مهاجرت به کشور آلمان

ویزای آلمان

ویزای آلمان

آگاهی از شرایط ویزای آلمان مبحثی است که هر ساله ذهن متقاضیان را در خصوص اخذ زندگی و کار در این کشور به سمت خود سوق می دهد. آلمان یکی از اعضای 27 کشور عضو اتحادیه شنگن می ­باشد. در این کشور مردم از امکانات آموزشی و پزشکی رایگان برخودارد هستند و کیفیت و سطح زندگی مردم این کشور بالا است. از این رو کسانی که قصد مهاجرت و اخذ ویزای آلمان را دارند دعوت می­ کنیم تا این مقاله را تا پایان مطالعه نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش در این مقاله تمام مسائل مربوط به ویزای آلمان را بررسی خواهد کرد.

به طور کلی دولت آلمان برای برای افراد خارج از اتحادیه اروپا 2 نوع ویزا در نظر گرفته است:

 • ویزای اقامتی بلند مدت
 • ویزای اقامتی کوتاه مدت

بررسی ویزای آلمان

شرایط ویزای آلمان به این صورت است که متقاضی باید کلیه اسناد و مدارک و اطلاعات شخصی خود را کامل نماید. سپس وقت سفارت آلمان را اخذ نماید. در نهایت با در دست داشتن مدارک تکمیل شده به صورت حضوری مراجعه و آنها را ارائه نماید. اخذ ویزای آلمان برای متقاضیان شامل 3 ضرورت ذیل می‌ باشد:

 • ملیت متقاضی که قصد سفر به آلمان را دارد.
 • هدف متقاضی از سفر و اقامتش در این کشور
 • مدت اقامت متقاضی در این کشور

ایالات کشور آلمان

همان‌طور که در بالا اشاره نمودیم آلمان دارای 16 ایالت است که عبارتند از:

 • بادن- وورتمبرگ (Baden-Württemberg)
 • بایرن (Bayern)
 • برلین (Berlin)
 • براندنبورگ (Brandenburg)
 • برمن (Bremen)
 • هامبورگ (Hamburg)
 • هسن (Hessen)
 • مکلنبورگ- فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)
 • نیدرزاکسن (Niedersachsen) (زاکسن سفلی)
 • نوردراین- وستفالن (Nordrhein-Westfalen)
 • راینلاند-فالتز (Rhineland-Pfalz)
 • زارلاند (Saarland)
 • زاکسن (Sachsen)
 • زاکسن- آنهالت (Sachsen-Anhalt)
 • اشلسویگ- هولشتاین (Schleswig-Holstein)
 • تورینگن (Thüringen)

ویزای آلمان برای اقامت کوتاه مدت

ویزای توریستی یکی از ویزاهای مورد نظر است. این نوع ویزا یکی از ساده ترین ویزاهای آلمان است. که با دریافت این ویزا فرد فقط حق توقف در فرودگاه و تردد در محدوده های مشخص را دارد. این نوع از ویزا برای کسانی صادر می­ شود که برای سفر به دیگر کشورها به اجبار برای مدت کوتاهی در فرودگاه آلمان بایستی توقف نماید. البته برای سفر به کشورهایی همچون کانادا، ژاپن و انگلیس و آمریکا افراد در صورت در فرودگاه های آلمان از دریافت این نوع ویزا معاف می ­شوند.

دریافت ویزای 3 ماهه آلمان

افراد در صورت بیرون آمدن از منطقه فرودگاهی حتی برای یک قدم احتیاج به ویزای شنگن دارند. این ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد دیدار بستگان، مسافرت، شرکت در سمینارها، سفرهای ورزشی و پژوهشی دارند. هنگامی که افراد ویزای شنگن را دریافت می­کنند تنها به مدت 3 ماه می­ توانند در کشور آلمان اقامت گزینند و امکان تبدیل این ویزا به دیگر ویزاهای آلمان و یا تمدید این ویزا وجود ندارد.

شرایط اقامت آلمان برای بیش از 3 ماه

در بعضی مواقع افراد افراد بنا به دلایلی از جمله دیدار بستگان، سفرهای پژوهشی احتیاج به اقامت به بیش از 3 ماه در آلمان را دارند. که در این صورت افراد بایستی علاوه بر دریافت ویزای کشور آلمان، مجوز اقامت بیش از 3 ماه در این کشور را نیز اخذ نمایند. البته کشورهایی نیز وجود دارد که بدون دریافت ویزا می ­توانند بیش از 3 ماه در این کشور اقامت گزینند که کشور ایران در این دسته از کشورها قرار ندارد.

دریافت کارت آبی (Blue Card) برای اقامت آلمان

اتحادیه اروپا در سال 2007 به دلیل کمبود نیروی انسانی طرحی را که الهام گرفته از گرین کارت کشور کانادا بود را ایجاد نمودند. در پی این طرح اتحادیه اروپا برای افراد غیراروپایی کارتی بنام بلوکارت یا کارت آبی صادر می­ کنند، تا متخصصان غیراروپایی بتوانند برای کار و به صورت میان مدت در کشورهای اروپایی اقامت گزینند. کشور آلمان از نخستین کشورهای اروپایی است که از این طرح پشتیبانی نمود، از این طریق به دادن اقامت به غیراروپاییان اقدام نمود. دارندگان کارت آبی می­ توانند به راحتی به همراه خانواده خود به همه کشورهای اروپایی سفر کنند.

دریافت کارت آبی (Blue Card) برای اقامت آلمان

اخذ کارت آبی آلمان (Blue Card)

برای دریافت کارت آبی آلمان تأیید مدارک تحصیلی در سازمان ارزیابی تحصیلی در کشور آلمان ضروری می­ باشد. علاوه برآن فرد بایستی قرارداد کاری که نشان دهنده حداقل حقوق سالیانه ای برابر با 4700€ (یورو) در سال باشد را نیز ارائه دهد. از جمله زمینه های کاری که برای افراد از طریق بلوکارت اقدام می­ کنند، می­ توان مهندسی های گوناگون، علوم پزشکی و علوم رایانه را نام برد. در ضمن برای دریافت بلوکارت المان مسلط بدون به زبان انگلیسی و یا آلمانی ضروری است.

اقامت دائم و ویزای آلمان

افراد پس ازدریافت ویزای کشور آلمان و پیدا نمودن شغل مناسب به مدت 1 سال، به دست آوردن حقوق معیاری می­ تواند برای اخذ کارت آبی اقدام نماید. فرد پس از اخذ بلوکارت می ­تواند به مدت 3 سال و چندین بار به تمدید این کارت بپردازد. ناگفته نماند افراد دارای کارت آبی پس از دوبار تمدید این کارت می ­توانند تابعیت کشور آلمان را دریافت کنند. افراد دارنده کارت آبی بعد از 33 ماه می ­توانند بابت اقامت دائم آلمان اقدام نمایند، در صورت یادگیری زبان آلمانی این 33 ماه را به 21 ماه کاهش دهند.

ویزای آلمان از طریق تحصیل

دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در دانشگاههای آلمان را دارند. به طوری که سالانه 200.000 نفر ویزای تحصیلی این کشور را اخذ می­ کنند. در کشور آلمان 400 مرکز آموزش تحصیلات عالی وجود دارد. 10% این دانشگاه ها دانشجویان غیرآلمانی تحصیل می­ نمایند. کیفیت آموزشی در دانشگاه های آلمان بسیار بالا است و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به راحتی می­توانند برای خود کار پیدا نمایند. برای اخذ ویزای کشور آلمان جهت ادامه تحصیل بایستی دانشجویان به زبان آلمانی تسلط کافی را داشته باشند. اگرچه دانشگاه هایی در آلمان وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می­ کنند اما تعداد این دانشگاه ها محدود است.

بهترین شهرهای آلمان

افراد قبل از اخذ ویزای کشور آلمان باید بدانند قصد اقامت در کدام شهر آلمان را دارند. البته اقامت در کدام یک از شهرهای آلمان بستگی به این دارد که افراد برای انجام چکاری ویزای این کشور را دریافت نموده اند . ممکن است افراد ویزای آلمان را جهت کار، کارآفرینی و یا سایر سرمایه گذاری ها اخذ نموده باشد که در این صورت بسته به شغل مورد نظر فرد و بازار کار برای آن حرفه می ­تواند شهر مورد نظر خود را انتخاب نماید.

از جمله شهرهایی که برای ادامه تحصیل در راس همه شهرهای آلمان قرار دارد، شهر برلین است. این شهر دارای بهترین امکانات رفاهی بوده و بعنوان قله آموزشی در این کشور عنوان می­ شود. پس از شهر برلین، شهر مونیخ بهترین شهر برای سفر و ادامه تحصیل معرفی می­ شود. دانشگاه لوودیگ و دانشگاه فنی مونیخ جزء بهترین دانشگاه های جهان هستند.

افرادیکه برای کار ویزای کشور آلمان را دریافت نموده اند بایستی بدانند که شهر مونیخ از جمله شهرهایی است که در آن بازار کار بسیار مناسب است. این شهر برای یافتن شغل مناسب و بهبود کیفیت زندگی نسبت به سایر شهرهای آلمان دارای شرایط بهتری است.

هزینه زندگی در مونیخ

از آنجا که شهر مونیخ آلمان هم برای ادامه تحصیل و هم برای یافتن کار مناسب است ما در اینجا به بررسی هزینه های این شهر پرداخته ایم. پس از دریافت ویزای کشور آلمان بایستی افراد هزینه هایی را هم برای زندگی در آلمان تا قبل از یافتن شغل مناسب در نظر د اشته باشند. هزینه های خوابگاه در شهر مونیخ شبی20 الی 40€ (یورو) تخمین زده شده است.

اخذ وقت سفارت آلمان

آدرس الکترونیکی یا همان آدرس ایمیل نکته مهمی در انجام این پروسه است. بنابراین لازم است این آدرس صحیح، معتبر و فعال باشد. چرا که سفارت آلمان در صورت موافقیت با درخواست مصاحبه شما، تاییدیه را به همان آدرسی که ثبت نموده‌ اید ارسال می‌‌ کند. در صورت ارسال تاییدیه از سوی سفارت، آن را مشاهده نموده و یک کپی تهیه نمایید. همراه داشتن کپی از تاییدیه مذکور در روز مصاحبه و ورود به سفارت الزامی است.

عکسی که هنگام مصاحبه به سفارت ارائه می‌ نمایید باید جدیدترین عکس‌ باشد. ضمنا این عکس می‌ باید همانند عکس ‌گذرنامه‌ نباشد. اگر سن فرزندتان زیر 16 سال است و قصد همراهی شما در سفر را دارد، اخذ وقت سفارت برای او لازم نیست. اما می‌ باید در روز مصاحبه در سفارت آلمان حاضر گردد. در شماره سریال گذرنامه، علاوه بر ارقام، حروف لاتین نیز وجود دارند. چنانچه حرف لاتین از قلم بیفتد، در وقت مصاحبه، از سوی سفارت به شما اجازه ورود داده نخواهد شد.

همه کسانی که قصد دریافت ویزای آلمان را دارند ممکن است با این سوالات مواجه می شوند:

 • هزینه ویزای کشور آلمان چقدر است؟
 • هزینه های زندگی در آلمان چگونه است؟
 • آیا دولت آلمان به دانشجویان کمک هزینه پرداخت می ­نماید؟

شما می ­توانید از طریق ارتباط با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جوابی تمامی سوالات خود را بدست آورید. در این زمینه می توانید با انواع راه های مهاجرت به آلمان آشنا شوید.

0 دیدگاه برای “ویزای آلمان

 1. طلایی پور گفت:

  طرز برخورد با ایرانیان چگونه است؟

 2. قراری گفت:

  راههای مهاجرت به آلمان را میشه شرح بدهید؟ ممنون

 3. leilakk گفت:

  اطلاعات خوبی بود. با تشکر

 4. reza گفت:

  سلام گرفتن ویزای آلمان برای ایران که تحریم است راحت امکان پذیر است ؟

 5. سحر گفت:

  لطفا در مورد ویزای کاری آلمان هم توضیح دهید.

 6. مهراد گفت:

  با این معرفی که کردید به نظرم بهترین ویزاها ویزای تحصیلی و کاری این کشور هستند

 7. رادین دادخواه گفت:

  مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر هست؟/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *