مهاجرت سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذاری در لیتوانی از طریق ثبت شرکت در لیتوانی امکان پذیر است. البته روش های دیگری مانند تحصیل در لیتوانی، ازدواج با تبعه لیتوانی، خرید ملک در لیتوانی نیز وجود دارد. اما بهترین گزینه سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در این کشور است که مورد استقبال عده زیادی قرار گرفته است.

شرایط سرمایه گذاری در لیتوانی

سرمایه گذارانی که قصد خرید یا ثبت شرکت در لیتوانی را دارند، هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت. در واقع اتباع خارجی همانند شهروندان لیتوانی به طور آزادانه می توانند اقدام نمایند. بدین صورت که در ابتدا یک اقامت یکساله به اتباع غیر اروپایی اعطا می گردد. در این مدت متقاضی می تواند بدون اخذ ویزا به سایر کشورهای اروپایی سفر کند.

هزینه های ثبت شرکت در لیتوانی

 • مبلغ معادل 16 یورو برای هزینه ذکر نام شرکت به‌صورت موقتی در دفتر ثبت نهادهای حقوقی درنظر گرفته شده است.
 • مبلغی بین 30 الی 60 یورو مربوط به هزینه ثبت شرکت در دفتر نهادهای حقوقی می باشد.
 • مبلغ 200 یورو جهت ثبت آدرس شرکت متقاضی می باشد.
 • مبلغ 115 الی 150 یورو به هزینه های تاییدیه از سوی دفتر اسناد رسمی تعلق دارد.
 • مبلغ تقریبا 23 یورو هزینه تمبر می باشد.
 • مبلغ 300 یورو به خدمات حقوقی در این پروسه اختصاص دارد.

لازم به ذکر است مدت زمان انجام تاسیس شرکت متقاضی از بیش از 5 الی 10روز کاری به طول می‌انجامد.

شرکت های موجود در لیتوانی

در خصوص سرمایه گذاری در لیتوانی، می بایست به انواع شرکت ها در این کشور آشنایی کامل پیدا کرد. این شرکت ها عبارتند از:

شرکت خصوصی با تعهد محدود  (LLC)

پرکاربردترین و رایج ترین نوع شرکت در لیتوانی است. حداقل سرمایه در تاسیس این شرکت مبلغی معادل 2896 یورو است. تعداد سهامداران این شرکت نبایستی بیشتر از 250 سهامدار باشد. مدیریت و اداره شرکت بر عهده رئیس شرکت یا هیات مدیره می باشد. مسئولیت این نوع از شرکت ها محدود می باشد. بدین معنا که سهامداران و صاحبان این شرکت صرفا به میزان سرمایه ای که اختصاص داده اند مسئول می باشند. در واقع ضرر و زیان شرکت شامل اموال شخصی آنها نمی گردد.

شرکت سرمایه گذاری فردی  (IE)

 • قانون سرمایه مشخصی را برای این نوع شرکت ها تعیین ننموده است. صاحب شرکت به عنوان مشارکت کننده اصلی این نوع شرکت ها شناخته می شود.
 • این شرکت توسط صاحب شرکت و یا فردی منصوب به مدیر اداره می گردد.
 • تعهد این نوع شرکت به صورت نامحدود است. بدین معنا که اموال شخصی صاحب شرکت نیز در پرداخت ضرر و زیان و تعهدات شرکت محاسبه می گردد.

شرکت عمومی با تعهد محدود  (PLC)

مبلغ سرمایه این نوع شرکت بایستی حداقل 443/43 یورو باشد. تعداد سهامداران نامحدود بوده و سهام این شرکت قابل خرید و فروش عمومی است. رئیس شرکت و یا هیات مدیره وظیفه اداره شرکت را بر عهده دارند. تعهد شرکت به صورت محدود بوده و شامل اموال شخصی صاحبان و اعضا نمی گردد.

 1. مشارکت خُرد  (SP)
 2. این نوع مشارکت به تازگی تشکیل گردیده و مورد استقبال نیز قرار گرفته است.
 3. موسس این نوع شرکت ها، خود اعضای مشارکت خرد هستند.
 4. تعداد اعضای شرکت خُرد بین 1 تا 10 نفر تعیین شده است. مدیریت شرکت بر عهده مدیر و یا جلسه اعضای شرکت می باشد.
 5. مسئولیت این نوع شرکت نامحدود بوده و شامل اموال شخصی اعضا نیز می گردد.

سرمایه گذاری در لیتوانی

در موضوع سرمایه گذاری در لیتوانی، به گزینه ثبت شرکت و مراحل قانونی می پردازیم. ثبت شرکت فرآیندی را در بر دارد که می بایست توسط متقاضی مرحله به مرحله انجام گیرد. مراحل ثبت شرکت در لیتوانی به صورت ذیل بیان می گردد:

 • متقاضی می بایست نام انتخابی برای شرکت را مشخص نموده و رزرو نماید.
 • افتتاح حساب بانکی و واریز مبلغ سرمایه اولیه جهت انجام پروسه ثبت شرکت
 • سرمایه گذار جهت تاییدیه تاسیس شرکت می بایست مدارک لازم را به دفتر ثبت نهادهای حقوقی تسلیم نماید.
 • کلیه اسناد و مدارک تاسیس شرکت را می بایست جهت تایید به دفتر اسناد رسمی تحویل نماید.

لازم است بدانید درصورتی که موسس شرکت دارای شرایط امضای الکترونیکی باشد، می‌تواند به‌صورت اینترنتی مراحل را انجام دهد.

خرید شرکت چه مدارکی لازم دارد؟

 1. تصویر گذرنامه متقاضی
 2. پرداخت هزینه معامله به مبلغ 750 یورو توسط متقاضی

لازم است بدانید در این مرحله محدودیت زمانی وجود دارد. این مدت پس از اخذ مدارک مورد نیاز و در بازه زمانی 5 تا 10 روز کاری می باشد.

مالیات شرکت های ثبتی چقدر است؟

مهم ترین موضوع در بحث سرمایه گذاری در لیتوانی، پرداخت مالیات از سوی صاحبان شرکت هاست. این مالیات ها به دو صورت ماهیانه و سالیانه از سوی شرکت پرداخت می گردد. در ذیل به شرح هر یک از آنها می پردازیم:

مالیات های پرداختی به صورت ماهیانه

حداقل دستمزد و حقوق در کشور لیتوانی مبلغی معادل 289 یورو می باشد. حدودا 55 درصد از دستمزد معین شده به مالیات بر دستمزد اختصاص دارد. چنانچه یک شرکت در VAT ثبت نام نموده باشد، می بایست مالیات بر ارزش افزوده 21 درصدی را پرداخت نماید. این درحالیست که درمدت یکسال، میزان درآمدحاصله ازعرضه کالا و خدمات ارائه‌شده ازسوی شرکت لیتوانی، بالغ بر 891/44 یورو است.

مالیات های پرداختی به صورت سالیانه

مالیاتی بر درآمد شرکت به میزان 5 درصد یا 15 درصد می باشد. مالیات 5 درصدی متعلق به شرکتی است که درآمد آن در هر دوره مالیاتی یکساله مبلغی معادل 620/289 یورو باشد. مشروط بر این که حداقل 10 کارمند در آن شرکت مشغول کار باشند. مالیات بر املاک و مستغلات نیز به‌صورت سالیانه می‌بایست توسط صاحب شرکت پرداخت گرددکه بین 3/0درصد تا 1 درصد است.

حفظ شرکت مستلزم‌پرداخت چه هزینه‌هایی است؟

سرمایه گذاری در لیتوانی هزینه های مختلفی دارد. یکی از این هزینه ها مربوط به حفظ شرکت و تداوم فعالیت شرکت است. بدین معنا که شرکتی که به طور مداوم و مستمر فعالیت دارد، هزینه هایی را در بر دارد که به شرح ذیل است:

 • هزینه های مربوط به شرکت به صورت ماهیانه
 • پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان شرکت به صورت ماهیانه
 • پرداخت حق بیمه کارکنان
 • پرداخت هزینه های مربوط به حسابدار. (در صورت حداقل فعالیت‌ها، مبلغ 100 یورو به صورت ماهیانه و 950 یورو به صورت سالیانه تعیین گردیده است)
 • هزینه های مربوط به اجاره دفتر شرکت.

این هزینه بستگی به توافق نامه صورت گرفته بین موجر و مستاجر می باشد. اما اجاره یک دفتر مجازی در لیتوانی به طور سالیانه مبلغی معادل 200 یورو می باشد. با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله، آشنایی لازم را در خصوص سرمایه گذاری در لیتوانی به دست آوردید.

اکنون می توانید تصمیم خود را جهت این امر نهایی کنید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می تواند راهنمای مناسبی در کمک به تصمیم گیری شما باشد. اخذ مشاوره‌های تخصصی رایگان به‌صورت تلفنی از سوی کارشناسان و یا مراجعه حضوری مسیر دستیابی به اهدافتان را کوتاه‌تر می‌نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *