مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ترکیه » سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه 

سرمایه گذاری در ترکیه

با توجه به توسعه اقتصادی کشور ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه به گزینه ای ایده آل برای ورود و اقامت در این کشور تبدیل شده است. کشور ترکیه عضو اتحادیه اروپا نمی باشد اما با کاهش اخیر قیمت نفت سود فراوانی را دریافت نموده و به رشد اقتصادی این کشور کمک چشم گیری شده است در نتیجه بسیاری از سرمایه گذران به سرمایه گذاری در ترکیه علاقه مند شده اند. عواملی چون افزایش فعالیت های تجاری، وجود نیروی کار جوان و ماهر، وجود زیر ساخت های توسعه یافته در بخش ارتباطات و انرژی، هزینه های اندک نقل و انتقالات دریایی و …. کشور ترکیه را به مقصدی مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل نموده است.

در گذشته سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ترکیه با محدودیت هایی همراه بودند اما امروزه مسئولین این کشور محدودیت های موجود در این امر را از میان برداشته و یک محیط تجاری مناسب برای شروع کسب و کار و سرمایه گذاری فراهم نموده اند. قوانین مربوط به عدم تبعیض و برابری سرمایه گذاران خارجی و میزان مالیات بر درآمد کم (۲۰ درصد) در این کشور سبب شده است که در کشور ترکیه بیش از ۳۳ هزار شرکت توسط شهروندان خارجی بنا شود.

امکان سرمایه گذاری در ترکیه به سرمایه گذاران خارجی اعطا می گردد به طور مثال در بخش هایی نظیر شراکت در پروژه های دولتی یا خصوصی و بهره مندی از سود ماهیانه، خرید ملک، راه اندازی کسب و کار و …. امکان سرمایه گذاری وجود دارد. برخی از افراد تمایل دارند با تجربه و سودی که در کسب و کار خود در کشور مبدا دارند نسبت به راه اندازی کسب و کار خود به صورت مستقل یا شعبه در کشورهای دیگر نظیر کشور ترکیه اقدام نمایند که از این طریق بتوانند علاوه بر دریافت سود، اقامت این کشور را نیز اخذ نمایند. به طور کلی برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه به مبلغی بین صد و پنجاه تا دویست میلیون تومان نیاز است که در صورتی که کار مورد نظر سود ده باشد طی پروسه ۴ تا ۵ ساله به اقامت این کشور منجر می شود. برخی از افراد نیز تمایل دارند با خرید ملک در این کشور پروسه اقامتی خود را سریع تر به نتیجه برسانند.

در صورتی که سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه غیر نقدی داشته باشند میزان سرمایه آن ها بر اساس قانون تجارت کشور ترکیه ارزش گذاری می گردد و متناسب با آن می توانند سرمایه گذاری کنند. شرکت های خارجی که در کشور ترکیه راه اندازی شده اند در صورتی که مجوز وزارت کار و امنیت اجتماعی کشور ترکیه را دارا باشند می توانند برای استخدام کارکنان خارجی اقدام نمایند. همان طور که دولت ترکیه مجوز سرمایه گذاری را به سرمایه گذاران خارجی می دهد انتظار دارد که سرمایه گذاران از عملکرد و میزان سوددهی خود اطلاعات آماری تهیه نموده و در اختیار دولت ترکیه قرار دهد که برای تهیه برنامه های کلان اقتصادی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مواردی که سرمایه گذار باید در اختیار دولت ترکیه قرار دهد شامل وضعیت سرمایه و عملکرد، وضعیت حساب و تراز پرداخت ها، وضعیت انتقال حساب ها و نقدینگی میان شرکای داخلی و خارجی می شود.

در پروسه سرمایه گذاری جز در مواردی که برای اهداف مصالح عمومی بر اساس فرآیندهای قانونی برای جبران خسارت های ایجاد شده نسبت به اموال تصمیماتی اخذ می گردد، سرمایه و اموال سرمایه گذار مصادره یا سلب مالکیت نمی شود و سرمایه گذاران خارحی برای خروج سرمایه یا اموال خود از کشور ترکیه می توانند بسیار آزادانه عمل نمایند. دادگاه های محلی می تواند مکانی مناسب برای حل اختلافات ناشی از سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی محسوب شود.

 

مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه

به طور کلی برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه مدارکی مورد نیاز می باشد که باید توسط سر کنسولگری این کشور رسمی شوند. مدارک مورد نیاز عبارت اند از:

  • اصل گواهی رسمی وابستکی به همراه چهار کپی از آن
  • پاسپورت هر یک از سهامداران به همراه دو کپی از آن (در صورتی که شریک خارجی، شخص حقیقی باشد)
  • امضا رسمی دادخواست به همراه دو کپی از آن
  • شناسنامه و کارت هویت مدیران شرکت به همراه یک کپی از آن

به علت افزایش میزان حقوق بازنشتگی و بیمه، تقاضای خرید ملک و زمین در کشور ترکیه افزایش یافته و  ثبت شرکت و شروع به کار شرکت ها و همین طور سرمایه گذاری افراد خارجی در این مناطق تاثیر مثبتی در سیستم خرید ملک کشور ترکیه گذاشته است. با توجه به افزایش میزان خرید و فروش ملک در کشور ترکیه، هنوز نرخ مبلغ خرید و فروش مناسب بوده و افزایش هنگفتی نداشته است. بر اساس قوانین جدید، دولت ترکیه امکان خرید ملک را به متقاضیان این امر اعطا می نماید اما قوانین و شرایط خاصی را برای متقاضیان وضع نموده است. افرادی که در این کشور ملکی را خریداری می نمایند می توانند از ۳ ماه تا یک سال در این کشور اقامت نمایند که در صورتی که پس از یک سال متقاضی هنوز صاحب ملک و سند ملک باشد می تواند برای یک سال دیگر اقامت خود را تمدید نماید. دقت نمایید که خرید ملک در کشور ترکیه در نهایت به اقامت دائم یا پاسپورت این کشور منجر نمی شود و متقاضیان تنها می توانند اقامت کوتاه مدت با قابلیت تمدید دریافت نمایند، بر همین اساس بسیاری از افراد که تمایل به اخذ اقامت دائم یا پاسپورت کشور ترکیه دارند ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه را به عنوان هدف خود قرار می دهند. در صورتی که متقاضی از این راه به مدت ۵ تا ۸ سال در کشور ترکیه اقامت نماید و مدارک لازم را نظیر بیمه داشته باشد و شرایط و قوانین کشور ترکیه را رعایت نماید می تواند برای اخذ اقامت دائم درخواست دهد. پروسه اخذ اقامت دائم ممکن است یکسال به طول بیانجامد.

به طور کلی روش های بسیاری برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد که متقاضیان اخذ اقامت می توانند با بررسی هر یک از این روش ها بهترین گزینه را برای اقدام انتخاب نمایند. سرمایه گذاری در ترکیه می تواند گزینه مناسبی محسوب شود در صورتی که متقاضی این امر به تمامی شرایط و قوانین سرمایه گذاری در ترکیه واقف باشد و پس از اطلاع از آن نسبت به این امر اقدام نماید. در این مقاله تلاش نمودیم در خصوص سرمایه گذاری در ترکیه اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم، دقت نمایید که اخذ مشاوره در خصوص راه های ورود به کشور ترکیه می تواند راهنمای مناسبی برای شما مسحوب گردد. مشاورین متخصص موسسه سفیران سروش سعادت می توانند شما را در زمینه بهترین راه ورود به کشور ترکیه متناسب با شرایط خود راهنمایی نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *