مهاجرت کاری لهستان

کار پس از تحصیل در لهستان

کار پس از تحصیل در لهستان

دانشجویانی که تحصیلات خود را در لهستان به اتمام می­رسانند، ترک کشوری مانند لهستان برایشان سخت است است. از این رو اکثر دانشجویان در جستجوی یافتن کار پس از تحصیل در لهستان هستند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای دانشجویان عزیز در جستجوی کار پس از اتمام تحصیلات دانشجویان می­باشد.

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا وارد خاک لهستان شده اند همانطور که نیازی به دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیلات خود نداشتند، همچنین نیازی به ویزای کاری برای انجام کار در این کشور نخواهند داشت. اما دانشجویان سایر کشورهای دیگر بغیر از ایالات متحده، استرالیا، نیوزلند و جمهوری چک بایستی پس از اتمام تحصیلات برای انجام کار ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری لهستان تبدیل نمایند.

همچنین دانشجویان می­توانند پس انجام کار در لهستان اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. ناگفته نماند دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود به طرق مختلف از جمله اقامت از طریق کار- اقامت از سریق سرمایه گذاری- اقامت از طریق ازدواج – اقامت از طریق تولد فرزند می­توانند اقامت دائم کشور لهستان را دریافت کنند.

دانشجویان پس از پایان تحصیلات برای انجام کار نیازی به اخذ وجوز کار لهستان ندارند و تنها بایستی اقامت خود را از نوع تحصیلی به دیگر ویزاها تبدیل وضعیت نمایند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در صورتی که بیشتر از 2 الی 3 سال در لهستان زندگی کنند و مخارج زندگی خود را بدون کمک از دولت تأمین نمایند امکان دریافت اقامت دائم لهستان را خواهند داشت.

پس از پایان تحصیلات

تجربه نشان داده است که دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در لهستان را می­گیرند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی پس از پایان تحصیلات به تحصیل در مقطع دکتری در لهستان می­پردازند.

اما دانشجویانی که پس از فارغ التحصیلی تصمیم برای انجام کار در این کشور دارند براحتی می­توانند کارت اقامتی کشور لهستان را که به فارغ التحصیلان دانشگاهی این کشور داده می­شود را اخذ نمایند. این کارت نشان دهنده به نوعی مجوز اقامت و کار دانشجو در لهستان بشمار می­رود. فارغ التحصیلانی که بصورت تمام وقت در لهستان تحصیل می­نمودند برای دریافت کارت فوق می­توانند اقدام نمایند.

فرصت های شغلی بسیار مناسبی برای دانشجویان حوزه علم و فناوری وجود دارد. زیرا شرکت های معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، گلاسکو و اینتل در این کشور مشغول به فعالیت هستند. دانشجویان برای استخدام در این شرکت ها براحتی می­توانند درخواست داده و برای انجام کار براحتی استخدام می­گردند.

کار پس از تحصیل در لهستان

یافتن شغلی مرتبط با رشته فارغ التحصیلان در لهستان بستگی به برخی از پارامترها از جمله سابقه کاری- سطح زبان افراد-ویژگی های شخصی افراد و زمان ورود آنها به لهستان و عوامل دیگر بستگی دارد. افراد با مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می­توانند از تجربه های مفید این موسسه در یافتن کار استفاده نمایند. طبق قوانین کشور لهستان کار پس از تحصیل در لهستان برای دانشجویان امکان دریافت کارت آبی این کشور را بوجود می­آورد. این کارت در حقیقت مجوز انجام کار و اقامت فرد در این کشور می­باشد.

فارغ التحصیلان با یافتن کار در لهستان ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده همانند سایر کشورهای می­باشند. در لهستان افراد برای انجام کار بایستی با کارفرمای مربوطه قراردادی را منعقد نمایند. در ضمن این قرارداد بایستی در اداره کار محلی این کشور به ثبت برسد. قرارداد های کاری در لهستان به سه دسته تقسیم می­شوند: قرارداد اشتغال استاندارد- قرارداد مربوط به کار- قرارداد برای کار خاص.افراد برای انجام کار در این کشور می­بایست یکی از این سه نوع قرارداد کاری را امضا نمایند.

کارت آبی لهستان چیست؟

تمام دانشجویان متخصص پس از اینکه تحصیلات خود را در لهستان به اتمام رساندند، می­توانند به جستجوی کار در لهستان بپردازند. پس از یافتن شغل مورد نظر خود می­توانند کارت آبی کشور لهستان را دریافت نمایند. این کارت آبی که در واقع نوعی اقامت فرد و مجوز کار برای فرد می­باشد، در ابتدا به مدت 2 سال دارای اعتبار است. پس از آن شخص می­تواند آن را به مدت 3 سال دیگر تمدید نماید.

افراد دارای کارت آبی لهستان می­توانند براحتی بدون اخذ ویزای دیگر کشورهای اروپایی و تنها با در دست داشتن کارت آبی خود به تمامی اتحادیه اروپا و شینگن مسافرت نمایند. یافتن کار در کشور لهستان پس از پایان تحصیلات قدری مشکل است. اما در صورتیکه دانشجویان  فارغ التحصیل از رشته های IT باشند و مهارت کافی در زبان انگلیسی داشته باشند براحتی می­توانند در این کشور کار انجام دهند. با وجود اینکه میزان دستمزد ها وحقوق در لهستان برای فارغ التحصیلان از این کشور رو به افزایش است، با اینحال فارغ التحصیلان زیادی به دلیل بالا بود حقوق در انگلستان به آن کشور مهاجرت می­کنند.

جستجوی کار در لهستان چگونه است؟

افراد از راههای مختلفی برای جستجوی کار می­توانند اقدام نمایند. در لهستان آژانس های کاریابی بسیاری وجود دارد. همچنین افراد با مراجعه به روزنامه های محلی این کشور نیز می­توانند لیست مشاغل مورد نیاز کارفرمایان را مشاهده و در صورت برخورداری از شرایط آن برای مصاحبه درخواست نمایند. همچنین در این کشور پورتال های جستجوی کار فراوانی وجود دارد که امکان بارگذاری رزومه های تحصیلی و کاری افراد در آنها وجود دارد. از جمله پورتال های کاریابی مهم در لهستان عبارتند از:

 • http://www.praca.interia.pl
 • www.jobpilot.pl
 • www.szybkopraca.pl
 • www.kariera.pl

دانشجویان برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به سایر ویزاهای لهستان برای انجام کار بایستی به مدت 2 ماه زمان بگذرانند. اما پس از مدت 1 ماه کارت اقامت دائم این کشور برای فرد صادر می­گردد. در ضمن دانشجویان برای تبدیل و یا تمدید اقامت تحصیلی خود بایستی ابتدا فرمی مبنی بر درخواست تمدید ویا تبدیل اقامت خود را تکمیل نمایند.

پس آن درخواست خود را باید به اداره مهاجرت این کشور تحویل نماید. در صورتیکه اداره مهاجرت با درخواست برخی از فارغ التحصیلان این کشور موافقت ننماید، این دسته افراد می­توانند با مراجعه به دفتر رئیس مهاجرت در لهستان درخواست تجدید نظر به درخواست خود را بنماید.

اقامت پس از تحصیل در لهستان از طریق ازدواج چگونه است؟

یکی از دیگر از راههایی که افراد پس از تحصیلات خود در لهستان می­توانند اقامت این کشور را کسب نمایند، ازدواج در این کشور است.افرادیکه با اتباع لهستانی ازدواج نمایند بلافاصله می­توانند جهت اخذ اقامت دائم لهستان اقدام نمایند.

اما طبق قوانین مدنی در صورتیکه شهروند ایرانی با یکی از اتباع لهستانی ازدواج نمایند، باید ثبت ازدواج آنها در سفارت کشور ایران در لهستان به ثبت برسد. مدارکی که افراد باید به اداره مربوطه برای اخذ اقامت از طریق ازدواج ارائه نمایند عبارتند از:

 • تکمیل فرم مخصوص جهت اقامت پس از تحصیل در لهستان
 • ارائه کپی از گواهی ازدواج
 • ارائه یک نسخه کپی از مدارک هویتی فرد و همسر
 • ارائه یک نسخه کپی از پاسپورت معتبر فرد
 • ارائه تمامی اسناد و مدارک اقامت بدون وقفه در لهستان
 • در نهایت فرد بایستی آدرس محل سکونت خود را به این اداره ثبت نماید.

افراد با سوالات زیادی در زمینه کار پس از تحصیل در لهستان روبرو می­شوند از جمله:

 • با چه مقدار سرمایه می­توان به سرمایه گذاری در لهستان پرداخت؟
 • آیا با انجام کار پس از تحصیل در لهستان از حقوق شهروندی این کشور برخوردار خواهم شد؟
 • آیا پس از اتمام تحصیلات در لهستان می­توان برای سایر اعضای خانواده نیز اقامت دائم اخذ نمود؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به پاسخگویی عزیزان در زمینه کار پس از تحصیل در لهستان می­باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *