مهاجرت به کشور ایتالیا

پناهندگی در ایتالیا

پناهندگی در ایتالیا

در دنیای امروز گزینه ی پناهندگی یکی از راه های مهاجرت تعریف شده که در میان کشور های جهان سوم مهاجرت از این طریق بسیار شایع است یکی از کشورهای مقصد برای پناهندگان ایتالیاست. به همین جهت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را در زمینه ی پناهندگی در ایتالیا گردآوری نموده است به امید اینکه با مطالعه ی آن، شما عزیزان پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید. در حقوق بین الملل برای شخص پناهنده تعریفی ارائه شده که بدین صورت می باشد: پناهنده کسی ست که به واسطه ی رنگ پوست، نژاد، مذهب و یا اعتقادات سیاسی اش جانش در کشور خود در خطر است و برای نجات جانش باید به کشوری امن پناهنده شود. حال ممکن است افراد به دلیل عدم تحمل شرایط اقتصادی و یا سایر مسائل وارد مسیر مهاجرت غیر قانونی، همان پناهندگی شوند. در ادامه در مورد شرایط و قوانین مربوط به پناهندگی در ایتالیا اطلاعات به روز شده در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

پناهندگی در کشور ایتالیا

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، در سال 2017 در ایتالیا 126،376 درخواست پناهندگی توسط پناهندگان ثبت شده است. اکثر آنها از نیجریه، بنگلادش و پاکستان آمده بودند. در مجموع 52216 تصمیم گیری در مورد درخواست های اولیه صورت گرفته است که حدود 11 ٪ پاسخ مثبت دریافت کرده اند. 89 درصد از درخواست های پناهندگی در اولین مورد رد شده است. بیشترین پاسخ مثبت به درخواست پناهندگی پناهندگان از کشورهای روسیه و یمن بوده است.

ایتالیا امضاء میثاق بین المللی حقوق مدنی و حقوق سیاسی سال 1966 و کنوانسیون اروپا برای حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی 1950 را امضا کرده است. هر دو این ابزار شامل مقررات مربوط به پناهندگی است. در سال 1954، ايتاليا كنوانسيون مربوط به وضعيت پناهندگان 1951 را تصويب كرد.

سیستم پناهندگی ایتالیا یک فرایند منظم را پیش بینی می کند که برای تعیین وضعیت پناهندگی و وضعیت حفاظتی فرعی نیز همین طور است. در این روش، کمیسیون های قلمرو ممکن است تصمیم بگیرند که پرونده هایی که در این پروسه در اولویت قرار گرفته اند را سریع تر بررسی کنند. طبق قوانین ایتالیا، هیچ زمان رسمی برای ارائه درخواست پناهندگی وجود ندارد. درخواست پناهندگی می تواند توسط متقاضی در زبان او با کمک یک واسطه فرهنگی فرهنگی بیان شود . اما پناهجویان باید درخواست خود را در اسرع وقت ارائه دهند. قوانین مهاجرت به عنوان یک قاعده کلی یک مهلت 8 روزه را پس از ورود به ایتالیا به مهاجرین می دهند تا درخواست خود را به مقامات ارائه دهند.

درخواست پناهندگی در ایتالیا

درخواست پناهندگی را می توان در اداره پلیس مرزی یا در ایستگاه پلیس استان (Questura)، که در آن اثر انگشت و عکاسی انجام می شود، ارائه داد. در صورت درخواست پناهندگی در مرز، مقامات پلیس از پناهجویان دعوت می کنند تا خود را برای ثبت نام رسمی در Questura معرفی کنند.  این نکته را همواره در نظر داشته باشید مقامات پلیس نمی توانند پرونده پناهندگی را بررسی کنند. متقاضی می تواند شصت روز پس از ثبت درخواست پناهندگی اش شروع به کار کند اما موانعی بر سر راه دارد که  عبارتند از فقدان دانش زبان ایتالیایی، عدم پذیرش کارفرما جهت همکاری با پناهندگان، شرایط بد بازار کار در کشور ایتالیا.

مقامات پلیس فرم ثبت نام و اسناد مربوط به درخواست پناهندگی را به کمیسیون های منطقه ای یا کمیسیون های مربوط به حفاظت بین المللی ارسال می کنند که در تمام شهرهای ایتالیا واقع شده اند و تنها مقامات رسمی صلاحیت مصاحبه با پناهنده را خواهند داشت. نهاد های بررسی کننده درخواست های پناهندگی به اداره آزادی های مدنی و مهاجرت وزارت کشور ایتالیا تعلق دارند. آنها مستقل در تصمیم گیری های فردی در مورد درخواست های پناهندگی هستند و از دستورالعمل های وزارت کشور پیروی نمی کنند.

طبق دستورالعمل پروتکل 8، CTRPI ظرف 30 روز پس از دریافت درخواست و مصاحبه با متقاضی در سه روز کاری مصاحبه می کند. هنگامی که CTRPI قادر به تصمیم گیری در این محدودیت زمانی نیست و نیازمند بررسی مدارک جدید است، بررسی پرونده تا شش ماه ادامه پیدا کرده و سپس پاسخ درخواست فرد به وی اعلام می گردد. با این حال، CTRPI ممکن است محدودیت زمانی را به 9 ماه نیز افزایش دهد، در صورتی که: (a) مسائل پیچیده و دریافت حقیقت مشکل است؛ (ب) تعداد زیادی از درخواست های پناهندگی به طور همزمان ارائه شده است؛ (ج) تاخیر به وضوح می تواند به شکست متقاضی در رعایت تعهدات خود در زمینه همکاری باشد. به استثنای CTRPI، در شرایط به طور موثری موجه، ممکن است این محدودیت زمانی از طریق سایر سازمان های بررسی کننده ی درخواست متقاضی پناهندگی افزایش یابد. با توجه به موارد ذکر شده ممکن است به طور کلی بررسی درخواست پناهندگی شخص تا 18 ماه زمان برد.

بررسی پرونده پناهندگان در ایتالیا

پس از بررسی درخواست و مدارک ارائه شده توسط متقاضی، نتیجه ی نهایی قبل از برگزاری دادگاه به ایشان ابلاغ خواهد شد. لذا، در صورتی که پاسخ به درخواست پناه جویان منفی باشد پناهجویان می توانند در عرض 30 روز قبل از دادگاه ، درمورد تصمیم منفی که توسط کمیسیون های مربوطه صادر شده است، به دادگاه شکایت کنند. بر اساس قانون L 46/2017، بخش دادگاه های تخصصی می بایست این شکایات را بررسی نمایند . متقاضیانی که در بازداشتگاه ها هستند و افرادی با پرونده های خاص، تنها 15 روز برای درخواست تجدید نظر زمان دارند. در صورتی که با درخواست پناهندگی شخص موافقت شود، ایشان اجازه ی اقامت قانونی در خاک ایتالیا را دریافت کرده و می تواند از تمام حقوقی شهروندی در این کشور برخوردار شود. البته زمانی می تواند در مسائل سیاسی کشور، مانند رای دادن، شرکت نماید که تابعیت این کشور را اخذ کرده باشد.

امیدواریم با مطالعه ی این مقاله اطلاعات مفیدی در زمینه ی پناهندگی در ایتالیا کسب کرده باشید. همواره توصیه ی ما اینست که از طرق قانونی مهاجرت برای زندگی و دریافت اقامت کشوری دیگر اقدام نمایید مانند تحصیل، کار، ازدواج و … . در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی حقوق بین الملل می توانید از مشاوره ی رایگان، مشاوره حضوری و هم چنین مشاوره ی آنلاین با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *