مهاجرت تحصیلی روسیه

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه همواره طرفدارانی داشته است در واقع یکی از دلایل این امر که بعضی از افراد روسیه را به کشورهایی چون سوئد، دانمارک، کانادا و … ترجیح می دهند می توان به این مسئله اشاره کرد که هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه پایین تر از بسیاری دیگر از کشور ها می باشد.

اگر چه علاقه مندان به تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه می بایست توجه داشته باشند که شرایط کاری در کشور روسیه اصلا مناسب نیست و در نتیجه امکان تمدید اقامت فرد بعد از تحصیل پایین است چرا که کشور روسیه خود، پس از چین، دومین کشور مهاجر فرست دنیا است و مردمش در پی خروج از این کشور می باشند.

در مقاله ای که پیش روی شما سروران گرامی قرار دارد تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر علم مهاجرتی خود و قوانین بین الملل، به ارائه مقاله ای در موضوع تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه پرداخته اند که اگر چه خیلی پر طرفدار نیست اما متقاضیان خاص خود را دارد.

در ابتدای امر راجع به کشور روسیه توضیحاتی را ارائه می دهیم و در نهایت به موضوع اصلی که همان تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه می باشد، پرداخته خواهد شد.

درباره کشور روسیه

کشور روسیه که در ناحیه اوراسیا واقع شده است، با بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع مساحت، بزرگ ترین کشور دنیا می باشد و در واقع بیش از یک هشتم نقاط قابل سکونت کره زمین را تشکیل می دهد؛ روسیه هم چنین با بیش از 144میلیون نفر جمعیت، نهمین کشور پر جمعیت دنیا است اگر چه حدود 77 درصد جمعیت آن در غرب روسیه یعنی بخش اروپایی کشور زندگی می کنند.

همه ساله بعضی از دانش جویان خارجی کشور روسیه رابه عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند هر چند می بایست توجه داشته باشید که تنها بعضی از رشته ها هستند که در مقطع لیسانس هم به زبان انگلیسی ارائه می شوند البته در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکتری تقریبا همه رشته ها دوره هایی که به زبان انگلیسی برگزار شود را نیز دارند.

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه

پایتخت روسیه، مسکو، محل واقع شدن بسیاری از دانشگاه های برتر کشور از جمله دانشگاه دولتی لومونوزو مسکو، دانشگاه فنی مهندسی دولتی بائومن مسکو، دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو، موسسه تکنولوژی و فیزیک مسکو و … می باشد.

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه هیچ گاه از بورس نمی افتد در واقع یکی از دلایل آن نیز این می باشد که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی هم می توانند در خود روسیه سریع تر از سایر رشته ها به کار برسند و هم می توانند در نهایت به کشور های صنعتی دنیا یعنی آلمان، اتریش و آمریکا بروند و ادامه تحصیلات و آینده شغلی خود را در این کشور ها سپری کنند.

رشته های مهندسی در روسیه

از مهم ترین رشته ها و زیر شاخه های مهندسی در روسیه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • مهندسی هوا و فضا
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • مهندسی امواج رادیویی
 • مهندسی ماشین های قدرتی
 • مهندسی تکنولوژی لیزر

هدف دانشگاه های روسیه تعلیم و تربیت افراد خبره است تا به فرآیند رشد و پیش رفت اقتصاد و صنعت این کشور سرعت بخشیده شود.

تحصیل در دانشگاه های مهندسی

تحصیل در دانشگاه های برتر روسیه با اساتید شناخته شده در سطح جهانی اتفاق می افتد و در تکمیل مقاله فعلی با موضوع تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه، به تعدادی از آن ها اشاره می نماییم:

 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه فنی مهندسی تومسک
 • دانشگاه فنی بلگورود
 • دانشگاه فنی مهندسی سامارا
 • دانشگاه فنی مهندسی کورسک
 • دانشگاه دولتی فنی مهندسی مسکو
 • دانشگاه فنی مهندسی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه فنی مهندسی تومبوو

طول مدت تحصیل در رشته های مهندسی

 • دوره های کارشناسی: چهار ساله
 • دوره های کارشناسی ارشد: دو ساله
 • دوره های ورود به بازار کار: 10 ماهه

شهریه تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه به طور متوسط

دوره های کارشناسی

 • اگر در دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود شرکت نمایید: سالیانه 3500 تا 5000 دلار آمریکا
 • اگر در دوره هایی که به زبان روسی ارائه می شود شرکت نمایید: سالیانه 2200 تا 2800 دلار آمریکا

دوره های کارشناسی ارشد

 • اگر در دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود شرکت نمایید: سالیانه بین 3500 تا 5000 دلار آمریکا
 • اگر در دوره هایی که به زبان روسی ارائه می شود شرکت نمایید: سالیانه بین 2200 تا 3000 دلار آمریکا

دوره های آمادگی برای بازار کار

این دوره ها به زبان روسی ارائه می شوند و بین 1600 تا 2200 دلار آمریکا هزینه در بر دارد.

البته لازم به ذکر است که این که دقیقا چه هزینه ای در برداشته باشد بستگی مستقیمی دارد به دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستید و هم چنین رشته انتخابی شما.

در مقاله ای که از نظر گذراندید تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر علم مهاجرتی خود و مطابق قوانین روز دنیا به ارائه اطلاعاتی در خصوص تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه پرداختند که امید است مطالعه آن کمک زیادی به شما کرده باشد و سوالات و ابهاماتی که تا به حال در این حوزه داشته اید را بر طرف کرده باشد.

البته لازم به ذکر است ارائه مقاله ای در موضوع تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه صرفا به دلیل تقاضای یک سری از موکلین مجموعه بوده و به معنای تاییدیه از جانب ما نمی باشد، در واقع ما اغلب کشور روسیه را مقصد خوبی برای تحصیل نمی دانیم مخصوصا برای کسانی که بخواهند پس از تحصیل در کشور محل تحصیلشان مشغول به کار شوند و اقامت خود را تمدید کنند.

دلیل آن هم این است که کشور روسیه بازار کار خوب و شرایط اقتصادی جالب توجهی ندارد و حتی خود تابعین این کشور نیز با معضل بیکاری دست و پنجه نرم می کنند با این که به زبان روسی آشنایی کامل دارند. البته می توانید در صورتی که دانش تئوری و عملی خوب در رشته تحصیلی خود و اگر علاوه بر این هم به زبان انگلیسی و هم به زبان روسی تسلط دارید امید داشته باشید که راحت تر از سایر رقبای خود به کار مناسبی در این کشور دست پیدا کنید.

17 دیدگاه برای “تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه

 1. v!da گفت:

  سلام و تشکر از مطالب خوب و گویاتون
  من مهندسی برق خوندم و میخوام برای ادامه تحصیل به روسیه مهاجرت کنم ایا در رشته برق در این کشور میتونم کار پیدا کنم و مشغول شم؟

 2. سحر گفت:

  سلام لطفا در خرید ملک روسیه توضیح میدید؟
  درسته که میگن ویزای آسونی هست ؟
  تشکر میکنم از سایت خوب تون

 3. پیام گفت:

  ایا به زبان انگلیسی هم میشه تحصیل کرد

 4. ترانه گفت:

  تحصیل در رشته هوا فضا چگونه هست؟

 5. leilakk گفت:

  سلام. از اطلاعاتی که در اختیار قرار میدین متشکرم. سایت بسیار خوبی دارین. تشکر

 6. Erfan گفت:

  اعتبار تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه چگونه است؟

 7. پدرِ پسرشجاع گفت:

  مفید بود

 8. محمدحسین گفت:

  این دوره ها به زبان انگلیسی هم برگزار می شه

 9. نظریان گفت:

  سلام سلام خیلی ممنون بسیار مفید بود

 10. زهرا مشایخی گفت:

  همینطور که درمقاله هم گفته شد ، تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه برای کسایی که قصد اقامت دارند، به دلیل نبود بازارکار توصیه نمیشه. ممنون از اینکه مطالب تون به صورت جامع گفته میشه.

 11. امید گفت:

  اطلاعات خوبی دادین با تشکر از شما

 12. Arezoo گفت:

  سلام . تشکر از مطالب خوبتون.
  یه سوال: با توجه به اینکه تحصیل در این رشته به دلیل نبود بازار کار خوب توصیه نمی شود. اقامت کاری به این کشور به چه صورت است؟ یعنی موسسه سفیرام سروش سعادت مهاجرت کاری و اخذ اقامت از این طریق را در روسیه راه مناسبی می داند؟
  ممنون.

 13. امیر گفت:

  مقاله مفید و خیلی خوبی بود .
  مرسی

 14. خدیجه هزاره گفت:

  آیا کشور روسیه فقط نیوری کار برای رشته های مهندسی احتیاج دارد؟

 15. طلایی پور گفت:

  مبشه به غیر از تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه در مورد رشته های مدیریتی هم مقاله بزارید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *