مهاجرت به کشور روسیه

اخذ اقامت روسیه از طریق تولد در سال 2019

اخذ اقامت روسیه از طریق تولد در سال 2019

کشور روسیه از طریق راه های مختلفی اجازه ی اقامت به شهروندان خارجی را به صورت قانونی اعطا می کند. یکی از این راه ها، اخذ اقامت روسیه از طریق تولد است. همه ی کودکانی که در کشور روسیه متولد می شوند می توانند بنا به شرایطی اقامت کشور روسیه را بدست آورند اما این کار نیاز به مقدماتی دارد.

آیا روسیه قانون خاک را اعمال می کند؟

برای اعطای تابعیت یک کشور به کودکان تازه متولد شده، در سراسر جهان دو قانون مختلف وجود دارد؛

 • قانون خاک

بر اساس قانون خاک همه ی کودکانی که در خاک یک کشور متولد می شوند، می توانند تابعیت آن کشور را بدست آورند. بر اساس این قانون، ملیت والدین کودک هیچ تاثیری در روند اعطای تابعیت به وی نخواهد داشت. این قانون بیش تر در کشور های قاره امریکا بخصوص دو کشور آمریکا و کانادا اجرا می شود.

 • قانون خون

بر اساس قانون خون، هر گاه کودکی در نقطه ای از جهان متولد شود، می تواند ملیت پدر یا مادر خود، بدون در نظر گرفت محل تولدش، را بدست آورد. این قانون در بیش تر نقاط جهان حکم فرما است. کشور های اروپایی از جمله روسیه، که پیش تر از قانون خاک تبعیت می کردند، امروزه قانون خون را به عنوان حکم رسمی در رابطه با کودکان تازه متولد شده می دانند.

اقامت روسیه به چه کسانی اهدا می شود؟

اقامت روسیه به طور قانونی به کسانی اعطا خواهد شد که پس از یک سال اقامت موقت در روسیه، برای اقامت دائم در این کشور اقدام کنند. در صورتی که فرد از لحاظ سلامت جسمانی و وضعیت اقتصادی در شرایط مناسبی قرار داشته باشد، می تواند یک اجازه اقامت دائم پنج ساله دریافت کند.

پس از گذراندن اولین دوره پنج ساله شما دو گزینه برای ادامه زندگی خود در روسیه پیش رو خواهید داشت. این امکان برای شما وجود خواهد داشت که اجازه اقامت خود را برای یک دوره پنج ساله دیگر تمدید کنید. راه دیگری که پیش روی شما قرار دارد، دریافت تابعیت کشور روسیه است. تنها کسانی می توانند تابعیت روسیه را بدست آورند که تابعیت قبلی خود را به طور کامل لغو کنند. در صورتی که تابعیت کشور روسیه را بپذیرید، شما در واقع روس هستید و در صورتی که صاحب فرزند شوید، می توانید تابعیت روسیه را برای او نیز دریافت کنید.

اخذ اقامت روسیه از طریق تولد

قوانین مهاجرتی در کشور روسیه از سال 2002 تا کنون دچار تغییر نشده است. در بخشی از قوانین مهاجرتی کشور روسیه در ارتباط با نحوه اعطای تابعیت روسیه به کودکان متولد شده در این کشور و یا خارج از مرز های روسیه اطلاعاتی ارائه شده است.

بر اساس این قوانین اگر کودکی در هر نقطه از جهان از والدین روس متولد شود، می تواند ملیت کشور روسیه را داشته باشد. بسیاری از افراد در جهان بنا به دلایل شخصی ملیت خود را خود لغو می کنند. در صورتی که یکی از والدین کودک از این دسته افراد باشد به شرط آنکه دیگری تابعیت روسیه را داشته باشد، فرزند آن ها می تواند تابعیت روسیه را در اختیار بگیرد. کشور روسیه شهروندان دو تابعیتی را نمی پذیرد.

این شرایط برای کودکان نیز وجود دارد. برای مثال در صورتی که کودکی پدر یا مادر روس داشته باشد و دیگری اهل یک کشور دیگر باشد، به شرط آنکه تابعیت دیگر کشور را برای او اعمال نکنند قادر خواهد بود تا تابعیت روسیه را بدست آورد. در اینجا اهمیتی ندارد که کودک در خاک روسیه متولد شده باشد یا در خارج از کشور. نوزادان بدون سرپرست در صورتی که تا شش ماه پس از تولد سرپرست رسمی آن ها مشخص نشود، تابعیت روسیه را بدست خواهند آورد.

آیا اقامت روسیه از طریق تولد تنها برای کودکان تازه متولد شده امکان پذیر است؟

پاسخ به این سوال منفی است. همانطور که می دانید، کشور روسیه بخشی از کشور شوری سابق است و از همین رو امکانات ویژه ای را برای شهروندان شوروی سابق در نظر گرفته است. بر اساس قوانین کشور روسیه، همه ی کسانی که در خاک شوروی متولد شده باشند اما تابعیت کشوری را به صورت رسمی نپذیرفته باشند، اجازه خواهند داشت تا برای دریافت تابعیت روسیه اقدام کنند.

همچنین این امکان در اختیار شهروندان شوروی سابق قرار گرفته است تا در صورتی که پس از سال 2002 در مقطع دبیرستان و یا در دانشگاه های کشور روسیه تحصیل کرده باشند، تابعیت روسیه را بدست آورند. تمام متولدین جماهیر شوروی که از ناتوانی جسمی رنج می برند نیز می توانند تابعیت این کشور را بدست آورند. همچنین کودکانی که یک قیم روس دارند نیز قادر خواهند بود تا به یکی از شهروندان رسمی کشور روسیه تبدیل شوند.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، آخرین قوانین مهاجرتی در کشور روسیه در سال 2002 تصویب شده است. بر اساس این قانون همه ی شهروندان شوروی سابق که پس از سال 2002 به صورت قانونی در کشور روسیه زندگی کرده اند نیز قادر به دریافت تابعیت کشور روسیه هستند. همه ی کسانی پیش از فروپاشی شوروی در مرزهای کنونی روسیه متولد شده اند نیز اجازه خواهند داشت تا بر اساس قوانین، تابعیت کشور روسیه را بدست آورند.

درصورتی که کودک تابعیت کشور دیگری را داشته باشد، برای اخذ اقامت روسیه چه باید کرد؟

همان طور که در این مقاله توضیح داده شد، کشور روسیه از قانون خون تبعیت می کند. بر اساس این قانون تنها کودکان تازه متولد شده ای می توانند از تابعیت روسیه بهره ببرند که دست کم یکی از والدین او تابعیت روسیه را داشته باشند. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که تابعیت روسیه تنها در صورتی به کودکان اعطا خواهد شد که او تابعیت کشور دیگری را نداشته باشد. هیچ کودکی در کشور روسیه نمی تواند نسبت به تغییر ملیت خود اقدام کند و این تغییر ملیت تنها پس از 18 سالگی فرد امکان پذیر خواهد بود.

در این مقاله در رابطه با اخذ اقامت روسیه از طریق تولد توضیحاتی ارائه شد و دانستیم که قانون خون در کشور روسیه ملاک تعیین ملیت کودک است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مهاجرت به روسیه و مراحل اخذ اقامت این کشور، با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

13 دیدگاه برای “اخذ اقامت روسیه از طریق تولد در سال 2019

 1. v!da گفت:

  ایا داشتن قیم در صورت حضور والدین در کشور روسیه الزامی است؟

 2. سما حيدرنژاد گفت:

  سپاس گزارم بابت مقاله‌ی خوبتون

 3. پدرِ پسرشجاع گفت:

  با سلام
  لطفا درباره ازدواج در روسیه هم بنویسید

 4. حامد لطفی زاده دریاکناری گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم کلا چه کشورهایی
  آخر اقامت از طریق تولد میدن

 5. حبیب گفت:

  سلام
  من وهمسرم میخوایم برای مهاجرت اقدام کنیم
  ۴۲ سالمه ارشد برق دارم
  همسرم روانشناسی خوندن

 6. سحر گفت:

  سلام و خسته نباشید

  لطفا در مورد ویزای کاری روسیه توضیح میدید؟
  تشکر می کنم از مطالب به روزتون

 7. بهداد گفت:

  سلام من دنذانپزشک هستم. 28 سالم هست. 2 سال سابقه کار دارم. میخواستم ببینم شانسی برای مهاجرت دارم

 8. hesam گفت:

  برای سال 2019 چقدر زمان میبره از این طریق مهاجرت کنم ؟

 9. یلدا گفت:

  ممنون از اطلاعات شما خوبه که آدم اگر هم می خواد مهاجرت کنه برای آسنده بچه هاشم یهه همچین اطلاعات خوبی رو از قبل کسب کنه

 10. ali ram گفت:

  بابت مطلب خوبتون در مورداخذ اقامت روسیه از طریق تولد در سال تشکر میکنم اگه میشه در مورد شرایط کشو انگلستان هم مطلب بذارید

 11. Arezoo گفت:

  سلام و سپاس. کودکی که از مادر روسی و پدری با تابعیت دیگر داشته باشد از طریق خون تابعیت روسی را اخذ می نماید اما تابعیت کشور پدرش را نیز می تواند داشته باشد؟ در صورتی که در کشور مدر متولد شده باشد. به عبارت دیگر فرزند دو تابعیتی در روسیه مورد قبول می باشد؟
  با تشکر.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *