مهاجرت کاری سریلانکا

ثبت شرکت در سریلانکا

شرایط ثبت شرکت در سریلانکا

نزدیکی شرایط اقتصادی دو کشور هند و سریلانکا سبب شده است که در سال های اخیر ثبت شرکت در سریلانکا به یکی از گزینه های مدنظر سرمایه داران تبدیل شود. هزینه های کم ثبت شرکت در این کشور و فرصت های مهم رشد اقتصادی که پیش روی علاقمندان به کار در سریلانکا وجود دارد، مسیر پیش روی متقاضیان را هموار می سازد. ثبت شرکت در کشور سریلانکا اگرچه دشوار نیست اما باید به این نکته اشاره داشت که محدودیت های فراوانی به همراه دارد.

در بسیاری از حوزه های اقتصادی، ثبت شرکت برای شهروندان خارجی ممکن نیست و در بخشی از این حوزه ها محدودیت مالکیت برای شهروندان خارجی اعمال شده است. یکی از مواردی که باید هر فرد پیش از ثبت شرکت در سریلانکا به آن توجه داشته باشد، انواع شرکت در این کشور است. در صورتی که مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را در این مقاله همراهی کنید، می توانید اطلاعات کافی در رابطه با ثبت شرکت در کشور سریلانکا بدست آورید.

انواع شرکت در سریلانکا

روش های مختلفی وجود دارد که متقاضیان به کمک آن، امکان ثبت شرکت در سریلانکا را بدست خواهند آورد اما سه گروه عمده شرکت در این کشور عبارتند از؛ شرکت های خصوصی، موسسات انفرادی و مشارکت. زمانی که فردی اقدام به ثبت یک شرکت به صورت انفرادی می کند، کار ساده تری را پیش روی خود خواهد داشت و مراحل اداری که باید توسط موسسان در سایر شرکت ها طی شود کمتر است. مالیات این شرکت ها نیز بر اساس درآمد آن ها محاسبه می شود. فرد باید توجه داشته باشد که در این نوع فعالیت های اقتصادی، پرداخت مالیات و حقوق به عهده خود اوست و در صورتی که شرکت دچار بدهی شود، خود فرد موظف به بازپرداخت آن است.

در شرکت های مشارکتی شرایط به گونه ای دیگر است به طوری که افرادی که قصد مشارکت با یکدیگر دارند، باید در یک توافق قانونی مشخص کنند که سهم هر یک از طرفین در مالکیت شرکت به چه میزان است. این افراد در قبال پرداخت مالیات و بدهی های شرکت به نسبت سهم خود مسئول خواهند بود. بر خلاف شرکت های خصوصی که مالکین تنها موظف به ارائه گزارش مالیات سالیانه خود هستند، شرکت های مشارکتی و بزرگ باید گزارشات سالیانه متنوعی را به دولت سریلانکا تحویل دهند.

ثبت شرکت در سریلانکا

محدودیت های ثبت شرکت در سریلانکا

اشاره کردیم که در ثبت شرکت در کشور سریلانکا محدودیت هایی وجود دارد و نوع شرکت است که مشخص می کند یک شهروند خارجی تا چه میزان امکان در اختیار گرفتن مالکیت یک شرکت را دارد. توجه داشته باشید کلیه افرادی که اقامت دائمی کشور سریلانکا را در اختیار دارند، بدون محدودیت قادر به ثبت شرکت در این کشور هستند. برای مثال شهروندان خارجی در بخش های زیر امکان ثبت شرکت در کشور سریلانکا را پیدا نخواهند کرد.

 • ماهیگیری از دریا
 • ارائه خدمات امنیتی
 • سرمایه گذاری در خرده فروشی ها در سریلانکا با سرمایه ای کمتر از 100000$
 • پیمانکاری
 • حوزه فعالیت های مالی و اوراق بهادار

برخی از حوزه های اقتصادی در کشور سریلانکا نیز به گونه ای تنظیم شده است که به شهروندان خارجی اجازه می دهد تا نهایتا تا سقف 40% از مالکیت یک شرکت را بدست آورند. این شرکت ها عبارتند از:

 • شرکت های تولیدی که صادرات آن محصول در کشور سریلانکا دچار محدودیت های بین المللی است.
 • رشد و پردازش چای، کائوچو، نارگیل، کاکائو، برنج، شکر و ادویجات
 • معدن و بهره برداری از منابع ملی تجدید ناپذیر
 • صنایع چوب
 • ماهیگیری
 • ارتباطات
 • آموزش
 • حمل و نقل بار
 • آژانس های مسافرتی
 • موسسات حمل و نقل دریایی

همین محدودیت های موجود در ثبت شرکت در سریلانکا سبب شده است که درصد قابل توجهی از متقاضیان، «ثبت شرکت در هند» را به عنوان یک اولویت برای خود در نظر بگیرند.

مراحل ثبت شرکت در سریلانکا

اولین قدم در ثبت شرکت در سریلانکا، انتخاب نام مناسب برای شرکتی است که متقاضی قصد ثبت آن را دارد. متقاضیان می توانند با استفاده از جستجوی آنلاین، نامی غیرتکراری برای شرکت خود انتخاب کرده و آن را برای مدت 3 ماه رزرو کند. در صورتی که پروسه ثبت شرکت توسط متقاضی در این بازه زمانی طی نشود او می تواند تنها برای 3 هفته دیگر نام را برای خود رزرو کند.

پس از آنکه نام شرکت به ثبت رسید فرد باید مدارکی که مربوط به شرکت می شود را تهیه کند و این مدارک به طور کلی به 4 دسته تقسیم می شوند. مهم ترین مدرک مورد نیاز اساسنامه شرکت است. فرم شماره 1 که باید توسط همه اعضای هیئت مدیره به امضا برسد نیز دومین مدرک مورد نیاز است. فرم شماره 18 که دارای قالب مشخصی است باید شامل نام کامل، آدرس محل زندگی، شغل، شماره ملی و امضای همه اعضای هیئت مدیره است نیز تکمیل شود. فرم شماره 19 نیز که تعیین کننده منشی موسسه است نیز آخرین مدرکی است که افراد برای ثبت شرکت به آن نیاز خواهند داشت.

همه فرم هایی که از آن ها یاد شد باید به صورت کامل تایپ و چاپ شود که هزینه آن ها در حدود 77$ است. علاوه بر این برای هر یک از اعضا نیز باید در حدود 4$ پرداخت کنند. پرداخت مالیات 12% نیز بر این مبلغ وارد می شود که توسط متقاضیان باید پرداخت شود. در مرحله سوم فرد باید شماره ثبت شرکت را دریافت کند و در مرحله چهارم باید فرد یک آگهی شروع کار در روزنامه ها و مجلات سریلانکا به چاپ برساند و در آن شماره ثبت و آدرس شرکت را در آن ثبت کند.

ثبت آنلاین شرکت در سریلانکا

یکی از فرصت هایی که در اختیار متقاضیان ثبت شرکت در کشور سریلانکا قرار می گیرد، امکان ثبت آنلاین شرکت در این کشور است. تنها تفاوتی که وجود دارد هزینه های مربوط به این نوع از ثبت شرکت در کشور سریلانکاست. علاوه بر هزینه ای که در بخش قبل از آن یاد شد، متقاضیان ثبت آنلاین شرکت در سریلانکا باید حدود 110$ پرداخت کنند.

هزینه های ثبت شرکت در کشور سریلانکا به نسبت بسیاری از کشور های جهان ناچیز است اما محدودیت های فراوانی که در این زمینه وجود دارد می تواند مشکلات فراوانی را پیش روی متقاضیان ایجاد کند. بنابراین بهتر است که پیش از هر گونه اقدام برای انتقال سرمایه به سریلانکا، با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *