مهاجرت تحصیلی ایتالیا

تحصیل در دانشگاه میلان

تحصیل در دانشگاه میلان

در کشور ایتالیا دانشگاههای زیادی وجود دارد اما یکی از مهمترین دانشگاههای این کشور دانشگاه میلان ایتالیا است. دانشجویان زیادی به تحصیل در دانشگاه میلان مشغولند. دانشگاه میلان یکی از بزرگترین دانشگاهها در سطح اتحادیه اروپا بحساب می­آید. بطوریکه در این دانشگاه 60000 دانشجو مشغول به تحصیل و 2000 پرسنل آموزشی مشغول به فعالیت می­باشند.

این دانشگاه در سال 1924 در شهر میلان ایتالیا تأسیس شد و تنها رشته های علوم انسانی و پزشکی در این مرکز ارائه می­گردید. اما با گذشت زمان و افزایش دانشجویان در این کشور شعبه های دیگری از این دانشگاه را در نقاط مختلف کشور ایتالیا ایجاد نمودند.

دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند بایستی با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به این کشور سفر نمایند. دانشگاه میلان در اکثر رنکینگ ها دارای رتبه برتر در میان دانشگاههای این کشور است. موضوع این مقاله تحصیل در دانشگاه میلان می­باشد. از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند دعوت می­نمائیم این مقاله را با دقت مطالعه فرمایند.

رنکینگ دانشگاه میلان

دانشگاه میلان رتبه های برتر را در میان دانشگاههای ایتالیا، اتحادیه اروپا و جهان بخود اختصاص داده است بطوریکه:

 • بعنوان برترین دانشگاه در کشور ایتالیا محسوب می­گردد.
 • دارای رتبه 325 در میان دانشگاههای سراسر دنیا است.
 • دارای رتبه 7 در میان دانشگاههای ایتالیا
 • این دانشگاه دارای رتبه 1 در دانشگاههای ایتالیا و رتبه 97 را در میان دانشگاههای جهان در رشته های علوم زیستی و پزشکی کسب نموده است.
 • و این دانشگاه تنها دانشگاهی است که عضوLERU می­باشد.

نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه میلان

دوره ها آیلتس تافل مبتنی بر اینترنت تافل مبتنی بر دفترچه
کارشناسی نمره­ی کل:5.5 نمره­ی کل: 80 نمره­ی کل :550
حداقل نمره­ی هر بخش: 5
کارشناسی ارشد نمره­ی کل:5.5 نمره­ی کل: 85 نمره­ی کل: 550
حداقل نمره هر بخش:5
دکتری نمره­ی کل: 6 نمره­ی کل:85 نمره­ی کل: 590
حداقل نمره­ی هربخش:5.5

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه میلان را دارند باید در آزمون زبان انگلیسی و یا ایتالیایی این دانشگاه حضور یافته و حداقل نمره قبولی برای پذیرش در این دانشگاه را کسب نمایند. همچنان  دانشجویانی که زبان انگلیسی ویا ایتالیایی تسلط ندارند می­توانند در دوره های آموزشی زبان انگلیسی و یا ایتالیایی این دانشگاه شرکت نمایند. این دوره ها بصورت رایگان برگزار می­شوند.

هزینه ها و شهریه های دانشگاه میلان برای دانشجویان بین المللی

تحصیل در دانشگاه میلان برای دانشجویان خارجی بصورت رایگان نمی­باشد و دانشجویان بایستی مبالغی را بعنوان شهریه به این دانشگاه پرداخت نمایند. شهریه تحصیلی این دانشگاه هر ساله در ماه می اعلام می­گردد. اما هم اکنون شهریه تحصیلی دانشجویان به ازای هر ترم برابر با 3900-500 یورو می­باشد.

تحصیل در دانشگاه میلان به این گونه است که دانشجویان بایستی مبلغی را بعنوان شهریه ثابت به این دانشگاه پرداخت نماید. شهریه ثابت این دانشگاه را همه­ی دانشجویان باید پرداخت نمایند و نسبت به توان مالی دانشجو متفاوت می­باشد. هزینه های زندگی در کشور ایتالیا بستگی به محل تولد دانشجویان دارد، اما بطور متوسط 230-280 یورو در ماه تخمین زده شده است.

تحصیل در دانشگاه میلان

دانشگاه میلان برای دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه کمک هزینه ها و بورسیه هایی را قرار داده است. ارزش این کمک هزینه ها بستگی به محل اقامت دانشجو و درآمد سالیانه وی متفاوت می­باشد. بطور کلی مبلغ بورسیه ای که این دانشگاه برای دانشجویان قرار داده است1880-5140  متغیر می­باشد. دانشجویان خارجی که تحصیل در دانشگاه میلان را انتخاب نموده اند، می­توانند از بورسیه های دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه استفاده نمایند.

ناگفته نماند بورسیه های تحصیلی این دانشگاه وابسته به سازمانهایی است که در کشور ایتالیا قرار دارد. دانشجویان در صورتی که قبلا از بورسیه های این سازمان ها استفاده نموده باشند، بورسیه دانشگاه میلان به آنها تعلق نخواهد گرفت. دانشگاه میلان سالانه از دانشجویان ممتاز در این دانشگاه با اهدای جوایز تقدیر می­نماید. همچنین این دانشگاه برای دانشجویانی که بر روی پایان نامه های خود کار می­کنند بورسیه هایی را در نظر گرفته است.

دانشکده های دانشگاه میلان کشور ایتالیا کدامند؟

همانطور که گفته شد دانشگاه میلان در ابتدا دارای رشته های پزشکی و علوم انسانی بود وتنها دارای یک ساختمان مرکزی در شهر میلان قرار داشت. با افزایش تعداد دانشجویان در این دانشگاه دانشکده های دیگری در زیر مجموعه این دانشگاه ایجاد نمودند. از جمله دانشکده های دانشگاه میلان عبارتند از:

 • دانشکده علوم کشاورزی و غذایی
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده زبان شناسی و علوم وفرهنگ
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم سیاسی، اقتصاد وعلوم اجتماعی
 • دانشکده علوم و تکنولوژی
 • دانشکده دامپزشکی

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه میلان چیست؟

دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره­ی کارشناسی این دانشگاه را دارند بایستی مدارک زیر را به این دانشگاه ارائه نمایند:

 1. مدارک تحصیلی دوران دبیرستان اعم از دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات
 2. ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا ایتالیایی
 3. همچنان دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه را دارند مدارک زیر را باید ارائه نمایند:
 4. ارائه مدرک کارشناسی که مورد تأیید کشور ایتالیا باشد.
 5. ارائه مدرک زبان انگلیسی ویا ایتالیایی

اقامتگاه ها و خوابگاههای دانشگاه میلان چگونه هستند؟

دانشجویانی که برای مدت کوتاهی برای تحصیل به دانشگاه میلان مراجعت نموده اند، جهت اسکان بایستی از هتل های دانشجویی در شهر میلان استفاده نمایند. اجاره این هتل های دانشجویی برابر با60-200 یورو به ازای هر شب می­باشد.

خوابگاههای دانشگاه میلان

 • دانشجویانی که در مقاطع مختلف در دانشگاه میلان مشغول به تحصیل هستند از خوابگاههای دانشگاه میلان استفاده می­کنند.
 • این خوابگاهها برای دانشجویان بصورت رایگان نمی­باشند و دانشجویان ملزم به پرداخت اجاره هستند. هزینه اجاره خوابگاههایی که این دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می­دهد 180-300 یورو در ماه می­باشد.
 • ظرفیت خوابگاههای دانشگاه میلان 400 نفر می­باشد. که دانشجویان در اتاق های 1-2 و چند نفره با یکدیگر زندگی می­نمایند.
 • ناگفته نماند این اتاق ها همگی دارای امکاناتی همچون اینترنت، آشپزخانه و سرویس بهداشتی می­باشند.

 آپارتمان های خصوصی

در شهر میلان آپارتمان هایی جهت اجاره برای دانشجویان وسایر افراد موجود می­باشد. که در برخی مواقع  دانشجویان از این آپارتمان ها برای اسکان های طولانی مدت خود در این کشور استفاده می­کنند. هزینه اجاره این آپارتمان ها 200-400 یورو در ماه می­باشد. البته هزینه اجاره این آپارتمان ها بسته به موقعیت و متراژ آنها با یکدیگر متفاوت هستند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه میلان را دارند با سوالاتی همچون :

 • آیا دانشجویان اجازه انجام کار در ضمن تحصیل در ایتالیا را دارند؟
 • آیا دانشجویان می­توانند به همراه خانواده خود به این شهر سفر نمایند؟
 • آیا دانشجویان در مقطع دکتری در این دانشگاه ملزم به اخذ استاد راهنما می­باشند؟

روبرو می­شوند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت افتخار دارد پاسخگوی سوالات دانشجویان در این زمینه باشد. دانشجویان می­توانند جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این موسسه ارتباط برقرار نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *