مهاجرت به کشور آمریکا

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا در رتبه ای تک رقمی در لیست کشورهای مهاجرپذیر می باشد این در حالی است که ریاست جمهوری این کشور نگرش منفی به مهاجران دارد. در حال حاضر نگرش ها و قوانین مربوط به مهاجرت به ایالات متحده نسبت به زمان استقلال تغییر یافته است. مهاجرت به آمریکا از روش های متفاوتی امکان پذیر است. مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و نامزدی، تولد و پناهندگی و… که در ادامه مقاله به آن ها پرداخته می شود از روش های عمومی برای مهاجرت هستند.

البته برای ایرانیان راه های بسیار محدودتری در حال حاضر و در سال های 2019-2020 وجود دارد، چرا که روابط ناپایدار سیاسی نیز بر روی مساله مهاجرت تاثیر بسزایی دارد. در صورتی که شما هم رویای مهاجرت به آمریکا را در سر دارید، با مطالعه این مقاله و هم چنین مراجعه به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید به اطلاعات جامعی دست یابید.

بررسی سوابق تاریخی مهاجرت به آمریکا

هزاران سال قبل از این که اروپایی ها از دریای عثمانی عبور کنند، مهاجران زیادی به آمریکای شمالی و سرزمین های زیادی در این قاره مهاجرت نمودند که بعدها به ایالات متحده تبدیل شدند. آنها اجداد بومی آمریکایی بودند که در طول آخرین عصر یخبندان، حدود 20،000 سال پیش از آسیا به آمریکای شمالی متصل شده بودند. در اوایل دهه 1600 میلادی، جوامع مهاجران اروپایی از جمله اسپانیایی ها در فلوریدا، انگلیسی ها در نیوانگلند و ویرجینیا، هلندی ها در نیویورک به این کشور مهاجرت نمودند. هم چنین برخی از اقلیت های مذهبی Puritans برای آزادی مذهبی به این کشور آمدند.

بسیاری از مهاجران به دنبال فرصت های اقتصادی بیشتری به این کشور مهاجرت کردند. صدها هزار نفر از آفریقایی ها برای بردگی به آمریکا وارد شدند. آمریکا همیشه در صدر مقاصد مهاجرتی مهاجران قرار دارد و می توان گفت طبق آخرین آمارها حدود 56% از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می دهند.

آشنایی با قوانین مهاجرت به آمریکا

کنگره کشور آمریکا در تاریخ مارس 1790 قانون اول مهاجرت را تصویب می کند. براساس این قوانین شخص باید حق شهروندی ایالات متحده را بپذیرد. هم چنین براساس این قانون به هر فرد سفید پوست آزاد که دارای شخصیت خوبی باشد، اجازه می داد برای 2 سال یا بیشتر در ایالات متحده برای درخواست حق شهروندان این کشور اقدام نمایند.

چرا که بدون داشتن حق شهروندی، ساکنین این کشور که از حمایت قانون اساسی برخوردار نباشد، از حقوق زیادی نظیر حقوق زیر برخوردار نخواهند بود:

 • حق رای
 • حق مالکیت اموال
 • حق شهادت

در تاریخ اوت 1790 اولین سرشماری برگزار شده در ایالات متحده انجام شد. بر اساس این سرشماری، انگلیسی ها بزرگترین گروه قومی در این کشور بودند که میزان آنها 3.9 میلیون نفر بود، اما تقریبا یک پنجم آمریکایی از قاره آفریقا هستند.
پس از جنگ 1812، صلح بین ایالات متحده و بریتانیا دوباره برقرار شد. مهاجرت از اروپای غربی به یک سیلاب در این کشور تبدیل می شود که باعث تغییر در میزان جمعیت در ایالات متحده می شود. این نخستین موج عمده مهاجرت تا زمان جنگ داخلی بود.

تغییر قوانین مهاجرتی آمریکا پس از سال 1800 میلادی

بین سال های 1820 و 1860، ایرلندی ها، که بسیاری از آنها کاتولیک بودند، حدود یک سوم از مهاجران این کشور بودند و حدود 5 میلیون مهاجر آلمانی نیز به ایالات متحده آمدند که بسیاری از آنها مزارع را خریداری کردند و در شهرهای سنت لوئیس و سینسیناتی مستقر شدند.

اما در سال 1849 اولین حزب سیاسی ضد مهاجر در آمریکا تشکیل شد این حزب برای ورود تعداد زیادی از مهاجران آلمانی و ایرلندی مختالفت نمودند. در سال 1875 پس از جنگ داخلی، برخی از ایالت ها قوانین مهاجرت خود را تغییر دادند و قوانین جدید راتصویب کردند. در سال 1875 دیوان عالی این کشور اعلام کرد که مسئولیت دولت فدرال در راستای ایجاد و اجرای قوانین مهاجرت این کشور می باشد.

اطلاعات شهروندان غیر آمریکایی برای مهاجرت

سردرگمی در رابطه با موضوع اسناد مورد نیاز برای سفر و ورود به ایالات متحده می تواند برای متقاضیان مهاجرت به آمریکا مشکل آفرین باشد. متقاضیان برای دریافت اطلاعات مربوط به ویزای ایالات متحده می توانند به مراکزی نظیر وزارت امور خارجه ایالات متحده، اداره امور کنسولی و سایر شرکت های دولتی و خصوصی این مراجعه نمایند و اطلاعات مورد نیاز خود را از وب سایت های این مراکز در یافت نمایند. اشخاصی که برای مهاجرت به آمریکا نیازی به ویزا ندارند ذیلا بیان می شود:

 • کارگران حرفه ای NAFTA از کانادا و مکزیک: براساس توافقنامه انجام شده تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) که بین کشور های مکزیک، آمریکا و کانادا و برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین آنها برقرار شده است. برخی از متخصصان واجد شرایط NAFTA نیاز به دریافت ویزای غیر حرفه ای NAFTA Professional (TN) دارند. اگر یک متخصص NAFTA واجد شرایط معیارهای خاصی باشد، در این صورت ممکن است برای ورود به ایالات متحده نیازی به ویزا نباشد.
 • شهروندان کانادا: در صورتی که متقاضیان مهاجرت به آمریکا دارای حق شهروندی کانادا باشند می توانند حتی بدون در یافت ویزای موقت برای وارد شدن به ایلات متحده اقدام نمایند.

 

طرق مهاجرت به آمریکا

همان طور که می دانید به تازگی و با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا یعنی ترامپ امکان مهاجرت به این کشور کمی کم شده است. اما ازجمله مهم ترین روش های ممکن برای مهاجرت به این کشور عبارتند از:

 • مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آمریکا از طریق کار
 • مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج و تولد
 • مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی

درادامه مقاله به بررسی برخی از این روش ها خواهیم پرداخت.

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

دانشجویان ایرانی به خصوص نخبگان و تیزهوشان علاقه به ادامه تحصیل در کشور آمریکا به دلیل دارا بودن برترین نظام آموزشی را دارند. آمریکا را می توان بهشت دانشجویان نامید. این کشور با داشتن بیشترین مراکز آموزش عالی و همچنین بالاترین سطح کیفی آموزشی و پژوهشی در دنیا، همه ساله پذیرای بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی است. افرادی که در رشته های مطلوب و سطوح عالی تحصیل کرده اند، می توانند به سهولت جذب بازار کار شده و نهایتا اقامت دائم این کشور را به دست آورند.

در بحث تحصیل در یک کشور خارجی هزینه ها بسیار با اهمیت است که به طور تقریبی به شرح زیر است:

مقطع تحصیلی میانگین هزینه ها به $ (دلار)
کارشناسی 8.230 الی 33.450
کارشناسی ارشد 8.670 الی 29.960
دکتری 10.830 الی 42.920

مهاجرت به آمریکا از طریق کار

این کشور بیشترین نوع ویزا را برای گروه های مختلف در نظر گرفته که در شرایط مختلف آن ها را برای متقاضیان واجد شرایط صادر می کند.

 • ویزای H1-B برای نیروی کار ماهر و متخصص
 • ویزای H2-B برای کارهای موقت
 • ویزای EB3 برای نیروی کار غیرماهری که در مواقع اعلام نیاز از سوی دولت، کارفرمای آمریکایی یافته باشد و …

هم اکنون پس از یک دوره رکود عظیم اقتصادی و با اتخاذ سیاست های ملی گرایانه از سوی رئیس جمهور آن، نرخ بیکاری در این کشور به عدد مطلوب %4 در سال 2018 میلادی رسیده است.

بررسی میزان درآمدها در آمریکا

در یررسی ایالات متحده آمریکا به 19 شهر می رسیم که در 5% آن ها میزان متوسط درآمد 376.587$ (دلار) تخمین زده شده است. در جدول زیر به میزان درآمدها در برخی شهرهای آمریکا می پردازیم:

ایالات میزان حدودی درآمدها به $ (دلار)
سانفرانسیسکو 657.116
واشنگتن 582.044
نیویورک 534.721
بوستون 501.668
سیاتل 501.455
هوستون 428.819
شیکاگو 421.347

بررسی هزینه زندگی در مهاجرت به آمریکا

مهاجران در زمان مهاجرت به مهمترین چیزی که فکر می کنند، بحث هزینه ای رایج زندگی در کشور مقصد است. البته می توان گفت که این نگرانی بسیار به جاست. زیرا هزینه های جاری قابل چشم پوشی نیست.

ذیلا به برخی از اقلام هزینه ها در جدول زیر می پردازیم:

اقلام مصرفی هزینه به $ (دلار آمریکا)
1 وعده غذایی در رستوران گران قیمت 15.00
برنج (1 کیلوگرم) 3.82
تخم مرغ (12 عدد) 2.26
مرغ (1 کیلوگرم) 8.45
گوشت (1 کیلوگرم) 11.47
بلیط یکطرفه حمل و نقل عمومی 2.25
تاکسی 3.50
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1.301.17
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر 1.915.61

با توجه به اتمام مقاله مهاجرت به آمریکا و در صورتی که شما هم علاقه مند به کسب نمودن اطلاعات بیشتری در رابطه با روش های مهاجرتی به این کشور می باشید، با مراجعه نمودن به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نظیر سرمایه گذاری در آمریکا و اروپا و یا کار در آمریکا به اطلاعات جامعی دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *