مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » اسلوونی » اقامت پس از تحصیل در اسلوونی

اقامت پس از تحصیل در اسلوونیاقامت پس از تحصیل در اسلوونی در صورتی قابل دستیابی است که دانشجو پس از فارغ التحصیلی به جستجوی کار پرداخته و موفق به اخذ ویزای کار گردد. این موضوع برای دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، بسیار اهمیت دارد. از این رو موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تصمیم به تحقیق و نگارش مقاله ای در همین رابطه گرفت که به صورت ذیل به رشته تحریر درآمده است.

تحصیل در اسلوونی

موسسه تحصیلات ملی اسلوونی (ZRSS) تنظیم و نظارت دوره های ابتدایی تا دبیرستان در کشور اسلوونی را بر عهده دارد. زمینه های آموزشی ارائه شده از سوی این موسسه برنامه های تربیت، پرورش و آموزشی را شامل می گردد. مدت زمان تحصیل و آموزش مقاطع ابتدایی و دبیرستان در کشور اسلوونی به مدت 8 سال خواهد بود. آموزش عالی در دانشگاه های این کشور در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا (PHD) برای دانشجویان امکان پذیر است. شرایط کار حین تحصیلی برای دانشجویان در کلیه مقاطع، قانونی و مجاز است و از این طریق دانشجو پس از فارغ التحصیلی امکان اقامت پس از تحصیل در اسلوونی را خواهد داشت. شایستگی ها و صلاحیت های فرد دانشجو مهمترین گزینه در پذیرش دانشجویان در دانشگاه های این کشور به شمار می رود.

انواع مجوز اقامت در اسلوونی

برای دانشجویان متقاضی تحصیل و اقامت پس از تحصیل در اسلوونی ، دو نوع مجوز اقامت صادر می گردد که به مدت زمان تحصیل دانشجو بستگی دارد:

مجوز اقامت موقتی (Temporary residence permit)

این مجوز در صورتی برای دانشجوی متقاضی تحصیل در اسلوونی صادر می گردد که دوره های تحصیلی وی مشخص می باشد. مدت اعتبار اولیه این نوع مجوز یک ساله می باشد که قابلیت تمدید را دارا است.

مجوز اقامت دائمی (Permanent residence permit)

این مجوز نیز در شرایطی صادر می گردد که دوره اقامت دانشجو طولانی و مستمر است. در این حالت مجوز بدون هیچ گونه محدودیت زمانی به دانشجو اعطا می شود که نیازی به اثبات هدف اقامت دائم در این کشور نیست.

در جدول ذیل می توانید به جزئیات صدور این دو نوع ویزا دسترسی داشته باشید:

ویزای اقامت کوتاه مدت  (Visa C)ویزای اقامت بلند مدت  (Visa D)
مبنای قانونیقانون ویزای  EUقانون خارجی ها (ZTuj-2)
مدت اعتبارتا 90 روز در مدت ۶ ماهاز 91 روز تا یک سال
مرجع اخذ آننمایندگی های دیپلماتیک و کنسولگری جمهوری اسلوونی
افراد واجد شرایطهرکسی به شرط تهیه همه نیازمندی هاتنها گروه های خاص (شامل محققان و اساتید)
زمان تحویل درخواست3  ماه قبل از ورود3  ماه قبل از ورود
هزینه6000 یورو7700 یورو
مدارک لازمفرم درخواست

مدرک معتبر مسافرتی

عکس

مدرک پشتیبان

فرم درخواست

مدرک معتبر مسافرتی

عکس

مدرک پشتیبان

اقامت پس از تحصیل در اسلوونی

دانشجویان بین المللی که به قصد تحصیل و اقامت پس از تحصیل در اسلوونی به این کشور سفر کرده اند، امکان اقامت موقت در اسلوونی را خواهند داشت. این گونه مجوزها از محدودیت زمانی برخوردار هستند که مدت زمان اعتبار آنها مطابق با دوره های تحصیلی دانشجو است.

اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور اسلوونی از دو راه قابل دستیابی است که عبارتند از:

 • از طریق اشتغال و کسب و کار در اسلوونی
 • از طریق ازدواج با اتباع اسلوونیایی

اقامت در اسلوونی از طریق اشتغال

دانشجویانی که از دانشگاه های کشور اسلوونی فارغ التحصیل می شوند تنها در صورتی می توانند اقامت این کشور را بگیرند، که پس از فارغ التحصیلی مشغول کار شوند. بدین ترتیب می توانند به اقامت پس از تحصیل در اسلوونی دست یابند که این اقامت به صورت دائمی است. برای این امر، ضروری است که در راستای اخذ ویزای کار درخواست دهند.

مجوز کار دانشجویی

مجوز کار دانشجویی برای دانشجویان به صورت ساعتی و پاره وقت صادر می گردد. دانشجویان برای این منظور می توانند به موسسات معتبر کاریابی در اسلوونی مراجعه نموده و متناسب با شرایط تحصیلی خود، کار پیدا کنند.

درخواست به صورت Single application

ساده ترین و آسان ترین روش تقاضای مجوز کار و اقامت از طریق Single application می باشد. در واقع دانشجویان غیر اروپایی از این طریق می توانند به مجوز کار و اقامت در اسلوونی به صورت یکجا دست یابند. بدین ترتیب فارغ التحصیلان رشته های مختلف تحصیلی موفق به اخذ اقامت در اسلوونی می گردند.

مدارک لازم جهت درخواست ویزا چیست؟

متقاضیان اقامت پس از تحصیل در اسلوونی می بایست درخواست ویزا نمایند که شامل ارائه مدارک ذیل است:

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • تصویر کارت شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • تعداد 2 قطعه عکس رنگی 4*3 با پس زمینه سفید
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا
 • ارائه توصیه نامه از آژانس کاریابی یا شرکت و کارفرما
 • رزرو بلیت رفت و برگشت اسلوونی
 • گواهی بیمه درمانی
 • مجوز کار صادر شده از سوی اداره مهاجرت اسلوونی
 • گواهی تمکن مالی برای پرداخت هزینه ها
 • گواهی عدم سابقه کیفری

 

اقامت اسلوونی ازطریق ازدواج امکان‌پذیر است؟

دریافت اقامت کشور اسلوونی از طریق ازدواج نیز یکی دیگر از روش های گرفتن اقامت پس از تحصیل در اسلوونی به شمار می رود. قانون ازدواج برای دانشجویان این کشور بدین گونه است که در صورتی که قصد ازدواج با یکی از اتباع اسلوونیایی را دارند، می بایست پیش از فارغ التحصیلی در اسلوونی ازدواج نمایند. بنابراین فرد متقاضی می بایست حداقل به مدت یک سال پیش از تقاضای اقامت، همسر اسلوونیایی بگیرد.

 مدارک لازم اقامت ازطریق ازدواج کدامند؟

فردی که متقاضی اقامت پس از تحصیل در اسلوونی از طریق ازدواج است می بایست مدارک ذیل را تهیه و ارائه نماید:

 • تکمیل فرم های تقاضا به زبان اسلوونیایی
 • گواهی ازدواج زوجین
 • پاسپورت ترجمه شده متقاضی که مورد تایید باشد
 • اسناد و مدارک مربوط به محل مسکونی زوجین که آدرس محل اقامت آنها رامشخص نماید. مدارکی از قبیل سند مالکیت یا اجاره نامه مسکن
 • ارائه نتایج تست پزشکی
 • ارائه عکس پاسپورتی

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی بر آن داشت تا اطلاعات لازم درخصوص اقامت پس از تحصیل در اسلوونی و در مجموع نحوه اخذ اقامت در اروپا را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. اما اگر اطلاعات دیگری نیاز دارید، می توانید با کارشناسان و وکلای این موسسه از طریق ارتباط تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری تماس گرفته و اخذ مشاوره نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *