مهاجرت تحصیلی قبرس

تحصیل دندانپزشکی در قبرس

تحصیل دندانپزشکی در قبرس

قبرس جزیره ای در نزدیکی کشور ترکیه می­باشد که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم گردیده است. تحصیل دندانپزشکی در قبرس از گزینه های دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی بشمار می­رود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دانشجویان را در انتخاب دانشگاه در قبرس و نحوه دریافت کمک هزینه های تحصیلی یاری می­رساند.

کشور قبرس با توجه به موقعیت جغرافی و برخورداری از مزایایی همچون استانداردهای بالای زندگی- کیفیت آموزشی مناسب- هزینه های مقرون به صرفه تبدیل به قطب آموزشی بین المللی شده است. این کشور دارای دانشگاههای معتبر بسیاری می­باشد که هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی از سایر نقاط جهان می­باشد. تحصیل در دانشگاههای کشور قبرس بصورت رایگان نمی­باشد و شهریه دانشگاهها با یکدیگر متفاوت است.

همچنین افراد برای ادامه تحصیل در دانشگاههای قبرس باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. زیرا تدریس در مراکز آموزش عالی این کشور به زبان انگلیسی میباشد. دانشجویان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باید به مدت 5 سال در این کشور به تحصیل بپردازند. متوسط هزینه های تحصیل دندانپزشکی در قبرس 10000-15000 دلار در سال تخمین زده شده است. اگرچه قبرس برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی زیادی اعطا می­کند. اما متأسفانه در رشته دندانپزشکی بورسیه ای به دانشجویان تعلق نمی­گیرد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در قبرس

دانشجویان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6 را اخذ نموده باشند. دانشجویان می­توانند در سه مقطع کارشناسی- کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل در قبرس بپردازند. دانشجویان در رشته دندانپزشکی قبل از ورود به این دوره آموزشی دوره های پیش کالج برای آمادگی در دوره­ی دندانپزشکی را می­گذرانند.

دانشجویان دندانپزشکی پس از پایان تحصیلات خود در مقطع کارشناسی می­توانند به عنوان پرسنل بهداشت دهان و دندان در بیمارستان ها و یا مراکز درمانی کار انجام دهند. همچنین دانشجویانی که در این رشته مقطع کارشناسی ارشد را به اتمام رسانیده اند می­توانند به عنوان دندانپزشک طبابت نمایند. دانشجویان برای انجام کارهای تخصصی تر در دندانپزشکی از جمله ارتودنسی، جراحی های خاص بایستی دوره های تخصصی این رشته را بگذرانند. دانشجویان می­توانند برای دریافت مدرک دکترا در قبرس در دوره های آموزش تخصصی شرکت نمایند.

مدرک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در کشور قبرس

افرادی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی کشور قبرس را دارند برای پذیرش و تحصیل در دانشگاههای این کشور بایستی مدارک زیر را ارائه نمایند:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست تحصیلی
 • ارائه یک نسخه کپی از پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • ارائه یک نسخه کپی از مدارک شناسایی به همراه ترجمه آن به زبان انگلیسی
 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی دوران متوسطه اعم از دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات آنها و ترجمه آنها
 • ارائه عکس رنگی
 • ارائه انگیزه نامه برای تحصیل در قبرس
 • ناگفته نماند دانشجو بایستی تمامی مدارک تحصیلی خود را به تأیید وزارت امور خارجه و دادگستری برساند.

تحصیل دندانپزشکی در قبرس

تحصیل در دانشکده های دندانپزشکی قبرس بصورت رایگاه نمی­باشد و دانشجویان بطور متوسط سالیانه مبلغی در حدود5000 تا 10000 یورو باید پرداخت نمایند. دانشگاه های دندانپزشکی به دانشجویان بورسیه ای اعطا نمی­نماید ولی تخفیفات ویژه ای برای آنها در نظر گرفته است. هزینه زندگی دانشجویی در قبرس بطور متوسط 350-600 دلار در ماه تخمین زده شده است. دانشجویان بایستی برای اسکان خود در این کشور از خوابگاهها و یا آپارتمان های دانشجویی استفاده نمایند.

متوسط اجاره بهای مسکن و یا خوابگاه دانشجویی در این کشور 5000 دلار در سال می­باشد. بطور کلی دانشجویان جدایی از شهریه های تحصیلی برای مخارج خود در قبرس باید سالیانه10000 دلار پرداخت نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای تمامی دانشجویان برای چگونگی دریافت تخفیفات تحصیل دندانپزشکی در کشور قبرس می­باشد.

دانشگاههای پزشکی و دندانپزشکی در قبرس کدامند؟

کشور قبرس به دو بخش تقسیم شده است که بخشی از مربوط به ترکیه و بخش جنوبی آن معروف به قبرس اروپایی می­­باشد. دانشگاههایی که در قسمت شمالی ترکیه قرار دارند عبارتند از:

دانشگاه نیکوزیا قبرس

این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاههای قبرس است که میزبان دانشجویان بسیاری است. همچنین این دانشگاه در جذب دانشجویان بین المللی تلاش های بسیاری نموده است. این دانشگاه از سال 2014 آموزش بین المللی پزشکی را آغار نموده است.

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکیEMU  قبرس

این دانشگاه در ابتدا بعنوان دانشگاه فنی مهندسی تأسیس گردید. اما چندی بعد با ایجاد 11 دانشکده، 6 مدرسه و 3 مرکز تحقیقاتی به آموزش در رشته های دیگر نیز پرداخت. دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه در سال 2007 تأسیس و در همان سال اولین دوره تحصیلی خود را آغاز نمود. ناگفته نماند این دانشکده به همکاری دانشکده دندانپزشکی آنکارا فعالیت می­نماید. این دانشگاه بعنوان یکی از برجسته ترین مراکز علمی دندانپزشکی در منطقه شمال آفریقا و مدیترانه شرقی محسوب می­گردد. دانشجویان نیمی از تحصیلات خود را در رشته دندانپزشکی باید در کشور ترکیه بگذرانند و در این صورت مدرک تحصیلی دانشجویان از سوی دولت ترکیه صادر می­گردد.

بخش اروپایی قبرس

دانشگاه EUC قبرس در منطقه اروپایی قبرس واقع گردیده است و از سال 2013 دانشکده های دندانپزشکی و پزشکی را نیز در لیست دانشکده های خود اضافه نموده است.

هزینه های تحصیل دندانپزشکی در قبرس چگونه اند؟

همانطور که گفته شد شهریه های تحصیلی در دانشگاههای کشور قبرس با یکدیگر متفاوت است. همچنان قبرس به دانشجویان در حال تحصیل در رشته های پزشکی و دندنپزشکی بورسیه و یا کمک هزینه ای اعطا نمی­نماید.

اما ما در اینجا متوسط شهریه های دانشگاههای کشور قبرس را برآورد نموده ایم :

 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در مقطع کارشناسی 4000 -8000 دلار در سال
 • هزینه تحصیل دندنپزشکی در کشور قبرس در مقطع کارشناسی 4000-8000 دلار در سال و در مقطع دکتری 6000-10000 دلار در سال تخمین زده شده است.
 • همچنین بطور کلی هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را10000-15000 دلار در سال برآورد  نموده اند.
 • همانطور که پیش تر بیان نمودیم دانشگاههای قبرس بورسیه ای را برای دانشجویان رشته دندانپزشکی اختصاص نداده است. اما تخفیفات ویژه ای را از ابتدای ورود به دانشگاه به دانشجویان ارائه می­نماید.
 • دانشگاههای این کشور برای اعطای این تخفیفیات به سوابق قبلی دانشجو ویا اثبات توانمندی های دانشجو در این رشته را در نظر نمی­گیرد و از شروع ترم این تخفیفات لحاظ می­گردد.

ادامه تحصیل دندانپزشکان در قبرس چگونه است؟

آن دسته از دانشجویانی که مدرک دندانپزشکی خود را در کشور قبرس اخذ نموده اند برای دریافت تخصص خود در این کشور باید از اساتید راهنما تأییدیه ای دریافت نمایند. پس از آن اجازه ورود به دوره تخصصی مورد نظر خود در دانشگاههای این کشور را خواهد داشت. افراد با سولات زیادی در زمینه تحصیل دندانپزشکی در قبرس روبرو خواهند شد. از اینرو می­توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرا نموده و پاسخ سوالاتی همچون :

 • آیا با تحصیل دندانپزشکی در قبرس می­توان به انجام کار در قبرس پرداخت؟
 • تحصیل دندانپزشکی در قبرس چه مزایایی نسبت به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه دارد؟
 • آیا با مدرک دندانپزشکی که در قبرس دریافت نموده ایم می­توان در سایر کشورهای اروپایی استخدام شد؟

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *