مهاجرت تحصیلی روسیه

تحصیل در دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه لومونوسوف روسیه

تحصیل در دانشگاه لومونوسوف روسیه (MSU) به عنوان دانشگاه شماره یک روسیه و رتبه 90 در بین بهترین دانشگاه های جهان مقصد اصلی اغلب دانشجویان خارجی محسوب می شود. دانشگاه لومونوسوف یا دانشگاه دولتی مسکو به اختصار MSU، به عنوان اولین دانشگاه ملی روسیه در سال 1755 به ابتکار دانشمند کبیر میخائیل لومونوسوف در شهر مسکو بنا نهاده شد. از همان ابتداء، نخبه گرایی و پرورش دانشمندان با استعداد در راس برنامه های این دانشگاه ملی روسیه قرار داشت. دانشگاه لومونوسوف دارای بیشترین امکانات آموزشی و رفاهی در بین دانشگاه های کشور روسیه می باشد و به همین دلیل همه ساله رقابت شدیدی بین متقاضیان جهت پذیرش از این دانشگاه برقرار است.

در حال حاضر، دانشگاه لومونوسوف روسیه دارای 39 دانشکده و 15 مرکز تحقیقاتی می باشد. تمرکز اصلی این دانشگاه، آموزش دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد و در حدود بیش از 40000 دانشجوی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل در دانشگاه لومونوسوف روسیه هستند درحالیکه، تعداد دانشجویان کارشناسی این دانشگاه در حدود 7000 نفر است. همه ساله، این دانشگاه 4000 دانشجوی خارجی را پذیرش می کند که در نوع خود قابل توجه است. شعار این دانشگاه این است که درهای دانشگاه مسکو بر روی جویندگان اکتشافات جدید، افراد خلاق و با استعداد باز است. برای بهره مندی از آخرین اطلاعات در زمینه تحصیل در روسیه، توصیه می شود که از نظرات کارشناسی مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده نمائید.

ساختار دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه دولتی مسکو لومونوسوف (MSU) از دانشگاه های پیشرو روسیه در ارائه برنامه های مختلف آموزشی به دانشجویان داخلی و خارجی می باشد. می توان به جرات گفت که بزرگترین دانشگاه روسیه، دانشگاه لومونوسوف می باشد. پردیس اصلی دانشگاه در شهر مسکو می باشد و اکثر دانشکده ها در Sparrow Hills در جنوب غربی مسکو واقع شده است. ساختمان اصلی دانشگاه که حالا محل دانشکده خبر نگاری و دانشکده روانشناسی است، روزگاری جزو بلند مرتبه ترین ابنیه های اروپا بود.

کلاس های درس نه تنها در پردیس مسکو بلکه همچنین در پردیس های ارمنستان، اوکراین، قزاقستان و آذربایجان نیز برگزار می شود. این پردیس ها شامل پردیس Puschino MSU, Podmoskovny MSU, Yerevan MSU, Baku MSU, Dushanbeh MSU, Tashkand MSU, Sebastopol MSU, Chernomorsky MSU, و Kazakhstan MSU می باشد. در حال حاضر دانشگاه لومونوسوف 39 دانشکده و بیش از 15 مرکز علمی- پژوهشی دارد. این دانشگاه همچنین دارای بزرگترین کتابخانه ملی روسیه نیز می باشد. برآوردها حاکی از آن است که کتابخانه دانشگاه دارای بیش از 9000000 جلد کتاب می باشد.

برنامه ها و دوره های تحصیلی دانشگاه لومونوسوف

دانشگاه لومونوسوف روسیه MSU از جمله معتبرترین دانشگاه های ملی و بین المللی فدراسیون روسیه به شمار می رود. در سال 2019 و بر طبق رتبه بندی دانشگاه های جهان QS، این دانشگاه در بین دانشگاه های جهان رتبه 90 بین المللی را با امتیاز کل 62.3 کسب کرده است. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه لومونوسوف روسیه می توانند در 5 دوره کارشناسی (4 سال)، کارشناسی ارشد (2 سال)، تخصص (6 سال)، دکتری (5 سال) و دوره زبان روسی (1 سال) درخواست پذیرش دهند.

تحصیل در دانشگاه لومونوسوف روسیه در قالب برنامه های مختلف تحصیلی برای دانشجویان به هر 2 زبان انگلیسی و روسی مقدور می باشد.  برخی از برنامه های تحصیلی معروف دانشگاه لومونوسوف در مقطع کارشناسی به شرح ذیل می باشد:

·         شیمی بیو ارگانیک
·         مطالعات اروپایی
·         اکولوژی و زولوژی بی مهرگان
·         فیزیولوژی گیاهی
·         بیوفیزیک
·         زیست شناسی تکاملی
·         شیمی لیزر
·         پلیمر
·         ویروس شناسی
·         گیاه شناسی
·         زیست شناسی کاربردی
·         رادیو شیمی
·         مدیریت
·         مهندسی شیمی و علوم مواد
·         فناوری اطلاعات
·         اقتصاد
·         ژنتیک
·         پزشکی و دندانپزشکی
·         زیست مهندسی و زیست اطلاعات

شرایط و الزامات پذیرش دانشگاه لومونوسوف

متقاضیان بایستی بدانند که سال تحصیلی در دانشگاه لومونوسوف روسیه (MSU) در ماه سپتامبر شروع و در ماه ژوئن به پایان می رسد. کلیه دانشکده های این دانشگاه موظف به ارائه آموزش فول تایم در قالب برنامه های BS، MS و Ph.D می باشند. تحصیل در دانشگاه لومونوسوف روسیه به 2 زبان انگلیسی و روسی و به دو صورت فول تایم و پارت تایم امکانپذیر است. پذیرش از دانشگاه لومونوسوف مشروط به قبولی در آزمون ورودی است. به منظور آمادگی برای آزمون مذکور و موفقیت در برنامه های درسی، به دانشجویان دوره آمادگی زبان روسی در موسسه زبان و فرهنگ روسی MSU توصیه می شود.

پذیرش از دانشگاه لومونوسوف در 5 دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص، دکتری و دوره زبان روسی امکانپذیر است. متقاضیان  ورود به دانشگاه لومونوسوف فدراسیون روسیه جهت اخذ نامه پذیرش بایستی مدارک زیر را تهیه و آنرا تحویل دانشگاه دهند:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مدرک دیپلم متوسطه و ترجمه رسمی به زبان روسی
 • کپی برابر اصل از ریزنمرات تحصیلی به همراه ترجمه روسی
 • تاییدیه معادلسازی مدرک تحصیلی برای مدارک خارج از فدراسیون روسیه
 • گواهی پزشکی از مراجع ذی صلاح پزشکی مورد تایید MSU
 • نتیجه تست AIDS
 • پاسپورت معتبر به همراه ویزا و کارت مهاجرت
 • 6 قطعه عکس 3×4 cm
 • ارائه نمره 5.5 در آزمون IELTS
 • اخذ نمره قبولی از آزمون ورودی

هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه لومونوسوف

دانشجویان خارجی جهت تحصیل در دانشگاه لومونوسوف روسیه MSU ملزم به پرداخت شهریه می باشند. اما باید توجه کرد که هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه نسبت به هزینه تحصیل و زندگی در آلمان، فرانسه و انگلستان بسیار ارزان و مقرون به صرفه است.  شهریه های دانشگاهی در روسیه نیز همانند تحصیل در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی عمدتا به دوره تحصیلی دانشجو بستگی دارد. برای مثال دانشجویان کارشناسی یا BS ها در رشته جغرافیا شهریه ای معادل 325000 روبل را در سال پرداخت می نمایند، در حالی که دانشجویان کارشناسی BS  ها در رشته حقوق عمومی، حقوق جزا یا حقوق مدنی 385000 روبل در سال پرداخت می کنند.

در مجموع، شهریه دانشجویان کارشناسی حدود 325000 روبل و شهریه دانشجویان کارشناسی ارشد حدود 582430 روبل برآورد می شود. سایر هزینه های تحصیلی در سال اول به این شرح است:

 1. اجاره ماهیانه منزل در خوابگاه دانشجویان از 4100 تا 13000 روبل
 2. هزینه گواهی پزشکی و تست AIDS حدود 4500 روبل
 3. بیمه پزشکی در حدود 8500 روبل
 4. هزینه های جانبی دیگر در زمینه غذا، ایاب و ذهاب و غیره در حدود 168000 روبل

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل تنها یکی از راههای مهاجرت به کشور روسیه است. شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از سایر راه های مهاجرت به روسیه و اخذ ویزای مهاجرتی روسیه با هماهنگی های قبلی در جلسات مشاوره با وکلا و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شرکت نموده و در جریان آخرین قوانین مهاجرتی قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *