مهاجرت به کشور ترکیه

پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه یکی از روش های غیر مجاز و غیر قانونی برای مهاجرت به این کشور توریستی است، پناهندگان به دلایل مختلفی تمایل به این رویه دارند. مانند: نژاد، مذهب، عضویت در گروه های خاص اجتماعی یا سیاسی و غیره در کشور مبدأ مورد آزاد و اذیت قرار می گیرند و تصمیم به پناهندگی در کشورهای مختلف می گیرند. طبق آمار اعلام شده حدودا 3 میلیون پناهنده سوری و 365000 پناهنده از سایر ملیت ها در کشور ترکیه حضور دارند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هیچگونه فعالیتی در عرصه پناهندگی انجام نداده و این مقاله صرفا در جهت اطلاع رسانی به نگارش در آمده است، امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات خود را به دست آورید.

تاریخچه پناهندگی به جنگ جهانی دوم باز می گردد، در راستا وقوع جنگ جهانی قوانین حمایت از حقوق بشر وضع شد. قوانین پناهندگی برای حمایت از افرادی وضع شده است که به دلایل مختلفی که در ابتدا مقاله به آنها اشاره شد امکان زندگی در کشورشان را ندارند. افرادی که قصد دارند در کشوری اعلام پناهندگی کنند باید مدارکی برای اثبات شرایط و ادعا خود ارائه نمایند. متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند، در صورتی که اطلاعات و مدارک نادرست ارائه دهید درخواست شما رد شده و باید کشور مورد نظر را ترک کنید.

پناهندگی در کشور ترکیه

این کشور نیز همانند بسیاری از کشورها جزء اعضاء اصلی کنوانسیون 1951 حقوق پناهندگان می باشد، کشور ترکیه این کنوانسیون را با محدودیت جغرافیایی تایید کرده است. بر اساس این کنوانسیون دولت ترکیه مسئولیت پناهجویانی را که از کشورهای عضوء اتحادیه اروپا وارد ترکیه می شوند بر عهده می گیرد. همچنین دولت ترکیه مسئولیت موقت پناهجویانی را که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا وارد خاک ترکیه می شوند را نیز بر عهده دارد. در سال 2013 م. قوانین سختگیرانه ای برای پناهندگی در ترکیه مصوب شد، که طبق این قانون بسیاری از پناهجویانی که در انتظار اعلام درخواست پناهندگی خود بودند مجبور به ترک خاک ترکیه شدند.

شرایط پناهندگی در ترکیه

با توجه به افزایش درگیری ها در منطقه خاورمیانه و شرایط اقتصادی نامناسب کشور ایران متقاضیان زیادی از کشورهای ایران، عراق، سوریه، لبنان، پاکستان و افغانستان به کشور ترکیه پناهنده می شوند. برای پناهندگی در ترکیه لازم است پناهجویان به محض ورود به این کشور درخواست خود را به اداره کل مهاجرت کشور ترکیه (با نام اختصاری DGMM) ارسال نمایند، درخواست شما توسط دفتر مرکزی این اداره مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پس از آن متقاضیان باید اقدامات لازم را در جهت ثبت نام انجام دهند، معمولا 1 ماه پس از گذشت ثبت نام پناهجویان باید در مصاحبه کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل شرکت نمایند. در نهایت درخواست شما توسط اداره مهاجرت استان (با نام اختصاری PDMM) بررسی می شود و تصمیم نهایی پس از گذشت 6 ماه اعلام می شود.

معمولا در جلسات مصاحبه، فردی به عنوان مترجم نیز حضور دارد، طبق قوانین FLIP افراد سالخورده، معمول، زنان باردار، قربانیان شکنجه های روحی و جسمی می توانند در هنگام مصاحبه همراه خود روانشناس، اعضاء خانواده یا نماینده حقوقی داشته باشند. نتیجه درخواست پناهندگی به صورت کتبی به فرد ابلاغ می شود، در صورتی که با درخواست شما موافقت نشده باشد می توانید درخواست تجدید نظر خود را اعلام کنید. در صورتی که پس از تجدید نظر با درخواست شما موافقت نشود باید کشور ترکیه را ترک نمایید. اما اگر با درخواست پناهندگی فرد موافقت شود متقاضی می تواند در کشور ترکیه اقامت داشته باشد و از حقوق شهروندی این کشور برخوردار شود.

شرایط پناهندگی در ترکیه

وضعیت پناهجویان ایرانی در کشور ترکیه

با توجه به وجود مرز مشترک بین کشور ایران و کشور ترکیه بیشتر پناهجویان ایرانی کشور ترکیه را برای پناهندگی انتخاب می کنند. بسیاری از پناهجویان ایرانی کشور ترکیه را به عنوان مقصدی موقت برای رسیدن به کشورهای آمریکایی و کشورهای اروپایی انتخاب می کنند. متقاضیانی که قصد پناهندگی در ترکیه را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که مشکلات زیادی در این راه وجود دارد که یکی از مشکلات اصلی عدم وجود مکان مناسبی برای اسکان پناهجویان می باشد. طبق آمارهای اعلام شده در سال 2016 میلادی حدودا 30000 متقاضی ایرانی وارد کشور ترکیه شده اند و بیشتر این افراد به دلایل مختلفی مانند: اختلافات سیاسی و اختلافات مذهبی وارد این کشور شده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط پناهندگان در کشور ترکیه به مقاله ترکیه پناهندگی مراجعه کنید.

با مطالعه این مقاله از در خصوص پناهندگی در ترکیه به دست آوردید، اگر قصد مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه را دارید پیشنهاد می شود سایر طرق مجاز و قانونی را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله مهاجرت به ترکیه را مطالعه کنید. شما می توانید برای انتخاب بهترین راه برای مهاجرت به این کشور با توجه به شرایط خود همه روزه با کارشناسان و وکلاء مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید و از مشاوره های رایگان در نظر گرفته شده استفاده نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *