مهاجرت تحصیلی ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه

با توجه به ویژگی های منحصر بفرد دانشگاه های ترکیه هر ساله آمار مهاجرت تحصیلی به این کشور افزایش می ­یابد. اعزام دانشجو به ترکیه از اولین گزینه های مهاجرت تحصیلی در میان دانشجویان می ­باشد. زیرا دانشگاه های ترکیه از کیفیت آموزشی بسیار مطلوبی برخوردار است. در مقابل میزان هزینه ها و شهریه های دانشگاه های این کشور بسیار مناسب می ­باشد.

همچنین دانشجویان از امکانات بسیار مناسب آموزشی نیز برخوردار هستند. دانشگاه های کشور ترکیه علاقه­ی شدیدی به بین المللی شدن داشته و با ارائه تدریس به دیگر زبان های خارجی در جذب دانشجویان خارجی می­کوشند. دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، می­ توانند ابتدا از نظرات و پیشنهادات کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آگاهی یافته و در انتخاب دانشگاهی مناسب از تجربیات این مجموعه بهره ­مند گردند.

انتخاب ترکیه از سوی ایرانی ها

تدریس در اکثر دانشگاه های کشور ترکیه به زبان انگلیسی است و همین امر موجب شده است تا دانشجویان از سراسر جهان با توجه به کیفیت های مناسب تحصیلی و اعتبار بالای دانشگاه های این کشور ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند. ترکیه کشوری توریستی و فوق العاده جذاب است. مردم این کشور دارای روحیه ای شاد و سرزنده هستند و افراد با مهاجرت به این کشور براحتی می ­توانند این حس را تجربه نمایند. سالانه گردشگران زیادی به کشور ترکیه سفر نموده و به بازدید از جاذبه های گردشگری این کشور م ی­پردازند. اعزام دانشجو به ترکیه موجب می ­گردد تا دانشجویان علاوه بر تحصیل در این کشور از این جاذبه ها نیز بازدید نمایند.

اعزام دانشجو به مدارس ترکیه

تحصیل در ترکیه از سن 6 سالگی آغاز می ­گردد و تمامی والدین موظفند فرزندان خود را در مدارس ثبت نام نمایند. زیرا تحصیلات ابتدایی تا پایان تحصیلات متوسطه در این کشور بصورت اجباری می ­باشد. شرایط تحصیل در ترکیه بگونه ای است که دانش­ آموزان پس از پایان دوره متوسطه می­ توانند به دلخواه خود به در دانشگاه های این کشور و یا مراکز فنی و حرفه ای ترکیه به تحصیل بپردازند. طول دوره تحصیل در مقطع ابتدایی در این کشور 8 سال است و پس از پایان تحصیلات ابتدایی دانش ­آموزان وارد دبیرستان های این کشور شده و به تحصیل در دوره متوسطه خواهند پرداخت. دبیرستان های بین المللی در ترکیه وجود دارد که از کیفیت های آموزشی بالایی برخوردار هستند. اما تحصیل در این دبیرستان ها با پرداخت شهریه های بالایی همراه است، بطوریکه والدین می ­بایست سالانه مبلغی حدود 15000$ (دلار) پرداخت نمایند.

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی

پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه متقاضیان زیادی دارد. از همین رو اکثر دانشگاه های این کشور با اخذ آزمون های ورودی SAT وYOS به پذیرش دانشجویان اقدام می­ نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال طول خواهد کشید، اما تحصیل پزشکی در ترکیه معمولاً 6 سال طول خواهد کشید. از آنجائیکه زبان تحصیل در اکثر دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی است، ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس الزامی می ­باشد.

البته امکان گذراندن دوره های زبان قبل از پذیرش در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه مناسب تر و ارزان تر است. اما پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه دشوار است، زیرا اولویت با دانشجویان محلی این کشور می ­باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور 400 دلار در سال و در دانشگاه های خصوصی این کشور بسته به رشته و مقطع تحصیلی دانشجویان تا 20 هزار دلار در سال نیز می ­رسد.

تحصیل در رشته های زیر در ترکیه متقاضیان زیادی دارد:

 • مدیریت کسب و کار
 • مهندسی
 • مهندسی فناوری اطاعات
 • روابط بین الملل
 • توریسم و هتلداری
 • پزشکی و دندانپزشکی

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه 2 سال است و دانشجویان در پایان تحصیلات خود در این مقطع ملزم به ارائه پایان نامه و اخذ تأیید از سوی اساتید دانشگاه مورد نظر هستند. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در این مقطع هستند، می­بایست دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره 6.5 باشند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه عبارتند از :

 • مدارک تحصیلی قبلی (دیپلم، کارشناسی به همراه ریز نمرات آن ها)
 • پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی
 • توصیه نامه

ناگفته نماند دانشجویانی که از مهارت زبان انگلیسی برخوردار نیستند، می­توانند جهت تقویت زبان خود در دوره های زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور شرکت نمایند.

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

اعزام دانشجو به ترکیه در مقطع دکتری

اعزام دانشجو به ترکیه برای تحصیل در مقطع دکتری دارای شرایطی مانند دانشگاه های اروپایی است. دانشجویان در این مقطع می­بایست 240 واحد درسی را سپری نمایند. واحدهای درسی در این مقطع با انجام سمینارها- شرکت در آزمون ها و دورهای مختلف پاس می ­گردند. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در این کشور بسته به دانشگاه های ترکیه متفاوت است، دانشجویان در دانشگاه های دولتی شهریه ای معادل 500 الی 800$ (دلار) در سال و در دانشگاه های خصوصی این کشور 5000 الی 17000$ (دلار) در سال پرداخت می­ نمایند. البته امکان اخذ بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه در این مقطع وجود دارد و دانشجویانی که دارای شرایط اخذ بورسیه هستند، می­تواند با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه به تحصیل رایگان در این کشور بپردازند.

دانشگاه های کشور ترکیه

در مجموع ترکیه دارای 200 دانشگاه می­ باشد که اکثر این دانشگاه ها از اعتبار بالایی در میان کشورهای جهان برخوردار هستند:

اسم دانشگاه رتبه در QS
دانشگاه کوچ 448
دانشگاه بیلکنت 456
دانشگاه باسانجی 501-510
دانشگاه فنی خاورمیانه 551-560
دانشگاه بوغازچی 571-580
دانشگاه فنی استانبول 651-700
دانشگاه آنکارا 801-1000
دانشگاه غازی 801-1000
دانشگاه حاجی تپه 801-1000
دانشگاه استانبول 801-1000

دانشگاه هایی که در جدول بالا ذکر شد، از معتبرترین دانشگاه های این کشور هستند که رنکینگ های بالایی را در میان دانشگاه های جهان  کسب نموده اند. تحصیل در دانشگاه های ترکیه آینده شغلی مناسبی را برای دانشجویان رقم می­زند زیرا اکثر مدارک صادر شده از دانشگاه های ترکیه در تمامی کشورهای جهان به رسمیت شناخته شده اند.

بورس تحصیلی مخصوص دانشجویان ایرانی

در جدول زیر هفت بورس تحصیلی فعال مخصوص دانشجویان ایرانی را به شما معرفی می کنیم:

نوع بورس مقطع 
بورس تحصیلی دانشجویان بین المللی مهندسی کارشناسی
بورس تحصیلی ServisScape کارشناسی، کارشناسی ارشد
بورس تحصیلی Adiction Treatment کارشناسی، کارشناسی ارشد
بورس تحصیلی بنیاد Wahlgrenska دوره های فرصت مطالعاتی
فلوشیپ پارت تایم EMBO دوره ها آموزشی و کوتاه مدت
بورس تحصیلی نوکیا دوره های همایش و کنفرانس
بورس تحصیلی بنیادی ACI کارشناسی ارشد، دکترا

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

اعزام دانشجو به ترکیه بگونه ای است که دانشجویان پس از اخذ دعوتنامه تحصیلی می­باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نمایند. بدین ترتیب دانشجویان می­توانند با ارائه مدارک زیر به سفارت ترکیه در کشور مبدأ خود ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند:

 • عکس
 • پاسپورت
 • دعوتنامه تحصیلی
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو
 • پرداخت هزینه صدور ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان قبل از انتخاب و ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه های ترکیه و دانش از قوانین اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه و یا دیگر کشورها می ­توانند با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند و از اعتبار و مورد تأیید بودن دانشگاه های این کشور از سوی وزارت علوم ایران آگاهی یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *