مهاجرت کاری سریلانکا

ویزای کاری سریلانکا

ویزای کاری سریلانکا

یکی از موارد مهم در رابطه با مهاجرت از طریق کار به کشور سریلانکا است. دریافت ویزای کاری سریلانکا برای کار در این کشور الزامی می باشد. تمامی شهروندان خارجی برای اقامت از طریق کار در این کشور نیازمند دریافت ویزای کاری این کشور هستند. جهت دریافت ویزای کاری سریلانکا متقاضیان بایستی شرایط، مدارک و مراحل دریافت آن را بدانند. سریلانکا با آزاد سازی اقتصاد خود به کشورهای جهان امکان حضور شرکت های خارجی را فراهم کرده و میزان آنها در سال های اخیر افزایش یافته است. لذا نیاز به نیروی متخصص و انگلیسی زبان در این کشور وجود دارد البته اولویت با نیروی کار داخلی در این کشور است. با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید تا درباره ویزای کاری سریلانکا بیشتر بدانید.

درباره ویزای کاری سریلانکا

ویزای اقامت ممکن است به مهاجران اعطا شود که می خواهند برای کار یا اهداف دیگر در سریلانکا بیشتر بمانند. آنها فقط در صورت رضایت مقامات و نداشتن هیچ گونه تهدیدی برای منافع سریلانکا صادر می شوند. ویزای کاری سریلانکا شامل افرادی است که برای کار در پروژه های مورد تأیید دولت استخدام شده اند. کارگران مهاجر استخدام شده در پروژه تحت هیئت سرمایه گذاران (BOI) سریلانکا و یا کارگران مورد نیاز برای شرکتهای خصوصی و کارمندان سازمانهای غیر دولتی تأیید شده می توانند این ویزا را دریافت کنند. فرم درخواست را می توانید در دفتر مرکزی اداره مهاجرت و مهاجرت (DI&E) در کلمبو پیدا کنید.

کلیه اتباع خارجی شاغل در نهادهای سریلانکا باید از اداره مهاجرت و کار باید اجازه کار بگیرند. این وظیفه کارفرما است که مجوز کار مربوطه را برای کلیه اتباع خارجی استخدام شده در آنها اخذ کند و اطمینان حاصل کند که کلیه اتباع خارجی که در استخدام خود مشغول به کار هستند مجوزهای لازم کار را دارند و آنها را به موقع تمدید می کنند.

نام ویزا مدت اعتبار هزینه قابلیت تمدید
ویزای کاری سریلانکا B 1 سال 20000LKR (روپیه) دارد

مدارک لازم برای ویزای کاری سریلانکا

برای مهاجرت به سریلانکا از طریق کار و دریافت ویزای کاری پس از تکمیل، فرم باید همراه با مدارک لازم به DI&E ارائه شود، همانطور که گفته شد:

برای افرادی که در پروژه های BOI کار می کنند:

 • گواهی BOI
 • درخواست نامه از کارفرما
 • توافق BOI
 • گواهی ثبت شرکت
 • توصیه از طرف وزارت
 • یک کپی از صفحه اطلاعات در گذرنامه شما

برای افرادی که در پروژه های مصوب دولتی کار می کنند:

 • درخواست ویزا از دفتر پروژه
 • موافقت پروژه
 • یک کپی از صفحه اطلاعات در گذرنامه شما
 • توصیه از طرف وزارت یا از طرف منابع خارجی

برای کارمندان سازمان های غیردولتی و داوطلبان:

 • درخواست از سازمان مربوطه
 • توصیه دبیرخانه سازمان های غیر دولتی (دبیرخانه NGO) از وزارت دفاع یا وزارت کار برای داوطلبان
 • اجازه کار صادر شده توسط وزارت دفاع
 • در صورت وجود، توافق نامه ای که بین سریلانکا و کشور مربوطه امضا شده است

برای افراد شاغل در یک شرکت خصوصی:

 • فرم 48
 • فرم 65
 • درخواست شرکت
 • یادداشت و اساسنامه
 • توصیه وزارت

تمدید ویزای کاری سریلانکا

تمدید ویزای کاری سریلانکا

تمام ویزاهای کاری به مدت یک سال یا یک دوره زمانی مشخص شده توسط شرکت معتبر هستند. می توانید برای تمدید هر یک از این ویزاها پس از یک سال اقامت در DI&E در کلمبو اقدام کنید. به مدیران شرکت ویزای اولیه 2 ساله داده می شود. فارغ از تابعیت، قبل از مهاجرت به سریلانکا باید ویزای قبلی را تأیید کنید. این را می توان از سفارت سریلانکا در کشور خود دریافت کرد. پس از اعطا، می توانید با ویزای ورود به سریلانکا وارد شوید و یک بار در داخل کشور برای ویزای اقامت خود اقدام کنید. درخواست تمدید ویزا باید طبق همان روشی که برای دریافت ویزا استفاده شده است، ارسال شود. ویزا بدون خروج فیزیکی از کشور قابل تمدید است.

هزینه ویزای اقامت دولت و مالیات برای اجازه کار 20000LKR (روپیه) است. روند درخواست به طور کامل معمولا تا 3 ماه طول می کشد. اجازه کار اخذ شده فقط توسط کارمند خارجی می تواند برای کار در شرکتی که مجوز برای آن اخذ شده استفاده شود. اجازه کار به طور کلی برای مدت 1 سال معتبر است. هر بار که مجوز کار باید بیش از یک سال تمدید شود، باید یک توصیه نامه جدید دریافت کنید. قانون پیش بینی می کند که هر کسی آگاهانه شخصی را که بر خلاف مقررات آن قانون در سریلانکا وارد شده یا در آن می ماند استخدام کند، می تواند به حبس برای مدت 2 تا 5 سال حبس در پی داشته باشد.

نیروی کار و نرخ بیکاری در سریلانکا

هنگام جستجوی کار به عنوان یک خارجی در سریلانکا، توجه داشته باشید که با بسیاری از سریلانکایی هایی که بیکار هستند رقابت می کنید و آنها بر شما اولویت خواهند داشت. براساس گزارش سالانه نظرسنجی نیروی کار سریلانکا منتشر شده توسط وزارت سرشماری و آمار، وزارت دارایی و برنامه ریزی، برآورد می شود که 8.9 میلیون نفر نیروی کار در سریلانکا وجود دار و نرخ بیکاری در سریلانکا همچنان همانطور که در نمودار مشاهده می کنید کم تر از 5% می باشد. این نسبت به سال 2000 که بیکاری در حدود 8% بود، تقریبا نصف کاهش دارد و از سال 1990 که تقریبا %16 بود بسیار پیشرفت کرده است. سریلانکا هنوز مشکل برای استخدام همه جمعیت بومی خود دارد و از این رو فرصت ها برای خارجی های تازه وارد محدود می شود.

در نمودار زیر آخرین آمار بیکاری در سریلانکا قابل مشاهده است:

کاریابی و ویزای کاری سریلانکا

جهت مهاجرت کاری به سریلانکا حتما باید پیشنهاد کاری داشته باشید تا ویزای کاری سریلانکا را بدست آورید. یافتن شغل در سریلانکا به عنوان یک خارجی ممکن است کاملاً یک کار سخت باشد، اما غیرممکن نیست. فرصت هایی برای داوطلب شدن، آموزش زبان انگلیسی یا کار در یک شرکت بین المللی وجود دارد. مطمئنا افراد خارجی با مهارت و تجربه خاص شانس بیشتری برای یافتن کار در سریلانکا خواهند داشت.

معمولا، مهاجران تمایل به یافتن شغل در بخشهای خصوصی تجارت و صنعت مانند بخش های زیر دارند:

 • مهمان نوازی و جهانگردی
 • روابط با مشتری
 • مهندسی
 • امور مالی
 • منسوجات و پوشاک

زیرساخت ها و گردشگری به ویژه امیدوار کننده است، زیرا این شرکت ها از زمان پایان جنگ داخلی سریلانکا در سال 2009 شروع به کار کرده اند. به خاطر داشته باشید که در سریلانکا، در مقایسه با اکثر کشورهای غربی، حقوق کم خواهد بود. ممکن است شما به عنوان یک مهاجر شاغل در سریلانکا نتوانید پس انداز کنید، اما حقوق شما باید یک سبک زندگی راحت را پوشش دهد، دلیل اصلی این امر این است که هزینه زندگی در سریلانکا به طور کلی کمتر از سایر مقاصد است. همچنین ممکن است بتوانید با یک سازمان بین المللی کار کنید که حقوق خارجی در مقابل حقوق محلی می پردازد.

شرایط استخدام و کار در سریلانکا

برای استخدام و کار در سریلانکا، از متقاضیان انتظار می رود علاوه بر مهارت های مرتبط با شغل، مدارک تحصیلی صحیح نیز داشته باشند. مدارک و مدارک خارجی اغلب بسیار مورد توجه قرار می گیرند. طبق اعلام آقای راوی پیریس، مدیرکل و مدیر اجرایی فدراسیون کارفرمایان سیلان (EFC)، اتحادیه صنفی کارفرمایان سریلانکا، مدارک تحصیلی برای رقابت در بازار کار سریلانکا مهم است، اما تعدادی از مهارت ها مانند مهارت های تحلیلی و شبکه ای تقریبا به همان اندازه مهم هستند. کارفرمایان انتظار دارند شما یک تیم با توانایی انطباق باشید و متقاضیان قطعا باید در زمینه سواد رایانه ای آگاهی کافی داشته باشند. مدرک دانشگاهی از هر دانشگاه معتبری، در اکثر موارد، مورد قبول قرار می گیرد.

به طور کلی در بین کارفرمایان این که متقاضی دارای مدارک خارجی یا محلی باشد هیچ ترجیحی وجود ندارد، اگرچه داشتن مدرک خارجی بهتر است زیرا در برخی موارد، دانشجویانی که در خارج از کشور تجربه دارند می توانند خود را بهتر بیان کنند و می توانند نوآورتر باشند. به ویژه در تجارت، انگلیسی به طور گسترده ای صحبت می شود و توانایی صحبت در انگلیسی به طور کلی یک نیاز اساسی برای موقعیت های سطح تحصیلات تکمیلی است. مطمئنا، برخی از دانشهای زبانهای بومی، سینهالی و تامیل، مزیتی برای خارجیانی است که امیدوارند در سریلانکا کار کنند.

درباره کار در سریلانکا

هنگام کسب درآمد در سریلانکا، باید برای TIN یا همان شماره شناسایی مالیات ثبت نام کنید. دستورالعمل های راهنما و فرم درخواست بارگیری در وب سایت سریلانکا موجود است. برای خارجی های شاغل که غیر مقیم در سریلانکا تلقی می شوند، فقط سود و درآمد حاصل از آن یا کسب شده در سریلانکا واجد شرایط مالیات بر درآمد هستند. طبق اعلام سازمان بین المللی کار (ILO)، سریلانکا از سطح اجتماعی بالایی از حمایت اجتماعی برای جمعیت خود برخوردار است، اما وجود شکاف های نگران کننده ای از جمله عدم وجود یک طرح حمایت از بیکاری، برخی مناطق با تأمین اجتماعی کم و یا بدون تأمین اجتماعی وجود دارد. با وجود این، طرح هایی برای موارد زیر تهیه شده است:

 • پیری، معلولیت و بازماندگان
 • آسیب کار (مصوبه جبران خسارت کارگران)
 • بیماری و زایمان
 • کمک هزینه خانواده (کمک به خانواده های کم درآمد)
 • صندوق تأمین کارکنان (EPF)
 • صندوق اعتماد کارمندان (ETF)

برای بررسی بیشتر مهاجرت به سریلانکا و انواع راه های مهاجرت به سریلانکا می توانید به آرشیو مقالات ما در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی موسسه ما همواره در اختیار شما قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *