مهاجرت سرمایه گذاری در پرتغال

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال

خرید ملک در پرتغال هر ساله به صورت عام و در 2023 به صورت خاص موضوعی پراستقبال است که ذهن بیش از 40% سرمایه گذاران را به سمت خود سوق می دهد. پایتخت این کشور شهر زیبای لیسبون است که خود از جذابیت های فراوانی برخوردار است. خرید ملک در پرتغال یکی از راه های حتمی کسب اقامت دائم این کشور به شمار می ­رود. این کشور در لیست امن ترین کشورهای جهان قرار گرفته است. جایگاه هفدهم را در میان این کشورها به خود اختصاص داده است.

این کشور دارای آب و هوایی مناسب است. این موضوع نیز موجب جذب افراد زیادی برای خرید ملک در این کشور شده است. مناطق جنوبی این کشور نسبت به مناطق شمالی آن گرمتر است. در شمال این کشور می­ توان زمستانی سرد و بارانی را تجربه نمود. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تجارب مفیدی که در طی سال ها در امر مهاجرت کسب نموده اند. اطلاعات مفید و جامعی از مهاجرت به دیگر کشورها در اختیار متقاضیان به این موضوع قرار می­ دهند.

اینفوگرافی خرید ملک در پرتغال

انواع سرمایه گذاری در پرتغال

انواع سرمایه گذاری در این کشور عبارتست از:

پارامترشرح
سرمایه گذاری در شرکتحداقل 1 میلیون € (یورو)
تاسیس شرکتاستخدام بیش از 10 نفر
خرید ملکحداقل به ارزش 500000€ (یورو)

در نمودار زیر به بررسی رشد سرمایه گذاری در این کشور خواهیم پرداخت:

رشد سرمایه گذاری در کشور پرتغال

قیمت خرید ملک در پرتغال 2023

خرید ملک یکی از راه های سرمایه گذاری در دیگر کشورها و همچنین این کشور به شمار می­ رود. با افزایش تقاضای خرید ملک در کشور پرتغال، قیمت خرید ملک در این کشور افزایش یافته است. افرادی که با 500000€ (یورو) ملکی را در کشور پرتغال خریداری نمایند. در کمترین فرصت می­ توانند اقامت دائم (اقامت طلایی) را دریافت نمایند. دریافت ویزای طلایی محبوبیت زیادی میان سرمایه گذاران خارجی دارد. سرمایه گذاری در بخش املاک دارای شرایط بسیار مناسبی می­ باشد. در بین کشورهای اروپایی، قیمت خرید ملک در پرتغال بسیار مناسب است. آمارهای اخیر مؤسسه ملی آمار نشان می دهد که متوسط ​​قیمت خانه در پرتغال تنها 1187€ (یورو) در متر مربع و قیمت آپارتمان 1243€ (یورو) در متر مربع است.

قیمت خرید نیز در مرکز و خارج شهر نیز متفاوت می باشد، که بدین شرح می باشد:

 • خرید هر متر مربع در مرکز شهر 429481€ (یورو)
 • خرید هر متر مربع در خارج از مرکز شهر 250738€ (یورو)

در جدول زیر به قیمت ملک در نقاط مختلف پرتغال اشاره شده است:

منطقهقیمت هر متر مربع به یورو
آلگاروه€1524
لیسبون€1456
مادیرا€1222
آزور€1015
نورته€1071
سنترو€973
آلنتجو€963

قیمت خرید ملک در پرتغال در نوامبر 2019 تقریباً 8% افزایش یافته است و به طور میانگین به 1312€ (یورو) در هر متر مربع می باشد. آلگاروه گران قیمت ترین منطقه برای خرید ملک در پرتغال است و علاوه بر این، منطقه بزرگ لیسبون نیز در لیست گران قیمت ترین مناطق خرید ملک در کشور پرتغال قرار دارد که با توجه به وضعیت لیسبون به عنوان مرکز سرمایه و مرکز مالی و همچنین کانون مهم گردشگری، جای تعجب ندارد. در واقع، لیسبون گران ترین مکان برای خرید آپارتمان های بزرگتر است.

 خرید املاک و مستغلات در پرتغال

همانطور که می دانید خرید ملک در این کشور برای شهروندان خارجی با دو میزان هزینه امکان پذیر است. البته شایان ذکر است که هر کدام از این موارد از محدودیت هایی برخوردار می باشند. در جدول زیر شاهد این موارد می باشیم:

 ارزش ملک به یورومحدودیتشرح محدودیتنوع ملک
€500000نداردتجاری، مسکونی، تجاری و مسکونی
€350000داردبا قدمت حداقل 30 سالاملاک نیاز به بازسازی

جهت اطلاع از شرایط مهاجرت به پرتغال می توانید مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

قوانین خرید املاک در پرتغال

با در نظر گرفتن قوانین خرید ملک در کشور پرتغال در سال 2023، افراد خارجی مجاز به خرید بدون محدودیت املاک و مستغلات در پرتغال هستند. مالکیت املاک در پرتغال آزاد است. در یک ثبت نام الکترونیکی ملک مورد نظر متقاضیان ثبت می شود. لازم به ذکر است که در پرتغال از حق مالکیت املاک به خوبی محافظت می شود. مالکیت املاک در پرتغال با حقوق و تعهداتی که در قانون مدنی تعریف شده است دارای حق مالکیت است. خرید و فروش ملک در کشور پرتغال نیاز به تأیید اسناد ملک دارد. مهم است که همه اسناد معتبر باشند و دارایی ها منظم شوند.

به منظور بررسی اعتبار حقوقی املاک از نظر مالی، ثبت نام، وجود احتمالی اقساط یا عوارض بر املاک، توصیه می شود با مداخله متخصصان واجد شرایط، وکلا با تخصص در قانون املاک و مستغلات انجام شود. توافق بین فروشنده و خریدار در مورد شرایط انجام امور با تأیید شود و مستندات ملک باید به خریدار تحویل داده شود.

مزایای خرید ملک در پرتغال 2023

همانطور که در بخش های قبل بیان نمودیم، خرید ملک در کشور پرتغال برای اتباع خارجی برخلاف برخی از کشورها با محدودیتی همراه نیست. علاوه بر این سرمایه گذاران با خرید ملک از امتیازات زیر نیز برخوردار خواهند شد:

 • عدم شرط حضور*
 • سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون اخذ ویزا
 • اخذ اقامت پرتغال در کوتاهترین زمان ممکن (پس از 6 ماه)
 • اخذ مجوز کار در پرتغال
 • دریافت اقامت دائم برای اعضاء خانواده و دیگر بستگان
 • پرداخت مالیات های بسیار پایین به دولت پرتغال
 • اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال
 • امکان فروش ملک پس از 5 سال
 • اخذ پاسپورت پرتغال پس از 6 سال و سفر به 115 کشور دنیا بدون ویزا
 • افتتاح حساب بانکی در بانک های معتبر جهانی
 • سرمایه گذاری مطمئن برای آینده

*سرمایه گذاری بدون شرط حضور یکی از بارزترین ویژگی خرید ملک در پرتغال می باشد که توانسته باعث استقبال دوچندان سرمایه گذاران از این رویه گردد. این بدان معنا می باشد که در طول یک سال یا 365 روز فرد ملزم به سپری کردن 7 روز در این کشور برای تمدید اقامت می باشد.

مراحل خرید ملک در پرتغال

پروسه خرید ملک چندان دشوار نیست. افراد به راحتی و در کمترین زمان می ­توانند نسبت به انجام آن اقدام نمایند. بدین گونه که سرمایه گذاران ابتدا با اخذ ویزای پرتغال (توریستی) به این کشور سفر می­ نماید. پس از بازدید از پروژه های املاک در این کشور ملک مورد نظر خود را انتخاب نموده و فروشنده قراردادی را تنظیم می ­نمایند. در این حین خریدار بایستی به دفتر مالیاتی کشور پرتغال مراجعه نماید. نسبت به اخذ کد مالیاتی خود اقدام نماید. پس از آن سرمایه گذار به سیستم مالیاتی کشور پرتغال دسترسی داشته و براحتی می­ تواند مبلغ ملک مورد نظر را از این طریق به حساب فروشنده واریز نماید. سرمایه گذار علاوه بر پرداخت هزینه ملک بایستی هزینه ای بابت بیمه، وکیل، اسناد و غیره نیز پرداخت نماید.

در نمودار زیر جزییاتی در خصوص هزینه زندگی در این کشور نیز شرح داده شده است:

توزیع هزینه زندگی در پرتغال

خدمات وکیل مهاجرت در رویه خرید ملک در پرتغال

این بسیار مفید است که دقیقاً بدانید که یک وکیل مهاجرت در هنگام خرید خانه (و یا فروش آن) در پرتغال چه کاری را برای شما انجام می دهد. به طور کلی، امور مربوطه به انتقال ملک یا خرید آن در پرتغال معمولاً حداقل 8 هفته طول می کشد. مراحل مختلفی را شامل می شود که موسسه یا وکیل مهاجرت شما باید در تمامی این مراحل شما را همراهی، یاری، اطلاع رسانی و کمک کند. وکیل مهاجرت در مورد کلیه جوانب مراحل خرید یا فروش ملک از جمله موضوعات حقوقی، امور مالی و قراردادها به مشتریان توصیه های مختلف می کند و مشاوره های حقوق ارائه می دهد. وکیل مهاجرت در انتقال ملک و انجام معاملات نیز امور بسیار مهمی به عهده دارند.

همانند سایر کشور های دنیا، خدمات وکیل مهاجرت یا موسسه به این موضوع بستگی دارد که آیا فرد خریدار یا فروشنده می باشد. برای خرید ملک در این کشور، وکیل مهاجرت از طی شدن قانونی معامله خرید و فروش اطمینان حاصل می کند و مسئول رسیدگی به تمام جزئیات کوچک است. کارهایی مانند انجام امور خرید ملک، انجام جستجوهای محلی و مشورت با مشاورین، فروشنده یا خریدار برای انتخاب تاریخ تکمیل، فقط بخش از خدمات وکیل مهاجرت در رویه خرید ملک در این کشور است. یک وکیل مهاجرت در روند خرید ملک در این کشور به سوالات متقاضی پاسخ می دهد و نگرانی ها را برطرف می کند. این شخص یا موسسه مهاجرتی مربوطه وظیفه همراهی متقاضی در تمامی مراحل خرید ملک را دارند.

خدمات وکیل مهاجرت در رویه خرید ملک در پرتغال

اخذ اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

افراد با خرید ملک در این کشور ابتدا اقامت موقت این کشور را اخذ خواهند نمود و پس از 5 سال زندگی اقامت دائم این کشور به آنان تعلق خواهد گرفت. در طول مدت زمانی که فرد دارای اقامت موقت پرتغال است، در صورتی که سرمایه گذار ملک خود را بفروشد، همزمان با فروش ملک اقامت موقت وی نیز لغو خواهد شد. اما افرادی که پس از 5 سال زندگی در این کشور اقامت دائم پرتغال را اخذ نموده اند، با فروش ملک خود اقامت این کشور را از دست نخواهند داد.

ناگفته نماند، افراد برای اخذ اقامت دائم کشور پرتغال باید دارای شرایط زیر باشند:

 • سن بالای 18 سال
 • حداقل زندگی در این کشور به مدت 5 سال
 • کسب اطلاعات و دانش عمومی در مورد کشور پرتغال در مدت 5 سال زندگی
 • عدم ارتکاب جرم و جنایت در طول مدت زندگی
 • برخورداری از مهارت زبان پرتغالی

لازم به ذکر است دولت پرتغال با تابعیت دوگانه افراد مخالفتی نداشته و افراد به راحتی و بدون ترک تابعیت قبلی خود می ­توانند اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نمایند. ضمن اینکه مقاله ویزای طلایی پرتغال میتواند در این زمینه شما را راهنمایی نماید.

خرید ملک در پرتغال و اخذ ویزای طلائی

از زمان آغاز به کار برنامه خرید ملک در پرتغال و اخذ ویزای طلائی در سال 2012، بیش از 20000 ویزای طلایی به خانواده ها از سراسر جهان اعطا شده است و بیش از 4 میلیارد € (یورو) سرمایه جمع آوری شده است که آن را به یکی از محبوب ترین پاسپورت های برنامه های سرمایه گذاری در جهان تبدیل کرده است. طرح ویزای طلایی به سرمایه گذاران واجد شرایط و اعضای خانواده آنها حق کار، تحصیل و زندگی در پرتغال را می دهد و اجازه جابجایی آزاد در منطقه شنگن اروپا را می دهد. فرصت هایی برای به دست آوردن اقامت دائم یا و شهروندی امکان پذیر است. برای به دست آوردن اقامت دائم یا شهروندی باید اطمینان حاصل کنید که سرمایه گذاری واجد شرایط حداقل به مدت 5 سال حفظ می شود.

برنامه خرید ملک در پرتغال و اخذ ویزای طلائی فرصتی فوق العاده برای سرمایه گذاران خارجی است تا سبدهای خود را گسترش دهند، کیفیت زندگی بالایی داشته باشند و اقامت اتحادیه اروپا را در یک بازه زمانی کوتاه دریافت کنند و در عین حال همان مزایا را برای اعضای خانواده خود فراهم کنند.

شرایط خرید ملک در پرتغال

شرایط خرید ملک برای ویزای طلائی پرتغال

برای شرایط خرید ملک برای ویزای طلائی پرتغال، باید برخی از الزامات برنامه سرمایه گذاری را برآورده کنید: این شامل:

 • سرمایه گذاری را حداقل برای مدت 5 سال حفظ کنید.
 • در طول سال اول حداقل 7 روز را در پرتغال سپری کنید، سپس در هر دوره 2 ساله بعدی حداقل 14 روز را در پرتغال بگذرانید.

هنگامی که به بهترین سرمایه گذاری های خارجی فکر می کنید، ویزای طلایی پرتغال چندین گزینه سرمایه گذاری جذاب را ارائه می دهد. این شامل:

 • 500000€ (یورو) یا بیشتر در یک ملک تجاری انتخابی خود در پرتغال سرمایه گذاری کنید. (مبلغ سرمایه گذاری در صورت قرار گرفتن در منطقه کم تراکم پرتغال به 400000€ (یورو) کاهش می یابد.)
 • 500000€ (یورو) یا بیشتر در ملک مسکونی واقع در مناطق داخلی مشخص شده پرتغال سرمایه گذاری کنید. (مبلغ سرمایه گذاری در صورت قرار گرفتن در یک منطقه داخلی و کم تراکم کشور به 400000€ (یورو) کاهش می یابد)
 • 350000€ (یورو) هزار یورو در پروژ ه‌های بازسازی تجاری در هر نقطه از کشور سرمایه ‌گذاری کنید (مبلغ سرمایه‌گذاری به 280000€ (یورو) کاهش می‌یابد اگر در منطقه کم تراکم پرتغال واقع شود)
 • 350000€ (یورو) در پروژه های بازسازی مسکونی در مناطق داخلی مشخص شده پرتغال سرمایه گذاری کنید. (اگر در یک منطقه داخلی و منطقه کم تراکم پرتغال واقع شود، سرمایه گذاری به 280000€ (یورو) کاهش می یابد)
 • 500000€ (یورو) در صندوق های سرمایه گذاری کمک کنید.

مقایسه خرید ملک در پرتغال با فرانسه و اسپانیا

علاوه بر کشور پرتغال، کشورهای فرانسه و اسپانیا نیز گزینه های مناسبی برای خرید ملک و کسب اقامت می باشند. در کشور اسپانیا، هیچ محدودیتی برای خرید ملک اعم از تجاری، مسکونی یا زمین برای متقاضیان خارجی وجود ندارد. در حقیقت، اسپانیا یکی از بهترین مقاصد دنیا برای سرمایه گذاری در ملک می باشد. برای خرید ملک در اسپانیا، افراد به یک شماره مالی نیاز خواهند داشت که با مراجعه به کلانتری با گذرنامه خود می توانند آن را بدست آورید. کسب این شماره مالی به طور معمول یک روز برای شهروندان اسپانیایی یا اتحادیه اروپا اتفاق طول می کشد اما ممکن است برای سایرین چند هفته به طور بی انجامد. در حال حاضر اسپانیا نیز یک برنامه ویزای طلایی را به صاحبان املاک ارائه می دهد و این نوعی ویزای سرمایه گذار است.

اگر افراد اگر بیش از 500000€ (یورو) در املاک اسپانیا سرمایه گذاری کنند، یک یا چند ملک را خریداری کنند. در این صورت به طور خودکار واجد شرایط ویزای اقامت خواهند بود. علاوه بر اسپانیا، فرانسه مکانی بسیار محبوب برای مهاجرانی است که به دنبال خرید یک ملک جدید در خارج از کشور هستند. زیرا بازار املاک فرانسه نسبتاً پایدار است. قیمت خانه به طور پیوسته افزایش می یابد. در مقایسه با پرتغال، هزینه های خرید ملک در فرانسه می توانند بیشتر باشند. برای مثال، در چند سال اخیر هزینه خرید ملک در پاریس 8000€ (یورو) در هر متر مربع رسیده است. اما باید در نظر داشته باشید که هزینه های خرید ملک در سایر شهرهای فرانسه معمولا کمتر می باشد. با خرید ملک در کشور فرانسه، اقامت این کشور قابل دریافت است.

مقایسه قیمت خرید ملک در اسپانیا، فرانسه و پرتغال

در جدول بالا قیمت خرید ملک (هر متر مربع) در کشور پرتغال ذکر شد. در مقایسه با هزینه ها و قیمت خرید ملک در کشورهای فرانسه و اسپانیا، می توان گفت که این کشور یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی برای کسب اقامت از طریق خرید ملک می باشد. در جدول زیر به هزینه های خرید ملک در فرانسه و اسپانیا اشاره شده است. تفاوت قیمت خرید ملک در کشورهای پرتغال، فرانسه و اسپانیا قابل مشاهده می باشد:

منطقهمتوسط قیمت خرید ملک در اسپانیا (هر متر مربع) به یورومنطقهمتوسط قیمت خرید ملک در فرانسه (هر متر مربع) به یورو
بارسلونا€2.075پاریس€8744
مادرید€2.593لیون€4470
والنسیا€952روان€2340
مالاگا€1661استراسبورگ€2730

اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای مختلف برای ایرانیان

همانطور که می دانید، خرید ملک در کشورهای خارجی می تواند موجب کسب اقامت و سپس تابعیت شوند. برای انجام امور کس اقامت از طریق خرید ملک در کشورهای مختلف، متقاضیان حتما باید امور مربوطه را به همراه یک وکیل مجرب انجام دهند تا روند خرید ملک و کسب اقامت به درستی انجام شود. خرید ملک در کشورهای خارجی نوعی سرمایه گذاری به شمار می رود. همچنین هموطنان ایرانی می توانند در کشورهایی نظیر موارد زیر می توانند، اقدام نمایند:

 • پرتغال
 • فرانسه
 • اسپانیا
 • یونان
 • قبرس
 • ترکیه
 • بلاروس

سالانه افراد زیادی خواهان اخذ اقامت اتحادیه اروپا با سرمایه گذاری برای خود و خانواده می باشند. در این میان کشوری نظیر پرتغال به دلیل مزایای نظیر عدم شرط حضور مورد استقبال قرار گرفته است. شایان ذکر است که تمامی مزایا ناشی از ظرفیت سیاسی و اقتصادی این کشور نمی باشد بلکه پارارمترهایی اعم از فرهنگ و جغرافیا در این موضوع بی تاثیر نمی باشند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کادری مجرب و متخصص راهنمای شما در این باب می باشد.

سوالات کلیدی در باب خرید ملک در پرتغال

در این بخش از مقاله مفتخر به پاسخگویی سوالات پرتکرار در باب خرید ملک در پرتغال می باشیم:

 • آیا می توان با خرید ملک در اروپا به اقامت دائم و شهروندی دست یافت؟ بله در برخی کشورها از جمله پرتغال یک خارجی می تواند تحت برنامه طلایی با خرید ملک البته با مبلغ مشخصی برای اخذ اقامت بلند مدت و دائم این کشور و پاسپورت پرتغالی نیز اقدام نماید.
 • قیمت خرید ملک در پرتغال برای اخذ اقامت و شهروندی چه مبلغی است؟ برای خرید ملک در پرتغال تحت 2 برنامه به مبلغ های 350000€ (یورو) و 500000€ (یورو) می توان اقدام نمود که شرایط خاصی برای هر کدام وجود دارد. در برنامه 350000€ (یورو) نیاز به بازسازی ملک خریداری شده است.
 • مزایای خرید ملک در پرتغال چیست؟ شخص بدون حضور دائم در این کشور فقط در هر سال 1 هفته حضور باید داشته باشد و اعضاء خانواده او حتی فرزندان مجرد بالای 18 سال آنها نیز و پدر و مادر متقاضی و همسر متقاضی می توانند صاحب اقامت و شهروندی شوند.
 • اخذ اقامت دائم بعد از چه مدتی ممکن است؟ یکی دیگر از مزایای اقامت طلایی این است که شخص و خانواده آن می توانند در ابتدا صاحب یک اقامت 1 ساله و سپس 2 تا 2 ساله شده و بعد از 5 سال اقامت دائم این کشور را بدست آورند. همچنین می توان سال ششم پاسپورت پرتغالی را نیز دریافت نمود.
4.2/5 - (5 امتیاز)

1 دیدگاه برای “خرید ملک در پرتغال

 1. صبا گفت:

  با سپاس از مقالتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *