مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » چک » ویزای توریستی چک

ویزای توریستی چکیکی دیگر از کشورهای اروپای مرکزی، کشوری نسبتا کوچک بنام چک با مرکزیت پراگ می باشد. از اعضای اتحادیه اروپاست. تا قبل از سال ۱۹۹۳، به همراه اسلواکی، یک کشور واحد بودند ولی جدائی و استقلالشان در این تاریخ باعث تولد کشوریی مجزا بنام چک شد. چک نیز توافقنامه شینگن را امضا کرده واز اعضای آن می باشد. پس مقدمه مسافرت به این کشور اخذ ویزای شینگن است. صدور ویزای توریستی چک نیز مانند اکثر کشورها منوط به تهیه مدارک اعلام شده، گرفتن وقت قبلی، رفتن به سفارت، ارائه مدارک و انجام مصاحبه می باشد. ویزای توریستی، اقامتی از چند روز تا نهایتا ۳ ماه را برای متقاضیان به دنبال دارد. کشور چک ویزای توریستی خود را عموما به صورت دو هفته ای ارائه می دهد. هدف از این نوع مسافرت باید کوتاه مدت باشد. ولی از این نوع ویزا می توان جهت دید و باز دید از اقوام و خویشان، نزدیکان و دوستان، شرکت در جشنواره های علمی، مسابقات ورزشی، دوره های آموزشی نهایتا سه ماهه و… استفاده کرد. البته ذکر هرکدام از این عناوین که قصد و منظور متقاضی می باشد در فرم درخواست الزامی است. کشور های مختلف معمولا ویزاهای توریستی خود را به صورت ویزای سینگل(Single entry ) و یا ویزای مولتیپل(Multiple  ) ارائه می دهند. البته کشور ها برای اولین بار معمولا از نوع اول جهت ویزاهای توریستی استفاده می کنند. سابقه مسافرت به کشورهای حوزه شینگن می تواند امتیازی مثبت در روند اخذ ویزای توریستی چک باشد. چرا که افسر صدور ویزا را قانع می کند که فرد یک توریست بوده و قصد اقامت بیش از مدت مذکور در ویزا را ندارد. اخذ ویزای توریستی چک به معنای ورود به تمام کشور های حوزه شینگن است. بنابراین، فرد در طول مسافرت هیچ محدودیتی در ورود به کشور های دیگر این حوزه ندارد. بدلیل افزایش تعداد متقاضیان ویزای توریستی چک در تابستان و قبل از تعطیلات نوروز، پروسه وقت دهی، تحویل و بررسی مدارک ممکن است چندین هفته به درازا بکشد پس باید از چند هفته قبل جهت ارائه درخواست اقدام کرد.

 

روند درخواست ویزای تروریستی چک

در ۵ نوامبر ۲۰۱۷،  کشور چک با شرکت VFS Global قراردادی را منعقد کرد. طی این قرار داد تمام مراحل ارائه ویزای کشورش را به این شرکت واگذار کرد. متقاضیان باید تمام مدارک مورد نیاز را آماده کنند و در مرحله بعد، جهت ارائه مدارک و بررسی آنها اقدام به رزرو وقت از این شرکت کنند. نکته مهم اینکه متقاضیان نباید درخواست های خود را به ایمیل سفارت ارسال کنند بلکه باید به ایمیل شرکت VFS Global ارسال کرده و منتظر باشند تا به در خواست آنها پاسخ داده شود. که ممکن است ۷۲ ساعت طول بکشد. در این مدت باید صبوری کرده و از ارسال ایمیل مجدد خودداری کنند. بعد از دریافت کردن نوبت باید در تاریخی که برای متقاضی مقرر گردیده به کارگزار سفارت چک مراجعه و کلیه مدارک را به آنها تحویل دهد. در این اینجا، مرحله درخواست ویزا به اتمام می رسد.

 

هزینه های تعیین شده برای ویزای توریستی چک

 

۱) افراد ۶ تا ۱۲ ساله مبلغی معادل ۳۵ یورو

۲) افراد بزرگسال (۱۲ سال به بالا) مبلغی معادل ۶۰ یورو

 

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی چک

 

۱) پاسپورت معتبری که بعد از انقضای ویزا، حداقل ۳ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی داشته باشد. متقاضی باید کپی صفحه‌ اول و کپی صفحاتی که مربوط به ویزاهای قبلی است و نیز پاسپورت یا پاسپورت های قبلی خود را به همراه داشته باشد.

۲) فرم درخواست ویزا به صورت فایل pdf بوده که باید توسط متقاضی تکمیل و امضا شود. یکی از والدین می توانند به جای کودکان زیر ۱۵ سال فرم درخواست را تکمیل و امضا کنند.

۳) عکسی در ابعاد ۴×۶ به صورت رنگی و با پس زمینه ای سفید که یک قطعه کفایت می کند. این عکس نباید قدیمی باشد. نکته مهم این که عکس نباید به فرم درخواست منگنه شود. با چسب مایع به فرم الصاق گردد.

۴) هزینه صدور ویزا باید با واحد یورو پرداخت گردد.

۵) بیمه نامه مسافرتی که تمام دوره اقامت فرد در حوزه شینگن را تحت پوشش قرار دهد. اگر درخواست صدور ویزا بخ صورت چندبار ورود یا همان مولتی باشد باید بیمه نامه مسافرتی نیز چندبار ورود باشد تا تمام مسافرت ها را پوشش دهد.

۶) بلیط هواپیما باید رزرو شود. رزرو هتل و محل اقامت متقاضی باید مشخص باشد.

۷) گواهی تمکن مالی فرد باید به صورت پرینتی از گردش سه ماهه آخر حساب وی از بانک دارای حساب گرفته شود.

۸) اگر فرد از قبل دعوت نامه ای از چک داشته باشد باید دعوت نامه به تائید پلیس مهاجرت چک رسیده و دارای مهر و امضای این اداره باشد.

۹) ارائه مستنداتی دال بر وابستگی به خاک خود مانند سند ملکی، پروانه اشتغال، گواهی اشتغال به تحصیل و…. این مستندات هر چه بیشتر باشد باعث اطمینان بیشتر مقام صدور ویزا مبنی بر خروج متقاضی قبل از انقضای ویزا می شود و روند صدور ویزا را تسهیل می کند.

۱۰) شناسنامه باید توسط دارالترجمه رسمی ترجمه و مهر و امضا شود.

۱۱) صفحه اول دفترچه بیمه متقاضی باید در دارالترجمه رسمی ترجمه و مهر و امضا شود.

۱۲) اگر متقاضی قصد دید و بازدید از خانواده خود در چک را دارد باید گواهی وابستگی خانوادگی ارائه دهد. شناسنامه بهترین نوع گواهی وابستگی می باشد.

۱۳) به همراه داشتن رضایت نامه والدین برای افرادی که هنوز به سن قانونی نرسیده اند الزامی می باشد. در صورت مسافرت این افراد به همرا یکی از والدین باید گواهی سرپرستی قانونی به مدارک ضمیمه شود.

نکته گفتنی در این مبحث این است که افرادی که جهت اخذ ویزای توریستی کشور چک اقدام می کنند اگر به صورت انفرادی درخواست دهند از شانس بیشتری برخوردارند. به همراه داشتن خانواده، و اقدام دسته جمعی برای اخذ ویزا ذهنیتی منفی برای افسر صدور ویزا ایجاد می کند که ممکن است به رد ویزای همه اعضای خانواده بینجامد. در پایان باید گفت عده زیادی با اخذ ویزای توریستی چک و بعد از ورود به خاک این کشور با جستجوی فرصتی شغلی بخت خود را برای اخذ اقامت دائم این کشور امتحان می کنند. البته در صورت یافتن کارفرما و شغلی مناسب باید پس از اتمام سفر و بازگشت به ایران برای اخذ ویزای کار این کشور از طریق همان پیشنهاد کاری اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *