شرایط بلاروس

ویزای بلاروس

ویزای بلاروس

در دنیای مدرن و توسعه یافته، مهاجرت و اخذ اقامت مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته که در این میان اخذ ویزای بلاروس آمار چشم گیری را به خود اختصاص داده است. همه این موارد به هدف فرد متقاضی از مهاجرت به بلاروس بستگی داشته و شرایط را تغییر می دهد. برای مثال اتباع خارجی این حق را دارند که در کشور بلاروس در زمینه شغلی مورد علاقه خود مشغول کار شوند. همچنین به دانشجویان خارجی این حق داده شده است که بتوانند در هر مقطعی از تحصیلات و هر رشته ای که به آن علاقتمند هستند به تحصیل بپردازند.

اما برای هر یک از این اقدامات، ویزاهای مختلفی مورد نیاز است که در این مقاله در خصوص آن صحبت شده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این زمینه تحقیقات جامعی به عمل آورده و نتایج به دست آمده را در متن این مقاله گنجانده است و پیشنهاد بر مطالعه آن دارد.

کشور بلاروس

برای آگاهی از انواع مختلف ویزای بلاروس و نحوه اخذ آنها، شایسته است کمی درباره این کشور اطلاعات داشته باشید. پس از این که اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید، در سال 1990 میلادی کشور بلاوس مستقل شد. کشورهایی مانند لهستان، اوکراین، لیتوانی، روسیه و لتونی با کشور بلاروس مرز مشترک داشته و از همسایگان این کشور به شمار می روند. شهر مینسک به عنوان پایتخت کشور بلاروس شناخته شده است و جمعیتی برابر با 10.000.000 نفر در این کشور زندگی می کنند.

واحد شمارش پول بلاروس، روبل است و ساکنین بلاروس به زبان بلاروسی و روسی تکلم می کنند و آن را به عنوان زبان رسمی شناخته اند. طبیعت بسیار زیبای که بلاروس در اختیار دارد، چشم های هر گردشگری را نوازش می دهد. از سویی دیگر منابع غنی طبیعی در این کشور وجود دارد که باعث مهاجرت شمار زیادی از سرمایه گذاران خارجی به این کشور شده است. با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که مهاجرت به بلاروس از هر روشی می تواند برای یک فرد خارجی مناسب بوده و آینده او را تضمین نماید.

انواع ویزای بلاروس

ویزای بلاروس در انواع مختلفی برای یک فرد خارجی صادر می گردد که بستگی به هدف مهاجرت وی دارد. به عبارت دیگر برای گرفتن ویزای بلاروس باید مشخص گردد که فرد خارجی با چه هدفی قصد ورود به خاک این کشور را دارد. برای مثال اگر فردی قصد تحصیل در بلاروس را داشته باشد، می بایست ویزای تحصیلی بلاروس را اخذ کند. نکته قابل توجه این که کنسولگری بلاروس در کشور ایران واقع شده است و افراد متقاضی می توانند با مراجعه به کنسولگری بلاروس در ایران اقدامات لازم در جهت درخواست و اخذ ویزای خود را انجام دهند. انواع ویزاهایی که برای مهاجران صادر می گردد به شرح زیر می باشد:

 • ویزای توریستی
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای تجاری
 • ویزای کار
 • ویزای ترانزیت

ویزای توریستی بلاروس

مدت زمان اعتبار این نوع ویزا به صورت 3 ماهه است و شخص خارجی برای مدت یک ماه می تواند در بلاروس اقامت کند. افرادی که پاسپورت آنها پاسپورت دیپلماتی است، جهت وارد شدن به خاک سایر کشورها ملزم به دریافت ویزا نیستند. چند نوع ورودی برای این ویزا در نظر گرفته شده است که شرح آنها به صورت زیر است:

 • ورودی تک گانه (single): ویزای بلاروس به صورت تک ورودی بدین صورت است که فرد خارجی با در دست داشتن این ویزا صرفا می تواند یک بار به خاک کشور بلاروس ورود پیدا کرده و از آن خارج گردد. به طور کلی اقامت او به مدت زمان اعتبار ویزای او بستگی دارد. اما باید بداند برای مدت بیشتر از 3 ماه حق اقامت در بلاروس را ندارند.
 • ورودی دوگانه: چنانچه موفق به دریافت این نوع ویزا شوید، می توانید به تعداد 2 بار وارد خاک این کشور شده و خارج شوید. در این نوع ویزا نیز اجازه اقامت بیشتر از 3 ماه به فرد داده نشده است.
 • ورودی چندگانه (multiple): فردی که قصد دارد برای چندین بار وارد خاک کشور بلاروس شده و از آن خارج شود، باید از این نوع ویزا استفاده نماید. ویزای ورودی چندگانه این اجازه را به فرد خارجی می دهد که برای چندین دفعه وارد خاک بلاروس شده و از آن خارج شود. اما مجموع اقامت وی نباید از 3 ماه تجاوز کند.

ویزای کشور بلاروس

ویزای های کشور بلاروس همانند سایر کشورهای دیگر در انواع ویزاهای B ،C و D صادر می شوند. افرادی که تمایل به مهاجرت به بلاروس را دارند می بایست در ابتدای امر از نوع ویزا درخواستی نیز مطلع شوند که بدین صورت می باشد:

ویزای نوع B (ترانزیت) بلاروس

این ویزا به عنوان ویزای ترانزیت شناخته می شود که مختص افرادی است که قصد عبور از کشور بلاروس را دارند و اقامت اصلی آنها در کشور دیگری است. اعتبار این ویزا به صورت 1 ساله بوده اما فرد خارجی در هر ترانزیت مجاز به 48 ساعت اقامت می باشد. او از طریق این ویزا برای یک بار، دو بار یا چندین بار می تواند وارد خاک بلاروس شده و از آن خارج شود. ارائه ویزای کشور مقصد برای دریافت این نوع ویزای بلاروس الزامی می باشد.

ویزای نوع C (کوتاه مدت) بلاروس

ویزای کوتاه مدت یا ویزای نوع C برای افرادی صادر می شود که با اهدافی مانند امور بشردوستانه، اشتغال، تجارت، روزنامه نگاری، مشارکت رویدادهای فرهنگی یا ورزشی، تحصیلی، مذهبی یا بازدید از مزار قصد دارد وارد کشور بلاروس شوند. اعتبار این ویزا به صورت 3 ماهه است اما اگر برای یک گردشگر صادر شود، وی تنها به مدت یک ماه اجازه اقامت در بلاروس را دارد و پس از آن بایستی به کشور خود بازگردد. امکان تردد به دفعات 1 بار، 2 بار یا چندین بار برای متقاضی وجود دارد.

ویزای نوع D (بلند مدت) بلاروس

ویزای نوع D بلاروس به صورت بلند مدت بوده و تا 90 روز اعتبار دارد. فردی که این نوع ویزا را اخذ نموده است می تواند برای یک بار، دو بار یا چندین بار به این کشور رفت و آمد داشته باشد. برای کسب و کار در بلاروس از این ویزا استفاده می نمایند.

ویزای نوع D (بلند مدت) بلاروس

ویزای کار و تجاری بلاروس

متقاضیان ایرانی در صورتی که پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری با یک کارفرمای بلاروسی را دارا باشند، می توانند نسبت به دریافت ویزای کاری بلاروس اقدام نمایند. از دیگر زمینه های صدور این ویزا، زمینه تجاری است. در واقع افرادی که در صنعت و حرفه خاصی دارای تخصص بوده و بتوانند در جهت سود دهی و منفعت بلاروس قدم بردارند، می توانند با گرفتن این نوع ویزا به کسب و کار در این کشور بپردازند. اسناد و مدارک مورد نیاز برای این نوع ویزا عبارتست از:

 • قرارداد یا دعوتنامه کتبی از کارفرمای بلاروسی
 • اصل و تصویر پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه
 • اصل و تصویر مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • عکس در سایز 4 در 3 بدون عینک و روتوش و به صورت زمینه سفید و تمام رخ
 • نامه استطاعت مالی که با تایید و مهر بانک
 • تکمیل فرم درخواست ویزا و فیش واریزی دال بر پرداخت کلیه هزینه های درخواست

ویزای تحصیلی بلاروس

همان طور که گفته شد برای تحصیل در بلاروس، ویزای تحصیلی بلاروس مورد نیاز است. اولین قدم در دریافت ویزای تحصیلی، ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه انتخابی در بلاروس می باشد تا ثابت کند شخص دانشجو قصد دارد در دانشگاه مورد نظر ادامه تحصیل دهد. این مدارک عبارتنداز:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی گذرنامه که دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد.
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی از دیپلم به بالا همراه با ریز نمرات
 • عکس در سایز 4 در 3 به صورت زمینه سفید و تمام رخ
 • پر کردن فرم تقاضای ویزا و نامه تاییدیه پزشکی در خصوص سلامت شخص دانشجو در این راستا

لازم به ذکر است کلیه مدارکی که ارائه می شوند، می بایست به زبان روسی یا انگلیسی ترجمه رسمی شوند. مدت زمان لازم برای اخذ این نوع از ویزای بلاروس، بین 5 الی 7 روز کاری خواهد بود. مشاورین مجرب و کاربلدی در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت فعالیت دارند که قادر هستند مشاوره های درخواستی شما را به صورت تلفنی و رایگان و یا به صورت حضوری ارائه نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *