مهاجرت تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

مشهورترین نوع خدمات تحصیلی در کشورهای مختلف به ویژه کانادا بورسیه تحصیلی کانادا است که توانسته ذهن زیادی از افراد را به خود اختصاص دهد. امکانات و تجهیزات رفاهی بالا جهت تحصیل دانشجویان خارجی وجود دارد. دانشگاه های عالی رتبه و زیادی در کانادا فعال هستند که توانسته اند در سطح بین المللی و رده بندی دانشگاه ها، جایگاه های بسیار خوبی داشته باشند. تقریبا کلیه بورسیه های کانادا مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی بوده و در انواع مختلف کمک هزینه تحصیلی (fellowships)، کمک‌های مالی (grants)، بورسیه تحصیلی در کانادا (Scholarships & Bursaries)، وام ها (loans) و جوایز تحصیلی (awards) به دانشجویان اعطا می گردد. جهت آگاهی از شرایط این بورسیه ها با مطالعه مقاله تنظیمی ذیل از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، ما را همراهی نموده تا به اطلاعات دقیق تری دست یابید.

بورسیه تحصیلی کانادا در دوره کارشناسی

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در دوره لیسانس دشوار بوده و به صورت محدود در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. دانش آموزانی که مدرک دیپلم دبیرستان خود را در کانادا اخذ نموده اند، در شرایط بهتر و راحت تری می تونند وارد مقطع کارشناسی شده و بورسیه بگیرند. از این رو می توان گفت بورسیه های این مقطع تقریبا شامل حال دانشجویان بومی می گردد.

شرایطی که در این راستا مورد نیاز است عبارتند از:

 • داشتن مدرک دیپلم معتبر دبیرستان با اخذ معدل ممتاز (این مدرک باید اخیرا اخذ شده باشد)
 • شرط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در این مقطع این است که متقاضی درخواست ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را بایستی برای اولین ارائه نموده باشد.
 • داشتن سطح مهارتی بالا در زبان (این سطح زبانی باید از سوی دانشگاه مورد نظر مورد تایید واقع گردد)
 • دانشجوی متقاضی جهت اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در دوره کارشناسی بایستی سطح نیاز مالی خود را به مشخص نماید.

انواع بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی کانادا

بورسیه های متفاوتی از سوی دولت کانادا و مراکز آموزش عالی این کشور برای دانشجویان مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه تورنتو (Lester B. Pearson) که مختص دانشجویان بین المللی بوده و در هر سال تقریبا به 37 دانشجوی بین المللی تعلق گرفته و ضمن این که هزینه های اجباری را تحت پوشش قرار می دهد، برای مدت 4 سال اقامت تحصیلی دانشجو در نظر گرفته شده است.
 • جایزه دانشجویان بین المللی (Donald A. Wehrung) که میزان ارزش آن بر مبنای میزان نیاز مالی دانشجو می باشد. این بورسیه 3 سال تحصیل دانشجو و حتی تا پایان تحصیلات کارشناسی، وی را تحت پوشش قرار می دهد که شامل هزینه های زندگی و تحصیلی است.
 • بورسیه  تحصیلی بین المللی هامبر
 • بورسیه تحصیلی فیرلیگ دیکینسون (Fairleigh Dickinson) که به آن دسته از دانشجویان خارجی اعطا می گردد که با هدف تحصیل در دانشگاه Fairleigh Dickinson واقع در ونکوور کانادا در سطوح مختلف، اقدام به مهاجرت به کانادا نموده اند.
 • جایزه بین المللی دانشگاه کنکوردیا (Concordia) که مختص دانشجویان دانشگاه کنکوردیا در مونترال کانادا می باشد.
 • بورس تحصیلی دانشگاه دالهوزی (Dalhousie) که هم برای دانشجویان خارجی اعطا می گردد و هم دانشجویان بومی و داخلی می توانند از آن بهره مند گردند.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی‌ارشد

دولت کانادا، دانشگاه ها و همچنین موسسات آموزش عالی کانادا انواع بورسیه تحصیلی کانادا را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند. مشروط بر این که دانشجویان از شرایط مد نظر که شامل زمینه های سوابق تحصیلی،‌ نوع کمک هزینه، دانشگاه انتخابی و رشته تحصیلی می گردد، برخوردار باشند. شرایطی که در این راستا مورد نیاز است، شامل ریزنمرات عالی در دوره های تحصیلی پیشین، اخذ معدل ممتاز، نمره بالا در مدرک مهارت زبانی مانند آیلتس نمره بالای 7 یا تافل بالای 100)، سوابق تحصیلی قوی، انتشار مقالات علمی و پژوهشی در سطح بین المللی، اخذ گواهینامه های GMAT و GRE و در نهایت ارائه توصیه نامه از اساتید مجرب و شناخته شده می گردد.

تعدادی از بورسیه های تحصیلی که در این مقطع به دانشجویان اعطا می گردد عبارتند از:

 • بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دانشگاه مک گیل شامل بورسیه های McGill Entrance و PBEEE – Quebec Scholarship می شود که در سطح تحصیلات تکمیلی در اختیار دانشجویان واجد شرایط قرار می گیرد.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه کوئست (Quest) نیز صرفا به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد که ارزش آن از 2000CAD (دلار کانادا) آغاز گردیده و حتی کل هزینه های تحصیلی دانشجو را تامین می نماید.
 • بورسیه تحصیلی بین المللی دانشگاه کالگری که مختص دانشجویان خارجی است که در همین دانشگاه قصد تحصیل دارند. بورسیه دانشگاه کالگری بین 500 الی 60.000CAD (دلار کانادا) برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه واترلو که در کلیه مقاطع تکمیلی ارائه گردیده و به آن دسته از دانشجویان بین المللی اختصاص دارد که قصد دارند در همین دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی‌ارشد

بورس تحصیلی کانادا در مقطع دکترا

تنوع بورسیه ها در مقطع کانادا بیشتر است. پذیرش تحصیلی در کانادا و ادامه تحصیل دانشجویان در مقطع دکترا برای مدت زمان 3 الی 6 سال به طول می انجامد. دروس تحصیلی در این مقطع به زبان های انگلیسی و فرانسوی ارائه می گردد و دانشجو حق انتخاب دارد. از شرایط مهمی که جهت تحصیل دکترا در کانادا وجود دارد، تایید دانشجو توسط سوپروایزر یا استاد راهنما است که باعث ایجاد رقابت تنگاتنگ در میان دانشجویان می شود. شرایطی مانند درجه صلاحیت علمی و توانایی دانشجو، داشتن سطح بالای مهارت زبانی، اخذ موفقیت آمیز مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالا و ریز نمرات عالی، انتشار مقالات علمی و پژوهشی در جراید بین المللی ISI، توصیه نامه و انگیزه نامه جهت تصمیم گیری و تایید از سوی استاد راهنما اهمیت دارد. دریافت بورسیه در برخی رشته ها مستلزم دارا بودن مدارک GMAT و GRE می باشد.

شرایط بورس تحصیلی دکترا در کانادا

اسامی تعدادی بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکترا در زیر آورده شده که توضیح مختری نیز درباره هر یک از آنان ارائه گردیده است:

 • بورسیه تحصیلی ونیر (Vanier) که به ارزش 50.000CAD (دلار کانادا) در هر سال تحصیلی است و تقریبا 500 دانشجوی بومی و خارجی در هر سال از این بورسیه بهره مند می گردند. مدت زمان پوشش این بورسیه 3 سال تحصیلی می باشد که مختص مقطع دکترا در گرایش های مهندسی، علوم انسانی، علوم بهداشت، علوم اجتماعی و علوم طبیعی خواهد بود.
 • کمک هزینه تحصیلی دانشگاه مانیتوبا که برای مدت 1 سال بوده و ارزش آن در مقاطع مختلف متغیر است. به طور مثال در مقطع کارشناسی ارشد به مبلغ 14.000CAD (دلار کانادا) و برای دانشجویان دوره دکترا نیز به مبلغ 18.000CAD (دلار کانادا در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه تحصیلی ترودو  (Trudeau) که تنها به 15 دانشجوی بین المللی ارائه می گردد که قصد دارند در مقطع دکترا مشغول تحصیل شوند. مبلغی که برای این بورسیه تعیین شده است، 60.000CAD (دلار کانادا) بوده و دانشجو را برای مدت 3 سال تحصیلی در رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی تامین می نماید.
 • بورسیه تحصیلی  UBC که ضمن تامین مالی دانشجویان کارشناسی ارشد، دانشجویان مقطع دکترا را نیز برای مدت 4 سال تحت پوشش قرار می دهد.

این نکته را در نظر داشته باشید که بورسیه تحصیلی کانادا در هر مقطعی متفاوت بوده و به نوع بورسیه و مرکز آموزش عالی انتخابی دانشجو بستگی دارد. بر همین مبنا مدارکی که از دانشجو درخواست می گردد نیز با یکدیگر متفاوت هستند. جهت آگاهی از سایر شرایط لازم در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی کانادا و مبالغ هزینه زندگی در کانادا از مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک و راهنمایی بگیرید.

2 دیدگاه برای “بورسیه تحصیلی کانادا

 1. رضوانه گفت:

  مطلب خوبی بود.ممنون از شما

 2. قراخانلو گفت:

  با سلام
  آیا تنها داشتن نمرات خوب برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا کافی است یا سوابق دیگری هم لازم است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *