مهاجرت تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه مورد مهمی است که عمده دانشجویان خارجی در ترکیه خواهان آن هستند. به دلیل همسایگی کشور ترکیه با ما بورسیه تحصیلی در این کشور از مزایای بسیار ویژه‌ای برای ایرانیان برخوردار می‌گردد و برای برخی تنها گزینه ممکن برای ادامه تحصیلات و بورسیه شدنشان می‌باشد.کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه خواهند بود.

در مورد تحصیل در ترکیه

برای کسانی که در ترکیه بورسیه تحصیلی اخذ نموده‌اند طبق شرایط تعیین شده، خوابگاه، حقوق ماهانه و بیمه در نظر گرفته می‌شود و تحصیلات به صورت رایگان انجام خواهد گرفت. هزینه بورسیه شدن در کشور ترکیه برای دوره کاردانی دویست الی چهارصد دلار ، برای دوره کارشناسی دویست تا چهارصد دلار، برای دوره کارشناسی ارشد چهارصد تا پانصد دلار و برای دوره دکتری پانصد تا هفتصد دلار می‌باشد.

نکته قابل توجه این است که هر متقاضی ابتدا باید میزان بورسیه هر دانشگاه را بررسی نماید و سپس برای آن دانشگاه اقدام نماید چرا که در هر دانشگاه براساس میزان توانایی و اهداف دانشگاه بورسیه‌ها با هم متفاوت می‌باشد. متقاضیان در ترکیه قبل از اقدام به تحصیل باید یکسال به آموزش زبان ترکی استانبولی پرداخته و پس از تسلط به آن اقدام به شروع تحصیل نمایند.

شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه

محدودیت که در کشور ترکیه در رابطه با این اقدام وجود دارد شرط معدل است که خوشبختانه سختگیرانه نبوده و برای طیف وسیعی از جامعه قابل حصول می‌باشد و به این ترتیب است که شما باید برای مقطع کاردانی معدل 12، برای مقطع کارشناسی معدل 14، برای مقطع کارشناسی ارشد معدل 15 و برای پزشکی باید معدل بالای 18 کسب نموده باشید.

 •  زمان اقدام برای مقطع کاردانی، سن کمتر از 25 سال می‌باشد.
 •  زمان اقدام برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، سن کمتر از 34 سال می‌باشد.
 •  زمان اقدام برای مقطع دکترا، سن کمتر از 39 سال می‌باشد.

مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی در ترکیه

در وهله اول شما باید مدارک مربوط به فارغ‌التحصیلی و ریز نمرات خود را ارائه دهید. ضمناً مدارک دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک شایانی خواهد نمود از قبیل برگه قبولی در کنکور، مدرک زبان و توصیه‌نامه و برخی موارد ضروری از قبیل عکس و ترجمه. در مرحله بعد پس از تهیه مدارک و ارسال آنها (که در دانشگاه‌های مختلف متفاوت می‌باشد) در دو مرحله از شما بررسی به عمل خواهد آمد:

 • در مرحله اول مدارک تحصیلی شما بررسی می‌شود و در مرحله بعدی با شما مصاحبه انجام می‌شود.
 • در مصاحبه دو گزینه حضور در دانشگاه و مصاحبه اینترنتی و یا حضور در سفارت ترکیه را در پیش روی خود خواهید داشت. که تعیین این دو گزینه به درخواست دانشگاه انجام می‌گیرد.
 • در کشور ترکیه برای دریافت کمک هزینه تحصیلی (بورسیه) این امکان وجود دارد که متقاضی 12 شهر را انتخاب نماید و هرچه این شهرها کوچکتر باشد شانس او نیز بیشتر خواهد بود.
 • متقاضیان از سه شهر مهم ترکیه یعنی استانبول، آنکارا و ازمیر نهایتاً شش دانشگاه را می‌توانند انتخاب نمایند و بالطبع افرادی که معدل بالاتری داشته و در دروس شیمی و ریاضی و زیست‌شناسی نمرات برتری دارند شانس بیشتری دارند و متقاضیانی که معدل پایین‌تری دارند.

دانشگاه جراح پاشا در شهر استانبول

در دانشگاه جراح پاشا پرداخت بورسیه فقط به کسانی امکان‌پذیر است که در میان دویست نفر نخست قرار داشته باشند.همچنین به مورد زیر نیز توجه نمایید.

 • در هر سال در بخش‌های مختلف دانشگاه حدود هزار و دویست دانشجو به صورت پاره‌وقت مشغول به کار هستند.
 •  در هر سال به حدود پانصد دانشجو کمک هزینه کتاب داده می‌شود.
 •  در هر سال به حدود پانصد دانشجوی نیازمند کمک هزینه لباس داده می‌شود.
 • به حدود هیجده هزار دانشجو خوابگاه ارائه می‌گردد.

دانشگاه فنی استانبول

بنیاد ITU مسؤولیت هماهنگی و مدیریت بورسیه برای چهارهزار و پانصد نفر را دارا می‌باشد و همچنین سایر امور مربوط به بورسیه و خوابگاه‌ها در محل‌های مشخص را برنامه‌ریزی می‌نماید. ضمناً این بنیاد در چهارچوب برنامه‌ای مشخص جوایز و پاداش‌هایی را از جانب افراد خصوصی و مؤسسات به دانش‌اموزان در خارج از کشور در سطوح متفاوت ارائه می‌نماید.

موقعیت ویژه: علاوه بر دانشجویانی که در دانشگاه مذکور مشغول به کار می‌باشند برای هزار  اسکان در چهارچوب ITU ARI TEKNOKENT شرایطی وجود خواهد داشت تا به مدت یک ماه با شرکت‌های کارآفرینی کشور آمریکا در ارتباط بوده و به کارورزی بپردازند و حق برخورداری آزاد از سفر و کارآموزی در شهر شیکاگو را داشته باشند. در دانشگاه کمک هزینه تحصیلی معینی تعریف شده است و رتبه‌بندی دانشجویان از رتبه 1 تا 500 برای گرفتن بورسیه به صورت زیر است:

 • رتبه 1 الی 50 :
 1.  هزار و پانصد هزار دلار در ماه برای مدت 9 ماه
 2.  یک عدد لپ‌تاپ یا تبلت یا کامپیوتر
 3.  باز کردن یک اولویت شغلی در شرکت
 4. محل اقامت به صورت رایگان
 • رتبه 51 الی 100 :
 1. هزار دلار در هر ماه برای مدت 9 ماه
 2. یک عدد لپ‌تاپ یا تبلت یا کامپیوتر
 3. باز کردن یک اولویت شغلی در شرکت
 4.  محل اقامت به صورت رایگان
 • رتبه 101 الی 200 :
 1. پرداخت ماهیانه ششصد دلار برای مدت 9 ماه
 2. محل اقامت به صورت رایگان
 • رتبه 201- الی 500:
 1.  پرداخت ماهیانه چهارصد و پنجاه دلار برای مدت 9 ماه
 2.  ارائه محل اقامت با پنجاه درصد تخفیف

درمورد دانشگاه فنی استانبول ترکیه

نکته حائز اهمیت این است که سازمان بورسیه تحصیلی در قالب چهار گروه و شانزده برنامه بورسیه از صد و هشتاد دانشگاه و مرکز تحقیقاتی برای متقاضیان خارجی سهمیه دانشگاه و سایر مزایای تحصیلی را ارائه می‌نماید. در سال 2010 تعداد دانشجویان خارجی بالغ بر بیست هزار نفر و در سال 2014 این رقم به پنجاه و چهار میلیون نفر ارتقا یافته است

تعداد ثبت‌نام شدگان در سال 2011 بالغ بر هشت هزار نفر از پنجاه کشور دنیا بوده و این تعداد در سال 2014 به هشتاد و دوهزار  نفر از 176 کشور رسیده و برای پذیرش اساتید ممتاز در نود و پنج کشور، از اساتید کشور ترکیه برای مصاحبه حضوری دعوت به عمل آمده است. در ادامه به امکانات و مزایای کمک هزینه تحصیلی در ترکیه می‌پردازیم:

 •  کمک هزینه تحصیلی به صورت ماهیانه:
 1.  کارشناسی: هفتصد لیر ترکیه
 2. کارشناسی ارشد: نهصد و پنجاه لیر ترکیه
 3. دکترا: هزار و چهارصد لیر ترکیه
 4. پژوهشی- تحقیقاتی: سه‌هزار لیر ترکیه
 • ب) خوابگاه

متقاضیان کمک هزینه تحصیلی (بورسیه) پس از انجام مراحل پذیرش این امکان را دارند تا در صورت تمایل از خوابگاه‌های دولتی در تمام شهرهای کشور ترکیه به صورت رایگان بهره‌مند گردند.

 • بیمه درمانی

افراد پذیرش شده به صورت رایگان بیمه درمانی خواهند شد.

 • شهریه دانشگاه

از جانب سازمان بورسیه هزینه‌های مربوط به آموزش پذیرش‌شدگان پرداخت می‌گردد و ضمناً دریافت سهمیه دانشگاه و پذیرش از دانشگاه‌های انتخابی بدون آزمون خواهد بود.

 •  آموزش زبان ترکی استانبولی

این دوره ها به صورت رایگان ممکن است برگزار شود.

 • کمک هزینه مسافرت

برای کلیه دانشجویان خارجی پذیرش شده در کشور ترکیه این امکان وجود دارد که یکبار به هنگام رود به خاک ترکیه در زمان ثبت‌نام و یکبار به هنگام ترک خاک ترکیه هنگام فارغ‌‌التحصیل شدن از کمک هزینه پروازهای ترکیش ایرلاین برخوردار گردند.

شرایط لازم اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و پژوهشی شرایط سنی قبل از ثبت نام و از جانب سازمان بورسیه اعلام می‌گردد. به طور مثال ثبت نام سال 2017 کارشناسی متولدین یازده دی 1375 به بعد، کارشناسی ارشد یازده  دی ماه 1364 به بعد، دکترا متولدین یازده دی ماه 1359 به بعد). برای دریافت کمک هزینه تحصیلی (بورسیه) شرایط حداقل معدل که براساس پیشینه تحصیلی متقاضی و میزان موفقیت او برنامه‌ریزی شده به صورت ذیل می‌باشد:

 •  برای قبولی در مقطع کارشناسی، معدل دیپلم دبیرستان باید 14 باشد.
 •  برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد، معدل کارشناسی باید 15 باشد.
 •  برای قبولی در مقطع دکترا، معدل کارشناسی ارشد باید 15 باشد.
 •  معدل مورد پذیرش برای متقاضیان رشته‌های پزشکی 18 می‌باشد.

نکته قابل ذکر در انتهای این نوشتار این است که به علت تقاضای بسیار زیادی که برای کشور ترکیه و خصوصاً بورسیه تحصیلی در آن کشور وجود دارد. شما خوانندگان محترم نیاز به دقت نظر و مطالعه کافی در این زمینه می‌باشید و برای این که بتوانید در کسب بورسیه کشور ترکیه شانس بالایی داشته باشید باید به مطالب ذکر شده در این مقاله توجه ویژه‌ای بنمایید تا بتوانید با زوایای مختلف کسب کمک هزینه تحصیلی در کشور ترکیه و ادامه تحصیل در آن کشور بیشتر آشنا گردید.

بورس‌های ارائه شده در مقاله فوق را متناسب با شرایط و توانایی ویژه خودتان پیگیری نمایید. با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید و از کمک آن ها جهت برخورداری از بورسیه تحصیلی در ترکیه و سایر کشورها استفاده نمایید.

بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه مورد مهمی است که عمده دانشجویان خارجی در ترکیه خواهان آن هستند. به دلیل همسایگی کشور ترکیه با ما بورسیه تحصیلی در این کشور از مزایای بسیار ویژه‌ای برای ایرانیان برخوردار می‌گردد و برای برخی تنها گزینه ممکن برای ادامه تحصیلات و بورسیه شدنشان می‌باشد. برای کسانی که در ترکیه بورسیه تحصیلی اخذ نموده‌اند طبق شرایط تعیین شده، خوابگاه، حقوق ماهانه و بیمه در نظر گرفته می‌شود و تحصیلات به صورت رایگان انجام خواهد گرفت.

هزینه بورسیه شدن در کشور ترکیه برای دوره کاردانی دویست الی چهارصد دلار ، برای دوره کارشناسی دویست تا چهارصد دلار، برای دوره کارشناسی ارشد چهارصد تا پانصد دلار و برای دوره دکتری پانصد تا هفتصد دلار می‌باشد.

نکته قابل توجه این است که هر متقاضی ابتدا باید میزان بورسیه هر دانشگاه را بررسی نماید و سپس برای آن دانشگاه اقدام نماید چرا که در هر دانشگاه براساس میزان توانایی و اهداف دانشگاه بورسیه‌ها با هم متفاوت می‌باشد. متقاضیان در ترکیه قبل از اقدام به تحصیل باید یکسال به آموزش زبان ترکی استانبولی پرداخته و پس از تسلط به آن اقدام به شروع تحصیل نمایند.

مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی در ترکیه

در وهله اول شما باید مدارک مربوط به فارغ‌التحصیلی و ریز نمرات خود را ارائه دهید. ضمناً مدارک دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک شایانی خواهد نمود از قبیل برگه قبولی در کنکور، مدرک زبان و توصیه‌نامه و برخی موارد ضروری از قبیل عکس و ترجمه. در مرحله بعد پس از تهیه مدارک و ارسال آنها (که در دانشگاه‌های مختلف متفاوت می‌باشد) در دو مرحله از شما بررسی به عمل خواهد آمد:

در مرحله اول مدارک تحصیلی شما بررسی می‌شود و در مرحله بعدی با شما مصاحبه انجام می‌شود. در مصاحبه دو گزینه حضور در دانشگاه و مصاحبه اینترنتی و یا حضور در سفارت ترکیه را در پیش روی خود خواهید داشت. که تعیین این دو گزینه به درخواست دانشگاه انجام می‌گیرد.

کمک هزینه های تحصیلی ترکیه

در کشور ترکیه برای دریافت کمک هزینه تحصیلی (بورسیه) این امکان وجود دارد که متقاضی 12 شهر را انتخاب نماید و هرچه این شهرها کوچکتر باشد شانس او نیز بیشتر خواهد بود. نکته دیگر این که متقاضیان از سه شهر مهم ترکیه یعنی استانبول، آنکارا و ازمیر نهایتاً شش دانشگاه را می‌توانند انتخاب نمایند و بالطبع افرادی که معدل بالاتری داشته و در دروس شیمی و ریاضی و زیست‌شناسی نمرات برتری دارند شانس بیشتری دارند و متقاضیانی که معدل پایین‌تری دارند در رشته‌های مربوط به علوم انسانی شانس بیشتری خواهند داشت. در دانشگاه جراح پاشا پرداخت بورسیه فقط به کسانی امکان‌پذیر است که در میان دویست نفر نخست قرار داشته باشند.

 • در هر سال در بخش‌های مختلف دانشگاه حدود هزار و دویست دانشجو به صورت پاره‌وقت مشغول به کار هستند.
 • در هر سال به حدود پانصد دانشجو کمک هزینه کتاب داده می‌شود.
 • در هر سال به حدود پانصد دانشجوی نیازمند کمک هزینه لباس داده می‌شود.
 •  به حدود هیجده هزار دانشجو خوابگاه ارائه می‌گردد.

دانشگاه فنی استانبول

بنیاد ITU مسؤولیت هماهنگی و مدیریت بورسیه برای چهارهزار و پانصد نفر را دارا می‌باشد و همچنین سایر امور مربوط به بورسیه و خوابگاه‌ها در محل‌های مشخص را برنامه‌ریزی می‌نماید.

ضمناً این بنیاد در چهارچوب برنامه‌ای مشخص جوایز و پاداش‌هایی را از جانب افراد خصوصی و مؤسسات به دانش‌اموزان در خارج از کشور در سطوح متفاوت ارائه می‌نماید.

موقعیت ویژه: علاوه بر دانشجویانی که در دانشگاه مذکور مشغول به کار می‌باشند برای هزار  اسکان در چهارچوب ITU ARI TEKNOKENT شرایطی وجود خواهد داشت تا به مدت یک ماه با شرکت‌های کارآفرینی کشور آمریکا در ارتباط بوده و به کارورزی بپردازند و حق برخورداری آزاد از سفر و کارآموزی در شهر شیکاگو را داشته باشند. در دانشگاه کمک هزینه تحصیلی معینی تعریف شده است و رتبه‌بندی دانشجویان از رتبه 1 تا 500 برای گرفتن بورسیه به صورت زیر است:

 • رتبه 1 الی 50 :
 1.  هزار و پانصد هزار دلار در ماه برای مدت 9 ماه
 2.  یک عدد لپ‌تاپ یا تبلت یا کامپیوتر
 3.  باز کردن یک اولویت شغلی در شرکت
 4. محل اقامت به صورت رایگان
 • رتبه 51 الی 100 :
 1.  هزار دلار در هر ماه برای مدت 9 ماه
 2.  یک عدد لپ‌تاپ یا تبلت یا کامپیوتر
 3.  باز کردن یک اولویت شغلی در شرکت
 4.  محل اقامت به صورت رایگان
 • رتبه 101 الی 200 :
 1. پرداخت ماهیانه ششصد دلار برای مدت 9 ماه
 2.  محل اقامت به صورت رایگان
 • رتبه 201- الی 500:
 1. پرداخت ماهیانه چهارصد و پنجاه دلار برای مدت 9 ماه
 2.  ارائه محل اقامت با پنجاه درصد تخفیف

سازمان بورسیه تحصیلی در ترکیه

سازمان بورسیه تحصیلی در قالب چهار گروه و شانزده برنامه بورسیه از صد و هشتاد دانشگاه و مرکز تحقیقاتی برای متقاضیان خارجی سهمیه دانشگاه و سایر مزایای تحصیلی را ارائه می‌نماید. در سال 2010 تعداد دانشجویان خارجی بالغ بر بیست هزار نفر و در سال 2014 این رقم به پنجاه و چهار میلیون نفر ارتقا یافته است و نیز تعداد ثبت‌نام شدگان در سال 2011 بالغ بر هشت هزار نفر از پنجاه کشور دنیا بوده و این تعداد در سال 2014 به هشتاد و دوهزار  نفر از 176 کشور رسیده و برای پذیرش اساتید ممتاز در نود و پنج کشور، از اساتید کشور ترکیه برای مصاحبه حضوری دعوت به عمل آمده است.

شرایط لازم اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و پژوهشی شرایط سنی قبل از ثبت نام و از جانب سازمان بورسیه اعلام می‌گردد. به طور مثال ثبت نام سال 2017 کارشناسی متولدین یازده دی 1375 به بعد، کارشناسی ارشد یازده  دی ماه 1364 ه بعد، دکترا متولدین یازده دی ماه 1359 به بعد) همچنین به موارد زیر نیز توجه نمایید.

 •  برای دریافت کمک هزینه تحصیلی (بورسیه) شرایط حداقل معدل که براساس پیشینه تحصیلی متقاضی و میزان موفقیت او برنامه‌ریزی شده به صورت ذیل می‌باشد:
 •  برای قبولی در مقطع کارشناسی، معدل دیپلم دبیرستان باید 14 باشد.
 •  برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد، معدل کارشناسی باید 15 باشد.
 •  برای قبولی در مقطع دکترا، معدل کارشناسی ارشد باید 15 باشد.
 •  معدل مورد پذیرش برای متقاضیان رشته‌های پزشکی 18 می‌باشد.

اقدام برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه

شما خوانندگان محترم نیاز به دقت نظر و مطالعه کافی در این زمینه می‌باشید و برای این که بتوانید در کسب بورسیه کشور ترکیه شانس بالایی داشته باشید باید به مطالب ذکر شده در این مقاله توجه ویژه‌ای بنمایید تا بتوانید با زوایای مختلف کسب کمک هزینه تحصیلی در کشور ترکیه و ادامه تحصیل در آن کشور بیشتر آشنا گردید.

و نکته دیگر این که بورس‌های ارائه شده در مقاله فوق را متناسب با شرایط و توانایی ویژه خودتان پیگیری نمایید. با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید و از کمک آن ها جهت برخورداری از بورسیه تحصیلی در ترکیه و سایر کشورها استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *