مهاجرت تحصیلی مکزیک

تحصیل در مکزیک

علاقمندان به تحصیل در مکزیک از این موضوع آگاه باشند که کشور مکزیک بهترین گزینه تحصیلی برای آنان خواهد بود. چراکه کیفیت آموزشی و سطح علمی دانشگاه های این کشور بسیار بالا می باشد. مدارک اعطایی از سوی دانشگاه های مکزیک در سطح بین المللی اعتبار ویژه ای دارد. سایر اطلاعات را با مطالعه مقاله ذیل نوشته شده توسط محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به دست آورید.

به طور کلی برای تحصیل در مکزیک ، 4 نوع مرکز آموزش عالی وجود دارد که عبارتند از: دانشگاه ها، موسسات فنی، کالج های تربیت معلم، دانشگاه های فنی (دارای برنامه های 2 ساله برای ورود دانشجویان به بازار کار

دانشگاه های برتر مکزیک

دانشگاه های برتری در کشور مکزیک وجود دارند که برای تحصیل در مکزیک بسیار ایده آل و مناسب هستند. اسامی برخی از این دانشگاه ها در زیر آورده شده است:

دانشگاه ملی Nacional Autonoma مکزیک (UNAM)، دانشگاه Tecnológico در مونتری، موسسه پلی تکنیک ملی  IPN، دانشگاه Iberoamericana، موسسه Tecnológico در مکزیکوسیتی، دانشگاه اتونوما Metropolitana، دانشگاه Metropolitana، دانشگاه دگوادالاخارا، دانشگاه اتونوما دی نوئوو لئون

مدارس بین المللی در مکزیک

دانش آموزان خارجی یا بین المللی برای تحصیل در مکزیک می توانند در مدارس بین المللی که مختص این دانشجویان است، ثبت نام نمایند. دانش آموز می تواند با تکیه بر مدرک بین المللی که از سوی این مدارس به او اعطا می گردد، در کشور ایالات متحده آمریکا و سایر کشورها دریافت پذیرش نموده و وارد تحصیلات دانشگاهی شود. نام برخی از این مدارس عبارتند از:

مدرسه آمریکایی مکزیکوسیتی که برای سنین 3 الی 18 سال می باشد، مدرسه آمریکایی گوادالاخارا، مدرسه آمریکایی مونتری، مدرسه آمریکایی بونیلا، آکادمی Edron مکزیکوسیتی، مدرسه Greengates مکزیکوسیتی، مدرسه ژاپنی مکزیک

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیل در مکزیک

متقاضیان تحصیل در مکزیک، در وهله اول می بایست از سوی دانشگاه های انتخابی خود در این کشور اخذ پذیرش نمایند. مدارکی که برای این منظور مورد نیاز می باشد، به شرح ذیل است:

 • ارائه اصل و اسکن پاسپورت دارای اعتبار متقاضی
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی شامل اول دبیرستان به بالا همراه با ریز نمرات به صورت ترجمه شده رسمی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس و یا زبان اسپانیایی
 • ارائه رزومه (CV) فرد متقاضی

لازم است بدانید این کشور دارای دانشگاه های معتبری است که از سوی کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و… مورد تایید واقع گردیده است. بنابراین تحصیل در مکزیک می تواند بهترین گزینه مهاجرت به این کشور باشد.

دوران ابتدایی در کشور مکزیک

دوره پیش دبستانی در کشور مکزیک به صورت رایگان می باشد و خانواده ها به صورت اختیاری می توانند فرزندان خود را که در بازه سنی 3 الی 5 سال قرار دارند‌، ثبت نام نمایند. پس از اتمام دوره پیش دبستانی، کودک اجبار به ثبت نام در دوره ابتدایی دارد که از سن 6 سالگی آغاز می گردد. زبان تحصیل برای دانشجویان این مقطع به دو بوده که شامل نیمی به زبان انگلیسی و فرانسوی ، و نیمه دیگر دروس نیز به زبان اسپانیایی می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در مکزیک

مدت زمان تحصیل در دوره لیسانس، 4 سال می باشد. دانشجویان می توانند رشته های مختلفی را برای این مقطع انتخاب کنند که برخی از این رشته ها عبارتند از: روانشناسی، هنرهای زیبا، کامپیوتر، مهندسی، تاریخ، پرستاری، رادیولوژی

هر سال تحصیلی در مکزیک از اواسط آگوست آغاز گردیده و تا ماه ژوئن پایان می پذیرد. از جولای تا پنجم آگوست نیز به تعطیلات اختصاص دارد. دروس تحصیلی در مقطع لیسانس به زبان اسپانیایی می باشد. اما در برخی رشته ها زبان تحصیلی به صورت انگلیسی نیز هست.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مکزیک

مدت زمان تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز به صورت 2 الی 3 ساله خواهد بود. دانشجویان برای دریافت مدرک این مقطع، بایستی پایان نامه ارائه دهند. رشته هایی برای این مقطع وجود دارد شامل موارد ذیل است: پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، روابط بین الملل، حسابداری، حقوق اداری، مکانیک

تحصیل در مقطع دکترا در مکزیک

برای تحصیل در مکزیک در مقطع دکترا نیز بایستی 3 سال تحصیلی سپری گردد. طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی در این مقطع وجود دارد دانشجویانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند، بایستی از ابتدای سال تحصیلی، موضوعی را به عنوان موضوع پایان نامه انتخاب نموده و با تحقیق در مورد آن، شروع به نگارش کنند و در زمان فارغ التحصیلی از نوشته های خود دفاع نمایند. در این صورت می توانند مدرک دکترای خود را اخذ کنند. مهارت های مختلفی در این دوره تحصیلی به دانشجویان آموزش داده می شود که شامل تجزیه و تحلیل داده ها، انجام تحقیقات مستقل و تفکر اقتصادی می گردد.

مدارک موردنیاز برای ویزای دانشجویی کشور مکزیک

متقاضیان پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر بایستی نسبت به اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند. اسناد و مدارکی که برای این منظور مورد نیاز است و بایستی به سفارت ارائه گردد، عبارتند از:

 • تعداد 2 قطعه عکس به صورت پاسپورتی
 • ارائه مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات به صورت ترجمه شده رسمی
 • معرفی حساب بانکی مبنی بر تامین و پوشش هزینه های زندگی و تحصیل در مکزیک
 • ارائه پاسپورت (گذرنامه) دارای اعتبار حداقل 3 ماهه
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه گواهی تاییدیه مدارک از سوی سفارت

نکته مهم این است که آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور مکزیک به مدت بیشتر از 2 ماه را دارند، باید ویزای تحصیلی نوع FM-3 را انتخاب نمایند. در غیر این صورت باید ویزای نوع FM-2 توریستی را دریافت کنند. برای دوره های کارآموزی حتی اگر کمتر از 2 ماه هم باشند، نیاز به ویزای دانشجویی می باشد.

شرایط بورسیه‌های تحصیلی در مکزیک

بورس های تحصیلی در دانشگاه های مکزیک نیز وجود دارد که طی شرایط خاصی به دانشجویان اعطا می گردد که شامل موارد ذیل می گردد:

 • حقوق ماهیانه
 • هزینه های مربوط به ثبت نام و شهریه دانشگاهی
 • هزینه بیمه درمانی
 • هزینه های حمل و نقل
 • و سایر موارد

شرایط دانشجویان برای دریافت بورسیه های تحصیلی بدین گونه است که بایستی موفق به کسب نمره 8 از 10 در مقطع قبلی شده باشد. همچنین در یکی از مراکز آموزش عالی یا دانشگاه های مکزیک به تحصیل بپردازد. آنان هنگام تقاضای بورسیه نبایستی در کشور مکزیک باشند. همچنین بورسیه های اعطایی قابل انتقال به سال تحصیلی بعدی نخواهد بود. نکته دیگر این که استفاده از بورسیه های اعطایی مکزیک نمی تواند در ماه های نوامبر و دسامبر صورت گیرد. مگر شرایط خاصی وجود داشته باشد.  برای آگاهی از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک و اطلاع از هزینه زندگی در مکزیک با مشاوران کارآمد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و تخصصی ترین مشاوره را دریافت نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *