شرایط سوئیس

اقامت سوئیس

اقامت سوئیس

سوئیس یکی از کشور های اروپاییست که به دلیل پیشرفته بودن این کشور و رفاه اقتصادی و اجتماعی بسیار بالا در آن سالانه تقاضای فراوانی برای اقامت سوئیس از سوی هم وطنان ایرانی و شهروندان دیگر کشور ها میشود و بدین جهت ما در این مقاله قصد داریم در خصوص اقامت سوئیس مطالبی را برای شما خواننگان عزیز شرح دهیم.

همان گونه که میدانید راه های دریافت اقامت یک کشور به صورت های گوناگونی انجام میشود که ما در این مقاله تمامی این راه ها را یک به یک خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد اما قبل از ارائه انواع اقامت ها ، این نکته را نیز باید بیان داشت که اقامت خود به دسته های مختلف کوتاه مدت و بلند مدت و دائم نیز تقسیم میشود که ویزاهای دائم معمولا به این شکل است که شما بعد از اخذ ویزای سوئیس با گذشت  هرسال ویزای خود را به اداره مهاجرت برده و تمدید میکنید و اگر مدت 12 سال ویزای خود را بدون هیچ گونه مشکلی تمدید کردید اداره مهاجرت به شما ویزای دائمی سوئیس را اعطا میکند.

(البته برای تمدید ویزا و اخذ ویزای دائمی ، نیاز است در طول تمام دوران حضور خود هیچ پرونده نزاع و درگیری نداشته باشید و هیچ شکایتی از شما ثبت نگردید باشد و همچنین مالیات های خود را به موقع پرداخت نموده باشید و از پس مخارج زندگی خود در سوئیس برآمده باشید)

اخذ اقامت سوئیس از طریق ویزای تحصیلی

شما میتوانید از طریق اخذ ویزای تحصیلی اقامت سوئیس را دریافت کنید. خوشبختانه این کشور دانشگاه هایی با رنکینگ علمی بالایی دارد و یکی از مزیت های تحصیل در سوئیس وجود دانشگاه هایی با چندین زبان از جمله المانی و فرانسوی و انگلیسی است که البته شما باید برای اخذ پذیرش از یکی از این دانشگاه ها مدرک زبان مورد نیاز آن دانشگاه را نیز تهیه کنید. خوشبختانه در سوئیس نیز اجازه کار برای مقطع کارشناسی با مدت زمان 10 ساعت و کارشناسی ارشد مدت زمان 20 ساعت وجود دارد که حد اقل برای هر ساعت کار دانشجویی میتوانید مبلغ 15 فرانک دست مزد دریافت کنید.

اخذ اقامت سوئیس از طریق ویرای کاری

ویزاهای کاری خود به سه دسته تقسیم میشوند ؛ ویزای نوع جاب سیکر یا جستجوی کار ، ویزای جاب آفر یا پیشنهاد کاری و اسکیل ورکر یا نظام رتبه بندی و امتیاز دهی برای مشاغل. همچنین خیلی از افراد از طریق سرمایه گزاری اقامت سوئیس را دریافت میکنند. چراکه اساسا سوئیس علاقه زیادی به جذب سرمایه گزار خارجی دارد . سوئیس باتوجه به سیستم بانکداری نوین خود باعث جلب اعتماد جهان نسبت به حفظ سرمایه و امنیت مالی شده و همه سرمایه گزاران جهانی حتی برای امنیت مالی و حفظ سرمایه خود هم که شده بانک های سوئیس را بر می گزینند . از طرفی بورس های کشور سوئیس نیز همواره روند رو به رشدی داشته و همیشه مورد استقبال سرمایه گزاران جهان بوده.

همچنین بخش دیگر اقتصاد سوئیس از طریق توریست و گردشگری تامین میشود و با توجه به استقبال بالای گردشگران مشاغل زیادی نیز در ارتباط با صنعت گردشگری سوئیس وجود دارد که مهاجران میتوانند در این مشاغل مشغول به کار شده و کسب درآمد کنند. به یاد داشته باشید که با توجه به این که حدود 20 درصد از جمعیت سوئیس از مهاجران کشور های امریکایی افریقایی آسیایی تشکیل شده ؛ شرکت های سوئیسی و مردم این کشور نسبت به نیروی کار خارجی دید منفی ندارند و شما درصورت داشتن مهارت و تخصص کافی و به شرط داشتن رزومه کاری مرتبط با رشته میتوانید به راحتی نظر صاحبان شرکت و کارفرمایان را جلب نمایید.

برای اخذ اقامت سوئیس از طریق کار مدارک ذیل نیز لازم و ضروری می باشد :

  • پاسپورت روز بااعتبار  و کپی آن
  • نامه دعوت به همکاری یا قرارداد منعقد شده با یک شرکت سوئیسی برای همکاری .
  •  اعطای تمامی مکاتبات الکترونیکی مانند ایمیل و غیر الکترونیکی مانند پست نامه با مراکز کاری سوئیس جهت تایید روند جستجوی کار
  • ارائه حد اقل مدرک کارشناسی آکادمیک به صورت ترجمه شده به زبان های فرانسه و المانی و یا ایتالیایی.
  • ارائه یک فرم رزومه دقیق و مفصل به زبان لاتین
  • ارائه پرینت حساب جهت نمایش دادن تمکن مالی خود در سوئیس برای مدت زمان حد اقل یک سال.

اخذ اقامت از طریق ازدواج

هر شخص خارجی که با یکی از شهروندان تبعه سوئیس ازدواج کند میتواند در قدم اول اقامت 3 ساله کشور سوئیس را دریافت کند سپس بعد از اتمام  دوره سه ساله اگر همچنان قصد ادامه زندگی مشترک در سوئیس را داشتند این بار اداره مهاجرت مدت زمان 5 سال دیگر نیز اقامت شخص مهاجر را تمدید میکند و در نهایت اگر در طول این مدت شخص مهاجر عملی خلاف قوانین سوئیس انجام ندهد میتواند در نهایت اقامت دایم و سپس تابعیت کشور سوئیس را دریافت کند و هیچ نیازی به اخذ مدرک زبان و آزمون های اقامت نیز وجود ندارد.

به طور کل این نکته را به یاد داشته باشید که اقامت دایم با تابعیت کاملا متفاوت است و تابعیت در سوئیس تنها از طریق ازدواج با فرد سوئیسی (آن هم بعد از گذشت دو دوره تمدید اقامت) و از طریق اقامت بلند مدت و طولانی مشروط به عدم پیشینه کیفری و ثبت شکایت  به دست می آید و شخصی که تابعیت سوئیس را اخذ نماید به طور کامل شهروند سوئیس محسوب شده و در  تمامی حقوق با متولدین در این کشور برابر است.

همچنین به یاد داشته باشید که امکان یافتن شغل مناسب در سوئیس وجود دارد اما از طرفی هزینه های زندگی در سوئیس در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی بسیار گران قیمت میباشد و تهیه مسکن و خورد و خوراک در سوئیس نیازمند صرف نمودن بودجه فراوانی میباشد حال آن که هزینه زندگی متعادل تری با سطح رفاه های مشابه در ما بقی کشور های اروپایی وجود دارد

مجموع مطالبی که در این مقاله در خصوص اقامت سوئیس نوشته شده سعی بر آن داشت تا شمارا با شرایط کلی سوئیس و اقامت این کشور آشنا سازد و چنانچه علاقه مند به دانستن اطلاعات جزعی تر در خصوص کشور سوئیس هستید میتوانید دیگر مقالات مربوط به سوئیس مانند هزینه های زندگی در سوئیس ، چگونگی مهاجرت به این کشور را نیز مطالعه کنید و یا درصورت نیاز میتوانید برای یافتن پاسخ سوالات خود با کارشناسان مجرب موسیه حقوقی بین المللی سفیران سروش سعادت با شماره مشاوره  02126705356 تماس حاصل نمایید. موسسه حقوقی بین المللی سفیران سروش سعادت بیش اتر از یک نفر ؛ بیش تراز یک مجموعه ؛ و بیشتر از یک سازمان حامی موکلین خود در داخل و خارج از کشور میباشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *