مهاجرت تحصیلی ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه هزینه زیادی ندارد تنها برای ورود به این رشته فرد بایستی در آزمون ورودی این رشته نمره قبولی را کسب نماید.

دانشگاهای دولتی و خصوصی زیادی در ترکیه وجود دارد که رشته پزشکی را آموزش می­دهند.سیستم آموزشی در دانشگاههای ترکیه از سیستم های آموزشی آمریکایی الگو برداری نموده است.

تحصیل پزشکی در ترکیه به مدت6 سال طول میکشد و تدریس معمولا به زبان استانبولی ترکی و انگلیسی تدریس می­شود.

ترکیه کشوری با 80 ملیون جمعیت می­باشد که فرهنگی مختلط از سه قاره آفریقا و اروپا و آسیا را داراست. این کشور مسلمان است و اکثر مردم این کشور اهل تسنن هستند.واحد پول این کشور لیر می­باشد.

از آنجائیکه در این کشور شهریه دانشگاهها و سایر هزینه ها نسبت به کشورهای اروپایی بسیار مناسب تر است اکثرا دانشجویان ایرانی جهت ادامه تحصیل در رشته پزشکی کشور ترکیه را انتخاب می­کنند.

 

 

پزشکی در ترکیه و مزیت های آن

1- کیفیت آموزشی مناسب

سیستم آموزشی تحصیل پزشکی در ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار است که جزء مهمترین مزیت های تحصیل در ترکیه محسوب می­شود.

ترکیه کشوری است که در مرز بین اروپا و آسیا قرار دارد و سعی بر این دارد که عضو اتحادیه اروپا قرار گیرد.هم اکنون نیز برنامه های آموزشی بسیار زیادی در بخش های مختلف در کشور قرار داده است.

اکثر دانشگاههای کشور ترکیه به رسمیت جهانی شناخته شده است.و 25 دانگاه علوم پزشکی در ترکیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران است.

2- هزینه های مقرون به صرفه

از جمله مزیت های تحصیل پزشکی در ترکیه هزینه های بسیار مناسب تحصیل در این کشور است.بطوریکه دانشگاههای دولتی هزینه بسیار کمی از دانشجویان دریافت می­کند و همچنین هزینه های دانشگاههای خصوصی در این کشور بسیار پایین تر از شهریه های دانشگاههای اروپایی است.

همچنان مخارج زندگی در ترکیه بسیار مناسب می­باشد.و از آنجائیکه دانشجویان تمایل دارند دوران تحصیلی خود را به بهترین نحو بگذرانند کشور ترکیه را می­توان مناسب ترین کشور از این لحاظ بحساب آورد.

همچنان ناگفته نماند که ایرانیان زیادی زندگی در این کشور را می­پسندند و دانشجویان با وجود هموطنان احساس بهتری برای ادامه تحصیل در این کشور خواهند داشت.

3- مرز مشترک

کشور ترکیه در همسایگی غربی کشور ایران قرار گرفته است و از این رو هزینه رفت و آمد وحمل و نقل بسیار ارزان و به صرفه است.

از طرفی طبق توافقات بین دولت ایران و ترکیه دیگر نیازی نیست برای رفت و آمد به کشور یکدیگر ویزای آن کشور را دریافت کنند و همه­ی افراد می­توانند بدون پرداخت هزینه جهت اخذ ویزا به کشور ترکیه سفر نمایند.

و در آخر از آنجائیکه ترکیه با اتحادیه اروپا روابط و مناسبات خوبی دارد، ایرانیان می­توانند با کمترین هزینه در این کشور اقامت گزینند و به ادامه تحصیل، کار و یا سرمایه گذاری بپردازند.

 

پزشکی در ترکیه و شرایط تحصیل آن

همه دانشجویان علاقمند به تحصیل پزشکی در ترکیه می­توانند تنها با داشتن مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل در این رشته اقدام نماید.

دانشگاههای دولتی برای ورود به رشته پزشکی آزمونی همانند آزمون جامع از متقاضیان ورود به این رشته تحصیلی می­گیرند.

در کشور ترکیه دو نوع آزمون برای ورود به دانشگاهها به نام هایYOS وSAT وجود دارد.

 

آزمون YOS چه آزمونی است؟

این آزمون برای ورود به دانشگاهها از دانشجوین گرفته می­شود که در سالهای گذشته بصورت سراسری و همانند کنکور سراسری در کشور ایران برگزار میشد اما در سالهای اخیر این آزمون را هر دانشگاه بطور جداگانه از دانشجوین متقاضی خود می­گیرد.

آزمون YOS در دو بخش برگزار می­شود.بخش اول از دروس هندسه، ریاضی و هوش به زبان ترکی استانبولی و بخش دوم برای سنجیدن دانش زبان ترکی از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان ترکی استانبولی را دارند اخذ می­شود.

 

آزمونSAT چه آزمونی است؟

این آزمون برای آن دسته از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اخذ می­شود.این آزمون بصورت انگلیسی از متقاضیان برگزار می­شود ودانشجویان موظف به پاسخگویی در دروس ریاضی و انگلیسی هستند.

آزمون SAT در 4 بار در سال برگزار می­گردد.ناگفته نماند دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه را به زبان انگلیسی دارند بایستی حداقل دارای مدرک آیلتس بوده و نمره6 را دریافت کرده باشند.

همچنین دانشجویانی که به زبان ترکی می­خواهد ادامه تحصیل دهند بایستی دارای مدرکTOMER باشند.

البته دانشجویانی که دانش زبان ندارند می­توانند یکسال را به کالج د انشگاه جهت یادگیری زبان بگذرانند و بعد از آن وارد دانشکده پزشکی برای ادامه تحصیل در این رشته شوند.

دانشگاههای خصوصی در ترکیه برای ورود به دانشگاه آزمونی دریافت نمی­کنند اما با توجه به کیفیت آموزشی دانشگاه خود و قوانینی که دارا هستند به نمرات دوران دبیرستان دانشجویان اهمیت ویژه ایی می­دهند.

برای ورود به دانشگاهها شرط سنی برای افراد وجود ندارد، اما در شرایط برابر همانند کسانی که از لحاظ علمی در دوره­ی دبیرستان در شرایط یکسانی قرار دارند اولویت پذیرش برای کسانی که سن کمتری دارند است.

 

پزشکی در ترکیه و هزینه تحصیل آن

همانطور که در ابتدا یادآور شدیم هزینه های تحصیل پزشکی در کشور ترکیه در مقایسه با دانشگاههای اروپایی بسیار ناچیز است.

این هزینه ها حدود1000دلار تا 20000 دلار در سال تخمین زده شده است.در مورد سایر مخارج زندگی در ترکیه تقریبا وضعیتی شبیه به مخارج زندگی در ایران است و همچنین هزینه پوشاک در ترکیه بسیار ارزانتر از هزینه های پوشاک در ایران است.و هزینه های زندگی را حدوداً 300 دلار در تخمین زده اند که بستگی به سطح زندگی افراد دارد

هزینه های قابل پرداخت برای مسکن نیز بستگی به این دارد که فرد در خانه اجاره ای سکونت گزیده است و یا خوابگاه که بازهم هرکدام قیمت های متفاوتی دارد.

ناگفته نماند دانشجویان ترک زبان سایر کشورها همانند دانشجویان خود کشور ترکیه امکان استفاده از تمامی خدمات این کشور را دارا هستند.

علاقمندان برای ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه ممکن است با سوالاتی از جمله:

چگونه برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه اقدام نمایم؟

آیا کشور ترکیه برای رشته های پزشکی دانشجویان را بورسیه می­کند؟

انواع بورسیه های کشور ترکیه کدامند؟

آیا پس از اتمام تحصیلات شرایط کار با رشته مرتبط در ترکیه وجود دارد؟

برخورد کنند.به همین منظور کارشناسان در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی دانشجویان در زمینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه می­باشد.

 

 

 

 

 

 

یک دیدگاه برای “تحصیل پزشکی در ترکیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *