مهاجرت سرمایه گذاری در سوئیس

سرمایه گذاری در سوئیس

سرمایه گذاری در سوئیس

یکی از روش های مهاجرت و اقامت به کشور سوئیس، سرمایه گذاری در سوئیس می باشد. سوئیس به نام کنفدارسیون سوئیس در بخش اروپای غربی است. شهر برن پایتخت این کشور است. کشور سوئیس 26 ایالت دارد. که به هر کدام از آن کانتون گفته می شود. کشور سوئیس از لحاظ اقتصادی با ثبات است و کشور ثروت مندی می باشد. رتبه ثروتمند ترین کشور را در کل جهان را به خود اختصاص می دهد.

قطب های اقتصادی کشور سوئیس زوریخ و ژنو هستند. در این کشور تنها کشوری است که به 4 زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانی مسلط هستند. اما تعداد بیشتری به زبان آلمانی صحبت می کنند. کشور سوئیس کشور اروپایی نیست اما جزء تجارت آزاد اروپا می باشد. در اقتصاد این کشور صنعت بانکداری، بیمه بسیار پیشرفته می باشد. کشور سوئیس کشوری زیبا و پر بازدید کننده است. شکلات، پنیر، ساعت، بانکداری، بیمه و آموزشگاه مالی در دنیا معروف است. کشور سوئیس شرکت های گسترده ای دارد که درآمد این شرکت ها زیاد می باشد.

قوانین سرمایه گذاری در سوئیس

از مهم ترین قوانین برای سرمایه گذاری در کشور سوئیس به شرح زیر است:

آیتمشرح
راحتی شروع یک بیزینس در سطح جهانرده 36 از میان 190 کشور
نرخ بیکاری در سوئیس2.5%
نرخ مالیات بر درآمد شخصی در سوئیس40%
نرخ مالیات شرکت ها در سوئیس18%
تولید ناخالص داخلی در سوئیس678.9 میلیارد $ (دلار)
نرخ تورم0.94%
منطقه آزادندارد

انواع سرمایه گذاری در سوئیس

به صورت کلی 2 نوع سرمایه گذاری می توان در این کشور انجام داد یکی سرمایه گذاری مستقیم و دیگری سرمایه گذاری غیر مستقیم. سرمایه گذاری مستقیم سرمایه گذاری عمومی است که به منظور فعالیت های تجاری داخلی و خارجی در کشور به صورت مستقیم و برای مدت طولانی انجام می شود. سرمایه گذاری مستقیم در این کشور می تواند با تاسیس یک شرکت فرعی، خرید ملک، تاسیس دفتر نمایندگی یا شراکت در کمپانی ها در کشور انجام شود یا اگر یک سرمایه گذاری که حداقل 10% از سهام شرکتی را در اختیار داشته باشد، دارای حق سود و زیان باشد.

سرمایه گذاری های غیر مستقیم در این کشور توسط سرمایه گذاری های سرمایه ای انجام می شود که به صورت غیر مستقیم بر بازار اثر می گذارد. سرمایه گذاری های غیر مستقیم مانند خرید اوراق بهادار و قرضه های دولتی و خرید و فروش سهام و از این دست می باشد.

 

انواع سرمایه گذاری در این کشور عبارتست از:

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در سوئیس
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق و قرضه در سوئیس
 • سرمایه گذاری در سوئیس از طریق خرید املاک
 • سرمایه گذاری در سوئیس از طریق کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در سوئیس از طریق تمکن مالی

مزایا و معایب سرمایه گذاری در سوئیس

برای همه کشورها، همچنین برای سوئیس نیز، سرمایه گذاری های بین المللی برای رشد اقتصادی بسیار مهم هستند. سوئیس به دلیل صادرات کالاها و خدمات صنعتی، یک کشور مشهور برای سرمایه گذاری مستقیم است، اما سرمایه گذاری های بسیار خوبی را نیز از خارج دریافت می کند. تعداد سرمایه گذاران علاقمند به افتتاح شرکت در سوئیس به طور مداوم در حال افزایش است. جهت کار در این کشور مقاله ویزای کاری سوئیس را مطالعه بفرمائید.

اما نگاهی به مزایا و معایب سرمایه گذاری با توجه به قوانین سرمایه گذاری در سوئیس بیاندازیم:

مزایامعایب
زیرساخت های کلاس جهانیکشوری در محاصر خشکی و عدم دسترسی به بنادر
نیروی کار بسیار ماهربازار کوچک و بسیار رقابتی
وجود یک محیط قانونی و نظارتی برای شرکت هااستانداردهای بسیار دقیق مانند کیفیت، بسته بندی محصولات و غیره که همه .شرکت ها با آن روبرو هستند
موقعیت جغرافیایی استراتژیک و زیرساخت های حمل و نقل عالی که امکان دسترسی ممتاز کشور به بازارهای اروپایی (غرب و شرق)، آفریقا و خاورمیانه را فراهم می کند.وابستگی اقتصاد سوئیس به تجارت، خدمات مالی و حضور شرکت های چند ملیتی
یک بازار عالی برای محصولات و خدمات پیشرفته و محصولات با کیفیت بالا، و آن را به یک کشور آزمایشی ایده آل برای معرفی محصولات جدید تبدیل می کند.ارزش افزوده فرانک سوئیس و اسرار بانکی
مرکز عمده تحقیق و توسعه، ارائه فرصت های عالی برای مشارکت ها (مانند بیوتکنولوژی و فناوری نانو)
ثبات سیاسی و اجتماعی و روابط نزدیک با اتحادیه اروپا
بی طرفی سیاسی نسبی این کشور خطرات ناشی از تنش و تحریم های اقتصادی را که می تواند رشد اقتصادی و جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی را کند به حداقل می رساند.

شرایط سرمایه گذاری در سوئیس

کشور سوئیس در قسمت تولیدات بسیار پیشرفته است. تولید در مواد شیمیایی، کالاهای بهداشتی، کالاهای دارویی و ابزارهای موسیقی می باشد. در این کشور بیشتر از 5 میلیون نفر به کسب و کار مشغول هستند. کشور سوئیس بازار کار منعطفی دارا می باشد. نرخ بیکاری در این کشور کم است. سطح زندگی و امید به زندگی در این کشور بسیار بالا می باشد. مقدار حقوق و دستمزد برای کارکنان زیاد می باشد. جهت مهاجرت به این کشور مقاله شرایط مهاجرت به سوئیس را مطالعه بفرمائید.

ویزای سرمایه گذاری کشور سوئیس

کار در کشور سوئیس باید مجوز کار کردن را دریافت کنید البته برای کشورهای اروپایی نیاز به مجوز گرفتن نیست. برای مهاجرت به کشور سوئیس از راه ویزای کار، اول باید شهروندان کشور اروپایی به مدت 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشند. سپس به دنبال کار یا کسب و کار باشند. باید در این مدت به صورت اینترنتی در کنسولگری ثبت نام کنند.

افراد غیر اروپایی باید برای دریافت ویزای کاری کشور سوئیس احتیاج به نامه تمکن مالی دارند و باید با دریافت مجوز اقامت در کشور سوئیس به سفارت کشور سوئیس بدهند و می توانند کار و زندگی را در این کشور را ادامه دهند. مهاجرت کاری به کشور سوئیس و دریافت اقامت کشور سوئیس را باید به افراد غیر اروپایی پیشنهاد شود که بتوانند ویزای کاری دریافت کنند. پیدا کردن شغل های گوناگون برای دریافت ویزای کاری سوئیس از راه تماس با کارفرما، تبلیغات موسسات سوئیسی، روزنامه ها، موسسات کاریابی امکان پذیر می باشد.

متقاضی باید این نکته را در نظر داشته باشد که ثبت شرکت در این کشور همانند دیگر کشور دارای قوانین خاصی می باشد. افراد باید تمامی این قوانین را برای ثبت شرکت رعایت کنند. از آن جایی که سرمایه گذاری در کشور سویس از مزایای بسیار خوبی برخوردار است. اکثر سرمایه گذاران، راغب به مهاجرت سرمایه گذاری به این کشور هستند.

از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افراد می توانند بعد از گذشت یک سال از ثبت شرکت نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنند.
 • بعد از گذشت 3 سال و تمدید هر ساله ویزا می توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.
 • افراد بعد از ثبت شرکت می توانند برای اعضاء خانواده خود نیز اقامت سوئیس دریافت کنند.
 • این کشور برای افرادی که به دنبال تجارت آزاد و به دور از تحریم می باشند بسیار مناسب می باشد.
 • افراد می توانند بعد از ثبت شرکت در دیگر کشورای اروپایی نیز تجارت کنند.
 • بعد از ثبت شرکت باید افراد مالیاتی را که در نظر گرفته می شود بپردازند.

بررسی سرمایه گذاری در سوئیس

کارفرماهایی که تمایل دارند برای موسسات و شرکت خود افراد غیر اروپایی را استخدام کنند و کارفرما باید اثبات کنند که نیرو کار اروپایی برای کار مربوطه نبوده است و از نیروی غیر اروپایی استفاده کرده است. کسانی که تمایل دارند که کار باید از مدیران، متخصصان و کارگران با تجربه باشند و سوابق رابطه تجاری با کشور سوئیس ندارد باید از نیروهای غیر اروپایی استفاده کند و باید سوابق شغلی و مدرک کارشناسی مربوط با کار مورد نظر باشند. از این رو جهت زندگی در این کشور مقاله هزینه زندگی در سوئیس را بررسی بفرمائید.

انواع مجوز کار در سوئیس

اجازه کار در کشور سوئیس به 4 دسته تقسیم می شود:

 1. اجازه L
 2. مجوز B
 3. مجوز C
 4. مجوز G

مدارک لازم بابت ویزای سرمایه گذاری در سوئیس

مدارک لازم بابت ویزای سرمایه گذاری در سوئیس عبارتست از:

 • داشتن گذرنامه (پاسپورت) که معتبر باشد.
 • 2 عدد عکس واضح و پشت زمینه سفید
 • رزومه شخصی
 • فرم درخواست برای دریافت ویزای کاری کشور سوئیس باید پر شود.
 • بین کارفرما و متقاضی باید قرارداد مشخص و دقیق منعقد شده باشد.
 • گواهی و مدرک که اثبات کند که کار مد نظر در کشور سوئیس و کشورهای اروپایی که داشته باشد. نیرو کاری وجود نداشته باشد.
 • کپی از مدارک تحصیلی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا و ترجمه این مدارک
 • کپی از مدارک و مهارت های کاری

قوانین چند جانبه سرمایه گذاری در سوئیس

قوانین چند جانبه سرمایه گذاری در سوئیس

سوئیس بخشی از معاهده منشور انرژی (ECT) است که به معنای حمایت از سرمایه گذاری های غیرتجاری در بخش انرژی است. به عنوان بخشی از ECT، سوئیس همچنین از مکانیسم حل و فصل اختلافات سرمایه گذاری نیز سود می برد. براساس موافقت نامه های توسعه و حمایت سرمایه گذاری دو جانبه، سوئیس طبق قوانین بین المللی در مورد حمایت از سرمایه گذاری های بین المللی خود در مسیرهای دوجانبه مذاکره می کند. سوئیس همچنین از طریق انجمن تجارت آزاد اروپا با توافق نامه های تجارت آزاد با رعایت کلیه مقررات قانونی با سایر کشورها مذاکره می کند. علاوه بر این، سوئیس با تعداد زیادی از کشورها معاهدات مالیات مضاعف امضاء کرده است تا از تأمین شرایطی که سرمایه گذاران خارجی در سوئیس و کشور محل اقامت آنها مالیات می گیرند، جلوگیری کنند. جهت سرمایه گذاری در سایر کشورهای اروپایی مقاله سرمایه گذاری در فرانسه را مطالعه بفرمائید.

قوانین مربوط به سرمایه گذاری خارجی در سوئیس

سوئیس کشوری است که دارای چارچوب قانونی به ویژه برای سرمایه گذاران خارجی است. دولت فدرال به همه 26 کانتون اجازه می دهد تا سیاست های جذب سرمایه گذاری خارجی خود را تنظیم کنند. بسیاری از کانتون ها به سرمایه گذاران خارجی معافیت مالیاتی و سایر مشوق های مالیاتی ارائه می دهند. به عنوان مثال برخی از کانتون ها 10 سال معافیت مالیاتی را برای شرکتهای جدید ارائه می دهند. علاوه بر این، هیچ نظارت و غربالگری روی سرمایه گذاری های خارجی مگر در بخش های خاصی مانند ارتباطات انجام نمی دهد. برای شرکت هایی که در زمینه های بانکی و بیمه فعالیت می کنند مجوز دولتی برای سرمایه گذاری در کشور لازم است. همچنین خارجی ها می توانند در سوئیس شرکت تاسیس کنند که لازمه حضور یک شهروند سوئیسی یا مقیم سوئیسی در هیئت مدیره می باشد.

بدست آوردن سهام اکثریت یک شرکت محلی در سوئیس نیز برای سرمایه گذارن قانونی است. نیازی به اظهارنامه ندارد با این حال، به منظور جلوگیری از سوء استفاده در بازار، دولت سوئیس دستورالعمل های موقت را در صنعت بانکی معرفی کرده است که براساس آن بانک ها باید صاحب سود وجوه سرمایه گذاری شده را شناسایی کنند. دولت همچنین به بانکهای سوئیس دستور داده است که حساب های بانکی با شماره های ناشناس را ببندند. سوابق بانکی را 10 سال پس از بسته شدن یک حساب نگه دارند. از کمک های جدی به مشتریان برای فرار از مالیات خودداری کنند.

قانون اساسی سوئیس حقوق مالکیت را تضمین می کند با این حال، طبق اختیارات قانون اساسی خود، دولت های فدرال و کانتون می توانند از طریق یک روند قانونی، املاک را به دلایل منافع عمومی و فساد سلب یا محدود کنند. در چنین مواردی، غرامت کامل پرداخت می شود.

تمکن مالی در سوئیس

افراد خارجی که دارای شرایط خوب مالی و مساعدی هستند می توانند به اعلام این موضوع در سوئیس سرمایه گذاری کنند. برای این کار چنانچه فرد سرمایه گذار بالای 55 سال سن داشته باشد بایستی به ازای هر سال 50000€ (یورو) به اضافه مبالغ دیگر برای اعضاء خانواده بپردازد. توجه داشته باشید در اینصورت فرد حق استخدام و کار در سوئیس را ندارد. همچنین ممکن است این مبالغ با توجه به کانتون محل زندگی متفاوت باشد. افرادی زیر 55 سال نیز با توجه به دارایی ها و شرایط خود بایستی مبلغی سالیانه بر اساس درآمد و دارای خود بپردازند. در برخی کانتون ها مبلغی 7 برابر اجاره ارزش اجاره ملک را که این مبلغ بسیار بالا و بیش از CHF400000 (فرانک سوئیس) خواهد بود بایستی بپردازد.

در نظر داشته باشید که از طریق خرید ملک در سوئیس نمی توان اقامت بلند مدت را در این کشور اخذ کرد. اما با سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در سوئیس در مواردی خاص، کارآفرینی و تمکن مالی امکان پذیر است. با دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری مهاجرین با اخذ اقامت نوع C می توانند تابعیت کشور سوئیس را نیز دریافت کنند. توجه داشته باشید که مهاجرت به این کشور علاوه بر سرمایه گذاری، از طریق کار در سوئیس و تحصیل در سوئیس نیز امکان پذیر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرد و یا به صورت حضوری به موسسه مراجعه بفرمایید.

سوالات متداول در باب سرمایه گذاری در سوئیس

در این بخش نظر شما را به سوالات متداول در باب سرمایه گذاری در سوئیس جلب می می کنیم:

 • سرمایه گذاری در سوئیس به چه روش هایی امکان پذیر است؟ سرمایه گذاری در سوئیس به روش های خرید ملک، کارآفرینی، ثبت شرکت امکان پذیر است.
 • آیا سرمایه گذاری در سوئیس منجر به اقامت دائم این کشور می شود؟ خیر تمام روش های سرمایه گذاری در سوئیس منجر به اخذ اقامت نمی شوند. در ضمن با همه روش ها نمی توان تابعیت این کشور را اخذ نمود.
 • چه صنایعی برای سرمایه گذاری در سوئیس مناسب هستند؟ بهترین صنایع عبارتند از: مالی و بانکی، بخش مسافرتی و گردشگری، تجهیزات پزشکی و امنیتی، ساخت و ساز، فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور
 • آیا خرید ملک به عنوان سرمایه گذاری در سوئیس منجر به اخذ اقامت این کشور می شود؟ خیر، خرید ملک در این کشور منجر به دریافت اقامت نمی شود. سوئیس به دلیل رازداری بانکی و سیاست های امنیتی پولی، همراه با زیر ساخت های مناسب برای سرمایه گذاری مناسب است.
5/5 - (7 امتیاز)

5 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در سوئیس

 1. امیرحسین گفت:

  سلام
  مقاله خیلی خوبی بود.
  ممنون

 2. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد سرمایه گذاری در سوئیس تشکر می کنم اگه امکنش هست در مورد تحصیل دکترا در سوئیس هم مطلب بذارید

 3. قراری گفت:

  سلام. در مورد ثبت شرکت در سوئیس هم میگید. ممنون

 4. علی رضایی گفت:

  سرمایه گذاری در سوئیس شامل چه مواردی میشه؟

 5. لیلا گفت:

  پیشنهاد شما سرمایه گذاری در چه زمینه ای هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *