مهاجرت تحصیلی ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها

شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها

هزینه های تحصیل در کشور ترکیه بسیار ارزان و در تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور تقریباً رایگان است. شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها در سال 2019-2020 همانند سایر دانشجویان بین المللی است. زیرا آذربایجان در نزدیکی کشور ترکیه موقعیت دارد. آذری زبانان ایران براحتی می ­توانند به این کشور مراجعه و به تحصیل در این کشور بپردازند. تحصیل در دانشگاه های ترکیه دارای مزایای دیگری همچون اخذ اقامت این کشور را نیز در بردارد. دانشجویان علاوه بر اینکه اجازه کار ضمن تحصیل در این کشور را دارند، می ­توانند پس از پایان تحصیلات در این کشور بجستجوی شغل مورد نظر خود پرداخته و به انجام کار در این کشور بپردازند و پس از 5 سال کار مداوم در ترکیه اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها همانند سایر دانشجویان است و دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می­بایست از مهارت یکی از زبان های تدریس در دانشگاه های ترکیه برخوردار باشند. البته امکان شرکت در دوره های زبان قبل از ورود به دانشگاه های این کشور میسر است و از این طریق می­توانند بدون ارائه مدرک زبان نسبت به پذیرش در دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. از جمله مهمترین دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان به کشور ترکیه اعتبار بالا و کیفیت آموزشی بسیار مناسب و تقریباً برابر با دانشگاه های اروپایی در این کشور می ­باشد. متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه می ­توانند از پیشنهادات و تجربیات بسیار مفید مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه شرایط تحصیل و … بهره­مند گردند.

بررسی شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها

اگر چه دانشگاه های کشور ترکیه از اعتبار بالایی در میان دانشگاه های جهان برخوردار هستند، اما برخی از دانشجویان تحصیل در دانشگاه های این کشور را همانند سکوی پرشی برای ورود به دانشگاه های دیگر کشورها می­ دانند. زیرا مدارکی که توسط دانشگاه های ترکیه صادر می­ گردد در تمامی کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده است و دانشجویان با اخذ مدرک دانشگاههای این کشور براحتی می­توانند جهت انجام کار و یا ادامه تحصیل در دیگر کشورها اقدام نمایند.

هزینه های تحصیل در کشور ترکیه بسیار مناسب تر از دیگر کشورها است و علاوه بر این دانشجویان اجازه انجام کار ضمن تحصیل در ترکیه را دارند و از این طریق می­توانند هزینه های تحصیل و و یا زندگی خود در این کشور را تأمین نمایند. هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور تقریباً برابر با کشور ایران و تنها 14% گرانتر از ایران گزارش شده است. پذیرش در برخی از دانشگاه های ترکیه با اخذ آزمون ورودی همراه است، بدین گونه که دانشجویان ابتدا باید در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و پس از کسب نمره قبولی اجازه ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود در این کشور را خواهند داشت.

هزینه های تحصیل در ترکیه

همانطور که قبلاً بیان نمودیم هزینه های تحصیل در کشور ترکیه بسیار مناسب و ارزان است. از طرفی هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه تقریباً رایگان است. دانشگاه، شهر رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی از دیگر موارد موثر بر میزان شهریه تحصیلی دانشجویان در این کشور است. دانشجویانی که از کشور آذربایجان تحصیل در ترکیه را انتخاب نموده اند، بطور متوسط هزینه ای برابر با 1600 منات جهت تحصیل در این کشور می­ پردازند. همچنین دانشجویانی آذربایجانی که از مهارت زبان انگلیسی برخوردار نیستند، با پرداخت 400 منات می ­توانند در دوره های زبان انگلیسی در ترکیه شرکت نموده و به یادگیری این زبان بپردازند.

بورس تحصیلی و شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها بشمار می­رود. بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه متعددند و اکثر آنها با محدودیت های سنی همراه هستند. بطوریکه دانشجویان مقطع کارشناسی می­باید حداکثر 21 سال دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 26 سال و دانشجویان مقطع دکترا می­باید حداکثر 31 سال داشته باشند. از دیگر شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه معدل بالای 15 در مدرک دیپلم آنهاست و همچنین می­ بایست دانشجویان از سلامت کامل برخوردار باشند.

دانشجویان با اخذ بورسیه های تحصیلی این کشور می­ توانند به تحصیل رایگان در ترکیه بپردازند. از دیگر مزایای اخذ بورسیه های تحصیلی کشور ترکیه می­توان به پوشش درمانی رایگان و اقامت رایگان در خوابگاه های دانشجویی ترکیه اشاره نمود.

بورس تحصیلی و شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

از دیگر شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور است. اغلب دانشگاه های کشور ترکیه آزمون های ورودی را برای اخذ پذیرش دانشجو برگزار می ­نمایند این آزمون ها که موسوم به آزمون های SAT و YOS هستند هر ساله چندین مرتبه در سال با هدف سنجیدن مهارت های زبان و ریاضی و علوم پایه دانشجویان اخذ می­ گردد. ناگفته نماند دانشجویان جهت شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه می ­باید مبلغی حدود 4500$ (دلار) جهت ثبت نام پرداخت نمایند.

پیشنهاد کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به دانشجویان عزیز این است که جهت اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه در آزمون های ورودی چندین دانشگاه در این کشور شرکت نمایند و با توجه به بالاترین امتیاز کسب شده نسبت به پذیرش در این کشور اقدام نمایند.

بورس تحصیلی در ترکیه برای آذری ها

در قسمت زیر تعدادی از معروف ترین بورس های کشور ترکیه عبارت اند از:

نوع بورس مقطع
بورس تحصیلی کتو برای سال 2020 Keto کارشناسی و کارشناسی ارشد
بورسیه آنلاین mba دانشگاه Essex کارشناسی ارشد
بورس تحصیلی ترک سال 2020 Turk کارشناسی و کارشناسی ارشد
بورس تحصیل Dermadry کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا
بورس دانشکده علوم و حقوق 2019-2020 کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا
بورس تحصیلی Oppu  کارشناسی و کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها و ویزای تحصیلی

با توجه به شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارند، پس از اخذ دعوتنامه تحصیلی می­بایست به سفارت این کشور مراجعه و تقاضای ویزای تحصیلی این کشور را بنمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • دعوتنامه تحصیلی
 • پاسپورت با حداقل اعتبار لازم
 • عکس
 • ارائه مدارکی که تمکن مالی دانشجو را در مدت زمان تحصیل در این کشور بیان می­نماید.
 • گواهی عدم سوسابقه کیفری
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو
 • پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ترکیه

اکنون که در سال 2019-2020 هستیم و قرارداد کشور ایران از زمان آتاتورک با رضاخان باقی هست شرایط ویزای برای ایرانی ها راحت هست و موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر هست تا در زمینه انواع ویزاهای کشور ترکیه با گارانتی برای شما اقدام نماید.

4 دیدگاه برای “شرایط تحصیل در ترکیه برای آذری ها

 1. فاطمه جهانی گفت:

  میخواستم واسه رفتن به ترکیه سال اخر هنرستانم و از اول دانشگاه رو اونجا بخونم و رشته معماری هستم و میخوام طراحی مد بخونم

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. با داشتن مدرک زبان انگلیسی و معدل خوب میشه برای شما در مقطع دانشگاهی اقدام نمود. برای بررسی شرایط با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 2. amirhossein123 گفت:

  با سلام خواستم بدونم مقدار تخفیفی که دانشگاه های ترکیه برای افرادی که آذری زبان هستن و ایرانی هستن چقدر قائل میشوند؟ رو بدونم مرسی از راهنمایی تون

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. میزان تخفیف با توجه به سطح تحصیلی شما و نمره شما در آزمون مشخص می شود. برای بررسی بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *