مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » روسیه » سرمایه گذاری در روسیه

سرمایه گذاری در روسیهروسیه، وسیع ترین کشور دنیا، در اوراسیا واقع بوده و طبق آخرین آمار به دست آمده در سال 2018 با 144.5 میلیون نفر جمعیت،نهمین کشور وسیع دنیا می باشد. پایتخت روسیه شهر مسکو می باشد و با کشورهای زیادی از جمله نروژ و گرجستان هم مرز است.

 

با توجه به این که کشور روسیه بسیار پرجمعیت می باشد و درطول تاریخ به لحاظ سیاسی نیز جزو قدرتمندترین و با نفوذترین کشورهای دنیا بوده و هم چنان نیز می باشد برای بسیاری از افراد سرمایه گذاری در روسیه جالب توجه است. به همین جهت درمقاله پیش  رو تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توضیحاتی را در این خصوص خدمت شما عزیزان آماده کرده اند. امید است مطالعه آن برای شما بزرگواران مورد استفاده و کارآمد باشد.

سرمایه گذاری در روسیه– نکات مثبت و منفی

کشور روسیه هیچ گاه به راحتی قابل درک نبوده و حتی وینستون چرچیل نیز از آن به عنوان یک کشور رمزآلود یاد کرده است و بسیاری از تجار و سرمایه گذاران بزرگ نیز بر این باور بوده و هستند. هر چند این کشور ششمین اقتصاد قوی دنیا را دارد و به همین دلیل در میان بیزینسمن های دنیا بسیار پرطرفدار است.

از زمان بحران مالی سال 1998 رشد اقتصادی کشور روسیه به طور ادامه داری رو به رشد بوده است.

منابع انسانی روسیه

حدود 150 میلیون نفر جمعیت کشور روسیه روز به روز ثروتمندتر می شوند و بخش اعظم درآمدشان را نیز صرف خرید کالاهای لوکس می کنند.

منابع طبیعی روسیه

منابع طبیعی فراوان روسیه این کشور را به یکی از بهترین مقاصد برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است.

نفت و گاز برای مصارف داخلی و هم چنین صادرات، تا کنون نقش عمده ای را در اقتصاد روسیه بازی کرده اند. در واقع این کشور مطابق آخرین آمار با 8 میلیارد بشکه نفت خالص، در صدر لیست کشورهایی که دارای این منبع هستند، قرار می گیرد. هر چند منابع طبیعی روسیه به نفت و گاز خلاصه نمی شود. معادن مختلف و تولید فلزات گوناگون نیز از جمله صنایع قدرتمند کشور روسیه هستند.

شایان ذکر است نکات مذکور در خصوص وفور منابع طبیعی در روسیه هم نقطه مثبت به حساب می آید از این جهت که فرصت های متعددی برای سرمایه گذاران جهت فعالیت وجود دارد، و هم نقطه منفی از این جهت که این موضوع وابستگی کشور روسیه را به این منابع و صنایع نشان می دهد.

فساد و عدم نظارت

یک ریسک بزرگ دیگر برای سرمایه گذاری در روسیه فساد اقتصادی و اداری در کشور روسیه خصوصا میان شرکت های کوچک تر است که از سوی تحلیل گران عرصه اقتصاد نیز به عنوان نقطه ضعف بزرگ روسیه معرفی شده است. حتی کشورهای لیبی و پاکستان نیز نسبت به روسیه درصد فساد کمتری دارند.

سیاست

بزرگ ترین نقطه ضعف و خطر سرمایه گذاری در کشور روسیه تصمیم گیری ها، جهت گیری های نا به جا و شرایط سیاسی این کشور است. به عنوان مثال CEO تاکه یوکس، که بدون شک یکی از بزرگ ترین و موفق ترین کمپانی های نفتی روسیه است، یعنی میخاییل خودورکووسکی پس از انتخاب شدن ولادیمییر پوتین به ریاست جمهوری، به خاطر این که در جناح مخالف بود، به دادگاه کشانده شد و در نهایت به هشت سال زندان محکوم شد. هم چنین کمپانی یوکس را پس از این اتفاق مجبور به اعلام ورشکستگی کردند و سهام آن نیز با مبلغی بسیار کمتر از نرخ موجود بازار درآن زمان به هم حزبی های پوتین فروخته شد !!

خدماتی که به سرمایه گذاران داده می شود

آژانس سرمایه گذاری روسیه، که به منظور توسعه دادن تعداد پروژه های سرمایه گذاری در این کشور و تسهیل این قبیل اقدامات ایجاد شده است، از کسانی که می خواهند در کشور روسیه سرمایه گذاری کنند حمایت می کند. در ادامه کمینه های مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در روسیه بیان گردیده است :

 • در پروژه های درمانی حداقل 1 میلیون دلار آمریکا
 • در پروژه های کشاورزی حداقل 3 میلیون دلار آمریکا
 • در پروژه های تفریحی حداقل5 میلیون دلار آمریکا
 • در پروژه های صنعتی حداقل 10 میلیون دلار آمریکا
 • در پروژه های حمل و نقلی و راه و ترابری حداقل 20 میلیون دلار آمریکا
 • در پروژه های استخراج از معادن و… حداقل 100 میلیون دلار آمریکا
 • و در سایر پروژه ها نیز کمینه سرمایه مبلغ 10 میلیون دلار

خدماتی که این آژانس ارائه می دهد نیز عبارتند از :

 • بهبود معیارهای محیطی
 • ایجاد صنایع مشترک، سهامی مشترک و ساختارهای ایجاد جایگاه های سرمایه گذاری های ناحیه ای
 • ارائه خدمات بر روی توسعه ایده ها و نتیجتا افزایش تعداد و میزان سرمایه گذاری
 • ایجاد ساختاربندی برای پروژه های سرمایه گذاری موجود
 • آماده سازی جایگاه ها و محل های مناسب به منظور سرمایه گذاری
 • جستجو کردن و یافتن سرمایه گذاران خارجی و تلاش برای جذب آن ها به روسیه
 • تحلیل بازاریابی و و شرایط بازار که خود شامل موارد ذیل می شود :
 1. تحلیل محصول
 2. تحلیل نیازها و رفتار مصرف کنندگان
 3. تحلیل رقبا
 4. تحلیل قیمت های بازار

 

پروسه های سرمایه گذاری در روسیه در مقاله بالا به طور نسبتا مفصلی توضیح داده شدند هر چند طبیعتا با توجه به حساسیت ها و پیچیدگی های موضوع سرمایه گذاری خصوصا در کشور روسیه شما یقینا نمی توانید بدون مشاوره با وکلا و کمک آن ها به اقدام در این حوزه بپردازید. البته همانطور که در این مقاله ملاحظه فرمودید، خطرات و نقاط منفی سرمایه گذاری در روسیه از نقاط قوت آن بسیار بیشتر هستند در نتیجه اگر هم اصرار به مهاجرت به یک کشور خارجی صرفا از طریق روش سرمایه گذاری دارید یا می خواهید تجارت خود را در کشور دیگری بسط دهید، عاقلانه به نظر می رسد که کشور مقصدتان را تغییر دهید زیرا انتخاب روسیه هم بسیار پر هزینه تر است هم این کشور خصوصا در بلند مدت، با توجه به اتفاقات گذشته، نتوانسته و احتمالا هم چنان نخواهد توانست مسائل سیاسی را از تجارت و اقتصاد تمیز دهد و این مسئله نشان می دهد که سرمایه شما در روسیه در معرض خطر بسیار جدی ای خواهد بود.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *