شرایط ژاپن

اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج

اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج

اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج یکی از ساده ترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد که از آداب و رسوم خاصی برخوردار است. تمامی اتباع خارجی که قصد ازدواج با اتباع ژاپنی را دارند، ملزم به رعایت آنها می ­باشند. ژاپن کشوری آسیایی است که یکی از 3 اقتصاد قدرتمند در جهان را تشکیل می ­دهد. این کشور وسعت کمی دارد بگونه ای که تنها 3% مساحت جهان را بخود اختصاص داده است. اما در مقابل از جمعیت زیادی برخوردار می­ باشد. مردم این کشور به زبان ژاپنی صحبت می­ کنند و اگرچه زبان مردم این کشور شباهت بسیاری با زبان چینی دارد، اما با آن زبان کاملاً متفاوت است و می­توان گفت زبان ژاپنی سخت زبان دنیاست.

اقتصاد کشور ژاپن بر پایه ذخایر نفتی این کشور است. علاوه بر این شیلات نیز تأثیر زیادی بر رشد اقتصادی این کشور داشته است. از جمله روش های مهاجرتی به ژاپن تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج می ­باشد. اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج پس از گذشت 5 سال زندگی مشترک در این کشور محقق م ی­گردد. اگر چه ازدواج در ژاپن با رسم و رسومات خاصی انجام می­گردد، اما یکی از سریعترین راههای دریافت اقامت دائم این کشور محسوب می­شود. کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تمامی علاقمندان به این موضوع را یاری و راهنمائی نموده و سعی در معرفی بهترین راه ها و گزینه های مهاجرتی به دوستان و علاقمندان دارند.

قوانین ازدواج در ژاپن

ازدواج در کشور ژاپن همانند بسیاری از کشورها با قوانینی همراه است و شهروندان این کشور برای ثبت ازدواج شان ملزم به رعایت آنها می ­باشند. از آنجائیکه اکثر اتباع خارجی پس از ازدواج در کشور ژاپن سعی در اخذ اقامت این کشور را دارند، ملزم به ثبت ازدواج در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی هستند. زیرا اداره مهاجرت ژاپن تنها پرونده افرادی که ازدواج را در این کشور ثبت نموده اند بررسی می­ نمایند. از مهم ترین قوانین ازدواج در این کشور عبارتند از:

 • سن قانونی ازدواج در ژاپن برای آقایان 18 سال و برای خانم ها 16 سال تعریف شده است.
 • این کشور همانند قوانین ازدواج در برخی از کشورها از قانون تک همسری پیروی می­نماید و زوجین در هنکام ازدواج می­باید مجرد باشند.
 • دولت ژاپن با ازدواج همجنسگرایان مخالف است و از همین رو همجنسگرایان اجازه ازدواج در این کشور را ندارند.

ثبت ازدواج در ژاپن

همانگونه که در بخش های قبل ذکر نمودیم ثبت ازدواج در ژاپن یکی از مهم ترین شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج است. بدین منظور زوجین می ­بایست با ارائه مدارک زیر به یکی از دفاتر ثبت ازدواج در ژاپن مراجعه نموده و درخواست ثبت ازدواج شان را بنمایند:

 • ارائه آدرس دقیق همسر ژاپنی
 • ارائه مدارک هویتی زوجین
 • ارائه مدارک پرداخت مالیات همسر ژاپنی
 • تبعه­ خارجی که در ژاپن کار انجام می­ دهد نیز می­  بایست مدارک پرداخت مالیات خود را ارائه نماید.

فرآیند ثبت ازدواج در ژاپن معمولاً بمدت 2 الی 3 هفته طول خواهد کشید. تبعه­ خارجی که دارای ویزای تحصیلی ژاپن، کاری و …. در این کشور است پس از ازدواج امکان تبدیل اقامت خود به اقامت ازدواج ژاپن را خواهد داشت. فردی که قصد اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج را دارند، می­ بایست حداقل به مدت 5 سال بصورت مداوم در این کشور به انجام کار پرداخته و مالیات به دولت ژاپن پرداخت نموده باشد.

لازم بذکر است اگر مرد ژاپنی با زن خارجی ازدواج نموده باشد در صورت درخواست زن خارجی برای تعمید نام خانوادگی شوهر خود پس از 6 ماه زندگی مشترک امکان پذیر است. اما اگر زن ژاپنی باشد و قصد تعمید نام خانوادگی همسر خارجی خود را داشته باشد، می­ بایست مراحل زیر را سپری نمایند:

 • مراجعه به سفارت کشور مربوطه و اعلام درخواست خویش
 • انتقال مشخصات زن به پاسپورت جدید برای تغییر نام خانوادگی
 • مراجعه به شهرداری ژاپن جهت تغییر نام خانوادگی جدید زن و ثبت کارت نام خانوادگی خارجی

اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج

افراد پس از ثبت ازدواج خود در یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی در ژاپن پس از 3 سال زندگی مشترک در صورتیکه دارای شرایط زیر باشند، امکان دریافت اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج را خواهند داشت:

 • حداقل 3 سال از زندگی مشترک زوجین گذشته باشد.
 • تبعه­ خارجی در مدت حضور در ژاپن نباید مرتکب هیچگونه جرم و جنایتی در این کشور شده باشد.

ناگفته نماند تبعه­ خارجی پس از اخذ اقامت دائم ژاپن دیگر نیازی به تمدید اقامت و ویزای خود در این کشور را ندارد و براحتی امکان افتتاح حساب و انجام کار ژاپن را خواهد داشت. در صورتیکه فرد قصد سفر به خارج از کشور ژاپن را داشته باشد نیازمند اخذ مجوز ورود و خروج از این کشور می­ باشد.

اخذ اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج

اخذ اقامت دائم و تابعیت ژاپن از طریق ازدواج

افراد پس از دریافت اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج امکان اخذ تابعیت این کشور را نیز خواهند داشت. سیستم اعطای تابعیت در میان کشورها بر دو اصل خاک و خون می ­باشد. تابعیت بر اصل خون بدین معناست که تابعیت از والدین بصورت ناخودآگاه به نوزاد انتقال داده می­ شود. سیستم اعطای تابعیت کشور ژاپن نیز بر اصل خون است و نوزادانی که یکی از والدین آنها دارای تابعیت ژاپن است امکان اخذ تابعیت این کشور را خواهد داشت.

در زمینه اخذ تابعیت ژاپن از طریق ازدواج باید بیان نمائیم که کشور ژاپن از جمله کشورهایی است که با تابعیت دوگانه مخالف است و از همین رو افراد یکه قصد دریافت تابعیت ژاپن را دارند، ملزم به ترک تابعیت قبلی خود می­ باشند. البته افراد امکان دریافت اقامت دائم ژاپن از طریق ازدواج را دارند، تنها برای اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور می­ بایست تابعیت قبلی خود را ترک نمایند. دوستان عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت اقامت ژاپن از طریق ازدواج می­توانید با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که از تجارب مفیدی در این زمینه برخوردارند ارتباط برقرار نمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *