مهاجرت تحصیلی آلمان

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین

کشور آلمان ازجمله کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی دانشگاه‌های بین‌المللی و مشهور را درخود جای داده است. معروف‌ترین آنها دانشگاه هومبولت برلین در این کشور است که در سطح جهانی شهرت فراوانی دارد. هر ساله تعداد زیادی دانشجو از سراسر دنیا جهت تحصیل به این دانشگاه روی می‌آورند. چراکه کیفیت آموزشی این دانشگاه در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

مدرک اعطایی از سوی دانشگاه هومبولت اعتبار جهانی دارد. دانشجویی که از این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌گردد به‌راحتی می‌تواند در بهترین زمینه شغلی مشغول فعالیت شوند. در نهایت می‌توانند با تحصیل در این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های کشور آلمان اخذ اقامت نموده و تابعیت بگیرند.

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت برلین  humboldt-universität zu berlin در پایتخت کشور آلمان به نام شهر برلین قرار دارد. این دانشگاه در سال 1810 میلادی تاسیس گردید. تعداد دانشجویان 256 نفر و تعداد استادان درهنگام تاسیس 52نفر بود. از ابتدا دررشته‌های فلسفه، الهیات و علوم دینی، پزشکی و قانون به دانشجویان فعالیت آموزشی ارائه می‌نمود.

درحال‌حاضر این دانشگاه به طور تقریبی 33هزار دانشجو را درخود جای داده است. از این تعداد دانشجو، 5200نفر آنها جزو دانشجویان خارجی در سراسر جهان هستند. تقریبا به تعداد 190رشته تحصیلی در این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی درحال تدریس هستند. در ابتدا، این دانشگاه به نام فریدریش ویلهلم تاسیس گردید. اما در سال 1949میلادی به نام هومبولت تغییر نام یافت. نام کامل او فریدریش ویلهلم فون هومبولت است.

دانشگاه هومبولت برلین آلمان عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه برلین آلمان را دارا است. بسیاری از دانشمندان و نوابغ آلمانی در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند که لیست آنها عبارتند از:

 1. آلبرت اَینشتین
 2. ماکس پلانک
 3. والتر بنیامین
 4. هگل
 5. فردریش شلینگ
 6. یوهان گوتلیب
 7. فیشته

دانشگاه هومبولت الگوی دانشگاه‌های دیگر در حوزه‌های مطالعات و پژوهش‌های تحقیقاتی و آموزشی به شمار می‌رود. شعار این دانشگاه عبارت The Entity of Sciences به مفهوم نهاد علوم است.

رنکینگ دانشگاه هومبولت برلین

 • در سال 206 میلادی اخذ رتبه 3 در سطح کشور آلمان به عنوان دانشگاه برتر
 • در سال 2016 میلادی اخذ رتبه 49 در سطح کشور آلمان به عنوان دانشگاه برتر
 • در سال 2015 میلادی اخذ رتبه 41 در سطح جهانی به عنوان دانشگاه برتر
 • در سال 2017 میلادی اخذ رتبه 57 در سطح جهانی به عنوان دانشگاه برتر
 • در سال 2016 میلادی اخذ رتبه 27 در سطح جهانی در رشته هنز و علوم انسانی
 • در سال 2016 میلادی اخذ رتبه 14 در سطح جهانی در رشته فلسفه

دانشگاه هومبولت برلین چه دانشکده‌هایی دارد؟

لیست دانشکده‌های دانشگاه هومبولت برلین در کشور آلمان به شرح ذیل می‌باشد:

 1. دانشکده حقوق
 2. دانشکده علوم زیستی
 3. دانشکده هنر و علوم انسانی 1
 4. دانشکده ی هنر و علوم انسانی 2
 5. دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی
 6. دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی
 7. دانشکده علوم دینی
 8. دانشکده علوم اقتصاد و تجارت

هزینه‌های دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه برلین هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت شهریه از دانشجویان داخلی و بین‌المللی دریافت نمی‌کند. آنها صرفا می‌بایست مبلغ 749 یورو جهت امور دانشگاه مانند هزینه ثبت‌نام و… پرداخت نمایند. هزینه‌های شخصی دانشجویان نیز بر عهده خودشان می‌باشد.

کمک‌هزینه و بورسیه‌ دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه هومبولت و برنامه MEMS هیچگونه بورسیه‌ای به دانشجویان ارائه نمی‌نماید. در واقع اگرچه تحصیل در این دانشگاه رایگان است، اما کمک‌هزینه‌هایی با عنوان‌های به شرح ذیل به دانشجویان تعلق می‌گیرد. این کمک‌هزینه‌ها می‌تواند پاسخگوی هزینه‌های جانبی یک دانشجو باشد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌گردد.

کمک هزینه DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst)

کمک هزینه DAAD از بااهمیت‌ترین کمک‌ هزینه‌های دانشگاه به شمار می‌رود. تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش بوده و توسط این وزارتخانه حمایت می‌گردد. دانشجویان از طریق DAAD به آسانی قادر خواهند بود بورسیه تحصیلی اخذ نمایند. این شرکت انواع مختلف بورسیه‌های دانشجویی را به اکثر کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای انگلیسی‌ زبان ارائه می‌نماید. برای مثال این سازمان دارای بالغ بر 80 کمک هزینه در زمینه اقتصاد جهت تحصیل دانشجویان می‌باشد.

کمک هزینه Deutschland stipendium

این نوع کمک هزینه مختص دانشجویانی است که عنوان دانشجوی برتر را دارند. در واقع شرط اصلی اخذ این کمک هزینه از سوی دانشگاه مهارت، تخصص و عملکرد حرفه‌ای، روابط اجتماعی سطح بالا و تعهدات سیاسی می‌باشد دانشجو است.

زبان مورد نیاز آموزشی هومبولت چیست؟

به‌طورکلی آموزش‌ در دانشگاه هومبولت (به‌جز برخی رشته‌های کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی است) به زبان آلمانی است. بنابراین کلیه دانشجویان می‌بایست در آزمون زبان آلمانی نمره قبولی را دریافت نمایند. این توضیحات به شرح ذیل است:

 • مقطع پیش‌دانشگاهی: متقاضی می‌بایست مدرک قبولی آزمون زبان آلمانی در سطح B2 را ارائه نماید.
 • کلیه مقاطع دوره دانشگاهی: متقاضی می‌بایست مدرک قبولی آزمون زبان آلمانی در سطح C1 را ارائه نماید. یا این که در آزمون TestDaF (Test of German as a foreign language) موفق به اخذ نمره قبولی 3 گردد.
 • دوره کارشناسی ارشد (به زبان انگلیسی): دانشجو می‌بایست در آزمون آیلتس حداقل نمره 7 را اخذ نماید.

مدارک تصیلی موردنیاز جهت پذیرش کدامند؟

متقاضیان می‌بایست جهت اخذ پذیرش از دانشگاه هومبولت مدارک ذیل را ارائه نمایند:

 • ارائه مدرک پایان تحصیلات (فارغ‌التحصیلی) در رشته مربوطه در مقاطع گذشته
 • ارائه گواهی و سند تاییدیه زبان خارجی توسط متقاضی (دانشجو صرفا در رشته‌های زبان آلمانی ملزم به ارائه تاییدیه زبان آلمانی است. بنابراین اگر به این زبان مسلط نیستید، می‌تواند واحدهای دروس آموزش زبان آلمانی را انتخاب نمایید.
 • متقاضی می‌بایست مدرک دیپلم (مدرک 12 ساله تحصیلی) خود را ارائه نماید.
 • متقاضی می‌بایست در آزمون کنکور سراسری در کشور ایران موفق به کسب نمره قبولی شده باشد.

هزینه‌های خوابگاه هومبولت برلین چقدر است؟

دانشجویان مشغول تحصیل در این دانشگاه مجاز به استفاده از خوابگاه‌های دانشگاه هومبولت هستند. این خوابگاه‌ها از سوی سازمان مستقل Studierendenwerk Berlin  تحت نظارت قرار دارند. هزینه خوابگاه برای دانشجویان مبلغی در حدود 200 تا 450 یورو به صورت ماهانه است.

هزینه اجاره خوابگاه های هومبولت برلین آلمان به صورت ماهیانه از مبلغ حدود ۲۰۰ الی ۴۵۰ یورو می‌باشد. این مبلغ متناسب با محل خوابگاه، امکانات موجود و مدت اقامت دانشجو متغیر است. از امکانات آنها می‌توان به اتاق‌های جداگانه همراه با امکانات و آپارتمان‌های مبله اشاره نمود. چنانچه قصد مهاجرت به آلمان را دارید، ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ازجمله دانشگاه هومبولت برلین بهترین گزینه برای شماست.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خدمت شماست تا راهنمایی و مشاوره‌های لازم را در این خصوص ارائه نماید. با تماس تلفنی یا به صورت حضوری اخذ مشاوره نمایید و روند کار را از طریق این موسسه به انجام برسانید. این تضمین برای شما وجود دارد که از طریق این موسسه به موفقیت‌های بسیار دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *