مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » استرالیا » پناهندگی در استرالیا

پناهندگی در استرالیاپناهندگی در استرالیا : سالانه بسیاری از افراد تمایل دارند تا از روش پناهندگی در استرالیا اقدام نمایند. به علت شیوع این امر بسیاری از افراد تصور می نمایند پروسه ی انجام پناهندگی در استرالیا راحت می باشد اما آن چه که تصور می شود صحیح نیست.

تصویب کنوانسیون وضعیت حقوقی پناهندگان، منشا شناسایی حقوق مربوط به پناهندگی توسط کشورها در سال ۱۹۵۱ بوده است.

کنوانسیون وضعیت حقوقی پناهندگان تعریفی از پناهنده ارائه نموده است که به آن اشاره می نمائیم:

 

فردی که به علت ترس موجه از آسیب و شکنجه به دلایل موضوعاتی مانند نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی، عضویت در برخی گروه های اجتماعی و …. از محل سکونت عادی خود خارج شده و نمی تواند تحت حمایت کشور خود قرار گیرد. بر اساس کنوانسیون وضعیت حقوقی پناهندگان در شرایطی خاص برخی از اشخاص از حقوق پناهندگی برخوردار نخواهند شد، این شرایط عبارت اند از:

 • اشخاصی که به طور مجدد، داوطلبانه، خود را تحت حمایت کشور متبوع خویش قرار دهند .
 • فرد تابعیت خود را از دست داده و تمایل دارد مجددا آن را اخذ نماید .
 • فرد تابعیت و حمایت کشور جدیدی را اخذ نموده باشد.
 • فرد به صورت داوطلبانه به کشور مبدا خود باز گردد و در آن جا سکونت نماید.
 • شرایط، اوضاع و احوالی که سبب شده تا فرد روش پناهندگی را پیش بگیرد، از بین برود.

 

بر اساس تعریف بیان شده از پناهندگی، برخی از موارد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند، فرد باید خارج از کشور خود سکونت داشته باشد، به علت ترس از آزار و شکنجه کشور خود را ترک کرده باشد، اثبات نماید که در صورت بازگشت به کشورش مجازات خواهد شد، شکنجه و مجازات به علت حداقل یکی از موارد ذکر شده در تعریف باشد و شخص نتواند یا نخواهد از حمایت دولت خود برخوردار باشد.

پناهندگان با توجه به اسناد بین المللی، از حقوق و آزادی های بشری برخوردار خواهند بود، این حقوق عبارتند از:

 • برخورداری از کلیه حقوق و آزادی های بشری
 • حق زندگی و امنیت فردی
 • منع هرگونه شکنجه و رفتار خلاف حقوق بشر
 • برابری همه افراد در برابر قانون
 • حق عبور و مرور و همین طور انتخاب آزادانه محل اقامت متقاضی
 • حق کار
 • حق بهره مندی از آموزش و پرورش تا مراتب عالی

 

پناهندگی در استرالیا:

یکی از بحران های پناهندگان عدم برخورداری از امکانات در مرزهای کشورها می باشد که در برخی مواقع سبب می شود پناهندگان از راه های خطرناک برای رسیدن به کشور مقصد استفاده نمایند.

در سال های ۲۰۰۸ ـ ۲۰۰۹ کشور استرالیا موافقت نمود بنا بر ملاحظات بشر دوستانه بالای ۱۳ هزار پناهجو به کشورش را بپذیرد. طرح پناهندگی برای اشخاصی مد نظر قرار گرفته است که در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار دارد و نیازمند اسکان مجدد می باشد. ذکر این نکته قابل اهمیت است که کشور استرالیا حقوق مربوط به پناهندگان را به رسمیت شناخته است اما در حال حاضر سیاست کشور استرالیا بر این اساس استوار است که افرادی که فاقد ویزای معتبر هستند یا از راه های غیر قانونی به کشور استرالیا وارد شده اند را دستگیر نماید و در عین حال تنها کشوری است که بازداشت پناهجویان را محدود نموده است. بر اساس ماده ۳۱ کنوانسیون پناهندگی، افرادی که به طور غیر قانونی وارد کشور استرالیا شده اند اگر خود را به مراجع مربوطه معرفی نمایند و دلایل پناهنده شدن خود را ارائه نمایند، مورد مجازات قرار نخواهند گرفت.

افرادی که می خواهند از روش پناهندگی اقدام کنند می توانند از ۲ روش به کشور استرالیا وارد شوند:

۱. از راه پناهندگی و طرح بشر دوستانه

۲. تحت عنوان پناه جو، پناهجو فردی است که طالب حمایت است و به عنوان یک پناهنده در انتظار پاسخ ارزیابی وی توسط کشور مربوطه می باشد که این پاسخ تعیین کننده ی پذیرفته شدن شرایط پناهندگی وی می باشد.

 

طرح بشر دوستانه (SHP) :

این طرح به افرادی تعلق می گیرد که خارج از کشور خود سکونت داشته و مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. برای در خواست این نوع از ویزا فرد باید توسط یک شهروند کشور استرالیا، دارنده اقامت دائم این کشور یا توسط یک سازمان عمومی در این کشور مورد حمایت قرار گیرد. متقاضیان باید برای درخواست این ویزا از نظر سلامت جسمی و شخصیت مورد ارزیابی قرار گیرند که در این ویزا از افراد حمایت کمتری نسبت متقاضیان ویزای پناهندگی صورت می گیرد.

طی ۶۰ سال گذشته کشور استرالیا به  بیش از ۷۰۰ هزار پناهجو و افراد نیازمند حمایت از حقوق بشر اقامت دائم اعطا کرده است. این پناهجویان طی سال های اقامت خود در کشور استرالیا در تجارت، نظام آموزشی، حکومت، هنر، ورزش و مسائل مربوط به زندگی اجتماعی به افراد مشهور و برجسته ای تبدیل شده اند.

 

نحوه در خواست پناهندگی و حمایت از حقوق بشر در کشور استرالیا:

پناهجویان یا افرادی که حقوق بشر آن ها نقض شده است باید توسط افراد واجد شرایط که شهروند استرالیا می باشند یا در کشور استرالیا اقامت دائم دارند یا از شهروندان واجد شرایط کشور نیوزلند می باشند یا توسط سازمان های مربوطه مورد تایید قرار گیرند و پس از آن برای تکمیل فرم مخصوص خود (فرم ۶۸۱ و ۸۴۲) اقدام کنند.

ویزاهای صادر شده در این زمینه در کشور استرالیا عبارت است از:

 • پناهندگی (۲۰۰ Sub): متقاضی می تواند با این ویزا به مدت نامحدود در کشور استرالیا اقامت کند و همین طور برای اقامت دائم اعضای خانواده خود به عنوان حامی اقدام نماید.
 • برنامه حقوق بشر (۲۰۱ Sub): متقاضی می تواند در کشور استرالیا به تحصیل، کار و زندگی بپردازد و برای اقامت دائم اعضای خانواده خود درخواست دهد.
 • نجات ضروری (۲۰۳ Sub): متقاضی می تواند در کشور استرالیا به تحصیل، کار و زندگی بپردازد و برای اقامت دائم اعضای خانواده خود درخواست دهد.
 • زنان در معرض خطر (۲۰۴ Sub): متقاضی می تواند در کشور استرالیا به تحصیل، کار و زندگی بپردازد و برای اقامت دائم اعضای خانواده خود درخواست دهد.

 

مراحل درخواست پناهندگی در کشور استرالیا عبارت است از:

۱. در ابتدا متقاضی باید فرم مخصوص ۶۸۱ را با دقت بخواند و برای تکمیل آن اقدام کند.

۲. متقاضی باید فرد یا سازمانی که در کشور استرالیا حضور دارد به عنوان پیشنهاد دهنده بیابد و اگر فردی را یافت، باید مدارکی دال بر تایید او به عنوان یکی از شهروندان استرالیا یا فردی مقیم دائم در این کشور ارائه شود، در صورتی که سازمانی را پیدا کرد، باید مدارکی از نام، مشخصات و تاییدیه سازمان یا ارگان مربوطه ارائه دهد.

۳. ارسال مدارک فوق به همراه فرم ۸۴۲ به درخواست کننده پناهندگی

۴. متقاضی پس از دریافت مدارک فوق باید بر اساس فرم ۶۸۱، فرم ۸۴۲ را تکمیل و امضا نماید.

۵. افراد تبعه استرالیا باید فرم های امضا شده ۶۸۱ و ۸۴۲ را به دستگاه های مربوطه ارسال کنند.

در صورتی که فرد پیشنهاد دهنده طالب این باشد که پناهجو در میانه شرق سکونت کند، باید مدارک را به مرکز رسیدگی به حمایت های ویژه ی حقوق بشر ویکتوریا ارسال نماید و اگر فرد پیشنهاد دهنده طالب این باشد که پناهجو در هر کشور دیگری مانند کشور های افغانستان و پاکستان سکونت کند، باید مدارک را به مرکز رسیدگی به حمایت های حقوق بشری NSW ارسال نماید.

 

به طور کلی بر اساس آن چه بیان شد پناهندگی در استرالیا شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد. افرادی که هدف اقامت در کشور استرالیا از طریق پناهندگی در استرالیا را دارند باید متناسب با آن ویزا اخذ نمایند. این نکته ضروری است که افراد نمی توانند بدون داشتن مجوز از روش پناهندگی به کشور استرالیا وارد شوند. پناهندگان در کشور استرالیا می توانند از دو طریق برای این امر اقدام نمایند: فرد باید ویزای پناهندگی در کشور استرالیا را اخذ نموده یا به عنوان پناهجو، ویزای مربوط به خود را دریافت نماید. با توجه به سختی شرایط و قوانین جاری روش پناهندگی به هیچ عنوان توصیه نمی گردد و ما راه های قانونی اخذ اقامت در این کشور را به شما پیشنهاد می نماییم. برای اخذ اطلاعات در خصوص راه های قانونی ورود به کشور استرالیا و اخذ اقامت این کشور می توانید با موسسات حقوقی معتبر تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *