مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ترکیه » مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیههمانطور که میدانید مهاجرت به ترکیه  راه های گوناگونی دارد، اعم از قانونی و غیر قانونی. پیشنهاد همیشگی موسسه سفیران سروش سعادت به متقاضیان اینست که هواره از طرق قانونی برای مهاجرت اقدام نمایند که امنیت جانی و مالی خود را به خطر نیانداخته و شان متقاضی همواره حفظ شود. در این مقاله سعی بر آنست تمام طرق مهاجرت به ترکیه، یکی از محبوب ترین کشورها برای ایرانیان، مورد بررسی قرار گیرد.

کار در ترکیه

یکی از طرق رایج مهاجرت به ترکیه، دریافت ویزای کاری کشور مقصد می باشد. در حال حاضر کشور ترکیه تنها یک روش برای اخذ ویزای کاری ارائه می دهد و آن هم ویزای Job Offer می باشد. Job Offer اصطلاحا همان پیشنهاد شغلی است که فرد متقاضی ویزای کار می بایست از کارفرمایی در کشور مقصد دریافت نماید. بنابراین اگر شما مایلید از بدو ورود به این کشور اجازه ی کار داشته باشید می باید ابتدا از یک کارفرما پیشنهاد شغلی دریافت کرده، سپس به واسطه ی این پیشنهاد شغلی برای اجازه ی اقامت کاری در این کشور اقدام نمایید. از طرف دیگر ایرانی ها می توانند به مدت سه ماه در ترکیه بدون ویزا اقامت داشته باشند که بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند بدون کسب اجازه ی کار می توانند در طول این مدت زمان در ترکیه مشغول به کار باشند. بنابراین تنها مزیت این دوره ی سه ماهه ی بدون ویزا اینست که فرد در خاک ترکیه حضور داشته و مستقیما با چندین کارفرما صحبت کند و در صورتی که موفق به اخذ پیشنهاد شغلی از یکی از این کارفرماها شد به کشور خود بازگشته و به سفارت ترکیه در ایران برای دریافت ویزای کار درخواست دهد.

یادآور میشویم افرادی که به واسطه ی ویزای تحصیلی وارد کشور ترکیه شده اند، اجازه ی کار در حین تحصیل داشته و پس از اتمام دوره ی تحصیلی شان نیز می توانند در ترکیه حضور داشته و به جستجوی کار بپردازند.

تحصیل در ترکیه

در حال حاضر بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان کشور ترکیه را برای ادامه ی تحصیل انتخاب می کنند که دلایل این انتخاب به تفصیل آورده شده است. نکته ی اول اینست که ترکیه از لحاظ دسترسی به ایران و سایر کشورهای دنیا موقعیت جغرافیایی خوبی دارد. این کشور همسایه ایران بوده و از طرف دیگر به کشور های اتحادیه اروپا بسیار نزدیک است. بنابراین دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در اروپا هستند اما از همان ابتدا نمی خواهند هزینه های بالایی را برای تحصیل متقبل شوند، از ترکیه به عنوان رمز ورود به اروپا استفاده می کنند. نکته ی دوم برتری دانشگاه های این کشور در مقایسه با سایر کشور های همسایه ی ایران است. ترکیه یکی از اعضای معاهده ی بولونیا می باشد و افراد می توانند پس از گذراندن چند واحد درسی در دانشگاه های این کشور، برای ادامه ی تحصیل به کشور هایی مانند آلمان، کانادا، امریکا و … مهاجرت کنند. هم چنین بیشتر دانشگاه های ترکیه زیر نظر دانشگاه های برتر کانادا وامریکا دوره های آموزشی را برگزار می کنند. بنابراین دانشجویان می توانند با حداقل هزینه از به روز ترین متد آموزشی بهره مند گردند. در نظر داشته باشید که برای قبولی در دانشگاه های این کشور باید حد نصاب نمره قبولی در آزمون های ورودی این دانشگاه ها را بیاورند. آزمون ورودی دانشگاه ها به دو زبان ترکی و انگلیسی برگزار می شوند که آزمون YOS به زبان ترکی و آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می شود. در حال حاضر دوره های پیش از ورود به دانشگاه در کالج های این کشور برگزار می شوند که دانش آموزان را در یک دوره ی شش ماهه برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها با هزینه هایی مقرون به صرفه آماده می کنند. آخرین نکته ای که می توان باز هم به عنوان امتیازی دیگر برای تحصیل در کشور ترکیه در نظر گرفت این است که دانشگاه های این کشور جهت پذیرش دانشجو هیچ محدودیت سنی قائل نمی شوند و فرد متقاضی با هر شرایط سنی می تواند جهت ادامه ی تحصیل در آزمون ورودی این دانشگاه ها شرکت نماید. در حالیکه اکثر کشور های اروپایی و انگلیسی زبان مانند کانادا، امریکا و انگلیس به گپ تحصیلی و شرایط سنی دانشجویان حساس بوده و محدودیت سنی را در نظر می گیرند.

 دریافت تابعیت ترکیه

معمولا افرادی که کشور ترکیه ر به عنوان هدف برای کار، تحصیل و یا ادامه ی زندگی انتخاب کرده اند، به دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور علاقه بسیاری نشان می دهند. خوشبختانه این کشور از قانون تک تابعیتی بودن پیروی نمی کند و فرد خارجی می تواند هم تابعیت اولیه ی خود را حفظ کرده و هم برای دریافت تابعیت ترکیه اقدام نماید. در صورتی که متقاضی به مدت پنج سال در ترکیه به عنوان نیروی کار قانونی مشغول به کار باشد می تواند سال ششم درخواست تابعیت خود را اعلام نماید. راه دیگر برای دریافت تابعیت این کشور ازدواج با شهروند ترکیه می باشد. زمانی که سه سال از ازدواج با شهروند ترک بگذرد، فرد متقاضی می تواند درخواست تابعیت کند. حتی در صورتی که فرد از همسر ترک زبانش جدا شود، هیچ اختلالی در پروسه ی شهروندی اش اتفاق نمی افتد. روش سومی که می توان برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام کرد تولد است. متولدین غیر ترک در خاک ترکیه، در صورتی که به مدت سه سال پس از تولد در این کشور اقامت داشته باشند می توانند برای دریافت تابعیت این کشور درخواست دهند.

لازم به یادآوریست زمانی که در مورد مدت زمان اقامت در ترکیه صحبت می کنیم، این نکته را نیز باید در نظر بگیریم که شخص متقاضی دریافت تابعیت ترکیه نباید بیشتر از شش ماه خارج از این کشور سکونت داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت ترکیه

_ پاسپورت معتبر

_ چهار قطعه عکس پاسپورتی

_ سند ازدواج ( در صورت وجود)

_ ارائه ی مدارک پزشکی مورد نیاز که ثابت می کنند شخص درخواست دهنده از سلامت جسمی و روانی تعریف شده در وبسایت مهاجرت به  ترکیه برخوردار است.

کلام آخر

امیدواریم با مطالعه ی این مقاله اطلاعات کافی در زمینه ی مهاجرت به ترکیه کسب کرده باشید. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی طرق مهاجرت به ترکیه  و هم چنین سایر کشور ها داریم می توانید با کارشناسان ارشد موسسه ی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید و از مشاوره ی رایگان با ما برخوردار شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *