مهاجرت سرمایه گذاری در پرتغال

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال هر ساله به صورت عام و در سال 2020 به صورت خاص موضوعی پراستقبال می باشد که ذهن بیش از 40% سرمایه گذاران خارجی را به سمت خود سوق می دهد. پایتخت این کشور شهر زیبای لیسبون است که خود از جذابیت های فراوانی برخوردار است. خرید ملک در پرتغال یکی از راه های حتمی کسب اقامت دائم این کشور به شمار می ­رود. این کشور در لیست امن ترین کشورهای جهان قرار گرفته و جایگاه هفدهم را در میان این کشورها به خود اختصاص داده است. این کشور دارای آب و هوایی مناسب است و این موضوع نیز موجب جذب افراد زیادی برای خرید ملک در این کشور شده است. مناطق جنوبی این کشور نسبت به مناطق شمالی آن گرمتر است و در شمال این کشور می­توان زمستانی سرد و بارانی را تجربه نمود. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تجارب مفیدی که در طی سال ها در امر مهاجرت کسب نموده اند، اطلاعات مفید و جامعی از مهاجرت به دیگر کشورها در اختیار متقاضیان به این موضوع قرار می­ دهند.

شرایط و قیمت خرید ملک در پرتغال 2020

خرید ملک یکی از راه های سرمایه گذاری در دیگر کشورها و همچنین این کشور به شمار می­ رود. با افزایش تقاضای خرید ملک در کشور پرتغال، قیمت خرید ملک در این کشور افزایش یافته است. افرادی که با 500.000€ (یورو) ملکی را در کشور پرتغال خریداری نمایند، در کمترین فرصت می­ توانند اقامت دائم پرتغال (اقامت طلایی) را دریافت نمایند. دریافت ویزای طلایی پرتغال محبوبیت زیادی میان سرمایه گذاران خارجی دارد. زیرا این نوع اقامت در پرتغال از مزایای زیادی برخوردار می­ باشد. سرمایه گذاری در بخش املاک کشور پرتغال دارای شرایط بسیار مناسب و رو به رشدی می­ باشد. در بین کشورهای اروپایی، قیمت خرید ملک در پرتغال بسیار مناسب است. آمارهای اخیر مؤسسه ملی آمار نشان می دهد که متوسط ​​قیمت خانه در پرتغال تنها 1.187€ (یورو) در متر مربع و قیمت آپارتمان 1.243€ (یورو) در متر مربع است.

در جدول زیر به قیمت ملک در نقاط مختلف پرتغال اشاره شده است:

منطقه قیمت هر متر مربع به € (یورو)
آلگاروه 1524
لیسبون 1456
مادیرا 1222
آزور 1015
نورته 1071
سنترو 973
آلنتجو 963

قیمت خرید ملک در پرتغال در نوامبر 2019 تقریباً 8% افزایش یافته است و به طور میانگین به 1312€ (یورو) در هر متر مربع می باشد. آلگاروه گران قیمت ترین منطقه برای خرید ملک در پرتغال است و علاوه بر این، منطقه بزرگ لیسبون نیز در لیست گران قیمت ترین مناطق خرید ملک در کشور پرتغال قرار دارد که با توجه به وضعیت لیسبون به عنوان مرکز سرمایه و مرکز مالی و همچنین کانون مهم گردشگری، جای تعجب ندارد. در واقع، لیسبون گران ترین مکان در پرتغال برای خرید آپارتمان های بزرگتر است.

در نمودار زیر به درصد رشد قیمت خرید ملک در کشور پرتغال اشاره شده است:

قوانین خرید املاک در پرتغال در سال 2020

با در نظر گرفتن قوانین خرید ملک در کشور پرتغال در سال 2020، افراد خارجی مجاز به خرید بدون محدودیت املاک و مستغلات در پرتغال هستند. مالکیت املاک در پرتغال آزاد است و در یک ثبت نام الکترونیکی ملک مورد نظر متقاضیان ثبت می شود. لازم به ذکر است که در پرتغال از حق مالکیت املاک به خوبی محافظت می شود. مالکیت املاک در پرتغال با حقوق و تعهداتی که در قانون مدنی تعریف شده است دارای حق مالکیت است. خرید و فروش ملک در کشور پرتغال نیاز به تأیید اسناد ملک دارد. مهم است که همه اسناد معتبر باشند و دارایی ها منظم شوند.

به منظور بررسی اعتبار حقوقی املاک از نظر مالی، ثبت نام، وجود احتمالی اقساط یا عوارض بر املاک، توصیه می شود با مداخله متخصصان واجد شرایط، وکلا با تخصص در قانون املاک و مستغلات انجام شود. توافق بین فروشنده و خریدار در مورد شرایط انجام امور با تأیید شود و مستندات ملک باید به خریدار تحویل داده شود.

مزایای خرید ملک در پرتغال 2020

همانطور که در بخش های قبل بیان نمودیم، خرید ملک در کشور پرتغال برای اتباع خارجی برخلاف برخی از کشورها با محدودیتی همراه نیست. علاوه بر این سرمایه گذاران با خرید ملک از امتیازات زیر نیز برخوردار خواهند شد:

 • عدم شرط حضور*
 • سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون اخذ ویزا
 • اخذ اقامت پرتغال در کوتاهترین زمان ممکن ( پس از 6 ماه)
 • اخذ مجوز کار در پرتغال
 • دریافت اقامت دائم برای اعضای خانواده و دیگر بستگان
 • پرداخت مالیات های بسیار پایین به دولت پرتغال
 • دریافت اقامت دائم پرتغال پس از 5 سال زندگی در این کشور
 • اخذ تابعیت و پاسپورت پرتغال پس از 6 سال زندگی در این کشور

*سرمایه گذاری بدون شرط حضور یکی از بارزترین ویژگی خرید ملک در پرتغال می باشد که توانسته باعث استقبال دوچندان سرمایه گذاران از این رویه گردد. این بدان معنا می باشد که در طول 1 سال یا 365 روز فرد ملزم به سپری کردن 7 روز در این کشور برای تمدید اقامت می باشد.

مراحل خرید ملک در پرتغال

پروسه خرید ملک در کشور پرتغال چندان دشوار نیست و افراد به راحتی و در کمترین زمان می ­توانند نسبت به انجام آن اقدام نمایند. بدین گونه که سرمایه گذاران ابتدا با اخذ ویزای پرتغال (توریستی) به این کشور سفر می­ نماید و پس از بازدید از پروژه های املاک در این کشور ملک مورد نظر خود را انتخاب نموده و فروشنده قراردادی را تنظیم م ی­نمایند. در این حین خریدار بایستی به دفتر مالیاتی کشور پرتغال مراجعه و نسبت به اخذ کد مالیاتی خود اقدام نماید. پس از آن سرمایه گذار به سیستم مالیاتی کشور پرتغال دسترسی داشته و براحتی می­ تواند مبلغ ملک مورد نظر را از این طریق به حساب فروشنده واریز نماید. سرمایه گذار علاوه بر پرداخت هزینه ملک بایستی هزینه ای بابت بیمه، وکیل، اسناد و غیره نیز پرداخت نماید.

خدمات وکیل مهاجرت در رویه خرید ملک در پرتغال

این بسیار مفید است که دقیقاً بدانید که یک وکیل مهاجرت در هنگام خرید خانه (و یا فروش آن) در پرتغال چه کاری را برای شما انجام می دهد. به طور کلی، امور مربوطه به انتقال ملک یا خرید آن در پرتغال معمولاً حداقل 8 هفته طول می کشد و مراحل مختلفی را شامل می شود که موسسه یا وکیل مهاجرت شما باید در تمامی این مراحل شما را همراهی، یاری، اطلاع رسانی و کمک کند. وکیل مهاجرت در مورد کلیه جوانب مراحل خرید یا فروش ملک از جمله موضوعات حقوقی، امور مالی و قراردادها به مشتریان توصیه های مختلف می کند و مشاوره های حقوق ارائه می دهد. وکیل مهاجرت در انتقال ملک و انجام معاملات نیز امور بسیار مهمی به عهده دارند.

همانند سایر کشور های دنیا، خدمات وکیل مهاجرت یا موسسه به این موضوع بستگی دارد که آیا فرد خریدار یا فروشنده می باشد. برای خرید ملک در این کشور، وکیل مهاجرت از طی شدن قانونی معامله خرید و فروش اطمینان حاصل می کند و مسئول رسیدگی به تمام جزئیات کوچک است. کارهایی مانند انجام امور خرید ملک، انجام جستجوهای محلی و مشورت با مشاورین، فروشنده یا خریدار برای انتخاب تاریخ تکمیل، فقط بخش از خدمات وکیل مهاجرت در رویه خرید ملک در کشور پرتغال است. یک وکیل مهاجرت در روند خرید ملک در کشور پرتغال به سوالات متقاضی پاسخ می دهد و نگرانی ها را برطرف می کند. این شخص یا موسسه مهاجرتی مربوطه وظیفه همراهی متقاضی در تمامی مراحل خرید ملک را دارند.

خدمات وکیل مهاجرت در رویه خرید ملک در پرتغال

اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

افراد با خرید ملک در این کشور ابتدا اقامت موقت این کشور را اخذ خواهند نمود و پس از 5 سال زندگی اقامت دائم این کشور به آنان تعلق خواهد گرفت. در طول مدت زمانی که فرد دارای اقامت موقت پرتغال است، در صورتی که سرمایه گذار ملک خود را بفروشد، همزمان با فروش ملک اقامت موقت وی نیز لغو خواهد شد. اما افرادی که پس از 5 سال زندگی در این کشور اقامت دائم پرتغال را اخذ نموده اند، با فروش ملک خود اقامت این کشور را از دست نخواهند داد. ناگفته نماند، افراد برای اخذ اقامت دائم کشور پرتغال باید دارای شرایط زیر باشند:

 • سن بالای 18 سال
 • حداقل زندگی در این کشور به مدت 5 سال
 • کسب طلاعات و دانش عمومی در مورد کشور پرتغال در مدت 5 سال زندگی
 • عدم ارتکاب جرم و جنایت در طول مدت زندگی
 • برخوداری از مهارت زبان پرتغالی

لازم به ذکر است دولت پرتغال با تابعیت دوگانه افراد مخالفتی نداشته و افراد به راحتی و بدون ترک تابعیت قبلی خود می ­توانند اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

مقایسه خرید ملک در پرتغال با فرانسه و اسپانیا

علاوه بر کشور پرتغال، کشورهای فرانسه و اسپانیا نیز گزینه های مناسبی برای خرید ملک و کسب اقامت می باشند. در کشور اسپانیا، هیچ محدودیتی برای خرید ملک اعم از تجاری، مسکونی یا زمین برای متقاضیان خارجی وجود ندارد. در حقیقت، اسپانیا یکی از بهترین مقاصد دنیا برای سرمایه گذاری در ملک می باشد. برای خرید ملک در اسپانیا، افزاد به یک شماره مالی نیاز خواهند داشت که با مراجعه به کلانتری با گذرنامه خود می توانند آن را بدست آورید. کسب این شماره مالی به طور معمول یک روز برای شهروندان اسپانیایی یا اتحادیه اروپا اتفاق طول می کشد اما ممکن است برای سایرین چند هفته به طور بی انجامد. در حال حاضر اسپانیا نیز یک برنامه ویزای طلایی را به صاحبان املاک ارائه می دهد و این نوعی ویزای سرمایه گذار است.

اگر افراد اگر بیش از 500.000€ (یورو) در املاک اسپانیا سرمایه گذاری کنند، یک یا چند ملک را خریداری کنند، در این صورت به طور خودکار واجد شرایط ویزای اقامت خواهند بود. علاوه بر اسپانیا، فرانسه مکانی بسیار محبوب برای مهاجرانی است که به دنبال خرید یک ملک جدید در خارج از کشور هستند زیرا بازار املاک فرانسه نسبتاً پایدار است و قیمت خانه به طور پیوسته افزایش می یابد. در مقایسه با پرتغال، هزینه های خرید ملک در فرانسه می توانند بیشتر باشند. برای مثال، در چند سال اخیر هزینه خرید ملک در پاریس 8000€ (یورو) در هر متر مربع رسیده است؛ اما باید در نظر داشته باشید که هزینه های خرید ملک در سایر شهرهای فرانسه معمولا کمتر می باشد. با خرید ملک در کشور فرانسه، اقامت این کشور قابل دریافت است.

مقایسه قیمت خرید ملک در اسپانیا، فرانسه و پرتغال

در جدول بالا قیمت خرید ملک (هر متر مربع) در کشور پرتغال ذکر شد و در مقایسه با هزینه ها و قیمت خرید ملک در کشور های فرانسه و اسپانیا، می توان گفت که این کشور یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی برای کسب اقامت از طریق خرید ملک می باشد. در جدول زیر به هزینه های خرید ملک در فرانسه و اسپانیا اشاره شده است و تفاوت قیمت خرید ملک در کشور های پرتغال، فرانسه و اسپانیا قابل مشاهده می باشد:

منطقه متوسط قیمت خرید ملک در اسپانیا (هر متر مربع) به € (یورو) منطقه متوسط قیمت خرید ملک در فرانسه (هر متر مربع) به € (یورو)
بارسلونا 2.075 پاریس 8744
مادرید 2.593 لیون 4470
والنسیا 952 روان 2340
مالاگا 1661 استراسبورگ 2730

اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای مختلف برای ایرانیان

همانطور که می دانید، خرید ملک در کشورهای خارجی می تواند موجب کسب اقامت و سپس تابعیت شوند. برای انجام امور کس اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای مختلف، متقاضیان حتما باید امور مربوطه را به همراه یک وکیل مجرب انجام دهند تا روند خرید ملک و کسب اقامت به درستی انجام شود. خرید ملک در کشورهای خارجی نوعی سرمایه گذاری به شمار می رود و هموطنان ایرانی می توانند در کشورهایی نظیر موارد زیر می توانند، اقدام نمایند:

 • پرتغال
 • فرانسه
 • اسپانیا
 • یونان
 • قبرس
 • ترکیه
 • بلاروس

البته باید در نظر داشته باشید که علاوه بر موارد ذکر شده، ممکن است کشورهای دیگری نیز برای کسب اقامت از طریق ملک برای ایرانیان و هموطنان عزیز وجود داشته باشند، اما به دلیل کم بودن ثبات اقتصادی و شرایط نامناسب در این کشورها، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به شما عزیزان توصیه می کنند که حتما قبل از شروع این روند، با وکلای مجرب ما در تماس باشید. برای مثال، شرایط خرید ملک در کشورهایی مانند ترکیه، آذربایجان، مجارستان، اوکراین، بلاروس و یا لهستان ممکن است نسبت به شرایط خرید ملک در کشورهایی چون پرتغال، فرانسه، اسپانیا، یونان، قبرس بسیار نامناسب باشد. با تماس با کارشناسان ما از تمامی حقوق و شرایط مهاجرت به کشورهای خارجی همچنین کسب اقامت در کشور مورد نظر خود اطلاعات کافی کسب کنید.

یک دیدگاه برای “خرید ملک در پرتغال

 1. صبا گفت:

  با سپاس از مقالتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *