مهاجرت تحصیلی ایتالیا

رشته مدیریت در ایتالیا

رشته مدیریت در ایتالیا

رشته مدیریت در ایتالیا بسیار ارزان قیمت تر از سایر کشورهای اروپایی است. چرا که دانشگاه های دولتی ایتالیا شهریه های به مراتب پایین تری دارند. این مسئله خصوصا راجع به رشته مدیریت اهمیت پیدا می کند چرا که این رشته همان طور که درآمد بالایی پس از فارغ التحصیلی به همراه دارد، شهریه های بالایی را نیز ابتدائا بر دوش دانشجویان و والدین آن ها تحمیل می کند. اما دانشگاه های ایتالیا اغلب دولتی هستند و حتی برای رشته مدیریت و گرایش های مختلف آن نیز شهریه های خیلی زیادی از دانشجویان اخذ نمی نمایند. البته دانشگاه های خصوصی ایتالیا در مقابل برای تمامی رشته ها از جمله رشته های مدیریتی بسیار گران خواهند بود.

ایتالیا کشوری با امکان تحصیل ارزان است که بورسیه های مختلفی را نیز به دانشجویان کشورهای مختلف اعطا می نماید. منتهی کمی نرخ بیکاری آن بالا است خصوصا در شهرهای جنوبی که میزان آن به 28% هم می رسد و باعث شده بسیاری از جوانان ایتالیایی در جستجوی کاریابی به کشورهای اروپایی دیگر مثل سوئیس مهاجرت نمایند. منتهی کسی که فارغ التحصیل رشته مدیریت در دانشگاه های مطرح ایتالیا باشد در شهرهای رم و میلان ایتالیا یا در کشورهای دیگر اروپا مثل مالتا، سوئیس و غیره می تواند برای استخدام شدن شانس خوبی داشته باشد. ایتالیا دارای هشتمین اقتصاد قوی در دنیا است، ششمین کشور ثروتمند جهان می باشد و همچنین از جنبه های مختلف از جمله سلامت، آموزش، کیفیت زندگی، امید به زندگی و غیره، جزو 15 کشور برتر دنیا می باشد. در این مقاله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای علاقمندان ایتالیا به سوالات ذیل پاسخ می دهد:

 • هزینه های تحصیل رشته مدیریت در ایتالیا چقدر است؟
 • بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته مدیریت کدام اند؟

هزینه های تحصیل رشته مدیریت در ایتالیا

شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا در غالب رشته های تحصیلی معمولا سالانه بین 900€ تا 4000€ (یورو) است که حدودا معادل 1000$ تا 4500$ (دلار آمریکا) می شود. این در حالی است که معمولا برای تحصیل رشته مدیریت در همین دانشگاه های دولتی دانشجویان بین المللی غالبا باید حدود 8000€ تا 10000€ (یورو) در سال پرداخت نمایند. شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز برای رشته مدیریت معمولا 18000€ تا 25000€ (یورو) در سال است. چرا که دانشگاه های خصوصی ایتالیا برخلاف دانشگاه های دولتی این کشور، کمک هزینه های مالی از دولت ایتالیا دریافت نمی کنند. البته بیشتر دانشگاه های ایتالیا دولتی هستند و همچنین معمولا دانشگاه های مطرح این کشور در سطح جهانی نیز در زمره دانشگاه های دولتی قرار می گیرند.

علاوه بر شهریه دانشگاه، دانشجویان تمامی رشته های تحصیلی باید هزینه زندگی در ایتالیا را نیز در نظر بگیرند. البته برخی از بورسیه های تحصیلی علاوه بر تمام یا بخشی از شهریه، به دانشجویان در ایتالیا حتی در پرداخت هزینه های زندگی نیز کمک می کنند. منتهی اخذ بورسیه ها در ایتالیا و سایر کشورهای دنیا خیلی رقابتی است و معمولا دانشجویان از همان ابتدا موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نمی شوند. هزینه های زندگی در ایتالیا متناسب با شهر محل اقامت و سبک زندگی هر فرد است و در سال 2021 به شرح جدول ذیل می باشد:

شهر حدود هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا برای مدت 1 ماه به یورو
Bologna از 750€ تا 1100€
Florence از 850€ تا 1300€
Milan از 850€ تا 1450€
Rome از 850€ تا 1450€ 

از این هزینه ها بخش عمده آن متعلق به محلی است که هر دانشجویی برای زندگی در ایتالیا انتخاب می کند. در نمودار ذیل حداقل اجاره ماهانه دانشجویان بر این اساس بیان شده است:

حداقل اجاره بها در ایتالیا

بهترین دانشگاه ها برای رشته مدیریت در ایتالیا

نرخ بیکاری در ایتالیا در سال 2021 حدودا 9% است و برای کاریابی در این کشور علاوه بر تسلط به هر 2 زبان انگلیسی و ایتالیایی، سابقه تحصیل در دانشگاه های مطرح هم اهمیت دارد. برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل رشته مدیریت عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته مدیریت در ایتالیا Times Higher Education Ranking 2021 Shanghai Jiao Tong University Ranking 2021 QS Ranking 2021 U.S. News & World Report Ranking 2021
University of Bologna 167 201 160 116
Sant’Anna School of Advanced Studies Pisa 170 755
Scuola Normale Superiore di Pisa 181 401 204
Sapienza University of Rome 201 151 171 119
University of Padua 251 201 216 116
Vita-Salute San Raffaele University 251 401 392 349
University of Trento 301 401 403
The University of Milan 351 151 301 155

اخذ پذیرش رشته مدیریت در ایتالیا

هر کدام از دانشگاه های ایتالیا برای صدور پذیرش دانشجویان شرایط منحصر به فرد خود را دارند؛ اما متقاضیان تحصیل رشته مدیریت تقریبا یکسری کلیات مشترکی را باید تهیه نمایند. مدارکی که برای اخذ پذیرش دانشگاه های ایتالیا برای رشته مدیریت غالبا مورد نظر است عبارت می باشد از:

 • مدرک زبان انگلیسی معتبر
  • در برخی دانشگاه ها آیلتس آکادمیک 6 اما غالبا 6.5
  • در برخی دانشگاه ها تافل 78 اما غالبا 80
 • مدرک کارشناسی مرتبط با مدیریت که به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شده باشد
 • ترجمه رسمی نمرات تحصیلی به زبان انگلیسی
 • رزومه/CV
 • انگیزه نامه یا همان motivation letter راجع به دلایل انتخاب دانشگاه مزبور و کشور ایتالیا به طور کلی
 • سابقه کار مرتبط با مدیریت
 • توصیه نامه

اخذ پذیرش رشته مدیریت در ایتالیا

کار پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان اجازه دارند پس از تحصیل همچنان اقامت این کشور را داشته باشند تا در صورت کاریابی ویزای کاری ایتالیا را اخذ نمایند. برای مدیران باتجربه در ایتالیا موقعیت های شغلی بیشتری وجود دارد خصوصا اگر سابقه مدیریتی آن ها در شرکت های معتبر بین المللی باشد. در ایتالیا متوسط درآمد مدیران 6330€ (یورو) در ماه است. پایین ترین و بالاترین میزان درآمد مدیران در ایتالیا نیز به ترتیب 2910€ و 10100€ (یورو) می باشد. در این مقاله راجع به رشته مدیریت در ایتالیا با توجه به شرایط سال 2021 و دانشگاه های برتر این کشور توضیحاتی ارائه شد. کسانی که تمایل دارند رشته مدیریت را در ایتالیا، هلند، کانادا، ترکیه، مجارستان، اتریش، فرانسه، نروژ و غیره دنبال کنند می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.