مهاجرت کاری آلمان

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا

اگر به دنبال کار در اروپا هستید، نام کارت آبی اتحادیه اروپا یا بلوکارت را شنیده‌ اید. یکی از طرق اخذ اقامت دائم آلمان، دریافت کارت آبی است. طرح کارت آبی از گرین کارت الهام گرفته شده و علت آبی بودن رنگش، نمادی از پرچم اتحادیه اروپا یعنی رنگ آبی می‌باشد. افرادی که دارای تخصص سطح بالا در حرفه خود هستند،‌ به راحتی می‌ توانند نسبت به اخذ این کارت اقدام نمایند. در این مقاله قصد داریم به تشریح کارت آبی اروپا و امکانات و شرایط دریافت آن بپردازیم. این مقاله در باب کارت آبی اتحادیه اروپا توسط تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است.

شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا باعث شد افراد تحصیل کرده خارجی را نسبت به مهاجرت به اروپا راغب گرداند. این کارت به متخصصان خارجی اجازه اقامت، کار و زندگی در کشورهای اروپایی را می‌ دهد. کارت آبی این ویژگی را دارد که در آینده می‌ تواند مبدل به اقامت دائم در کشورهای اروپایی گردد. طرح کارت آبی در سال 2009 میلادی به تصویب رسید. کشور آلمان از جمله کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی کارت‌ آبی صادر نمود. طبق آمارها، تعداد کارت‌ آبی صادره ازسوی آلمان دربازه زمانی سال 2012 الی 2014، بالغ بر 7000 مجوز کارت آبی می‌باشد.

همچنین در سال 2015 میلادی موفق به صدور تعداد 14486 کارت آبی گردید که بالاترین رکورد در بین کشورهای اروپایی و دوره‌ های گذشته این کشور است. درسال 2016 میلادی نیز تعداد 8670 کارت آبی صادر نمود که نشانه افزایش روند صدور این کارت در آلمان است. با مقایسه تعداد کارت‌ های صادره در اروپا، مشخص گردید کشورهای آلمان، فرانسه و لهستان بالاترین رکورد را دارند. مهاجران هندی، چینی و روسیه بالاترین تعداد کارت آبی را به خود اختصاص داده‌ اند. به‌ طور کلی 28 کشور اروپایی وجود دارد که کارت آبی تنها در 25 کشور مورد استفاده گرفته است. این کارت در کشورهای انگلیس، دانمارک و ایرلند هیچگونه کاربردی ندارد.

اعتبار کارت آبی اتحادیه اروپا

فرد متقاضی پس از اخذ ویزای کار آلمان، به مدت 6 ماه جهت یافتن شغلی با درآمد مناسب به او مهلت داده می‌ شود. پس از یافتن شغل مورد نظر و پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی، کارت آبی اتحادیه اروپا به او تعلق می‌ گیرد. مدت اعتبار کارت آبی به کشور مقصد بستگی دارد. مدت اعتبار بین یک سال تا 4 سال و قابل تمدید به مدت حداکثر 4 سال می‌ باشد. شخص پس از گذشت 21 ماه، می‌ تواند نسبت به اخذ اقامت دائم کشور مورد نظر اقدام نماید.

به شرطی که همچنان در شغل خود فعالیت داشته باشد. برای افرادی که دوره فعالیت شغلی آنها کمتر از 4 سال باشد، مدت اعتبار کارت آبی مطابق با دوره فعالیت شغلی آنها صادر می‌ گردد. البته با 3 ماه اضافه‌ تر جهت یافتن جدید توسط متقاضی لازم است بداند اگر فرد در طول اقامت خود بتواند مدرک زبان آلمانی B1 را بگیرد، می‌ تواند پس از 2 سال اخذ اقامت دائم نماید. برای دریافت کارت آبی، ارائه پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما الزامی است.

اعتبار کارت آبی اتحادیه اروپا

مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا

از مزایای کارت آبی اتحادیه اروپا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • قابلیت تمدید به اقامت دائم آلمان
 • مجوز اقامت و کار در آلمان
 • اخذ ویزا برای همراه
 • مدت اقامت خانواده همانند مدت اقامت فرد در کارت آبی است.
 • عدم اجبار استخدام نیروی متخصص از آلمان توسط کارفرما
 • تحصیل رایگان برای دارنده کارت
 • استفاده از مزایای مالیاتی و اجتماعی
 • سفر آزادانه به سایر کشورهای اروپایی
 • حق کار و ارتقا شغل

اهداف طرح کارت آبی اروپا

ازسال 1960 میلادی که قانون محدودیت سنی حذف گردید. بین تقاضای متخصصان و پذیرش دانشگاه‌ ها شکافی عمیق ایجاد شد. کمپانی‌ ها دیگر توانایی پرکردن فرصت‌ های شغلی را نداشتند. بنابراین رشد اقتصادی به‌ میزان محسوسی کاهش یافت. افزایش سن منجر به کاهش ساعات کاری مفید شده و مخارج زیادی جهت درمان پرداخت می‌ گردد.

بنابراین دلایلی ازقبیل عدم وجود جمعیت جوان، کمبود کارگران متخصص و عدم توانایی پرداخت مالیات‌ها، آینده اروپا را به خطر می‌اندازد. هر روزه نیاز اروپا به متخصصان و افراد حرفه‌ ای جهت استخدام در مشاغل خاص افزایش می‌ یابد. از این رو،‌ پذیرش مهاجر، تنها راهی است که می‌ تواند پاسخگوی این چالش‌ ها باشد. سیاست‌ گذاران اروپا راهکار مناسبی جهت این مشکلات یافتند. این راهکار وضع قوانین جدید و ایجاد کارت آبی (Blue Card) یا کارت اتحادیه اروپا است. درقوانین جدید، قانون غیراروپایی بودن کارگران متخصص و حرفه‌ ای و همچنین کارگران تحصیلکرده جهت فعالیت شغلی به تصویب رسید.

به‌ واسطه کارت آبی و قوانین وضع شده، بسیاری از مهاجران سراسر دنیا به‌ سوی مهاجرت کاری به اروپا سرازیر شدند. طرح کارت آبی جهت فرار مغزها محدودیت‌ هایی را ایجاد نمود. از طرفی توانست متخصصان زیادی را از کشورهای جهان سوم جذب و استخدام نماید. بنابراین کمبود نیروی کار اروپا رفع گردید و منجر به نوعی یکپارگی در اروپا شد.

هزینه درخواست EU Blue Card

کارت آبی اتحادیه اروپا به اتباع کشورهای ثالثی که فارغ التحصیل دانشگاه هستند یا دارای شرایط مشابهی هستند، این امکان را می دهد که به منظور کار در اتحادیه اروپا، اقامتگاه دریافت کنند. دارندگان می توانند پس از مدت معینی برای اقامت دائم در اروپا اقدام کنند. دارندگان کارت آبی مجاز به همراه داشتن همسر، شریک زندگی، فرزندانی که با همسر خود داشته اند و سایر بستگان وابسته به خود را دارند. دارندگان مجوزهای اعضای خانواده خود را نیز حمایت می کنند.

پس از تایید درخواست، کارت آبی بسته به مدت قرارداد کاری متقاضی بین 1 تا 4 سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. بعد از اینکه یک دارنده کارت آبی به مدت 2 سال در یکی از کشورهای اروپایی زندگی و کار می کند، از همان حقوق شهروندان به جزء وام، کمک هزینه و حقوق مسکن برخوردار است. شما می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به غیر از دانمارک، ایرلند و بریتانیا درخواست دهید. درخواست ها باید در دفتر خارجی در کشور مربوطه ثبت شود. درخواست ممکن است توسط شما، کارفرما یا شرکت حقوقی شما پر شود. پرداخت هزینه درخواست برای صدور حدود 140€ )یورو( و 100 )یورو( برای تمدید کارت آبی اتحادیه اروپا (در آلمان) است.

طریق دریافت EU Blue Card

متقاضی برای اخذ کارت آبی اروپا بایستی دارای شرایطی مختص به خود باشد که به شرح زیر می باشد:

 • متقاضی شهروند هیچ‌ یک از کشورهای اروپایی نباشد.
 • تحصیلات تکمیلی و مدرک دانشگاهی از یکی از دانشگاه‌ های آلمان یا دانشگاه‌ های معروف کشورهای خارجی
 • مهارت کافی
 • ارائه پیشنهاد یا قرارداد کاری با کارفرمای خود در کشور اروپایی
 • بیمه درمانی
 • ارائه مدارک پیشرفته شغلی
 • ارائه رزومه و اطلاعات شخصی به صورت کامل به زبان انگلیسی استاندارد

با مطالعه این مقاله، ممکن است راغب به اخذ بلوکارت شده باشید. در این صورت با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس تلفنی یا حضوری حاصل نمایید. این موسسه با ارائه مطالب تکمیلی و جزئیات بیشتر در این مورد، می‌تواند راهنمای شما عزیزان متخصص و حرفه‌ ای درخصوص اخذ کارت آبی کشورهای اروپایی باشد. از سوی دیگر جهت کسب اطلاع از هزینه های مربوط به زندگی در این کشور می توانید مقاله هزینه زندگی در آلمان را مطالعه بفرمائید.

Rate this post

2 دیدگاه برای “کارت آبی اتحادیه اروپا

 1. نسیم گفت:

  چرا فقط المان رو نام برده ؟ بعنی این کارت در کشورهایی که جز اتحادیه اروپا هستند هیچ کاری نمیتونه انجام بده ؟ چرا فقط آلمان ؟

  1. صادقی گفت:

   با سلام صادر کننده این کارت کشور آلمان می باشد منتها با این کارت می توان در سایر کشورهای اروپایی دنبال کار بگردید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.