مهاجرت کاری آلمان

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا

به طور حتم اگر به دنبال کار در اروپا هستید، نام کارت آبی اتحادیه اروپا یا بلو کارت (Blue Card) را شنیده‌اید. یکی از روش‌های اخذ اقامت دائم آلمان که یک کشور اروپایی است، دریافت کارت آبی است. طرح کارت آبی از گرین کارت الهام گرفته شده و علت آبی بودن رنگش، نمادی از پرچم اتحادیه اروپا یعنی رنگ آبی می‌باشد.

افرادی که دارای تخصص سطح بالا در حرفه خود هستند،‌ به راحتی می‌توانند نسبت به اخذ این کارت اقدام نمایند. در این مقاله قصد داریم به تشریح کارت آبی اروپا و امکانات و شرایط دریافت آن بپردازیم.

شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا باعث شد افراد تحصیل کرده خارجی را نسبت به مهاجرت به اروپا راغب گرداند. این کارت به متخصصان خارجی اجازه اقامت، کار و زندگی در کشورهای اروپایی را می‌دهد. کارت آبی این ویژگی را دارد که در آینده می‌تواند مبدل به اقامت دائم در کشورهای اروپایی گردد.

طرح کارت آبی در سال 2009 میلادی به تصویب رسید. کشور آلمان از جمله کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی کارت‌ آبی صادر نمود. طبق آمارها، تعداد کارت‌ آبی صادره ازسوی آلمان دربازه زمانی سال2012 الی 2014، بالغ بر 7هزار مجوز کارت آبی می‌باشد.

همچنین در سال 2015 میلادی موفق به صدور تعداد 14486 کارت آبی گردید که بالاترین رکورد در بین کشورهای اروپایی و دوره‌های گذشته این کشور است. درسال 2016 میلادی نیز تعداد 8670 کارت آبی صادر نمود که نشانه افزایش روند صدور این کارت در آلمان است. با مقایسه تعداد کارت‌های صادره در اروپا، مشخص گردید کشورهای آلمان، فرانسه و لهستان بالاترین رکورد را دارند.

مهاجران هندی، چینی و روسیه بالاترین تعداد کارت آبی را به خود اختصاص داده‌اند. به‌طورکلی 28 کشور اروپایی وجود دارد که کارت آبی تنها در 25 کشور مورد استفاده گرفته است. این کارت در کشورهای انگلیس، دانمارک و ایرلند هیچگونه کاربردی ندارد.

مدت اعتبار کارت آبی چقدر است؟

فرد متقاضی پس از اخذ ویزای کار در آلمان، به مدت 6 ماه جهت یافتن شغلی با درآمد مناسب به او مهلت داده می‌شود. پس از یافتن شغل مورد نظر و پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی، کارت آبی اتحادیه اروپا به او تعلق می‌گیرد. مدت اعتبار کارت آبی به کشور مقصد بستگی دارد.

مدت اعتبار بین 1 سال تا 4 سال و قابل تمدید به مدت حداکثر 4 سال می‌باشد. شخص پس از گذشت 21 ماه، می‌تواند نسبت به اخذ اقامت دائم کشور مورد نظر اقدام نماید. به شرطی که همچنان در شغل خود فعالیت داشته باشد. برای افرادی که دوره فعالیت شغلی آنها کمتر از 4 سال باشد، مدت اعتبار کارت آبی مطابق با دوره فعالیت شغلی آنها صادر می‌گردد. البته با 3 ماه اضافه‌تر جهت یافتن جدید توسط متقاضی. لازم است بدانید اگر فرد در طول اقامت خود بتواند مدرک زبان آلمانی B1 را بگیرد، می‌تواند پس از دو سال اخذ اقامت دائم نماید. برای دریافت کارت آبی، ارائه پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما الزامی است.

مزایای کارت آبی چیست؟

 • کارت آبی ویزای کاری است که قابل تمدید بوده و می‌توان آن را به اقامت دائم درآلمان تبدیل نمود.
 • فردمتقاضی با دارا بودن این کارت، اجازه اقامت و کار در آلمان را خواهدداشت.
 • ویزای همراه در این شرایط به فرد متقاضی تعلق می‌گیرد.
 • بدین منظورکه فرد توسط کارت آبی خودش، می‌تواند خانواده‌اش (همسر و فرزندان) را نیز همراه خود ببرد.
 • مدت اقامت خانواده همان مدت اقامت فردی است که کارت آبی دارد.
 • کارت آبی برای کارفرمایان نیز مزایایی را به‌همراه دارد.
 • این که آنها اجباری ندارند که فقط از آلمان نیروی متخصص جذب نمایند.
 • بلکه اکنون بامصوبه دولت درخصوص کارت آبی، می‌توانند ازکشورهای خارجی نیز متخصص استخدام نمایند.
 • شخصی که کارت آبی دارد می‌تواند به‌صورت رایگان تحصیل نموده و از حقوق و مزایای کاری اروپاییان استفاده کند.
 • فرد می‌تواند شرایط مناسب زندگی را برای خانواده‌اش فراهم آورده و برای خود و خانواده‌اش اخذ اقامت دائم کند.
 • استفاده از مزایای مالیاتی و اجتماعی از دیگر مزایاهای کارت آبی به شمار می‌رود.
 • شخص دارای کارت آبی می‌تواند به‌طور آزادانه و بدون محدودیت به سایر کشورهای اروپایی سفر کند یا جابجا شود.
 • فرد درصورت داشتن کارت آبی می‌تواند حق کار و ارتقای شغلی داشته باشد.

اهداف طرح کارت آبی چیست؟

ازسال 1960 میلادی که قانون محدودیت سنی حذف گردید، بین تقاضای متخصصان و پذیرش دانشگاه‌ها شکافی عمیق ایجاد شد. کمپانی‌ها دیگر توانایی پرکردن فرصت‌های شغلی را نداشتند. بنابراین رشد اقتصادی به‌میزان محسوسی کاهش یافت. افزایش سن منجر به کاهش ساعات کاری مفید شده و مخارج زیادی جهت درمان پرداخت می‌گردد.

بنابراین دلایلی ازقبیل عدم وجود جمعیت جوان، کمبود کارگران متخصص و عدم توانایی پرداخت مالیات‌ها، آینده اروپا را به خطر می‌اندازد. هر روزه نیاز اروپا به متخصصان و افراد حرفه‌ای جهت استخدام در مشاغل خاص افزایش می‌یابد. از این رو،‌ پذیرش مهاجر، تنها راهی است که می‌تواند پاسخگوی این چالش‌ها باشد.

سیاست‌گذاران اروپا راهکار مناسبی جهت این مشکلات یافتند. این راهکار وضع قوانین جدید و ایجاد کارت آبی (Blue Card) یا کارت اتحادیه اروپا است. درقوانین جدید، قانون غیراروپایی بودن کارگران متخصص و حرفه‌ای و همچنین کارگران تحصیلکرده جهت فعالیت شغلی به تصویب رسید.

به‌واسطه کارت آبی و قوانین وضع شده، بسیاری از مهاجران سراسر دنیا به‌سوی مهاجرت کاری به اروپا سرازیر شدند. طرح کارت آبی جهت فرار مغزها محدودیت‌هایی را ایجاد نمود. ازطرفی توانست متخصصان زیادی را ازکشورهای جهان سوم جذب و استخدام نماید. بنابراین کمبود نیروی کار اروپا رفع گردید و منجر به نوعی یکپارگی در اروپا شد.

شرایط اخذ کارت آبی چیست؟

 • فرد متقاضی جهت اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا می‌بایست شهروند هیچ‌یک از کشورهای اروپایی نباشد.
 • دارای تحصیلات تکمیلی و مدرک دانشگاهی از یکی از دانشگاه‌های آلمان یا دانشگاه‌های معروف کشورهای خارجی باشد.
 • نیروی متخصص و حرفه‌ای بوده و مهارت کافی را داشته باشد.
 • ارائه پیشنهاد یا قرارداد کاری با کارفرمای خود در کشور اروپایی
 • فرد متقاضی دارای بیمه درمانی باشد
 • فرد متقاضی می‌بایست مدرک سطح پیشرفته در زمینه شغلی‌اش را دارا باشد.
 • در غیر این صورت دارای 5 سال سابقه کار در زمینه تخصص خود که دو سال از آن حرفه‌ای باشد.
 • شخص متقاضی مسلط به زبان انگلیسی باشد.
 • ارائه رزومه و اطلاعات شخصی به صورت کامل به زبان انگلیسی استاندارد

با مطالعه این مقاله، ممکن است راغب به اخذ بلوکارت شده باشید. در این صورت با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس تلفنی یا حضوری حاصل نمایید. این موسسه با ارائه مطالب تکمیلی و جزئیات بیشتر در این مورد، می‌تواند راهنمای شما عزیزان متخصص و حرفه‌ای درخصوص اخذ کارت آبی کشورهای اروپایی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *