مهاجرت به کشور چین

اخذ تابعیت از طریق تولد در چین

بسیاری از والدین در نظر دارند که فرزندانشان را در کشور دیگری متولد کنند تا به همین دلیل موفق به دریافت تابعیت آن کشور شوند. اخذ تابعیت از طریق تولد در چین می تواند یکی از مهم ترین گزینه های آن ها در همین زمینه باشد اما در همین راستا یک سوال اساسی بوجود می آید. آیا اخذ تابعیت از طریق تولد در چین یک عمل امکان پذیر است؟

ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت وظیفه خود می دانیم تا در این رابطه به شما توضیحاتی ارائه کنیم تا در این مسیر دچار مشکل نشوید.

درباره چین

کشور چین در جمع بزرگ ترین کشور های جهان قرار دارد و جمعیت آن از 1.4 میلیارد نفر عبور کرده است. این کشور یکی از قدیمی ترین تمدن های جهانی را در اختیار دارد و تمدن چین در کنار رود زرد بوجود آمد.

وسعت این سرزمین سبب شده است که اقلیم های متفاوتی در این کشور بوجود آمده و مناطق مختلف این کشور دارای شرایط خاص باشد.

جمهوری خلق چین توسط حزب کمونیست این کشور اداره می شود و جالب است بدانید که این حزب بر دو کشور هنگ کنگ و ماکائو نیز تسلط کامل دارد. این کشور یکی از قدرتمند ترین اقتصاد های جهان را نیز در اختیار دارد و در سال 2013 موفق شد تا عنوان دومین اقتصاد برتر جهان را به نام خود ثبت کند. با این وجود کم تر از 400 میلیون نفر از جمعیت این کشور در دسته بندی جمعیت فقیر این کشور نیستند.

قوانین دریافت تابعیت از طریق تولد

برای این که کودکی بتواند در کشوری متولد شده و تابعیت آن کشور را بدست آورد، قوانینی وضع شده است که هر یک دارای شرایط ویژه ایست. به طور کلی در حال حاضر دو اصل مهم وجود دارد که بر اساس آن تابعیت کشور ها به کودکان تازه متولد شده اعطا می شود.

اصل خاک

قدیمی ترین قانون اعطای تابعیت یک کشور را می توان در اصل خاک مشاهده کرد. بر اساس این قانون تمام کودکانی که در درون مرزهای قانونی یک کشور متولد می شوند، قادر خواهند بود تا تابعیت آن کشور را بدست آورند. برخی از این کشورها اجازه دریافت تابعیت دوگانه به کودکان را می دهند اما به شرط اینکه تابعیت دوگانه مورد پذیرش هر دو کشور باشد.

اصل خون

بر اساس اصل خون هر گاه کودکی متولد شود، تنها می تواند تابعیت رسمی پدر یا مادر خود را بدست آورد و محل تولد کودک هیچ گونه اهمیتی در تعیین ملیت او نخواهد داشت. این اصل به تازگی در جهان رایج شده است و بسیاری از کشور ها نیز از همین اصل استفاده می کنند. در حقیقت تمامی کشور های قاره آسیا و اروپا پیرو اصل خون هستند.

تابعیت کشور چین برای نوزادان

در بخش قبل، در رابطه با چگونگی دریافت تابعیت کشور های مختلف جهان توضیحاتی ارائه کردیم و باید اشاره کرد که اخذ تابعیت از طریق تولد در چین نیز تنها از طریق قانون خون امکان پذیر است. این بدان معناست که تنها کودکانی که از پدر یا مادری چینی متولد می شوند توانایی اخذ تابعیت از طریق تولد در چین را خواهند داشت.

در این میان اما یک استثنا نیز وجود دارد. در صورتی که کودکی در کشور چین متولد شود، به شرط آنکه پدر و مادر او از شهروندان بدون ملیت باشند، دولت چین به آن ها دسترسی به اخذ تابعیت از طریق تولد در چین را می دهد. البته این ممکن در شرایطی بوجود خواهد آمد که والدین او اقامت کشور چین را داشته باشند. شما می توانید با مطالعه مقاله اقامت چین که توسط مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورید.

مهاجرت به چین

ما در رابطه با اقامت در چین توضیحات مختصری را اشاره کردیم اما باید در رابطه با شرایط مهاجرت به این کشور نیز توضیحاتی ارائه کنیم. روش های مختلفی در کشور چین در نظر گرفته شده است که به افراد خارجی اجازه داده می شود تا به صورت موقت یا دائم وارد کشور چین شوند.

مهم ترین دلایلی که افراد از آن طریق می توانند مهاجرت به کشور چین را تجربه کنند عبارتند از؛

  • مهاجرت تحصیلی به چین،
  • مهاجرت از طریق تخصص و کار به چین،
  • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک،
  • مهاجرت از طریق ثبت شرکت در چین،
  • مهاجرت از طریق کارآفرینی در چین.

در مقاله انواع مهاجرت به چین توضیحات تکمیلی در خصوص هر یک از روش های ذکر شده را ارائه کرده ایم و اطلاعاتی را نیز در خصوص انواع ویزای کشور چین در اختیار شما قرار داده ایم.

سلب تابعیت کشور چین

در صورتی که تابعیت کشور چین را بدست آورید، برخی از اقدامات در هنگام مهاجرت به سایر کشورها می تواند سبب شود تا شما، تابعیت کشور چین را از دست بدهید. تنها دلیل موجود برای از دست تابعیت کشور چین، پذیرش تابعیت سایر کشور هاست. این اتفاق می تواند به صورت خود خواسته یا طبیعی رخ دهد. برای روشن تر شدن این موضوع به مثال های ساده زیر توجه کنید.

فرض کنید که شما از طریق سرمایه گذاری یا کار به یکی از کشورهای اروپایی مهاجرت کرده اید، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که پس از مدتی مشخص، درخواستی به دولت آن کشور ارسال کنید و تابعیت آن کشور را بدست آورید.

در حالت دوم شما به صورت طبیعی تابعیت یک کشور را بدست می آورید. در این حالت شما کافی با شهروندان برخی از کشورها ازدواج کنید. در این صورت شما به صورت مشخص شده، تابعیت کشور همسر خود را بدست می آورید و در نتیجه تابعیت کشور چین را از دست می دهید.

با این وجود، قوانینی در کشور چین وجود دارد که در شرایطی خاص اجازه می دهد که پس از یک سال مجددا تابعیت این کشور را بدست آورید.

کلام پایانی

در مقاله ای که مطالعه فرمودید، در رابطه با اخذ تابعیت از طریق تولد در چین توضیحات کافی را ارائه کرده ایم. شما تنها در صورتی می توانید به اخذ تابعیت از طریق تولد در چین برای فرزند خود امیدوار باشید که با یکی از شهروندان چینی ازدواج کرده باشید یا شخصا فاقد ملیت بوده، اقامت چین را در اختیار داشته و فرزندتان را در کشور چین متولد کنید.

مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در همه حال از آمادگی کامل جهت یاری شما در زمینه های مختلف مهاجرتی به کشور های مختلف جهان هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *