مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ترکیه » پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیهاز شرایط پناهندگی در ترکیه چه می دانید ؟ از قوانین پناهدگی چه می دانید ، آیا کشور ترکیه با پناهدگانی که تابعیت ایرانی دارند همانند یک تبعه کشور اروپایی رفتار می کند ؟ مدارک و شرایط مورد نیاز چیست و همچنین خدماتی که به یک پناهجو جهت پناهندگی در ترکیه داده می شود آیا شامل خدمات درمانی ، مسکن و آموزش فرزندان و … می شود ؟ و مواردی از این قبیل که بهتر می دانیم اگر هدف انجام این کار را دارید حتما از حق و حقوقی که شامل حالتان می شود از قبل مطلع باشید .

پیشینه اقدام برای پناهندگی در ترکیه از سوی ایرانیان سابقه ی طولانی داشته و به زمان جنگ بین ایران و عراق برمی گردد که در آن سالها به دلیل عدم ثبات و امنیت و وجود جنگ در کشور ، اتباع ایرانی که می توانستند از کشور خارج شوند و برای در امان بودن به نزدیکترین کشور همسایه ( ترکیه) که در آن زمان دروازه ی ورود به اروپا و کشورهای دیگر محسوب می شد پای خود را برسانند ، اما شرایط کنونی نوعی دیگر از روی مهاجرت را به ایرانیان نشان می دهد ، در حال حاضر اگر فردی از اتباع ایرانی بخواهد به منظور پناهدگی در ترکیه از دولت این کشور اقامت و خدمات دریافت کند شرایط متفاوت خواهد بود که در ادامه مطالب می خوانید .

در حالی که ترکیه امضا کننده کنوانسیون 1951 و پروتکل 1967 آن است اما محدودیت جغرافیایی کنوانسیون را حفظ می کند این بدین معناست که فقط اروپایی ها می توانند به عنوان پناهنده مورد حمایت این کشور و دولت قرار گیرند ترکیه مسئولیت کامل پناهندگان از کشورهای عضو شورای اروپا را بر عهده دارد اما کسانی که خارج از این منطقه هستند ، کشور ترکیه می تواند به عنوان یکی از وضعیت های موقت (وضعیت پناهندگی مشروط ، اجازه اقامت بشردوستانه یا حفاظت موقت) محدود به محافظت  از این افراد باشد.  به نوبه خود اگر افراد واجد شرایط برای حمایت بین المللی باشند می توانند توانایی اقامت در ترکیه را داشته باشند و مجبور به بازگشت به کشور خود نباشند اما در نهایت باید راه حل دراز مدت را در خارج از ترکیه پیدا کنند . ( عمدتا عراقی ها ، ایرانی ها ، افغانی ها و سومالی ها) “وضعیت پناهجویان موقت” را در ترکیه خواهند داشت و UNHCR مسئول ثبت نام و ساماندهی آنهاست . تا به امروز تنها یک استثنا در ترکیه به عنوان پناهجویی از کشورهای آسیایی اعطا شده که به شهروندان سوری است که به دنبال حمایت بین المللی بوده که در ماه ژوئن 2011 صورت گرفت .

دولت ترکیه اخیرا قوانین مهاجرت و پناهندگی جدیدی را تصویب کرد که حفاظت از پناهندگان را تقویت خواهد کرد البته این در حالی است که همچنان محدودیت جغرافیایی را لغو نمی کند . شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با راه های قانونی مهاجرت به ترکیه یا سایر کشورها با مراجعه به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره علم مهاجرتی خود را بالا ببرید .

عدم به رسمیت شناختن قانونی پناهندگان غیر اروپایی و محرومیت آنان از فرآیندهای قانونی جریان اصلی و خدمات معنی اسکان مجدد تنها راه حل با دوام در دسترس برای پناهندگان ایرانی و عراقی در ترکیه بوده است ، اسکان مجدد در ترکیه در چارچوب فعلی پناهندگان پیچیده بوده و اسکان مجدد همچنان به صورت یک ابزار حیاتی حفاظت و یک راه حل برای بسیاری از پناهندگان آسیب پذیر که حفاظت نیازهای اولیه را در کشور خود ندارند شامل می شود ، کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد توسط مقررات آن و قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای انجام اسکان مجدد به عنوان یک عنصر ضروری برای اطمینان از دسترسی پناهندگان به کشورهای میزبان است که در آن آنها می توانند رشد کنند و برای خودکفایی تلاش کنند ، نیازهای حفاظت قانونی و فیزیکی ، بازماندگان خشونت و شکنجه ، نیازهای پزشکی ، مشکلات زنان و دختران در معرض خطر ، کودکان و نوجوانان در معرض خطر و الحاق به خانواده ، به همه نوع پناهندگان مطابق با معیارهای جهانی اسکان مجدد پردازش شده است .

همانطور که کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد قادر است که مجددا بخش کوچکی از پناهندگان را که دارای نیازهای اسکان مجدد هستند مستقر کند به افراد بسیار آسیب پذیر و افرادی که با خطرات جدی محافظت می شوند خدمات بهتری می دهند ، در سال های اخیر به جمعیتی کمتر از 1 درصد از جمعیت پناهندگان در ترکیه اسکان مجدد در سال 2016 ارائه شد ، در سال 2017 این تعداد به دلیل کاهش جهانی مجوزهای اسکان مجدد به کمتر از 0.6 درصد کاهش یافت .

در سال 2013UNHCR  برآورد می کرد که حداقل 10 درصد از مردم سوریه در ترکیه (بیش از 340،000 نفر) نیاز به اسکان مجدد دارند.  نیازهای اسکان مجدد برای سایر ملیت ها با ظرفیت 25000 نفر پیش بینی می شود .

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان نیاز به اسکان مجدد در میان پناهندگان ایرانی و عراقی از 18600 نفر – 13،710 که سهم پناهندگان عراقی بوده و حدود 4890 سهم پناهندگان ایرانی بوده که به 4650 پناهنده عراقی و 2650 پناهنده ایرانی در سال 2014. وضعیت اسکان مجدد ارائه شد . در آن زمان ایالات متحده اکثر پناهندگان ایرانی و عراقی را که از ترکیه درخواست پناهندگی داده بودند را پذیرفت ، مثلا در سال 2011 حدود 67 درصد از این پناهدگان ایرانی و عراقی به ایالات متحده سفر کردند. کانادا ، استرالیا و نروژ به طور سنتی مکان های اسکان مجدد برای ایرانیان و عراقی ها از ترکیه بوده اند و این در حالی بوده که در اروپا کشورهای فنلاند ، آلمان ، نروژ ، فرانسه ، هلند ، پرتغال و انگلیس شماری از افراد را برای اسکان مجدد پذیرفته اند .

با توجه به مواردی که عنوان شد کشور ترکیه یک پایگاه موقت برای فردی است که به دلیل یکی از عوامل مورد تائید پناهندگی توانسته شرایط اسکان مجدد را ایجاد کند و این در حالی است که از حق و حقوقی که سایر کشورها به پناهده ها می دهند از قبیل تهیه مسکن و هزینه های زندگی و آموزش و این موارد بهره مند نیست ، برای مثال شما نمی توانید از نظام آموزشی ، درمانی این کشور بهره بگیرید و باید پاسخگوی نیازهای مالی خود باشید ، در حال حاضر با طولانی شدن پروسه رسیدگی به وضعیت پناهندگان ایرانی در ترکیه و اولویت اتباع سوری و افغانی جهت پذیرش از سوی کشور سوم ، بهتر آن است اگر به دنبال مهاجرت هستید از راه مناسب آن اقدام کنید ، شما می توانید با یادگیری زبان در ترکیه و در کنار آن پروسه ای قنونی را برای اخذ اقامت این کشور شروع کنید و یا این کشور را پلی برای ورود به کشورهای معتبر اروپایی در نظر بگیرید .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *