مهاجرت به کشور سریلانکا

ازدواج در سریلانکا

ازدواج در کشور سریلانکا

آسانترین و کوتاهترین مسیر برای اخذ اقامت و تابعیت سریلانکا، ازدواج در سریلانکا می باشد. متقاضیان می توانند از این طریق به حقوق و امتیازاتی مشابه حقوق شهروندان سریلانکا دست یابند. به لحاظ قانونی، ازدواج شهروندان خارجی با اتباع سریلانکایی هیچ گونه منعی ندارد. اما متقاضیان بایستی بدانند که ازدواج در کشور سریلانکا تابع شرایط و مقررات خاصی همانند شرایط سنی، رضایت والدین، تهیه مدارک لازم جهت ثبت ازدواج در ادارت مربوطه می باشد.

اگر چنانچه هنوز هم به اهمیت ازدواج در سریلانکا پی نبرده اید، باید بدانید که سریلانکا از معدود کشورهای جهان می باشد که داشتن تابعیت دوگانه یا Dual Citizenship مجاز می باشد.  تابعیت دوگانه در سریلانکا  بر طبق مفاد قانون تابعیت شماره 18/1948 به شهروندان خارجی اعطاء می شود. بنابراین، متقاضیان ازدواج در این کشور به راحتی می توانند بدون انصراف از تابعیت قبلی خود، از حقوق و امتیازات پاسپورت دوگانه بهره مند شوند. مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند در این زمینه پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

شرایط ثبت ازدواج در سریلانکا

ازدواج در سریلانکا در روزهای دوشنبه و سه شنبه به جز ایام تعطیلات رسمی انجام می شود. از شرایط اصلی ازدواج در کشور سریلانکا این است که زوجین اولا بالای 18 سال سن داشته باشند و در صورت داشتن سن پایین، رضایت نامه از والدین الزامی است. گواهی ازدواج یا Wedding Certificate در سریلانکا به زبان Sinhala صادر می شود و به منظور رسمیت در کشور خارجی بایستی به زبان انگلیسی ترجمه شود. متقاضیان می توانند از خدمات ازدواج مدنی با یا بدون عقاد و یا با مراسم  بودایی سنتی Poruwa استفاده نمایند. اما یادآوری میشود که متقاضیان نمی توانند از مراسم ازدواج رسمی مسیحی یا اسلامی در سریلانکا استفاده کنند و در ازدواج های سریلانکا تنها خدمات مدنی یا مراسم بودایی مجاز است.

شهروندان خارجی برای ورود به سریلانکا جهت انجام مراسم ازدواج و ثبت ازدواجشان می توانند با  اخذ ویزای توریستی نیز وارد این کشور شوند. اما پس از انجام مراسم ازدواج افراد کمتر از 30 روز وقت دارند تا ازدواج خود را ثبت نموده و گواهی ازدواج خود را دریافت نمایند. به منظور ثبت ازدواج در کشور سریلانکا، متقاضیان بایستی مدارک زیر را از قبل تهیه و تحویل بخش کنسولی وزارت امور خارجه سریلانکا دهند:

 • گواهی تولد
 • پاسپورت معتبر 10 ساله
 • گواهی مجردی فرد متقاضی، در صورت اعلام مجردی
 • گواهی طلاق یا فوت همسر، در صورت وجود همسر قبلی
 • گواهی فرزند خواندگی، در صورت وجود فرزند خوانده
 • مدارک با نام کامل و آدرس عروس و داماد و هر دو والدینشان امضاء شده توسط متقاضی
 • مدارک نشانگر جزئیات مشاغل عروس و داماد و شغل پدرشان

ازدواج در سریلانکا

اقامت از طریق ازدواج در سریلانکا

بر طبق قوانین مهاجرتی سریلانکا، اقامت سریلانکا از طریق ازدواج با شهروندان سریلانکایی صرفا از طریق ویزای همسر یا Spouse Visa امکانپذیر می باشد. همسران خارجی اتباع سریلانکایی و وابستگانشان صلاحیت درخواست این نوع ویزا را دارند. متولی ارزیابی شرایط متقاضیان و صدور ویزای همسر سریلانکا، اداره مهاجرت سریلانکا در شهر Colombo می باشد. متقاضیان می توانند با تهیه مدارک زیر درخواست خود را در اداره مذکور ثبت نمایند:

گواهی ازدواج به تایید رسیده توسط اداره ثبت سریلانکا
فرم درخواست تکمیل شده
شناسنامه یا گواهی تولد متقاضی
پاسپورت یا کارت شناسایی ملی همسر سریلانکایی
طلاق نامه در صورت متارکه با همسر قبلی
رضایت نامه همسر سریلانکایی
رسید هزینه دولتی جهت رسیدگی به درخواست

مدت اقامت از طریق ازدواج در سریلانکا 2 سال می باشد و امکان تمدید این نوع ویزا از طریق احراز شرایط اولیه برای متقاضیان امکانپذیر می باشد. از شرایط اصلی اعطای این نوع ویزای اقامت سریلانکا، اقامت پیوسته و زندگی مشترک به مدت 3 ماه پس از ورود به کشور سریلانکا می باشد. از امتیازات اصلی ویزای اقامت سریلانکا امکان کار و زندگی در هر نقطه از کشور سریلانکا و بهره مندی از خدمات آموزشی و بهداشتی دولتی می باشد.

تابعیت از طریق ازدواج در سریلانکا

با توجه به اصل قانونی تابعیت دوگانه در کشور سریلانکا، شهروندان خارجی می توانند به تمسک از بخش های 19، 20 یا 21 قانون تابعیت یه شماره 18/1948 متقاضی تابعیت دوگانه سریلانکا باشند. اما معیار صلاحیت جهت درخواست تابعیت دوگانه چیست؟ متقاضیان با توجه به معیارهای زیر می توانند متقاضی تابعیت دوگانه سریلانکا باشند:

 • متقاضی بالای 55 سال
 • متقاضی دارای مدرک دانشگاهی یا فنی لازم
 • متقاضی دارای املاک و مستغلات در سریلانکا با ارزش 2.5 میلیون یا بالاتر
 • متقاضی دارای پس انداز بانکی 3 ساله بالغ بر 2.5 میلیون یا بالاتر با تایید بانک مرکزی سری لانکا (CBSL)
 • متقاضی دارای سرمایه 3 ساله با مبلغ USD 25,000 یا بالاتر در بازار بورس یا موارد دیگر سرمایه گذاری
 • همسر متقاضی که بایستی تبعه سریلانکا تحت بخش های 19، 20 یا 21 قانون تابعیت یه شماره 18/1948 باشد.

بنابراین، متقاضیان پاسپورت سریلانکا با امتیاز تابعیت دوگانه می توانند با تحویل مدارک زیر به اداره مهاجرت سریلانکا  تابعیت سریلانکایی خود را دریافت نمایند.در ضمن، هزینه رسیدگی به درخواست همسر متقاضی معادل Rs. 50,000.00 می باشد و مدت زمان رسیدگی به درخواست نیز با توجه به صف متقاضیان متغییر می باشد:

فرم درخواست تکمیل شده
3 قطعه عکس پاسپورتی 3.5×4.5 سانتی
اصل و کپی شناسنامه متقاضی
اصل و کپی سند ازدواج
اصل پاسپورت خارجی
گواهی عدم سوء سابقه کیفری

مزایا و امتیازات ویزای همسر سریلانکا

همانطوری که در دمطالب فوق نیز بیان گردید، اخذ ویزای همسر سریلانکا یا Spouse Visa منوط به ثبت ازدواج و دریافت گواهی ازدواج از این کشور می باشد. انجام تشریفات اداری برای ثبت و صدور گواهی ازدواج نیز بر اساس قوانین کشور سریلانکا بر عهده دفاتر ثبت ازدواج و طلاق محلی می باشد. متقاضیان با تهیه مدارک و فرمهای لازم و نیز با ارائه گواهی ازدواج معتبر می توانند ویزای همسر سریلانکا را با اعتبار 2 ساله اخذ نمایند.

از مزایای اخذ ویزای همسر سریلانکا می توان به امکان کار و زندگی در این کشور، بهره مندی از خدمات آموزشی و بهداشتی دولتی، امکان اخذ اقامت دائمی و تابعیت سریلانکا در آینده و … اشاره نمود اگر شما نیز علاقه مند اخذ ویزای اقامت کشور خاصی همانند اقامت روسیه از طریق ازدواج را در سر دارید، مشاورین و وکلای کارآزموده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مشاوره بهه شما عزیزان می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *