مهاجرت تحصیلی جمهوری چک

تحصیل دندانپزشکی در چک

تحصیل دندانپزشکی در چک

تحصیل دندانپزشکی در چک عالی‌ترین فرصت تحصیلی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی به شمار می رود. نحوه پذیرش در دانشگاه های چک ارتباط مستقیم با زبان تحصیلی و دانشگاه انتخابی دانشجو دارد. بر همین مبنا، دریافت پذیرش در دانشگاه های دولتی به مراتب دشوار تر از دانشگاه های خصوصی در چک است. چراکه شهریه و هزینه تحصیلی در دانشگاه های خصوصی بیشتر می باشد.

مزایای تحصیل در چک

تحصیل دندانپزشکی در چک مزایایی را برای دانشجو به همراه دارد. این مزایا به شرح ذیل می باشند:

 • دانشجو این امکان را دارد که به زبان تحصیلی انگلیسی در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهد.
 • هزینه های تحصیلی و زندگی در جمهوری چک نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه می باشد.
 • امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر در جمهوری چک برای دانشجویان فراهم است.
 • مدارک تحصیلی که توسط دانشگاه های چک به دانشجویان اعطا می گردد، از اعتبار بین المللی برخوردارند.
 • در صورت تمایل دانشجو به کار، این مجوز برای او صادر می گردد.

تحصیل دندانپزشکی در چک

جمهوری چک (Czech Republic) واقع در اروپای مرکزی می باشد و شهر پراگ به عنوان پایتخت این کشور شناخته می‌شود. این کشور در سال 1990 میلادی جدایی خود از کشور چکسلواکی را رسما اعلام نمود. ناگفته نماند که جمهوری چک تا سال 1918 میلادی، بخشی از امپراتوری اتریش محسوب می گردید.

درسال 1999میلادی با ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) هم پیمان شد و درسال 2004 میلادی درفهرست کشورهای اتحادیه اروپا قرار گرفت. از آثار یونسکو در جمهوری چک می توان به 12 منطقه تاریخی اشاره نمود. زبان تکلم مردم این کشور چکی می‌باشد اما به زبان اسلواکی یا زبان‌های دیگر اقوام این کشور نیز صحبت می‌کنند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی

عوامل مهمی در تصمیم گیری افراد برای تحصیل دندانپزشکی در چک وجود دارد. از مهمترین آنها می توان به هزینه های تحصیلی در جمهوری چک اشاره نمود. این هزینه نسبت به شهر محل تحصیل و سبک زندگی افراد متغیر خواهد بود. به طور کلی هزینه تحصیل در این رشته در کشور چک مبلغی بین 800 الی 1000 یورو به صورت ماهیانه است.

در واقع هزینه ای معادل مبلغ 12 هزار یورو در طول سال را برای دانشجو در بر دارد. این مبلغ در انواع دانشگاه های جمهوری چک متفاوت و متغیر می باشد. هزینه‌ای که دانشجو می‌بایست بابت خوابگاه و یا منزل مسکونی پرداخت نماید بین 250 تا 300 یورو به‌صورت ماهیانه است. این هزینه ها به نوع خوابگاه یا خانه انتخابی دانشجو بستگی دارد و متغیر است.

کار ضمن تحصیل در جمهوری چک

دولت جمهوری چک به دانشجویان دانشگاه های این کشور امکان کار ضمن تحصیل در چک را داده است. بنابراین دانشجویان خارجی همزمان با تحصیل می توانند به مدت 20 ساعت در طول هفته را به فعالیت شغلی بپردازند. این در حالی است که دانشجویان بین المللی می بایست جهت کار ضمن تحصیل، مجوز کار اخذ نمایند. دانشجویانی که کمتر از 30 روز در طول سال مشغول کار هستند، نیاز به اخذ مجوز کار ندارند.

تحصیل دندانپزشکی در چک

تحصیل دندانپزشکی در چک شرایطی دارد که در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است. به‌طور مثال تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه چارلز پراگ این کشور به مدت 5 سال به طول خواهد انجامید. این رشته به زبان انگلیسی به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد. تعداد واحدهای درسی در این رشته، 300 واحد می باشد که دانشو بایستی گذرانده و نمره قبولی را اخذ نماید.

سخت گیری ها و دشواری هایی از سوی دانشگاه های چک جهت پذیرش برای دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی وجود دارد. این سختگیری ها شامل آزمون ورودی، مصاحبه های شفاهی مبنی بر انگیزه دانشجویان و… در دانشگاه های مشهور است. از این دانشگاه های چک با کالج ها و مراکز معتبر آموزشی قرارداد همکاری دارند.

ناگفته نماند دربرخی مواقع خود دانشگاه‌ها نسبت به تاسیس کالج‌ها جهت دوره پیش‌نیاز پزشکی به نام foundation اقدام می نمایند. هدف از این دوره‌ها آماده شدن دانش‌آموز جهت ورود به دانشگاه‌های عالی رتبه و همچنین کسب تخصصی آموزش آکادمیک است.کشور چک به‌عنوان یک کشور اروپایی، دارای مجهزترین امکانات تحصیل دندانپزشکی در چک به زبان انگلیسی درسطح اروپا می باشد.

تحصیل در دندانپزشکی دارای محدودیت سنی است؟

در شرایط تحصیل دندانپزشکی در چک محدودیت سنی وجود دارد که متقاضیان می بایست به آن توجه کافی داشته باشند. بدین صورت که سن متقاضیانی تحصیل در این رشته پس از دریافت مدرک دیپلم، نبایستی بیشتر از 21 سال باشد.

دانش آموزانی که در پراک مشغول تحصیل هستند، پس از پایان تحصیلات مدرک MDDr به آنها اعطا می گردد. این مدرک معادل مدلک DDS بوده و مورد تایید کل منطقه اتحادیه اروپا و آمریکا می باشد. دانش‌آموز با دردست داشتن این مدرک قادر است درعالی‌رتبه‌ترین دانشگاه‌های پزشکی ودندانپزشکی درسطح اروپا و آمریکا به ادامه تحصیل بپردازد.

 جمهوری چک چه دانشگاه‌هایی دارد؟

در جمهوری چک سه دانشگاه وجود دارد که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت در کشور است: اسامی این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه چارلز (Charles University)
 • دانشگاه علوم پزشکی پالاکی (Palaky University in Olomouc)
 • دانشگاه ماساریک برنو (Masaryk University Brno)

دانشگاه چارلز در سال 1348 میلادی در این کشور به تاسیس رسید. در واقع جزو قدیمی ترین دانشگاه ها در سطح اروپا محسوب می گردد که در شمال آلپ می باشد. این دانشگاه مهد پرورش بسیاری دانشمندان و محققان بین‌المللی است‌که بسیار مشهور بوده و در زمینه‌های علمی صاحب نظر هستند.

شرایط دوره‌های تحصیل در دندانپزشکی چیست؟

متقاضیان جهت پذیرش در دانشگاه چارلز می بایست در آزمون بین المللی SAT شرکت نمایند. این آزمون در مراکز خاصی در دنیا و در طول سال به دفعات برگزار می گردد.زمینه های درسی در این آزمون شامل زیست شناسی، شیمی و ریاضیات است. اعلام نتایج آزمون یک ماه پس از برگزاری آزمون می باشد. به طور معمول آزمون May توسط دانشجویان انتخاب می گردد. متقاضیان می بایست حدودا 1850 امتیاز را در آزمون SAT به دست آورند.

اطلاعات بیشتر درخصوص مهاجرت به چک و روش های مهاجرت را می توانید از موسسه سفیران سروش سعادت دریافت نمایید. کارشناسان ما پاسخگوی هرگونه سوالات شما عزیزان درخصوص تحصیل دندانپزشکی در چک و مهاجرت به این کشور هستند. تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری جهت کسب مشاوره های تخصصی باعث افتخار این موسسه می باشد.

Related Posts

10 دیدگاه برای “تحصیل دندانپزشکی در چک

 1. ساسان گفت:

  بعد از سال اول که آزمون ورودی روو دادیم و موفق نبودیم میشه باز موند تو این کشور سال بعد آزمون داد؟ به چه طریق میشه اقامت رو تمدید کرد؟

 2. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد تحصیل دندانپزشکی در چک تشکر می کنم اگه امکانش هست در موردهزینه تحصیل و زندگی در کشور جمهوری چک هم مطلب بذارید

 3. هانا گفت:

  ممنونم بابت اطلاعات خوبتون

 4. امیرحسین گفت:

  مقاله خوبی بود.
  با تشکر

 5. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام و سپاس فراوان بابت مقاله خوبتون لطفا بفرمائید شما برای مقطع دکترا اقدام دارید؟

 6. عادل گفت:

  تشکر میکنم ازتون. مطالب مفیدی بود

 7. دنیز گفت:

  سلام. بجز دانشگاه چارلز چک کدوم دانشگاه معتبر دانشکده پزشکی معتبری دارند؟

 8. امید گفت:

  از آنجایی که تحصیل در رشته دندانپزشکی پرهزینه می باشد آیا در این کشور هزینه تحصیل در این رشته چه میزان می باشد؟

 9. سحر گفت:

  ممنون از سایت به روزتون

 10. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب خوب و به روزتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *