مهاجرت به کشور تایلند

پاسپورت تایلند

پاسپورت تایلند

متقاضیانی که خواهان دریافت پاسپورت تایلند در سال 2023 می باشند، با اخذ تابعیت این کشور می توانند برای گذرنامه درخواست دهند. تاریخچه گذرنامه های این کشور را می توان در اسناد مسافرتی جستجو کرد که برای اولین بار در زمان پادشاهی چولالونگ کورن در اواخر قرن نوزدهم صادر شد. اولین مقررات گذرنامه در این کشور در سال 1917 به منظور تأمین امنیت کشور در طول جنگ جهانی اول به تصویب رسیده است.

اولین کتابچه ابن گذرنامه در سال 1939 به زبان های تایلندی و فرانسوی معرفی شد که در سال 1977 به این زبان و انگلیسی تغییر یافت. گذرنامه خواندنی این کشور در سال 1993 معرفی شد. این کشور، در آگوست 2005 دومین کشور در جهان و آسیا پس از مالزی بود که گذرنامه های بیومتریک را معرفی کرد. در سال 2019، اعتبار گذرنامه های این کشور از 5 سال به 10 سال افزایش یافت.

در اواسط سال 2020، گذرنامه نسل 3 انتشار یافت. این گذرنامه دارای اسکن عنبیه چشم است و به مدت 10 سال اعتبار دارد. تعداد دفاتر موجود برای درخواست گذرنامه از 319 دفتر به 500 دفتر می رسد. مدارک لازم جهت دریافت پاسپورت این کشور و انواع آن مواردی می باشد که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله برای شما عزیزان توضیح داده شده است.

درباره پاسپورت تایلند

پاسپورت تایلند، پاسپورتی است که توسط بخش گذرنامه اداره امور کنسولی وزارت امور خارجه برای شهروندان و اتباع این کشور صادر می شود. گذرنامه های بیومتریک این کشور از آگوست 2005 صادر شده است. در نمودار زیر رتبه گذرنامه این کشور را بین سال های 2017 تا 2021 مشاهده می کنید:

رتبه پاسپورت تایلند بین سال های 2017 تا 2021

جلد گذرنامه معمولی این کشور قرمز تیره است که در مرکز آن نماد این کشور نقش بسته است. گذرنامه رسمی دارای روکش آبی، گذرنامه دیپلماتیک یک پوشش قرمز و گذرنامه موقت یک پوشش سبز است. در همه انواع گذرنامه، عبارت «گذرنامه تایلند» وجود دارد. در بالای آن دارای نشان ملی و کلمات THAILAND – PASSPORT در زیر آن قرار دارد. نماد بیومتریک در پایین گذرنامه های الکترونیکی است.

انواع پاسپورت تایلند

پاسپورت تایلند انواع مختلفی دارد که هر کدام مختص کاری می باشند. در جدول زیر انواع گذرنامه این کشور را مشاهده می کنید:

نوع گذرنامه شرح
گواهی هویت (C.I.) برای یک شهروند تایلندی صادر شده است که برای بازگشت اضطراری به این کشور گذرنامه سرقت، گم شده یا آسیب دیده است.
سند سفر برای بیگانه (جلد زرد) برای شهروندان غیر تایلندی صادر شده است که برای سفر به خارج از کشور گواهی اقامت دائم در این کشور را دارند.
گذرنامه موقت (پوشش سبز تیره) هنگام انتظار برای گرفتن گذرنامه جدید در خارج از کشور و در صورت لزوم برای سفر به کشورهای دیگر صادر شده است.
گذرنامه حج برای مسلمانان این کشور برای زیارت مکه صادر شده است.
گذرنامه عادی (پوشش مارون) برای مسافرت های عادی، مانند تعطیلات و سفرهای کاری صادر شده است.
گذرنامه رسمی (پوشش آبی تیره) برای افرادی که نمایندگی دولت این کشور یا یک افسر دولتی در مشاغل رسمی دارند صادر شده است.
گذرنامه دیپلماتیک (پوشش قرمز) برای اعضای خانواده سلطنتی این کشور، مقامات عالی رتبه دولتی و پیک های دیپلماتیک صادر شده است.

مدارک لازم جهت دریافت پاسپورت تایلند

افرادی که تمایل به دریافت پاسپورت تایلند دارند باید مدراکی را ارائه دهند. مدارکی که متقاضیان باید ارائه دهند عبارتند از:

 • فرم درخواست گذرنامه یا یک کپی معتبر
 • ثبت نام کارت یا خانه تابعیت این کشور D. برای متقاضیان زیر 20 سال
 • گذرنامه قبلی این کشور (در صورت وجود)
 • شناسنامه تولد یا کارت تابعیت این کشور D. یا خانه ثبت نام که شامل شماره شخصی 13 رقمی است.
 • کارت های معتبر گذرنامه یا Citizenship I.D والدین متقاضی یا ولی قانونی
 • والدین یا سرپرست قانونی متقاضی باید ظاهر شوند و امضاء کنند.
 • فرم رضایت والدین
 • اگر والدین یا سرپرست قانونی متقاضی در این کشور زندگی می کنند، آن ها می توانند فرم رضایت والدین را در گذرنامه امضاء کنند.

توجه داشته باشید، تمام سندهای قانونی جهت ارائه باید به این زبان ترجمه شوند. کلیه اسناد معتبر را برای تأیید به سرکنسولگری سلطنتی این کشور ارسال کنید. هزینه آن 15$ (دلار) است و سپس به مراحل گذرنامه این کشور ادامه دهید. توجه داشته باشید که ابتدا باید اقامت خود را به تابعیت در تایلند انجام دهید. سپس، می توانید برای دریافت گذرنامه اقدام نمایند.

مدارک لازم جهت دریافت پاسپورت تایلند

تابعیت تایلند

بسیاری از مهاجران که مدت زمان قابل توجهی در این کشور زندگی می کنند، تصمیم می گیرند روند طولانی را که منجر به تبدیل شدن به یک شهروند طبیعی این کشور می شود، انجام دهند. اخذ تابعیت این کشور، یک فرآیند طولانی و غالبا خسته کننده است. به طوری که، شما را ملزم به ارائه مدارک اداری، کارهای اداری بسیار و خواندن سرود ملی می کند.

با این حال اگر به هر دلیلی از جمله کار، خانواده، ازدواج و غیره تصمیم به ماندن در این کشور گرفته اید، ارزش تلاش کردن را خواهد داشت. موانع موجود در برابر خارجی ها در این کشور ممکن است با اقامت دائم کاهش یابد و سپس با تابعیت شهروندی این کشور کاملا برطرف شود. از جمله مزایای اخذ تابعیت این کشور، توانایی مالکیت بیش از 49% سهام یک شرکت تایلندی است. حق مالکیت زمین و دارایی رهایی از بار مستند رویه های مهاجرت به تایلند می باشد.

از دیگر مزایای تابعیت این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توانایی کار در این کشور بدون اجازه کار
 • دسترسی آسان تر به محصولات بانکی
 • دریافت پاسپورت تایلند

برای متقاضیان مقیم بانکوک، درخواست های تابعیت این کشور با شعبه ویژه پلیس سلطنتی این کشور آغاز می شود و سپس برای بررسی و تأیید به وزارت کشور می روند. شرایط لازم برای واجد شرایط بودن به شرایط متقاضی بستگی دارد. در بیشتر موارد، مگر اینکه متقاضی رابطه قوی با این کشور ( به عنوان مثال، ازدواج با یک تبعه این کشور، داشتن فرزندان با تابعیت این کشور) نشان دهد. آن ها نیاز به اقامت دائم و اقامت مداوم در این کشور برای حداقل 5 سال دارند. علاقه مندان می توانند با تماس به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، از طریق مشاوران و وکلای این موسسه اطلاعات بیشتری کسب کنند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *