گردیده است.

یکی از دانشگاه‌های قدیمی کشور ایتالیا، بولونیا می‌باشد که در سال 1088 میلادی به تاسیس رسید. درنتیجه عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه ایتالیا را به خود اختصاص داده و در حوزه اعزام دانشجو به ایتالیا بسیار فعال است. لقب مهد موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها معتبر به کشور ایتالیا تعلق دارد. طول دوره تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع لیسانس به مدت 3 تا 4 سال می‌باشد.

مدت زمان تحصیل درمقطع فوق لیسانس نیز بین 1 تا 2 سال طول خواهد کشید. دانشجو پس ازدریافت مدرک فوق لیسانس در رشته موردنظر مجاز به ادامه تحصیل در مقطع دکترا می‌باشد. مدت تحصیلی مقطع دکترا 3 سال خواهد بود. کشور ایتالیا درمجموع تعداد 89 دانشگاه را در خود جای داده است. این دانشگاه درزمینه اعزام دانشجو به ایتالیا بسیار فعال بوده و در 3 گروه تقسیم‌بندی می‌شوند. درذیل به شرح آنها می‌پردازیم:

دانشگاه های دولتی:

بسیاری از دانشگاه های بزرگ ایتالیا در لیست دانشگاه های دولتی قرار دارند. آنها از سوی دولت و از طریق بودجه های دولتی به تاسیس رسیده اند. برخی از دانشگاه هایی که در استان های ایتالیا قرار دارند، توسط بودجه های دولتی به تاسیس رسیده اند.

دانشگاه های خصوصی

بودجه های دولتی در فعالیت دانشگاه های خصوصی هیچ گونه نقشی ندارند.

دانشگاه های ممتاز (دانشگاه ممتاز اسکولا)

 • این دانشگاه ها به نام موسسات آموزش عالی مستقل شناخته شده می باشند.
 • آموزش های تخصص و بسیار پیشرفته و امکان تحقیقات گسترده جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس از خدمات آنهاست.
 • بنابراین دانشجو در بهترین زمینه های تحصیلی و پژوهشی امکان ادامه تحصیل در ایتالیا و در مقاطع بالا را دارد.

ویزای تحصیلی ایتالیا دارای چه‌شرایطی است؟

دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا جهت اعزام دانشجو به ایتالیا الزامی می باشد. دریافت این ویزا به نوع ملیت دانشجو مرتبط است. بدین منظور که چنانچه دانشجو عضو اتحادیه اروپا باشد، جهت ادامه تحصیل در ایتالیا نیازی به ویزا ندارد. اما اگر فرد متقاضی یک فرد غیر اروپایی است، می‌بایست درمرحله اول نسبت به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نماید.

وجه مشترک بین دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی اخذ مجوز سکونت است. هر دو دسته از دانشجویان می بایست مجوز سکونت در این کشور جهت تحصیل را اخذ نمایند. البته جهت اخذ اجازه سکونت، برای هر یک از این دو گروه شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. اما هر دو گروه می بایست برای مدت 3 ماه اقامت تقاضا دهند.

ازدیگر موارد مهم در اخذ ویزای تحصیلی، شرایطی مانند تمکن و ثبات مالی، بیمه درمان و بهداشت دانشجو و… می‌باشد. با همه این ها، اگر قصد ادامه تحصیل در ایتالیا و مهاجرت به این کشور را دارید، از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام نمایید. کارشناسان این موسسه با درنظرگرفتن شرایط شما، مناسب‌ترین گزینه مهاجرت و اعزام دانشجو به ایتالیا را به شما ارائه می‌نمایند. کسب مشاوره در این زمینه به صورت تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری امکان پذیر خواهد بود.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *