مهاجرت به کشور روسیه

پناهندگی در روسیه در سال 2019

یکی از پر مخاطره ترین و پر ریسک ترین راه های مهاجرت، اقدام از طریق پناهندگی است که در این مقاله در رابطه با شرایط پناهندگی در روسیه در سال 2019 توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. اما پیش از هر چیز بر خود واجب می دانیم که اعلام کنیم ورود به مسیر پناهندگی یک ریسک بزرگ است. در صورتی که فرد نتواند دلایل درخواست خود مبنی بر عدم امنیت در کشور خود را به اثبات برساند، با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.

از دید دولت روسیه پناهنده کیست؟

بر اساس اعلام نهادهای قانون گذار کشور روسیه، پناهنده کسی است که شهروند روسیه نیست و یک دلیل منطقی ارائه می کند که بنا بر دلایل مذهبی، نژادی، اجتماعی، سیاسی، حقوق شهروندی و ملی مشکلاتی دارد که نمی تواند به کشور خود برگردد. پناهنده فردی است که دلایلی محکم از عدم حمایت از خود در مرزهای کشورش را دارد و ممکن است جان و یا ملیت خود را از دست دهد.

بر این اساس او ترس بازگشت به کشور خود را دارد و نمی تواند بنا به هر دلیلی چنین خطری را به جان بخرد. اگر چه قوانین پناهندگی در روسیه در سال 2000 تغییر کرده است اما این تعریف دقیقا مشابه با تعریفی است که در قانون پناهندگی 1951 و 1967 عینا تکرار شده بود.

حقوق پناهندگان کشور روسیه 

کلیه کسانی که پناهندگی کشور روسیه را بدست می آورند، بعلاوه خانواده هایشان از امکانات زیر بهرمند می شوند؛

 • در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در رابطه با حقوق قانونی و مسئولیت های آن ها به صورت ترجمه شده.
 • هزینه سفر و حمل بار به محلی که برای اقامت آن ها مشخص شده.
 • حفاظت کامل توسط وزارت امور داخله برای حصول اطمینان از امنیت جانی و مالی.
 • تامین تغذیه و امکانات اولیه زندگی در محل اسکان موقت.
 • دسترسی به کمک هزینه های سکونت از طریق ارگان های خیریه.
 • دسترسی به امکانات پزشکی.
 • آموزش حرفه ای و کمک به فرد به منظور یافتن یک شغل.
 • حمایت اجتماعی و امنیت اجتماعی.
 • مشارکت در فعالیت های عمومی.
 • استخدام و ایجاد شرایط مناسب برای ایجاد حرفه شخصی خود.

آیا دریافت پناهندگی روسیه دائمی است؟

در بسیاری از موارد به پناهجویان تنها یک پناهندگی موقت داده خواهد شد. این پناهندگی در اختیار کسانی قرار خواهد گرفت که صحت مدارک آن ها مورد تایید دولت روسیه نبوده و درخواست پناهندگی آن ها تایید نشده است. با این وجود در صورتی که تشخیص داده شود که خروج آن ها از روسیه برای امنیت جانی آن ها اشکال ایجاد می کند، دولت روسیه به آن ها اجازه اقامت موقت خواهد داد.

برای بدست آوردن اقامت موقت باید فرم درخواست اقامت را تکمیل کنید. برای بررسی مدارک شما نهایتا سه ماه زمان لازم خواهد بود. شما در این بازه زمانی سه ماهه اجازه اقامت موقت در روسیه را خواهید داشت. در صورتی که با پناهندگی شما موافقت شود، از شما انگشت نگاری خواهد شد. سپس باید در تست های پزشکی شرکت خواهید کرد. در صورتی که وضعیت سلامتی شما دچار اشکال باشد، پناهندگی شما توسط دولت روسیه لغو خواهد شد. مدت اجازه اقامت روسیه از طریق پناهندگی موقت یک ساله خواهد بود اما این مدت قابل تمدید است.

روند پذیرش تابعیت روسیه 

برای پذیرفتن تابعیت کشور روسیه محدودیت سنی اعمال شده است. تنها افرادی می توانند تابعیت خود را تغییر دهند که 18 سال کامل داشته باشند. پس از دریافت اجازه اقامت موقت از طریق پناهندگی، فرد باید 5 سال را در کشور روسیه سپری کند. پس از گذراندن این دوره، فرد می تواند نسبت به تغییر ملیت و تابعیت خود اقدام کند. توجه داشته باشید که، چه از طریق پناهندگی و چه از طریق راه های دیگر قانونی، در صورتی که تابعیت خود را در کشور روسیه تغییر دهید، باید ملیت اولیه خود را به طور کامل لغو کنید. کشور روسیه به هیچ عنوان شهروندی را با دو تابعیت به رسمیت نخواهد شناخت.

روند نظارت بر پناهندگان چگونه است؟

روند نظارت بر پناهندگان در کشور روسیه بسیار سخت گیرانه است و بهتر است برای مهاجرت به این کشور از طریق روش های دیگه اقدام نمائید. بکی از بهترین راه های مهاجرت به این کشور مهاجرت از طریق تحصیل پزشکی در روسیه است. بر اساس قوانین روسیه همه افراد در سراسر جهان تنها با مجوز قانونی می توانند از کشور روسیه خارج شده و یا به این کشور وارد شوند.

بر اساس این قانون پناهجویان نیز می توانند از این امکان بر اساس قوانین مربوط به خود استفاده کنند. پناهندگان کشور روسیه باید از کارت پناهجویی خود برای سفر استفاده کنند چرا که هویت قبلی آن ها از سوی کشور روسیه فاقد اعتبار است. گواهی و مجوز سفر پناهجویان یک کارت اعتباری با یک چیپ الکترونیکی است که برای پنج سال دارای اعتبار حقوقی است. این گواهی شامل کلیه اطلاعات شخصی فرد، یک تصویر الکترونیکی و اثر انگشت ثبت شده اوست.

نحوه اقامت پناهندگان در روسیه چگونه است؟

از آن جا که هر ایالت در کشور روسیه دارای محدودیت پذیرش پناهندگان است، محل اقامت پناهجویان از طرف دولت روسیه تعیین می شود. در موارد محدودی درخواست پناهندگان برای تعیین محل اقامتشان مورد توجه قرار می گیرد. به محض اینکه پناهندگان وارد محل تعیین شده اقامتشان شدند باید به سرعت خود را به مراجع قانونی معرفی کنند. هر گونه تغییر در نام، آدرس و یا وضعیت تاهل باید به اطلاع مراجع رسمی رسانده شود. برای اطلاع هر گونه تغییر تنها هفت روز فرصت خواهید داشت.

در صورتی که قصد تغییر محل زندگی خود را دارید باید ثبت نام خود را لغو کرده و مجددا در محل جدید اقامت خود نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. در صورتی که فرد قصد انجام یک مسافرت طولانی در خاک روسیه را دارد نیازی به اطلاع رسانی به مقامات رسمی نخواهد داشت.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، کسب اقامت از طریق پناهندگی یک فرایند پر ریسک است. با توجه به وضعیت سیاسی کنونی منطقه، تعداد پناهجویان اوکراینی و سوری در روسیه بسیار بالاست. دولت روسیه در حال حاضر بازگرداندن پناهجویان سوری به کشورشان را آغاز کرده است. با توجه به همین مسئله، پناهندگی در روسیه در حال حاضر بسیار دشوار و تا حدودی غیر ممکن به نظر می رسد. شما می توانید یکی از کم هزینه ترین راه های مهاجرت از جمله اخذ ویزای کار آلمان را برای مهاجرت انتخاب نمائید که بسیار کم ریسک است و مزایای زیادی دارد. شما می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید و با کمک آن ها و با توجه به شرایط شخصی خود، بهترین راه را برای مهاجرت به سایر کشور های جهان انتخاب کنید.

11 دیدگاه برای “پناهندگی در روسیه در سال 2019

 1. d!ana گفت:

  با سلام از مقاله های خوبتون ممنونم به نظر من پناهندگی گزینه مناسبی برای مهاجرت نیست

 2. سما حیدرنژاد گفت:

  ممنونم بالت مقالات خوبتون

 3. پدرِ پسرشجاع گفت:

  پناهندگی در روسیه چیزی شبیه پناه بردن به مار غاشیه از ترس عقرب جراره است!

 4. کمبوجیه گفت:

  مردم روسیه خودشون پناهنده
  میشن کی می ره روسیه پناهنده
  شه؟؟!!!
  خیلی خوبه مخصوصا پناهندگی در سیبری
  اردوگاه های کار اجباری خخخخخ

 5. الهام گفت:

  برای پناهندگی خدمات دارید؟

 6. سحر گفت:

  سلام
  شما خدماتی برای پناهندگی انجام میدید؟
  چون من تماس گرفتم با موسسه تون گفتن خیر ما خدماتی برای پناهندگی نداریم.
  بابت تمامی اطلاعاتتون ممنونم

 7. بینام گفت:

  اخه پناهندگی هم درسته توی دنیای مدرن امروزه ؟؟!!

 8. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام برای پناهندگی چه مدارکی باید ارائه داد؟

 9. sohrab گفت:

  الان پس چرا انقد خود روس ها مهاجرت می کنند ؟ اگر کشورشون خوبه چرا میرن پس؟

 10. ali ram گفت:

  بابت مقاله خوبتون در مورد پناهندگی در روسیه تشکر میکنم اگه امکانش هست در مورد شراط پناهندگی در کشور انگاستان هم مطلب بذارید

 11. Arezoo گفت:

  سلام. مرسی از مقاله پر محتواتون.
  می خواستم بپرسم موسسه سفیران سروش سعادت چه راه دیگری برای مهاجرت به روسیه پیشنهاد می کند که جایگزین پناهندگی باشد؟ یا از راه های دیگر اگر اقدام کنیم این موسسه می تواند مشکلات راه رو برطرف نماید؟
  تشکر.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *